ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2016
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2014

Drumuri spre orient...

Întrucât e sezonul planificărilor concediilor şi mulţi dintre noi deja se gândesc la vacanţa de vara si se fac planuri referitoare la mijlocul de transport, traseu si locatia unde ne vom petrece acele câteva zile în care sa ne încarcăm bateriile pentru încă un an, m-am gândit sa va spun si eu câteva cuvinte depre drumul cu masina catre Turcia, cu toate că s-au spus multe despre acest subiect, vor fi mereu lucruri ce mai pot fi spuse, deoarece fiecare vede în felul său acest drum, unii vor să-l parcurgă cât mai rapid, unii doresc să găsească si să se deplaseze pe drumul cel mai scurt iar alţii, si nu sunt putini aceştia, vor să viziteze cât mai multe obiective pe parcurs, făcând din acest drum o excursie, adică să parcurgă acest traseu relaxat şi pe cât posibil fără stres, la urma urmei fiind în concediu, nu?

Am parcurs acest traseu de şase ori pâna acum, cu mici modificari, la dus sau la întors, dar de cele mai multe traseul a fost cam acesta: Bacău -Bucureşi-Giurgiu (uneori am oprit in Bucureşti sau în Giurgiu pentru o noapte, în funcţie de planificarea anterioară şi de ce doream să vizităm, iar altă dată am făcut drumul până in Canakkale dintr-o bucată, plecănd în jurul orei unu noaptea din Bacău şi ajungând în jurul orei 15-16 în Canakkale), traversarea Podului Prieteniei, cu plata de rigoare, achiziţionarea în Ruse a vignetei pentru 7 sau 14 zile, în funcţie de durata sejurului, Ruse-Razgrad-Targovişhte, Omurtag, Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzambeyli-Edirne-Havsa-Gelibolu-Eceabat-Canakkale-Izmir iar mai departe Kusadasi, Ozdere sau Bodrum, in funcţie de locul unde am avut sejurul.

Acum să vă spun câteva cuvinte despre diverse etape ale traseului cât si unele mici ponturi ce pot fi folositoare celor ce aleg să meargă în concediu în Turcia cu autoturismul propriu: din proprie experienţă, recomand folosirea unui GPS având harţile pe cât posibil actualizate, în mod special în Bulgaria, unde e de preferat să aveţi un copilot ce să se ocupe de GPS astfel în cât şoferul să nu fie deranjat :), mai bine spus, acesta va introduce înaintea intrării în fiecare localitate (mai mare, nu pentru fiecare sătuc) următoarea localitate, astfel, acolo unde exista, GPS-ul vă va duce pe centură, evitând astfel aglomeraţia din oraşe, e de preferat totuşi a vă informa dinaintea plecării despre starea traseului ales, despre existenţa diferitelor lucrări sau devieri ale traseului ce v-ar face să pierdeţi timp preţios, nemaivorbind despre nervii ce ar fi bine să-i lăsaţi acasă... :), acest fapt fiind necesar în special în localităţile Ruse, Razgrad, Targovişte, Omurtag, Kotel şi Yambol, excepţie făcând localitatea Elhovo unde e de preferat tranzitarea localitaţii deoarece centura era de necirculat, plina de gropi, cratere şi alte forme de relief :). De la an la an s-a observat o modificare in bine cel putin a portiunii de drum de la ieşirea din muntii, de după Kotel si până la Elhovo. E bine de consultat harta starii drumurilor din Bulgaria la adresa web www.roads-bg. eu, harta ce pare a fi actualizată de către vecinii nostrii. În Turcia GPS-ul e folositor în oraşele mari, cum ar fi Izmir sau Istanbul sau pentru gasirea hoteluilui sau a altor obiective turistice, în rest, în Turcia infrastructura rutieră e foarte bine semnalizată, GPS-ul fiind necesar doar pentru aflarea unor informatii suplimentare, în fucţie de necesităţi, cum ar fi altitudine, câti km mai sunt până la destinatie, etc. Recomand alegerea puctului de frontieră de iesire-intrare din Bulgaria către/din Turcia, respectiv Hamzabeyl sau Kapitan Andreevo în funcţie de traseul ales sau de perioada anului în care vă deplasati, în perioada de vârf, atunci când turcii din Germania vin acasa, aveţi toate şansele să prindeţi aglomerată vama de la Kapitan Andreevo, apropo, ultima oara când am trecut pe aici, aveam să descoperim o nouă construcţie in vama, cam ca un mall mai mic de pe la noi, unde am servit masa, ce mai, o bucurie pentru cei mici avand în vedere că au gasit aici renumitul fast-food cu origini peste ocean, iar noi, adultii, un duty free cu preturi ok de unde am cumparat tigari cat si alte chestii (atentie la numarul de pachete de ţigari cu care ieşiţi din Turcia, chiar daca în duty free vi se pare ca l-aţi prins pe D-zeu de-un picior cu preţuri foarte bune, peste câteva zeci de metrii, în vama bulgara, dacă depăşiţi limita legală a numarului de pachete de ţigări/persoana veţi fi nevoit să renuntaţi la ele, nemaipunând în discuţie faptul că aveţi sansa să fiţi controlaţi la "sânge", să pierdeţi mult timp căt şi banii daţi... am văzut mulţi conaţionali de-ai noştrii ce se întorceau pe jos în duty free, în mâini cu sacoşele pline de "cumpărături" pentru care sperau să primească banii înapoi... sincer nu cred că au reuşit sa-i recupereze... Una peste alta, nu am avut nici o data ghinionul de a sta în vama bulgaro-turca mai mult de o ora, de obicei, media a fost cam de 20-30 min., nu insist asupra formalitatilor de intrare-iesire din Turcia, s-au tot scris aici despre acest aspect, daca aveti intrebări, vă stau la dispoziţie... :) Ar mai fi de precizat că e mai mult decat indicat, ca înainte de iesirea din Bulgaria să vă faceti plinul, la maşină, desigur :), în Turcia veţi găsi preţuri mult mai mari decat în Bulgaria sau România.

Dupa vama turca, indiferent că vă îndreptaţi catre Istanbul sau catre Izmir, veţi descoperii şosele în marea lor majoritate, perfecte, semnalizate şi marcate corespunzător, cu excepţia porţiunilor unde se lucrează la întreţinerea sau modernizarea diferitelor sectoare de drum, dar şi acolo veţi găsi semnalizări şi indicatoare, aşa cum se cuvine. De-a lungul anilor, în mod special pe porţiunea dintre Edirne şi Eceabat, cam 220 km, pe E87, aveam să vad cum de la un an la altul cum dintr-un drum cu două benzi, pe cea mai mare parte a traseului, avea a se transforma într-o şosea de viteză, în cea mai mare parte, cu două benzi pe sens, scuar sau rigole între sensuri, ce mai, o adevarată placere să conduci, ultima oară când am trecut, se lucra intens in zona Kavakkoy, către Eceabat şi pe înca alte câteva sectoare de după Canakkale către Izmir. Nu stiu daca e posibil din punct de vedere tehnic modernzarea intregului drum, dar după cum au evoluat lucrurile, dacă e posibil, turcii vor face acest lucru, mai mult ca sigur! Despre Eceabat si Canakkale v-am vorbit în alte review-uri, nu e cazul să mă repet, ceea ce vreau să punctez e porţiune accea de drum, între Gelibolu si Eceabat, unde, pe parcursul a mai multor km mergi paralel cu stramtoarea un peisaj de vis unde ai impresia că te iei la întrecere cu vasele, mai mici sau mai mari, ce tranzitează strâmtoarea.

Să revin, dacă mergeţi către zona Kusadasi - Ozdere-Soke, nu e neaparat necesară achiziţionarea sticker-ului HGS pentru accesul pe autostradă, asta în cazul în care sigur doriţi să nu faceţi acest lucru, dacă aveţi GPS, imediat ce ieşiţi din Izmir, dezactivaţi opţiunea "autostrazi" şi sigur veţi fi îndrumaţi de către " Ioana" pe D550, nu trebuie să vă mai spun care e avantajul dacă alegeţi varianta să achiziţionaţi acest sticker, o investiţie nu exagerat de mare, dar dacă aveţi intenţia de a mai face şi alte concedii în Turcia, sigur se merită. Chiar dacă intri pe autostrada fară acest sticker, nu e nici o crimă, ai la dispoziţie 7 zile, după ce ai fost înregistrat prima oară că ai intrat pe autostradă, să-l achiziţionezi. Eu unul am avut o întreagă epopee până am reuşit să-l achiziţionez, dar asta-i o altă poveste... odata intrat în posesia acestuia, e bine să-l prindeţi cu banda adeziva sub oglindă, asta dacă vă gândiţi să-l folosiţi si alta data...

Am căteva fotografii de pe acest traseu, pentru a vă face o idee căt mai corectă despre acest traseu, pentru cei ce nu au fost încă, şi pentru aducere aminte, pentru cei ce au mai fost... Nu am vrut să vă obosesc cu prea multe informaţii despre distanţe, timpi si alte caracteristici ale traseului, le găsiţi la o simplă accesare a unui site de distanţe rutiere, am vrut să va transmit că e un traseu pe care eu l-am parcurs de fiecare dată cu placere, fiind în concediu, lucru pe care vi-l doresc si vouă!

P. S. O veche vorbă românească spune că cel mai bun drum e cel pe care-l cunoşti!

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 08.02.16 14:54:50
Validat / Publicat: 08.02.16 17:38:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Partener de drum...

adryana
[09.02.16 10:22:06]

ma bucur sa aud ca drumurile sunt imbunatatite de la an la an. Turcii sunt un popor muncitor, munca pentru ei nu este o rusine si se vede asta mai ales prin drumurile care le au, nemaivorbind de serviciile de cazare si masa care le ofera.

As avea insa o mica observatie la cele spuse, intr-adevar pentru a merge spre Ozdere nu trebuie cumparat autocolantul HGS pt ca nu o iei pe autostrada. Dar pt ca GPS-ul sa te duca spre Ozdere deci sa evite autostrada, trebuie ca inainte de a ajunge la Izmir sa desetezi autostrada. Daca o faci dupa ce te-ai incadrat dreapta spre Izmir ai facut degeaba acest lucru. Vacante frumoase pe viitor!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.02.16 10:32:04]

@kelyboy, felicitari! Iar pozele sunt superbe!

[09.02.16 10:49:57]

@adryana - Multumesc pentru vizită cât şi pentru vot! Aşa este, eu unul nu pot să mă împac cu ideea cum de la ei se poate iar la noi nu! E drept, de-a lungul anilor am văzut evoluţia lucrărilor dar nici odată nu am văzut un muncitor rezemat de lopată .

Cât despre autostrada, eu de două ori am mers catre Ozdere si către Kusadasi prin Izmir, nu e necesar a evita autostrada in oras, e de indicat alegerea acestei variante deoarece se evită aglomeraţia din acesta iar ieşirea de pe autostradă se face după tranzitarea oraşului, inaintea primei staţii de taxare, asa că recomand această variantă.

Multumesc încă odată pentru vizită!

[09.02.16 11:05:26]

@maria55 - Multumesc! Stii cum se spune, o imagine face cât o mie de cuvinte! Aşa ca 84 de imagini fac...

Multumesc pentru vizită şi vot!

fany2all
[20.02.16 20:20:43]

@kelyboy: Va salut cu respect in luna iunie vreau sa ajung la Kusadasi am vazut ca sunteti din Bacău eu sunt din Brăila, de ce ati ales rută pe la Ruse si nu pe la Silistra Calarasi e cu 100km mai scurt drumu?

Astept un sfat daca stiti ceva sau cum e drumu. Multumesc

[22.02.16 09:50:25]

@fany2all - Bună yiua! Am mers o singură dată prin Silistra dar mai departe, cam 80-90 de km drumul a fost de coşmar, plin de gropi, adevărate cratere, pustiu şi sinistru, după accea am preferat să merg pe un drum mai lung dar cu mult mai bun, varianta prezentată de mine e un drum mai circulat şi relativ bun, uneori pe acest traseu am traversat Bulgaria in 3,5 ore, un timp foarte bun... de la an la an pot apărea modificări, unele porţiuni se pot degrada, altele pot fi reparate, părerea mea e că cea mai bună variantă şi cea potrivită pentru dumneavoastră ar fi drumul prin Vama Veche, oricum, alegerea vă aparţine...

fany2all
[22.02.16 09:56:21]

@kelyboy - Acum cat timp ati fost pe acolo?

[22.02.16 10:05:57]

@fany2all - Prin Silistra am fost acum vre-o 3 ani, prin Vama Veche am fost anul trecut, atunci când vă planificaţi călătoria ar trebui să aveţi în vedre şi harta stării drumurilor din Bulgaria, o puteţi găsi la adresa roads-bg.eu, vă spun din propria experienţă, e de preferat să faceţi în plus pe un drum mai bun 70-80 de km decât să vă faceţi nervii şi maşina praf pe un drum mai scurt dar mult mai prost... o vorbă românească spune că cel mai bun drum e cel pe care îl cunoşti...

adryana, fany2all, kelyboy, maria55
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: