ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2016
DIN: BUZAU
ÎNSCRIS: 13.02.13

Noi unde mai mergem???

Salutare harnici calatori cu pixul mereu pregatit pentru buna informare a celorlanti neavizati.

Am inceput cautarile pentru concediul de anul acesta si sincer m-am cam speriat. Pe litoral preturile au cifre abracadante greu traductibile la salariile noastre, si mai nou oferte ca acum 14 ani domnule!!!

Vizitez o pagina la un hotel de 3 stele din Mamaia, vad pensiune completa, sun si ce aud e incredibil: pensiunea completa este de fapt meniu fix prestabilit?!?!

Sun la alt hotel tot de 3 stele, ma interesez de varianta cu mic dejun inclus dar soc: copilul meu in varsta de 10 ani platea extra jumatate din pretul la 2 adulti!!

Nu inteleg cum in urma scutirii de TVA o cazare cu mic dejun costa mai mult ca una ALL-INC de acum 4 ani???

Anul trecut am fost la un hotel in eforie fara plaja domnilor! vezi impresii

Nu este cazul ca noi care avem curajul de a spune lucrurilor pe nume oriunde in lume sa facem o petitie AFA in care sa ii intrebam pe cei care conduc turismul romanesc: "Noi unde mai mergem"???

Trimis de DADAIAN in 10.02.16 18:22:09
Validat / Publicat: 10.02.16 19:02:39

VIZUALIZĂRI: 1032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[10.02.16 19:02:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Dragoș_MD
[10.02.16 19:42:05]

@DADAIAN -

Nu este cazul ca noi (...) sa facem o petitie in care sa ii intrebam pe cei care conduc turismul romanesc: "Noi unde mai mergem"???

Nu; de ce? nu ne-a fost de ajuns o juma' de veac de „turism” „planificat”?!?

Mie mi se pare corect - atât timp cât acele oferte își găsesc destui clienți astfel încât afacerea să poată să se mențină - cinste lor! E vina celor care cumpără, dacă dau banii pe ceva care nu îi mulțumește. Și tot vina lor, dacă nu se adresează ANPC (și eventual DSP) atunci când nu primesc serviciile pentru care au plătit.

Ministerul Turismului (de fapt, Autoritatea Națională pentru Turism) are cu totul alte atribuțiuni: Hotărârea de Guvern nr. 9/2013 privind organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale pentru Turism, art. 2 (și regulamentul de aplicare, cap. 2).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
dorgo
[11.02.16 07:23:02]

@Dragos - Dragos... economia concurential de piata functioneaza si-n turism... nu oferi, n-ai clienti... la turism si la nivel de trai nu ne-ntrece nimeni, de un deceniu tinem cu dintii de ultimul loc din UE, si nu-l dam la nimeni ci doar uneori la bulgari...

poate anul asta va fi o exceptie, pentru ca rusii nu mai merg in Turcia si evreii vin pe litoralul nostru dar nu numai in scop turistic, ei au o mare mai bine pusa la punct si cu 10 luni de soare pe an, nu cu 2-3 luni, ca la noi, ci vin ca sa studieze apa minerala de la noi, preturile, au de gand sa cumpere milioane de tone, vapoare intregi, lor asta le lipseste, n-au apa, desalinizeza apei de mare are costuri mari. Pamantul se incalzeste si setea creste.

"O echipa de karate va veni in cantonament la Sulina. Hotelierii din Delta Dunării sunt pregătiţi să primească turiştii ruşi, să le pregătească pachete promoţionale pentru a-i atrage să cunoască această destinaţie"

se zice in mass-media. Eu zic mai bine sa lasati promotiile fratilor, umpleti alimentarele cu votka, e cel mai bun sustinator de efort si vitaminizat sportiv! Dar sa fim seriosi... Oare cine conduce destinele turismului autohton, caci am si eu o intrebare de simplu turist.

De ce o tara cu munte, mare, zeci de statiuni balneare, pesteri si o delta unica, biserici vopsite pe dinafara, unice, un cimitir vesel, unic si el in lume, un mit Dracula, unic in lume, are doar 900.000 de turisti straini adevarati/an si e mai mereu printre ultimele din Europa la "incoming" in ultimul deceniu iar tara vecina si prietena de peste gardul de sarma din Vest, tara fara mare, fara munte si fara delta, manastiri, cimitir si Dracula, cu doar 20 de statiuni termale, adica tara lui Ozoszep. are de 3 ori mai multi turisti? Ajungem tot la vorba lui Radu Banciu de la TV... "Noi in tara, n-avem turism".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[11.02.16 12:33:56]

@Dragos - Dragos nimeni nu ti-a cerut parerea. Daca tot ai facut-o rugamintea mea este sa lasi atacurile la persoana: denota tulburari de caracter incompatibile cu spiritul acestei asociatii!!!

Dragoș_MD
[11.02.16 13:43:40]

@DADAIAN -

nimeni nu ti-a cerut parerea

regret, dar te contrazici singur; în clipa în care tu ai pus întrebarea pe care am citat-o mai sus, TU ai solicitat opinia tuturor cititorilor. Faptul că spusele mele nu sunt conforme cu ceea ce te-ai fi așteptat să auzi nu e nici pe departe atac la persoană.

Iar faptul că îmi pui în cârcă un diagnostic pe care nu cred că ai calificarea necesară să-l pronunți (și nici dacă ai fi avut-o, nu l-ai putea pune decât după un consult în toată regula și nu era OK să faci asta în public) denotă cel puțin faptul că lipsește o oarecare perioadă din cei 7 ani. De acasă, teoretic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[11.02.16 14:18:02]

@Dragos - Tulburarea de caracter nu este o boala ci un fel de viata dobandit dupa lungi sedinte de narcisism in fata oglinzii. Nu ecoul tau la articol m-a iritat ci motivatia votului dat... Din punctul meu de vedere discutia se intrerupe aici...

Lyssys
[11.02.16 14:50:13]

@DADAIAN - Uf, ce ţi-e şi cu chinezii ăştia cu horoscopul lor cu tot! Nici n-a-nceput bine anul maimuţei, că începem să constatăm că nu se dezmint predicţiile: arţagul se simte până şi-n aerul şi apele netului!!!

Văd nemulţumirile dv în cele postate!

Dar, cum adică nimeni nu i-a cerut părerea lui @Dragos?! Păi, dacă aţi postat, nu aşteptaţi şi reacţii?! Şi nu vă aşteptaţi la opinii şi pro şi contra?! Atunci care mai e câştigul sau rostul accesării acestui site? Ne împărtăşim opinii/păreri, aducem informaţii - în covârşitoare proporţie, şi unele şi altele cu bună credinţă, ne mai spunem năduful, pur - şi - simplu...

Uitaţi care este opinia mea: sunt posibile toate astfel de lucruri pentru că este cerere pentru toate aceste oferte - a se citi condiţii oferite!!!

Despre pensiune completă = meniu fix prestabilit, cred că aşa a fost dintotdeauna! Iar despre plata unei porţii pentru un copil de 10 ani, dacă hotelul nu avea vreo "ofertă" ademenitoare, clar menţionată când au etalat pachetul, mi se pare corect! Vreau să vă spun că de prin 1989, când fi-miu avea 2ani şi 9 luni, am plătit 1/2 porţie de adult! Iar la cazare, ani la rând am plătit, ba pat suplimentar (şi a fost situaţie în care era un pliant deşelat de nu l-am putut folosi, dar nici nu au vrut să-l scoată din cameră, chiar dacă nu ceream să ne dea banii înapoi!!!), ba consumul de apă rece şi caldă, tot 1/2 din tariful de cazare pt o persoană!!! Şi avea vreo 5 ani! Vă dau cuvântul că aşa s-a-ntâmplat! Asta era oferta şi aveam două variante: accept sau nu?! Cu chitanţe!

...Abracadabrant sau nu?!?

Despre preţuri, odată în plus m-am lămurit cum este, acum, proaspăt, cu reducerea TVA-ului, nu că nu aveam convingerea că aşa se va-ntâmpla! Dar ajungem la aceiaşi cauză: cererea depăşeşte oferta!

Sau acceptăm prea uşor, pe considerentul "decât deloc, merge şi-aşa!" (Asta, aşa, per total, referitor la vacanţele noastre...)

Dubito, ergo sum!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[11.02.16 15:30:39]

@Lyssys - Multumim Academiei Romane pentru corecturi si in rest doar floricele cusute pe chenarul lui Dragos!!!

DADAIAN, dorgo, Lyssys
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: