ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Salina Tirgul Ocna

Salina se afla in orasul Tirgu Ocna, pe frumoasa vale a Trotusului, in judetul Bacau, accesul rutier facindu-se pe DN12A.

Principalul domeniu de activitate il constitue desigur extractia, prepararea si comercializarea sarii, dar in paralel se desfasoara si sevicii de turism.

Inainte de a intra in mina am vizitat micul muzeu de la intrare, muzeu ce consta in fel de fel de obiecte confectionate din sare (la care nu m-as fi gindit niciodata), cit si bucati se sare in stare naturala, neprelucrata deloc de mina omului, cu forme care mai de care mai ciudate. Apoi, ne-am urcat in microbuz si am inceput coborirea: si-am coborit, si-am coborit... de credeam ca nu se mai termina... in sfirsit, dupa citeva minute am ajuns. La intrare cei de acolo ne intrebau daca asa vrem sa intram, adica in pantaloni scurti si maieu, si zimbeau... odata ajunsi aici am inteles zimbetul lor: era foarte frig. Dupa aceea am aflat ca aici sunt aproximativ 10-12 grade Celsius, ca suntem la o adincime de 240 de metri pe verticala si 136 de metri fata de locul de plecare, si la o distanta de 3,1 km de locul de plecare. Aici camerele sunt imense, avind o inaltime de 9 metri si o suprafata utila de aproximativ 9000mp. Chiar la intrare in galeria imensa, se afla Biserica Sf. Varvara, o ctitorie a muncitorilor ce lucreaza aici; aplicele, marele candelabru, scaunul arhieresc, si alte obiecte de cult, sunt taiate in sare.

Apoi am plecat la plimbare prin salina, unde este amenajat un sanatoriu, in care se trateaza diverse boli provocate de poluare, sindrom de suprasolicitare, nevroze etc. Aici se pot desfasura si activitati sportive: tenis de masa, popice, sah, table, accesorii de joaca pentru copii - tobogane, leagane si un chiosc alimentar.

Cu frigul de acolo ne-am acomodat repede, astfel incit nu stiu cind au trecut 4 ore; de vina a fost desigur frumusetea locurilor, ca nu ma mai saturam sa casc gura la pereti (la propriu).

Cu siguranta este un loc care merita vizitat.

Trimis de mario 110 in 06.02.10 20:28:53

VIZUALIZĂRI: 4838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Salina Tigu Ocna - intrarea in Biserica Sf. Varvara

Diaura* [06.02.10 21:32:01] »

Felicitari pentru aducerea in discutie a unui loc atat de frumos. Cu ani in urma am fost si eu pe acolo, si am cumparat un bibelou din sare, ce infatisa un urs polar. Dupa o vreme, facand o mare curatenie generala, am uitat ca ursul e din sare (atat de bine imita portelanul) si l-am spalat impreuna cu alte obiecte decorative... desigur bietul urs s-a dizolvat...

mario 110 [06.02.10 21:40:34] »

multumesc.

Imi pare sincer rau pentru ursuletul dumneavoastra, dar ce se fac oamenii care au cumparat vaze flori, scrumiere din sare, le-au facut cadou, dar au uitat sa spuna din ce sunt facute (absolut fara intentie)... beneficiarii cadourilor au crezut ca sunt din marmura; ce a urmat?

Diaura* [06.02.10 21:44:17] »

Au ramas doar o amintire si daca au avut umor au facut haz de necaz.

mario 110 [06.02.10 21:49:01] »

chiar asa a si fost. ba mai mult decit atit, unchiul meu a facut comanda (pt data viitoare) de un vas WC.

Diaura*, mario 110
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Tîrgu Ocna: