ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2016
ÎNSCRIS: 29.12.11
JAN-2016

la PMM* = 99999 IDR

Cartea Junglei

Exact așa ne-am simțit la acest hotel, ca în Cartea Junglei. Amplasamentul acestui hotel face toți banii. Dacă prin cine stie ce conjunctură favorabilă, vom mai ajunge prin zonă, cu siguranță ne vom caza tot aici. Așa de bine ne-am simtit aici. Din punctul meu de vedere și al familiei mele a fost cea mai tare experiență traită până acum.

Dar să începem cu începutul. Am ajuns la hotel seara târziu, în jur de ora 23. Receptia este deschisă, situată în aer liber, așa cum foarte des întâlnim în țările exotice. Formalitățile de cazare au decurs foarte rapid, așa că în 5 minute eram în cameră. Aici să vezi surpriză: în loc de o cameră cu un pat dublu și încă unul suplimentar pentru copil, ne-am trezit cu două camere alăturate, fără ușă comunicantă între ele. Asta cu toate că aveam camere absolut imense, mai puteam pune două, trei paturi. Păi ce facem aici?

Cu toate că eram extrem de obosiți după 30 de ore de zboruri si de transferuri lungi, am coborât la recepție, să cerem explicații. Ne-au spus că nu ne pot da un pat suplimentar, dar o să ne dea alte două camere cu ușă comunincantă între ele. Am zis e bine si așa, să fie primit.

De-abia dimineața când ne-am trezit am observat unde suntem. Un peisaj luxuriant, absolut de vis. Ne simțeam ca în junglă. Prin curtea hotelului și nu numai (pentru că veneau destul de des și pe balconul nostru) mișunau maimuțele. De asta am și denumit așa acest hotel.

Camera extrem de mare, respectiv 35 mp. Si aveam două din astea cu ușă între ele! Mobilierul doar strictul necesar. Nimic în plus. Ca un minus pot preciza că ar necesita o renovare. Dar aici mă opresc. Trec la plusuri. Fiecare cameră avea un balcon destul e mare, cu o măsuță și două scaune. Camerele erau dotate una era cu un pat dublu, iar cealaltă cu două paturi single foarte curate și odihnitoare. Mai exista un birou, două scaune, aer condiționat foarte silențios, TV plat și telefon. La baie produsele necesare de igienă (încă un minus nu aveam foen). Aveam în dotare si papuci si halate de baie. Deasemenea în cameră aveam un fierbător, unde ne puteam prepara o cafea sau un ceai.

La toiletă, aveam și duș și cadă de baie separat.

Curățenie în cameră se facea zilnic și cu temeinicie. Ce reușeau băieții ăia să scoată în aranjamentele cu prosoape era ceva nemaipomenit. Poate că ar trebui să-si folosească talentul pentru o cauză mai bună.

La recepție aveam un seif, unde ne puteam lăsa actele și lucrurile de valoare. Internetul mergea bine în tot hotelul, atât la receptie, cât și la piscină sau în camere.

Micul dejun foarte gustos. Ca un minus să spun că predomină mâncarurile specifice asiatice. Foarte gustoase în opinia mea, doar că nu pot consuma mâncare gătită la micul dejun. Cu toate astea aveam ce mânca, omleta, cașcaval, legume, lapte,cafea! Spre bucuria noastră aveam la masă, fructe exotice foarte gustoase.

Chiar la ieșirea din camere ne așteptau două piscine suficient de mari, foarte curate. Aici beneficiam de prosoape gratuite. Foartă multă liniște am întâlnit aici, ideal pentru relaxare. Hotelul nu era plin, fiind în extra sezon, dar turiștii erau foarte relaxați si civilizați.

Să mai spun că aveam în apropiere un centru spa, unde într-o atmosferă foarte intimă, am beneficiat de celebrul masaj balinez. Prețul era un pic mai ridicat, ca la nenumăratele centre spa de pe stradă, dar serviciile prestate au fost de nota 10.

În curtea interioară a hotelului se mai afla un restaurant unde se putea servi prânzul sau cina. Datorită prețurilor cam exagerate, nu am beneficiat de serviciile acestuia, preferând să mâncăm la restaurantele de pe stradă.

Hotelul se află amplasat la aproximativ 10 minute de mers pe jos de centrul orașului Ubud și la cerere se poate asigura transfer gratuit. De asemenea tot de la hotel se pot închiria scutere.

Să mai spun că în fața hotelului se află un magazin ce vinde produse tradiționale balineze.

În decursul peregrinărilor mele prin lume am fost de la camping, la hoteluri de 2, 3, 4 sau 5 stele. Unele mai bune, altele mai puțin. Nicăieri nu ne-am simțit așa de bine, ca la acest hotel, așa că în topul preferințelor personale referitoare la cazare îl pun pe locul întăi, cu toate că este doar un hotel de trei stele. Amplasamentul, cu natură luxuriantă, cu veverițe la balcon si chiar cu maimuțe, realmente face toți banii. Exotic, foarte exotic.

Trimis de robert in 09.02.16 11:05:07
Validat / Publicat: 09.02.16 13:14:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 4083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P30 Champlung Sari Hotel Ubud -grădina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99999.99 IDR pe cameră

webmaster [09.02.16 13:14:07] »

Mutat în rubrica "Champlung Sari Hotel, UBUD" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema [09.02.16 13:38:51] »

Daca l-ai trecut pe locul 1 in top, asta spune tot! Inteleg ca asta a fost incalzirea pentru Kenya ianuarie 2017?

Aurici [09.02.16 13:53:07] »

@robert - Cum o fi să zbori 30 de ore? Eu care am zburat de 3 ori în viața mea și atunci foarte scurt!

Felicitări pentru destinație, mor de invidie. Cu toate că visez și eu, nu cred că voi ajunge vreodată. Dar mă voi consola cu ce scrieți voi, cei curajoși.

Carmen Ion [09.02.16 14:24:41] »

@robert - Foarte tentant pentru cei care se încumetă la drumuri atât de lungi. Felicitări pentru articol şi alegerea hotelului.

robert [09.02.16 15:52:30] »

@Dan&Ema - Atmosfera la acest hotel a fost exact pe gustul nostru! Exotic, natura, liniste, relaxare, animale salbatice in mediul lor natural, oameni primitori si zâmbăreți etc. Aș putea continua așa la nesfârșit.

Mersi pentru lecturare.

Kenya o am în plan cu siguranță. Mai mult e pe primul loc. Acu mai trebuie să apara și o ofertă convenabilă. O să mă interesez din septembrie încolo, de așa ceva!

Toate bune!

robert [09.02.16 15:58:30] »

@Aurici - Mersi pentru cuvintele frumoase. Invidia colegială e totdeauna permisă și binevenită.

30 de ore de acasă până la hotel este si recordul meu. Greu si pentru mine să-l egalez, având în vedere că a fost foarte greu. Mai ales că la întoarcere m-am ales si cu o durere groaznica de urechi, de la atâta zbor. Sincer nu aș mai dori să repet această experiență.

Toate bune si vacanțe frumoase!

robert [09.02.16 16:01:01] »

@Carmen Ion - Multumesc frumos, pentru cuvintele frumoase!! Nu cred ca o să mai fac greșeala asta să mă duc 3 ore în vest, să fac escala acolo, apoi să mă întorc cele trei ore în drumul spre destinatia finală.

Dar având în vedere că prețul primează, niciodată nu o să spun niciodată.

balasa violeta [09.02.16 16:27:20] »

@robert - frumos review! Am urmarit intreaga poveste, n-am inteles este corect pretul 1550 lei/4 nopti/ 3 persoane? transportul? Dar cum sa zbor 30 de ore?

robert [09.02.16 16:28:21] »

@webmaster - Coordonate GPS: -8.5181 S - 115.2602 E

E un pic mai in fata pe partea dreapta.

robert [09.02.16 16:32:24] »

@balasa violeta - doar cazarea la acest hotel a fost 1550 lei. Zborul cu transferuri cu tot, de acasa pană la hotel a durat 30 de ore. Am avut două escale în Amsterdam si în Singapore.

Am plecat la 11 de-acasă pe ora României si am ajuns a doua zi la hotel la ora 17 tot pe ora României!

Mersi pentru vizită!

Larissa [09.02.16 19:43:17] »

@robert - Stii deja cat sunt de incantata de aventurile voastre in Bali, un loc exotic in care gasesti de toate, de la mare, ocean, vulcani, animale salbatice, masaje, traditie!

Iar imaginea cu maimuta care ti-a invadat... balcoanele, este antologica .

Cat despre la anul, eu am gasit aici Zanzibar cu Tanzania, pretul mi s-a parut destul de ok (cred ca in jur de 1700 euro), cu plecare de prin preajma, sunt si eu interesata.

mprofeanu [09.02.16 21:01:18] »

@robert - Ce să mai spun! Ca de obicei excursii frumoase și exotice!! La mai multe!!

mogly [09.02.16 21:50:14] »

Si mie imi place foarte mult tot ce am citit si vazut aici, hotelul arata super si in interior si in exterior. O maimutica din aia draguta nu a intrat cumva in bagaj? Erau sociabile, puteai sa le atingi? Cat despre mancaruri asiatice, nu stiu cum sunt alea, da ceva exemple pentru novici ca mine. Multumesc si calatorii frumoase si exotice in continuare!

robert [10.02.16 08:03:14] »

@Larissa - Mersi pentru vizită și pentru aprecieri. Încă nu am început cu povestirile, urmează...

Am multe poze cu maimuțelele atât de jucause si dragi nouă. O să mai pun poze în articolelele viitoare.

Referitor la Tanzania este într-adevăr o destinație foarte interesantă, dar prețul mi se pare foarte mare. Doar să stai vreo 2 săptamâni, să ai totul inclus, mese, excursii etc.

Am șpus-o și o s-o mai spun: stiu că pare greu de crezut, dar bugetul nostru pentru 11-12 zile de vacanță într-o țară exotică (avion, transfer si hotel) este în jur de 1000 de euro/persoană. Dar ma organizez singur. Dacă-mi gasește cineva la acest preț accept fara să stau pe gânduri.

robert [10.02.16 08:52:57] »

@mogly - Mersi pentru vizită si pentru cuvintele frumoase.

Maimuțele erau foarte sociabile. O să pun niste poze în articolele pe care o să le mai scriu, despre aceasta destinație. Doar că sunt foarte imprevizibile si nu ai voie să le atingi. În schimb ele pot face orice: ți se suie în cap, te trag de haine etc. O să dau mai multe detalii în articolele următoare. La fel si despre mâncarea balineză, o să scriu câteva cuvinte!

robert [10.02.16 08:56:00] »

@mprofeanu - Cât ne mai țin balamalele preferăm destinațiile exotice. Pentru anul ăsta e de-ajuns. La anul vom mai vedea, ce-o mai fi.

Mulțumesc de urări sper să se împlinească!

Călătorii frumoase si vouă!

diana2015 [10.02.16 14:07:00] »

@robert doar 1550 lei nu euro cazare cu mic dejun pentru 3 persoane 4 zile? OMG Banuiesc ca pentru doua persoane cam tot pe acolo. Si avionul cam cat a costat?

Hotelul arata f. frumos, camere foarte mari, spatioase de poti sa dai o petrecere, sala de mese in stil rustic, gradina arata splendid, maimuticile pe post de animale de companie, super, colt de rai nu cartea junglei

Cand este considerat sezon? Si acum cam ce temperatura este?

La o asemenea reclama pozitiva iti vine sa te urci in avion si via Bali DAR ma sperie teribil durata zborului. N-am zburat niciodata atat, defapt am fost cu avionul de doua ori, in 1988 pe ruta Cluj si Satu-Mare ATAT. Sincer am rau de miscare si sunt cam inspaimantata de zbor

Frumos review si astept cu nerabdare sa citesc si celelalte relatari din concediu

robert [10.02.16 17:04:36] »

@diana2015 - Da corect 1550 lei pentru 2 camere, maxim 4 persoane. Luat de pe Booking.

Vremea ideală de vizitat Bali este de primavara pâna toamna.

Noi am fost în anotimpul ploios. Riscul este că plouă aproape zilnic. Dar oricum e foarte cad: ziua 25-30 de grade, dar din cauza umidității se resimte cu 10 grade mai mult.

Dar să nu crezi ca ploua non stop. Noi suntem mai bronzați ca vara! Despre drum gasesti informatii in articolul urmator: vezi impresii

Mersi pentru aprecieri!

rentea [10.02.16 18:38:55] »

@robert - Ah, ce frumos! Robert, Bali e clar in plan pentru la anul, ti-am calcat pe urme in Krabi, poate o fac la anul si in Bali

Pot confirma si sustine spusele tale, conform carora, daca iti organizezi singur vacanta o destinatie de acest fel te costa cam 1000 de euro de persoana.

Iar despre durata drumului, e drept, a fost mare rau se datoreaza ocolului facut, asta este. Ideala e o conexiune in EAU sau Qatar. De acolo, drumul e cam la jumatate si e usor suportabil!

robert [11.02.16 09:46:08] »

@rentea - Dacă știam ca o să-mi calci pe urme, ți-aș fi lăsat niște semne pe-acolo.

Acum lasând gluma la o parte este o destinație care merită văzută macar o dată în viață. Eu cu toate ca mai am multe locuri frumoase de văzut în lumea asta largă, aici m-aș întoarce oricând cu plăcere!

Vacanțe frumoase!

papone [12.02.16 20:02:35] »

@robert - Bine ca sunt abonat la scrierile tale, ca altfel imi cresteau venele prea lungi... asa, mai pot sa tai din ele

Bravos, superba vacanta!

PS: AM si io e nedumerire... Foen trebuia pentru tine?

robert [13.02.16 12:25:04] »

@papone - Normal că pentru mine, doar la ce te gândeai?

Daca vrei mă opresc din povestit, cu toate ca abia m-am încălzit. Nu vreau să creez o dramă! Glumesc desigur.

Nu sunt primul, nici ultimul român de pe-acolo. Am întâlnit doar eu două cupluri la pădurea maimuțelor, două cupluri în Nusa Dua, chiar la hotelul care stăteam, plus trei doamne ce s-au stabilit acolo.

Deci e loc pentru toată lumea!

Mersi pentru apreciere! Dau o bere la Cinciș!

papone [13.02.16 16:09:36] »

@robert - Ti-e rau? Cum sa te opresti din povestit?

Nu esti primul si nici ultimul roman pe acolo, dar macar mi-esti simpatic

PS: Vezi ca ai zis ceva si de un whisky, dar e buna si berea, sa il stingem

robert [14.02.16 08:08:45] »

@papone: whiskey plus bere, firește!

corina71 [11.11.18 11:43:36] »

@robert: Vacantele noastre se pregătesc pe baza impresiilor postate de Dvs. Ultimele impresii citite au fost despre Sri Lanka și Ubud. Sri Lanka am bifat-o anul acesta, Ubud in Aprilie 2019. Cu ajutorul Dvs am avut și vom avea vacante minunate. Multumim pentru experiențele împărtășite!

robert [11.11.18 12:30:08] »

@corina71: Mulțumesc frumos! Mă bucur să aud asta! Vacanțe minunate vă doresc!

Aurici, balasa violeta, corina71, Dan&Ema, diana2015, mogly, mprofeanu, rentea, robert