ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
FEB-2016

Clubăreală și distracție la maxim

E 11 noaptea, tocmai ce am revenit de pe teren, am informatii calde, neamule!... si multe! Mi-e frica sa nu se termine bateria la laptop. (s-a terminat de mult; acum, cind corectez textul, e 3.22) Dupa cum v-am relatat azi noapte, scriu la masa, in mersul masinii, noaptea (abia mai inteleg ce scriu ziua daramite noaptea, am un carnetel cu foi care se dau peste cap, mic, de buzunar si nu mai stiu care e capatul fiecarei teme insa in toata amestecatura aia reusesc sa imi amintesc despre subiect.)

Am pus intrebare la ecou despre ce vreti sa scriu in urmatoara poveste si pentru ca am avut o doritoare, va povestesc despre cum se distreaza libanezii.

Inainte de a intra in subiect, ca o paranteza, am gasit un clip dragut pe fb pe care l-am trimis cumnatei. In clip, o maimuta sta frumos pe scaunel si imbracata in rochita, sta cuminte picior peste picior in timp ce o filipineza o machiaza. Am rugat cumnata sa ma macheze si pe mine ca pe maimutica inainte de a ma lua in club (pentru ca eu sint mai "naturala", m-am machiat de vreo 3 ori in viata, la 3 nunti, din care 2 ale mele. :))). Cine a vazut maimuta si pozele mele, s-a amuzat destul.

Revin, gatite si aranjate (eu cu ce-am avut in valiza) plecam pe o ploaie cu clabuci ca la 11 sa fim acolo. Ajungem in parcare si un valet vine sa ne ia cu umbrela pe fiecare, apoi ia masina si o parcheaza). In club, coborim niste scari la subsol. In usa un domn imbracat in piele neagra, de la palton pina la caciula de pe cap, se da laoparte. Probabil ca era bodyguardul. Intram, in sala, mese aranjate frumos, lume la bar, ospatari misunind peste tot imbracati in uniforme negre. Aveam sa aflu ca unul dintre artisti, cintaretul despre care am amintit ieri-alaltaieri, era cel datorita caruia am putut avea o masa de 6 persoane si pina la urma am fost mai multi.

Asezati la mese, ospatarii veneau si intrebau ce dorim. Eu am vrut orange juice, sotul si un altul o vodca, cumnata si prietenele nustiuce bauturi. Ospatarul ne-a adus pe linga sticlele cu bauturi cerute (nu pahare) si cite 2 castronele pe masa, pline cu mixuri de alune. Spuneam sticla pentru ca au lasat-o pe masa si si-a turnat fiecare cind a vrut si a simtit. Dupa vreo ora, cind toata lumea a venit, au adus niste aperitive foarte fitoase: somon fume, niste frigarui cu susan, pasta de masline, salata cu niste frunze verzi si ciuperci crude.

Gata cu masa, acum sa va scriu despre muzica. A fost incintatoare, nu zgomotoasa. S-a cintat de la Frank Sinatra, Tina Turner, Vaia con Dios, Zorba Grecu... muzica spaniola, portugheza, greaca, hituri peste hituri, de catre citiva solisti. Era sa uit despre recitalul de muzica araba de la sfirsit. Trei femei incitatoare au inceput spectacolul, pe rind, desigur (nu mi-au intrat pozele cu ele, sint mari)

Ei, si unul dintre cele mai incintatoare momente muzicale din viata mea, care l-a depasit si pe cel cu Andre Rieu, a fost concertul percutionistului de renume mondial Fadi Kod. Nu stiu citi ti auzit de el, pentru mine a fost prima data si mi-a picat cu tronc drept in ventriculul muzical!!!

Fratilor, toata ziua azi, am cautat clipuri pe net si-am vazut toate concertele, asa cum faceam si cind l-am descoperit pe Rieu. Sa revin la concert Lumea pe sus, pe jos, pe boxe, pe bar... toti erau in pozitia de dans Si chiar daca muzica era bubuicioasa, nu ma deranja auditiv.

(Vreti sa stiti ca eu nu sint adepta cluburilor? Am fost o data si nu mi-a placut, zgomot, rumoare de nu te intelegeai om cu persoana, fum si aglomeratie... YAAAC!!! Auzind ca avem program de club, vroiam sa gasesc un motiv sa ramin acasa Mi-a zis cumnata ca sa nu ma auda ca vreau acasa pe la 2. Pe la ciiiit??? pai eu ma ginddeam ca la 12 sintem inapoi (nu stiam ca se pleaca la 10 jumate). Am plecat cind au strins aia taraba si tot nu ma lasam dusa. Am acceptat intr-un tiriu sa vin vazind ca lumea e interesata despre cum ppetrec libanezii si am zis sa fac un sacrificiu pentru voi. sa am ce da cu batul aici pe site. Bine ca n-am rama acasa. Imi bagam definitiv ghiara in git!)

Mai, ciocoflenderilor, topaia ala pe mese ca o capra neagra. Cind era sus pe bar, cind era pe scena, cind pe vreo masa. A trecut pe la fiecare si a cintat, dind timp invitatilor sa se pozeze cu el. (Si artistii de mai inainte daca te vedeau cu camera, veneau mai linga tine si asteptau sa faci poze)

Sotul meu filma (a naibii camera si baterii si carduri, nu m-au lasat la greu desi clipoceau pe rosu imediat dupa ce am intrat in bar. Exista un Dumnezeu al pozelor!!!) si deodata ne trezim cu el linga noi. Batea din tobita fermecata si zicea "Are you from Romaniaaaaa?? " "YEEEEES!!! ", noi toate caprele albe ce dansam in grup. Se uita la sotul meu, il vede cu camera si sta la pozat. Cum bateriile erau la limita dura un minut sa tii degetul pina se incarca blitzul. A asteptat, s-a facut poza, sotul verifica si imi arata ca e ok! artistul cinta la alte mese. A terminat de cintat abia cind i-a saturat pe toti si era ceva populatie in club.

Dupa el a urcat pe scena un chitarist care a cintat ceva Ole, a aparut o dansatoare de tango argentinian, apoi a dat-o pe greaca. La urma a venit rindul prietenului nostru, Star Omar. Asa am vazut pe afis, asa va scriu si eu. Cind m-a vazut ca filmez (mai pe la inceputul spectacolului, pe la a doua cintareata) si nu prea pot prinde cadre bune din cauza unul stilp, m-a luat sus pe scena si mi-a zis "Do you what you want!!!" Pai credeti ca m-am mai dat jos de acolo? Doar la plecare. ;)

Pina sa inceapa el sa cinte, am vazut ca veneau tot timpul barbati si ii dadeau cite o bucata de hirtie cu ceva scris. El citea si zimbea. Am aflat ca erau dedicatii, caci atunci cind a inceput sa cinte, a zis "happy birthday pentru X" si in araba muulte. Appoi am vazut ca se uita spre un grup. Era ziua unei frumuseti cu rochie rosie de dantela, Alexandra. O cheama pe scena, ea nu si nu. Toti de la masa ei o imping catre scena. Vine rusinata si i se cinta La multi ani! Dupa care... Bum-Budi-Bum... niste tobe, un sir de cintareti traditionali cu tobe, carau dupa ei un buchet de trandafiri indreptindu-se spre scena in ritmuri libaneze. Lumea aplauda, eu ma uitam sa nu scap nimic. Impreuna cu ei era prietenul fetei, la costum negru, camasa alba si papion rosu. Putin grasut. Cind ajung impreuna se imbratiseaza iar prietenii lor ii iau sus pe umar si danseaza. (sa nu va plingeti ca e lung ca nu stiu ce va fac, mai dati cu lingura in mincare ca n-ati ajuns nici la jumate :). de aici incolo e de plins, asa ca luati-va batiste.)

Dupa ce termina dansul, Omar zice ceva in araba, cred ca a zis ca baiatul vrea sa faca un anunt. Toata lumea aplauda, si el se pune in genunchi si cere mina fetei. Mai, voi va dati seama la ce emotie am asistat? Prietenii fericiti, aplauda. Oaspetii din club, chiuie. Era un moment incarcat cu emotie. Cintaretul cere liniste si apoi intreaba in engleza "Do you want to marry him?" "Yes!" se aude un raspuns gituit dar destul de ferm. Atunci el o ia in brate si se invirte cu ea. (Am filmat scena in 2 clipuri. Nu stiu cum sa le atasez, o sa ma lamureasca un web). Am bocit de s-a scurs tot rimelul. Eu sint sensibiloasa la d'astea.

Dupa ce au mai dansat si s-au imbratisat cu toti din grup au plcat la masa. Cum aceasta se afla dincolo de instrumente i-am cam pierdut din vedere. La un moment dat vad fotografii agitindu-se. V-am spus ca erau vreo 3 fotografi ai clubului care faceau poze tuturor, instantanee? Unul ne-a facut si pe noi atenti si ne-a facut o poza ca si cuplu. O intreb pe cumnata de unde iau poza si a zis ca de pe FB-ul clubului. Deci fotografii erau calare unul peste altul si luminau toata scena cu un far. Am incercat si eu sa fac niste poze dar lumina de la farul lor batea chiar in aparatul meu si nu mi-a iesit nici macar una buna. Ce credeti ca faceau? Aveau in mina niste cartoane cam ca alea de la jurii pe care scria diverse chestii. Am inteles doar ce era pe unul singur, pentru ca grupul era cu spatele la mine "She say YES!". Mi s-a parut un moment foarte frumos. Au tras pe deasupra hainelor cite un tricou cu o poza de-a lor imbratisati. Pe spatele lui scria "She said Yes". Pe al ei, pentru ca avea parul foarte lung, nu am reusit sa vad. Probabil ca scria "M-a cerut!"

Apoi vin iar pe scena, muzicantul le cinta in limba lor tinguitoare, danseaza dansuri traitionale si pleaca, in timpul asta ospatarii audceau felii de tort la grupul lor. Artificiile le aprinsesera cind i-au cintat La multi ani, dar tortul era inconjurat de grup si nu am apucat a il vad intreg. Va spun doar ca feliile erau consistente, nu ca la noi o suvita, si glazura era alba cu albastru.

Se termina faza cu tortul, cintaretul mai cinta ceva si cind aud imnul Canadei cintat de multi in public. (aveam sa aflu azi, cautind despre Fadi Kod ca e canadian de origine libaneza) si apare si el pe scena si face un duet cu Omar. unul un vers, altul celalalt vers. Era in araba si nu am inteles. Am fost nevoita sa sterg jumate din clipuri ca nu aveam pe ce sa le transfer si imi trebuia loc pe card. Am pastrat pe cele mai reprezentative.

(ca o idee, e ora 2.23) Intre timp am intrerupt putin scrisul si am vorbit cu o prietena pe fb despre concert ca nu mai avea rabdare sa afle noutati, mai ales ca ea era una dintre cele care, cit pe ce sa ma intoarca din drum, ca e razboi. Foarte putin a lipsit sa nu renunt la calatorie Toata ziua imi punea texte de pe siteul MAE - ma duc eu la MAE si dau cu ei de pamint!!! ;) ) Asa, si ii dau un video cu artisul meu nou favorit. Cica asta e muzica ce imi place mie, s-a uitat pe pagina lui de FB si a vazut un clip mic din concert. Ei, in secunda aia mi-a venit idea sa ii scriu. Si am facut-o! In timp real mi-a si raspunsAm pus o poza cu noi de aseara si mi-a zis ca ii place; Mai jos va redau dialogul, (cu riscul sa dati cu pietre in mine ca ma lungesc atit) va rog sa scuzati textul, am mai incurcat niste litere, din cauza ca tremuram ca varga de emotie si a tastaturii care nu mai vrea sa raspunda la comenzi. Sa va zic ca am si plins? Nu are rost...

00:38

I like!!!

00:38

Adriana N

Dear Fadi, Last night i went in Club Show the Cresus with my new friends. I am one from romanian girls and i want to tell you that i am inloved about your music!!! First time when i hered about you, first time when i listen your music! first time in Liban!!! You know, until last night Andre Rieu was my favourit muzician, now, you are on top!!! Please, from all my heart, give me your concert from last night! i look in internet but is no post about this concert. I listen al most your videos, tv show... toay. I will go back in Romania with very happy moments coz of you!!!

SWER!!!

smile emoticon

FADI KOD

Thanks alot!!! I really appreciate every single words you just told me

I will with pleasure send you the footage of yesterday's event as soon as I get a copy of it

00:40

Adriana N

WOW! I have tires in my eyes!!!

00:41

FADI KOD

I send you all and thank you again for your kind words.

00:42

Adriana N

Ok, i dont like to disturb you much, i will wait for copy!

00:42

no worries!!

00:46

Adriana N

My heart is Bum- Bum -Bum, like your percution, I post a little video that i tookit last night and all my friends from Romania write me that you are veeeeeery good! So, when you come back again, i will know and i will be there again.

00:47

FADI KOD

And when I will be back in bucharest it will be my pleasure to have you as my guest at my next performance

00:50

Adriana N

I can died happy in this night!!! Thank you much, much, much. My sister in law, wich invite us here, me and my housband, she will never belive that i am talking with a suhc a big STAR!!! all sleep in the hous but i look for your vieo. but tomorrow, i will dance BUM -BUM_BUM!!! I am Happyyyyyyy!

00:53

The pleasure is mine!!!

Take care!

00:55

Adriana N

if i dont disturb you too much, i want to tell you that o come here with a preconceptions about Libanese people and cuntry. al most romanians belive that here is a war, is a dangerous world. From few days (i just come in 2) i write a lot of reviews to change that preconceprions. They can't wait me to be bac safe. smile emoticon but i will be back happy and with a good impresions about Liban and Libaneses. Than you for your messages!

00:55

thank*

00:56

FADI KOD

Yes... I know they think it's dangerous here... but in reality it's such a beautiful country... thank you very much for changing the bad view about lebanon.

Pe unde lipseste textul lui, erau maimutoaie cu inimi in loc de ochi.

Sint FERICITA! Am capatat o adrenalina incit am uitat de intepenala, de oboseala si somn. Tremuram ca varga. la un moment dat sotul se trezeste si mormaie ceva, ma intreaba cit e ceasul. 1 jumate! Nu vii in pat??? NU, ca m-a invitat unul la concert! /Cine? ala de aseara? / Da! / Si de unde are ala adresa ta? / Pai eu i-am scris!!! " O fi gelos? :))

Asa, sa va spun despre "autorizatia ISU " despre care m-am informat imediat ce am intrat inauntru. Localul are 2 iesiri, are picuratori in tavan si intrebind daca la ei nu e legea cu fumatul, mi s-a raspuns ca a fost dar au scazut consumatorii astfel ca s-a dat voie sa se fumeze in spatiile cu aerisire. Am simtit mereu ca si cum ar fi fost greamul deschis.

Femeile in club erau mai multe decit barbatii. Toate erau imbracate cit mai specific, doar eu eram "maimuta". :) Coafate, machiate, de la 18 la 50-60 de ani. Unii barbati erau mai in virsta. Constatati voi din poze daca libanezele sint sau nu frumoase. Femeile de aici arata bine pentru ca nu sint muncite. Ele nu fac treaba in casa. Cucoanele, la ele ma refer. Nu stiu cum e populatia saraca. Am incercat sa intreb azi daca sint saraci, daca nu au bani de piine ce maninca si mi s-a zis ca aia de i-am pozat eu in prima zi sint refugiati sirieni si ca aia sint mai rauacatori, fura. Unii sint chemati la serviciu la munci mai casnice si sint puturosi, se lasa rugati.

Ospatarii, din cauza aglomeratiei si a spatiulul mic dintre scaune, se chemau unii pe altii cu o lanterna verde. cred ca erau lasere din alea e care folosesc copiii nostri...

Nu stiu cit a costat intrarea, meniul, bauturile. Cumnata a facut cinste si nu a vrut sa imi zica cu nici un chip.

Cam atit pentru azi, e 3 si 5 minute. Sa vad cit imi ia sa corectez ca am micat la litere...

Inchei cerindu-va scuze ca am pus poze personale dar era musai sa va faceti o idee ca nu fabulez. :)

Noapte buna, e 4 fix! si am si poze!!! Poate nu gasesc comentarii cind ma trezesc. :D

Trimis de adri-nico in 08.02.16 01:43:33
Validat / Publicat: 08.02.16 08:47:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Caprita e cu noi, ura, taranca mea, caprita e cu noi!!!

[08.02.16 05:44:13]

- Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

[08.02.16 07:50:25]

@adri-nico - Pentru încărcarea videoclipurilor ai două variante:

1 - ai un cont youtube personal, încarci videoclipul acolo (disponibil public) și ne pui la dispoziție link-ul

sau

2 - dacă nu ai un cont youtube personal ne poți trimite videoclipul, prin intermediul unui site de transfer, și mai departe ne ocupăm noi. El va fi postat pe canalul oficial AFA-Youtube/atașat le review cu specificația că filmarea îți aparține.

Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM, să ne anunți!

mogly
[08.02.16 09:56:44]

Bravo, bravo, bravo! Macar pentru Zorba Grecu si tot veneam si eu acolo maxim o jumatate de ora, ca mai multa energie nu mai am.

Sa sti, ca n-am inteles de ce ai plans, dar nu e de mirare ca engleza mea e de balta, cu mine trebuie sa vorbesti in romanească. Te pup si iti doresc sa ai parte de multe lucruri frumoase in continuare!

[08.02.16 10:41:43]

webX _multumesc mult.

web 26 -nu am cont

Mogly, s-a urcat lumea pe scena si a dansat pe muzica greseasca dar si la alte melodii.

Ca sa iti spun pe scurt in romaneasca, e ca l-am contactat pe artist si i-am zis ca sint una dintre romancele de la club si ca mi-a placut foarte tare muzica lui si mi-as dori mult de tot sa imi dea si mie o copie a concertului pe care sa o duc acasa, ca e prima data cind sint in Liban, prima data cind am auzit de el, prima data cind ii ascultam muzica si ca mi-a picat la suflet. Mi-a multumit pentru fiecare cuvint (a, si i-am zis ca e deasupra lui Rieu), mi-a zis ca imediat ce are o copie o sa mi-o dea si ca atunci cind v-a mai veni in Romania, o sa fiu invitata lui la spectacol. Ca imi multumeste pentru ca incerc sa mediatizez faptul ca Libanul e o tara frumoasa, stie de preconceptiile noastre.

Cum sa nu pling daca a zis ca ma ia la spectacol cind o sa vina in Romania?

roth
[08.02.16 20:45:36]

Fata ata da distractie, noi, unii dintre AFA-isti azi asa subtire la Muzeul BNR, fiecare cu emotiile lui asa ca tu fi vigilenta si acopera cat mai multe subiecte interesante.

Multam de abundenta de info, nu se stie cum si cand ne va duce firul vietii pe taram Libanez ori arab, ori mai stiu eu de care si revenim fuguta la arhiva sa ne documentam/redocumentam.

Traieste clipa si foloseste timpul in favoarea ta.

[08.02.16 22:21:23]

@roth: ce sa-i faci unii cu banii (noi, dar nu ai nostri) alti cu distractia. M-am amuzat citind si parca o si vad cum dansa.

Pami*
[09.02.16 13:12:00]

@adri-nico - am impresia ca astia se distreaza de parca ar fi ultima zi din viata lor... asa e probabil cand traiesti mereu cu frica razboiului.

[09.02.16 18:40:08]

Ii doare la basca de razboi! Diseara avem club salsa.

Paty
[15.02.16 08:48:24]

Sper să am timp la un moment dat să recitesc totul cu cap şi coadă, că până una-alta citesc pe frânturi. Cu toată vacanţa ta plină de adrenalină, ai avut un spoooor la scriiiiiiis... că greu ţin pasul cu tine! Ca să mă fac şi eu utilă, măcar să confirm că nu fabulezi. Dialogul ăla e real, exact ca pe Facebook. Nici măcar cauciucurile din ochi nu le-ai schimbat

[23.03.16 20:33:18]

Kristinaaaaaaaaaaa! Tobistul e in Bucuresti dar nu stiu inca la ce club va cinta in weekenul asta. Crezi ca mai dorm?

krisstinna
[23.03.16 20:43:52]

@adri-nico: Te mănâncă pielea? Să nu cumva să faci greșeala de a te duce la concert. Vezi că nu glumesc! Ascultă o femeie bătrână care te învață de bine! Ai YouTube! E super suficient!

[23.03.16 20:47:48]

@krisstinna - De-ar fi sa fiu singura toata viata si tot ma duc!!! numa' ca nu stiu unde. Bucurestiu-i mare!

nicole33
[23.03.16 20:52:35]

@adri-nico -

Află unde-i concertul, du-te, distrează-te, dar să nu plângi pe urmă dacă nu mai apuci aniversarea de 1 an.

mogly
[23.03.16 21:06:18]

@adri-nico - Da mergeti amandoi, de ce nu?

[23.03.16 21:15:45]

@nicole33 - tare raspunsul tau!!!

[23.03.16 21:20:21]

@mogly - ar merge sa ii fure toba!!! atit.

krisstinna
[23.03.16 21:36:10]

@adri-nico: Acum nu am timp, dar promit că mâine voi studia problema ta. Dacă insiști, ar fi bine să mergi cu domnul tău. Eu, la primul concert din România al lui Enrique Iglesias, l-am cărat pe soțul meu după mine, soț care era și rănit și bandajat în urma unui accident, am cărat și copilul care se zbenguia pe stadion, am dansat și am cântat, am trăit momente emoționante. De-ale tinereții valuri! Acum, mă rog de copil (26 de ani) să îmi ia un bilet pe șestache, să pot merge cu prietena lui. Cred că mă mănâncă pielea asta bătrână! Da ce, eu nu sunt om? Deci, aflăm unde-i concertul, iei bilete și te ghidez eu prin capitală. OK? Vb pe privat!

[23.03.16 22:07:38]

@krisstinna - abia astept, sint sigura ca e la un club. data trecuta a fost la Boa.

adri-nico, mishu, mogly, Pami*, Paty, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Beirut și împrejurimile: