ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2016
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2015

Muzeul Retro din Varna

V-aţi fi aşteptat să descoperiţi un muzeu într-un mall? Nu cred. Cu toate acestea eu unul am avut şansa să găsesc un muzeu într-ul mall din Varna, şi nu un muzeu oarecare, ci unul ce avea sa-mi facă o deosebită plăcere să-l vizitez, atât eu căt si familia mea.

Varna, un oraş aflat la intersecţia principalelor rute catre sau dinspre litoralul bulgaresc, localitate pe care cei mai mulţi încearcă să o tranziteze căt mai repede către staţiunile unde-şi vor petrece concediile sau înapoi în drumul către casă. Cum spunea de curând un coleg de site, iar de multe ori mă încadrez şi eu în această categorie, câteodată te opreşti la o intersecţie şi te întrebi : oare unde duce drumul acesta? O situaţie de genul acesta am păţit şi noi, iar ceea ce aveam să descoperim nu a făcut decăt să ne încânte privirea iar celor de o anumită vârstă, să ne trezească amintiri mai mult decât plăcute. De fiecare dată cănd am avut ocazia am oprit în Varna pentru o mică vizită, iar din fericire, an de an am observat schimbări în bine. Să nu mai lungesc vorba şi să trec la subiect.

În luna august am petrecut un sejur pe litoralul bulgăresc în staţiunea Obzor la Sunrise All Suites Resort, voi reveni cu un review şi despre această locaţie, iar la întoarcerea către casă drumul ne ducea prin Varna. Am oprit ca de obicei pentru o plimbare prin centru oraşului, am făcut câteva ture în jurul Catedralei Adormirea Maicii Domnului până am reuşit să găsim un loc de parcare în spatele catedralei, pe bulevardul Saborni, am vizitat din nou catedrala, am făcut o plimbare în centrul vechi unde aveam să vedem schimbări în bine faţă de anii trecuţi iar după cam două ore ne hotărâm să facem şi o vizită la mall pentru a servi masa şi pentru eventual ultimele cumpărături în Bulgaria. Pentru a ajunge la mall am luat-o pe bulevardul Vladislav Varenenchik, se merge cam doi-trei km iar undeva pe partea dreapta, în spatele autogării, apare Grand Mall Varna. Maşina am dus-o în parcarea subterană, am fotografiat locul unde am parcat pentru a evita ca la plecare să umblăm ca bezmeticii să o găsim :), am luat liftul şi hai la mall! De cum am coborât din lift aveam să vedem afişe cu sigla Muzeului Retro ce anunţau că acesta se găseşte la etajul unu. Sigla având o maşina retro iar fiul meu fiind un împătimit al maşinilor, nu am avut linişte până ce nu am ajuns la etajul unu la intrarea în muzeu. Eu unul încă mă întrebam: un muzeu în mall? În acel moment presupuneam cam despre ce e vorba, curând aveam să descoperim că era ceva cu mult peste aşteptările noastre.

La intrare aveam să aflăm că în interiorul muzeului se pot face fotografii, (mama... !!! :) zic eu, ce ghinion, aparatul de fotografiat e în maşină, noroc de telefonul mobil!), dacă ştiam dinainte mergeam dupa el, aşa... :) , intrăm în muzeu şi iată ce aveam să descoperim:

Desfăşurat pe o suprafaţă de circa 4000 de metri patraţi muzeul găzduieşte mai mult de 50 de maşini retro, maşini construite între anii 1943 şi 1989 şi care sunt recondiţionate mai mult decât profesionis! De lăudat este faptul că acest muzeu este opera unui om de afaceri bulgar, Tsvetan Atanasov, un colecţionar care a avut inspiraţia de a transforma pasiunea într-un muzeu al automobilelor retro căt si într-un muzeu al epocii comuniste, epocă comună atât pentru bulgari cât şi pentru germanii din RDG, pentru români cât şi pentru alte popoare, legătura dintre perioada comunisto - socialistă a fiecărui popor si automobilele retro fiind făcută în mod inspirat prin personalităţi politice sau artistice ale fiecărui popor în parte, respectiv Teodor Zhivkov, Leonid Brejnev, Fidel Castro, Che Cuevara, Erich Honecker, Nicolae Ceauşescu (devine interesant, nu? :)), Stalin, Vladimir Lenin, Karl Marx cît şi actori, cântăreţi şi poeţi bulgari, adevărate vedete ale acelor vremuri (pot fi vazute 27 de figuri de ceară, un adevărat ,,Madam Tussauds" al Bulgariei!!!). În muzeu predomină culoarea roşie, nu trebuie să vă mai spun de ce :), atmosfera fiind completată în fundal de muzică bulgărească specifică anilor 60,70 şi 80 cât şi de peste 300 de proiectoare ce pun exponatele în valoare.

Maşinile - din colecţie fac parte modele ca VAZ, Mockvich, Wartburg, Trabant, Skoda, Volga, ZAZ, Chaika, UAZ şi nu în ultimul rând Dacia, mândria noastrâ naţională! Am înţeles că recondiţionarea maşinilor a constat în demontarea completă a acestora, revopsirea şasiului, a caroseriei cat si a tururor celorlalte componente, repararea motoarelor, a suspensiilor cat şi a celorlalte accesorii, aducând maşinile la starea în care se aflau ele atunci când au ieşit pe porţile fabricilor unde au fost construite, recondiţionarea a mers până la ultimul şurub, acest lucru observându-se cu ochiul liber! Sub fiecare maşina se află amplasată câte o oglindă, vizitatorii putând vedea şi partea mecanică a acestora, în toată splendoarea lor! Restaurate sunt şi interioarele, totul pare a fi, după cum spuneam, ca atunci când au ieşit din fabrică, se vede efortul făcut pentru aceasta prin rezultatul la care s-a ajuns, îmi şi inchipuii efortul celor ce au reuşit o aşa performanţă!

Restul exponatelor- dacă maşinile şi figurile de ceară nu reuşesc să vă reântoarcă în timp, mai mult ca sigur o vor face restul exponatelor, pereţi intregi sunt plini cu vitrine pline cu alte diferite articole împărţite pe diferite secţiuni, care, pentru cei care au trăit in anii de înainte de 90, vor trezi mai mult ca sigur amintiri : colecţii de televizoare (cu tub cinescop şi mai ales cu lampi, apropo, mai ştie cineva ce e un PL? :)), aparate de radio, castofoane (văzând exponatele eu unul aveam să-mi amintesc cu plăcere de primul meu casetofon, un Elektronica 302, rusesc :)) telefoane cu disc, jucării, ţigări, maşini de scris, maşini de calcul, matociclete, biciclete, trotinete, săpunuri, parfumuri, diferite articole de îmbrăcăminte cât şi multe altele, toate specifice şi mai mult decât reprezentative pentru acele vremuri! Unul din lucrurile din muzeu care mi-a stărnit cele mai plăcute amintiri şi pe care fiul meu nu înţelegea în ruptul capului cum puteam noi să ne jucăm cu aşa ceva era un caruţ cu rulmenţi, cu unul identic amintindu-mi că m-am jucat în copilărie (ce să-i faci, nouă nu ne funcţionau tabletele :)), îl veţi găsi în fotografiile ataşate review-ului, oare câtora dintre voi le stârneşte amintiri? :)

Vă las să vă delectaţi cu imaginile surprinse de mine în acest muzeu, recomandând tot odată celor ce trec prin Varna să ia în considerare si acest muzeu ca desinaţie unde pentru câteva ore să se teleporteze în anii de înainte de 90, o locaţie unde cei născuţi în anii comunismului să-şi amintescă cu placere sau nu de anii copilăriei iar celor născuţi după aceşti ani, drept o lecţie de istorie iar pentru iubitorii de maşini retro, o delectare!

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 10.02.16 08:15:34
Validat / Publicat: 10.02.16 09:55:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Alte exponate la fel de interesante...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 42050 PMA (din 45 voturi)

puiutea
[10.02.16 10:11:31]

@kelyboy: Era, cumva, pe acolo şi iubita mea? DACIA 1100, dar ce credeai?

[10.02.16 10:20:56]

@puiutea - Din păcate, nu, cine ştie, poate proprietarul va mari colecţia şi va apărea şi Lăstun-ul, Dacia 1100, Oltcit-ul, IMS-ul...

puiutea
[10.02.16 10:22:24]

@kelyboy: Aşa da, aia colecţie...

Dragoș_MD
[10.02.16 10:34:38]

Kart pe rulmenți mi-am dorit toată copilăria să am.

Da' am avut altceva (cred că mai completă decât ce văd în poze): colecție de pachete de țigarete!

[10.02.16 10:39:32]

foarte amuzanta expozitia si cred ca mai ales pentru cei care au prins perioada aia. Tinerii si adolescentii de azi nu cred ca ar privi cu interes, poate dupa ce s-or mai roda putin cu viata, desi baiatul meu cel mic in urma cu cativa ani s-a amuzat tare mult mergand la bunica si vazand un telefon fix vechi din cel cu disc si a intrebat daca poate sa dea si el de disc. Mie una mi-a placut si mi-a trezit amintiri. Votat cu placere

[10.02.16 10:43:37]

@Dragos - Multumesc pentru vizita! Ştii cum se spune : niciodată nu-i prea tărziu! Poate se gândeşte cineva să deschidă vre-un club al pasionaţilor de katuri cu rulmenţi şi mai rămân ceva locuri libere

Mulţi dintre noi colecţionam pachete de ţigări, unii mai făceau din ele faimoşii "roboţei", îţi aminteşti de ei?

[10.02.16 10:47:40]

@mishu - Eu unul am avut norocul să merg cu fiul meu cel mic, a rămas impresionat de jucării, trotinete şi alte cele ce pentru copilăria noastră era ceva normal! Tot nu înţelegea de ce televizoarele acelea erau doar alb-negru! Nu mai vorbesc de faptul că pentru el maşinile retro au fost cireaşa de pe tort!

Zoazore
[10.02.16 18:52:47]

@kelyboy - Măi, băiete, cum m-ai făcut tu a lăcrăma!

Daaa, ce amintiri... Eu am avut televizor Rubin, pick-up Tesla, Dacia 1300/ 1976, telefon cu disc. Păpușă Arădeanca și mașinuțe din tablă, cort și cosmetice de la polonezi, de la Mamaia. Și făceam și avioane, dar și roboței din pachete de BT.

Cărucior cu rulmenți n-am avut, dar tata a avut bicicleta Carpați și Mobră!

Și numai pentru poze și te-aș fi votat! Super Util!

[11.02.16 08:25:02]

@Zoazore - Mulţumesc pentru vizită şi aprecieri!

Ce pot să zic, dacă păstrai toate cele ce-ai avut, aveai toate şansele să deschizi un mini-muzeu retro! Trecând peste gluma, generaţia anilor 70-80-90 pot spune că am fost poate puţin privilegiaţi din anumite puncte de vedere: mergeam cu bicicletele fără cască şi nu am păţit niciodată nimic, mâncam fructele nespălate, direct din pom, tot fără nici o problemă, nu ne era frică de E-uri, mâncam la dulciuri şi nu ne îngrăşam, iarna stăteam toată ziua pe derdeluş, fără costum ski, intram în casă când întuneca şi nu mai răceam, ajutam părinţii să ducă televizorul la reparat pus în pătură (televizorul, binenţeles... şi căte şi mai căte...

fanespoitorul
[13.02.16 19:34:30]

@kelyboy - Am fost cu flacaul meu in 2015 la un magazin de pe Sos. Pipera din Bucuresti cu masini vechi in stare exceptionala. Mustang, Cadillac, Citroen din filmele cu Louis de Funes cu calugaritele etc. Saliva langa ele si se mira ce preturi au ca sunt mai mari de cat SUV-uri de fitze. La iesire ne minunam de o masina americana cu tevile de esapament iesite din capota si mergeau pe sub pragurile masinii si iesirea gazelor era in lateral. Flacaul meu se uita la masina si o admira. Dupa ce a ambalat-o soferul mi-a picat fisa cine era. Un mare tenisman roman cu mustata pasionat de masini vechi

[15.02.16 11:04:20]

@fanespoitorul - Multumesc pentru vizită şi vot! Ai perfectă dreptate, pentru cei mici (şi nu numai!) maşinile retro sunt fascinante! Avem şi noi colecţionarii noştrii faimoşi, am avut şi eu ocazia de câteva ori să văd în ţară căteva expoziţii sau caravane cu maşini retro, dar niciodată maşinile nu erau în starea celor din muzeul din Varna, adevărat, una e ca maşina, după ce a fost restaurată, să stea într-un muzeu, iar alta e ca aceasta să fie în circulaţie pe şoselele patriei, şi nu numai...

razvanmarius2k5
[15.07.16 20:41:25]

Care sunt preturile pe acolo, te taxeaza si la poze?

[15.07.16 21:33:34]

@razvanmarius2k5: Din cate imi amintesc, 20 de leva pentru adulti si 15 leva pentru copii, nu sunt sigur, fotografii se pot face, fara taxa, cele atasate de mine sunt facute cu telefonul, aparatul de fotografiat il uitasem in masina... concediu placut si distractie maxima!

[16.08.17 14:12:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Muzeele Varnei» (nou-creată, între timp, pe sait)

fanespoitorul, kelyboy, mishu, razvanmarius2k5, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Varnei: