ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2010
ÎNSCRIS: 17.07.09
JAN-2010
team-building

TAVERNA SARBULUI - Brasov

Miercuri 27. 01. 2010, după o vizită la Biserica Neagră, am hotărât să luăm masa în Braşov (chiar dacă eram cazaţi în Predeal), aşa că, la propunerea unui coleg, tot grupul de 14 persoane, am intrat in ”celebra” Taverna Sârbului din Braşov, situată pe strada Republicii, nr. 55 (în aceeaşi curte cu Butoiul Sasului).

Am ocupat 2 mese, sala nefiind suficient de mare, încât să se poată aranja o masă pentru toţi.

Suntem ”luaţi în primire” de Cristian (şef de sală, sau aşa ceva), care ne serveşte din partea casei cu câte o şliboviţă (ţuică de prune sârbească) pe băieţi şi câte o limonadă pentru fete.

Noroc cu pălinca din dotare (de prune, de Bihor), că altfel, la frigul anterior îndurat (a se vedea review-ul „Biserica Neagra - Nu o ocoliţi, în drumurile voastre”, din aceeaşi secţiune), cele 20 grame de şliboviţă, în ţoi, primită din partea casei, mai mult ca sigur, că nu ne-ar fi ajutat nici măcar să putem deschide „Meniu-ul”, darămite să mai şi comandăm ceva.

Şi azi mă întreb, ce au simţit fetele după limonadă?

Cel puţin, cele ce nu au îmbunătăţit-o cu palincă!!!

Ok. Trecem la alegerea păpicii şi aici trebuie să recunosc faptul că, Cristian şi-a meritat cu prisosinţă tip-ul de la sfârşit.

Nu numai că ne-a ghidat şi ne-a recomandat ce să servim, dintre minunăţiile de bucate sârbeşti, da' numa' ce-l aud la un moment-dat că, vorbeşte cu spaniolii pe limba lor. Mai să fie, ne-a luat o grijă de pe cap.

A, şi să nu uit, eu ţineam morţiş să servesc o pleşcăviţă (pljeskavica pe limba sârbilor), pentru a mă înfrupta cu ceva tradiţional (pleşcăviţa – carne de vită tocată, ceapă şi mirodenii, prajită pe grătar), dar n-a fost să fie.

M-am lăsat pe mâna lui Cristian (din două motive, primul este acela că, Cristian îi un munte de om şi am luat recomandarea sa, ca de la gurmand la gurmand, iar al doilea motiv, este acela că, mi-a adus din bucătărie produsul proaspăt, nepreparat şi m-a convins) aşa că am luat cu temere, o varză călită (juma' dulce, juma' acră, dată apoi la cuptor), deoarece mie nu-mi place varza acră călită (nici în toroş pentru cunoscători), cu un muşchi tărănesc (în greutate de 300 grame, puţin afumată ”la fum” şi nu altfel).

Ehe… şi nu m-am înşelat, masa a fost un festin la care mă gândesc cu nostalgie şi acum.

Vreau doar să mai spun, că orice au luat prietenii mei (pulpe de pui umplute, frigărui, etc. ), nu am auzit nicio nemulţumire raportat la mâncare, servire, timp de aşteptare, nici măcar raportat la preţ (unul mare, da' nu mănânci în fiecare zi la ”Taverna Sârbului”).

Pe mine m-a costat în total 70 lei RON cu tip cu tot (muşchiul 38, 8 lei RON, varza călită 7, 8 lei RON, o lipie 3, 8 lei RON, o cafea 5 lei RON şi un cola 5 lei RON) şi sincer nu am regretat.

Pot spune că, amfostacolo şi o să mă mai întorc.

Doamne da' mult am scris, oare din cauză că-s gurmand şi acolo chiar mi-a plăcut?

Webmaster 1-99, dacă-ţi place şi ţie, ceva pentru siestă:

Trimis de creivean in 06.02.10 17:00:03

VIZUALIZĂRI: 5540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sala Taverna Sarbului.

webmasterXY*
[06.02.10 17:08:29]

Gata, a venit si muzica!

[06.02.10 17:15:08]

Fie primit.

Propun să nu validezi pozele până mâine la prânz, că prea-s apetisante şi ... tot ce mănânci după 18.00 se pune...

mili1983
[06.02.10 20:20:08]

@creivean

Cat a fost intrarea? Si daca ai vazut intamplator programul....sa imi spui si mie.....sa le transmit mai departe celor de pe forum care m-au intrebat acest lucru.

Multumesc

[06.02.10 20:21:51]

Ai postat la Taverna Sarbului, despre ce intrare vorbesti ?

Despre ce program ?

mili1983
[06.02.10 20:27:00]

Da... scuze... citisem in acest review ca ai fost la Biserica Neagra si mi-a ramas in cap... acum am intrat si pe review-ul cu aceasta si am vazut cat costa intrarea.

De programul de vizita sau zilele de vizita stii ceva? Vorbim de Biserica Neagra... Scuze... in dreapta aveam pozele de la Biserica Neagra) si m-a derutat.

Si inca o intrebare....costa ceva separat fotografiatul?

[06.02.10 20:29:47]

Da, webmasterul nu le-a validat pe astea de la Taverna Sarbului, pana la ora asta, poate-mi asculta rugamintea si nu le pune ca sa nu ne faca pofta.

Eu am fost pe la 14. 00, nu stiu exact programul dar, ma documentez si revin cu info.

Vezi ca am pus programul, la celalalt review.

krondia*
[06.02.10 20:40:46]

M-ai convins. Desi din Brasov, la Taverna Sarbului nu am fost, dar urmeaza...

Bravo!

Duminica-inchis

Tarif:

pret intreg 4 RON

pret redus 2 RON

Fotografiatul/filmatul este interzis in Biserica Neagra.

[06.02.10 20:53:43]

Sincer, după cum se vede, eu am făcut poze, da' nu ştiam că se plăteşte extra, sau că-i interzis.

Pur şi simplu nu m-a întrebat nimeni, nu am întrebat, am intrat cu aparatul, cum fac peste tot în deplasări şi am făcut foto, fără probleme.

Îi drept că eram doar noi pe acolo.

webmasterXY*
[06.02.10 20:59:52]

Review-ul a fost mutat la sectiunea "RESTAURANTE BRASOV & POIANA BRASOV", sectiune unde va arunca un ochi orice viitor turist al Brasovului.

krondia*
[06.02.10 21:00:26]

Ai avut noroc. Am fost in vara la un concert de orga si personalul era foarte strict, poate si pentru ca era biserica plina.

[06.02.10 21:05:26]

Perfect.

Foarte bună secţiunea, mai am şi eu ceva de adăugat pe acolo, în zilele următoare.

[09.04.10 21:37:48]

Coordonate GPS Taverna Sârbului - Braşov:

N 45.64440º x E 25.59477º

[17.10.11 15:32:38]

Mutat la rubrica "Restaurante Brasov" (nou-creata pe site)

creivean, krondia*, mili1983
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: