ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2016
    DIN: Piteşti
    ÎNSCRIS: 16.07.15
    FEB-2016

Excursie Paris

În perioada 1-5 februarie am vizitat Parisul. Transportul l-am efectuat cu WizzAir, aterizare pe Beauvais. De la intrarea în aeroport am fost întâmpinați de soldați echipați de luptă, în permanență cu degetul pe trăgaci. Pe parcursul șederii în Paris, i-am întâlnit în toate zonele turistice și de interes național.

Transferul s-a făcut cu autobuzul, 17 euro un bilet, 15,90 euro dacă-l achiziționezi de pe net și nu mai stai la coadă la bilete : aeroportbeauvais.com/bus.php?lang=eng

Autobuzul pleacă în momentul în care este plin și te lasă la Centrul Congreselor în ”Porte Maillot”, de unde cu metroul poți alege orice destinație din Paris. Sunt peste 300 stații de metrou! Deoarece am început sejurul de luni, am optat pentru cea mai bună variantă de abonament pe mijloacele de transport din Paris, ”Navigo Decouverte” pe o săptămână, valabil în zonele 1-5 și pe toate mijloacele de transport. Pentru plimbarea pe Sena cu ”Batobus-ul”, am avut reducere 7 euro pentru bilet iar furnicularul de urcare la Sacre-Couer este inclus în abonament. Costul abonamentului este de 21,50 euro + 5 euro pentru emiterea cardului reîncărcabil.

Pentru a folosi ușor metroul vă recomand să descărcați o aplicație pe telefon, foarte utilă ”Guide Metro Paris”, unde se introduce stația de plecare și sosire iar aplicația vă informează cu privire la căte stații aveți de străbătut, direcția spre care trebuie să mergeți și când și unde trebuie să schimbați magistralele. Sunt 14 magistrale de metrou și 5 magistrale RER.

În cartierul latin, bulevardul Saint-Michel, se pot mânca meniuri complete cuprinse între 10 și 20 de euro și renumitele clătite umplute franțuzești.

Pentru noi a fost bună această perioadă pentru vizitarea obiectivelor turistice deoarece nu era deloc aglomerat și puteam să stăm cât doream să admirăm un tablou la ”Musee dOrsay” sau să pot savura panorama de la etajul al doilea al turnului Eiffel fără să mă împingă sau să mă înghesoie cineva. Chiar și conaționalii noștrii, care se ocupă cu cerșitul și ”controlul buzunarelor”, erau acasă la căldurică! Nu am găsit nici unul în tot orașul cât am stat!

Să nu uit, vă recomand, să vizitați cartierul zgârie-norilor, ”La Defense”. Merită!

Trimis de rocpit* in 10.02.16 14:30:32
    Validat / Publicat: 10.02.16 17:21:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Monaco

VIZUALIZĂRI: 6373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rocpit*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Notre - Dame

[10.02.16 15:01:11]

@rocpit: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rocpit*
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Paris: