ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2015

Transport Muntenegru - Albania (Ulcinj - Velipoje) cu microbuz si furgon

Dupa terminarea sejurului la all inclusive la Hotel Otrant am plecat mai departe spre urmatoarea destinatie tot la mare dar in o statiune putin sau poate total necunoscuta turistilor din Romania, statiunea se numeste Velipoje (se pronunta Velipoi) in Albania.

De pe plaja din fata hotelului Otrant se vedea Albania, distanta pina la granita mergind pe plaja era de aprox -12 km si dupa granita mai departe pina la Velipoje cam 5 km.

Nu se putea ajunge acolo mergind pe plaja fiinca vama era in alt loc si se facea un ocol destul de lung. Din hotel se organizau excursii si in Albania dar eu vroiam sa fie undeva la mare si mai multe zile asa ca am mers mai departe pe cont propriu.

Din autogara Ulcinj sunt curse zilnic cu microbuz sau autocar spre Albania si Kosovo, de data asta vroiam... doar... la mare... cit mai aproape de vama cu Muntenegru fiinca acolo era planificata continuarea vacantei.

Am plecat spre Albania cu un microbuz care mergea spre Tirana via Shkodra, sunt doua curse pe zi pe acest traseu, prima cursa pleaca din Ulcinj dimineata la ora 7, urmatoarea la ora 12,30, am plecat cu cea de 12,30 - pret bilet pina la Shkodra 6 euro.

Microbuzul plin, erau si citiva turisti care mergeau mai departe de Shkodra tot la mare dar la Durres statiune mult mai cunoscuta decât Velipoje.

Ajungem la prima vama care pina la urma am vazut ca de data asta e doar una, aceeas si pentru Muntenegru si Albania.

De ce am spus prima vama? fiinca mai demult, acum citiva ani am intrat in Albania tot pe aici si erau doua vami, atunci am mers cu taxiul de la Ulcinj la Shkodra si la vama am platit taxa de viza 10 euro de persoana care pina la urma am aflat ca era o taxa ilegala care nu trebuia platita.

Soferul microbuzului a adunat pasapoartele si buletinele, si a mers la ghiseu unde au fost verificate de politia de frontiera din ambele tari dupa care am plecat mai departe spre Shkodra.

Vama Sukobin e in Muntenegru, cea din Albania e la Muriqan dar vama se face in un singur loc.

Am spus celui care vindea bilete unde vreau sa ajung si a oprit microbuzul undeva inainte de statia din Shkodra aratindumi locul de unde sa iau furgonul spre Velipoje ca sa ajung la mare. Nu prea stiam ce e aia furgon, au trecut vreo doua pe linga mine, unul a si oprit sa intrebe unde merg, am pronuntat... Velipoje... a vazut ca nu pronunt bine si a zis urca.

Furgon e un fel de minibuz, minimicrobuz mai mic cam jumate de microbuz. Dupa aprox 30 minute am ajuns la mare chiar aproape de faleza si plaja, dau sa platesc cu euro fiinca nu aveam leka moneda albaneza, nu stiam cit sa dau, aveam doar euro, am platit 2 + 2 euro si nu stiam daca e destul, pina la urma am realizat ca e prea mult, soferul vede ca suntem straini si intreaba ce cautam? Raspund - hotel, si imi arata la stinga si dreapta faleza cu hoteluri, eram chiar in centru in locul unde a oprit furgonul.

Scoate un telefon si ma intreaba daca vreau sa sune la un hotel? multumesc si spun ca merg eu sa caut cazare.

In fata mea o faleza lunga de tot de citiva kilometri la stinga si la dreapta, mai departe plaja si marea.

O iau la dreapta pe faleza sa caut cazare, ramin la Velipoje la hotel 4 nopti.

Despre aceasta statiune si despre hotel poate voi scrie ceva altadata cu toate ca nu cred sa fie amatori de o vacanta la Velipoje, sau in viitor ajunge cineva si aici.

Dupa mini sejurul aici la mare am plecat inapoi spre Muntenegru, am mers la furgon, de data asta am platit cu leka, am spus soferului unde vreau sa merg si m-a lasat linga un hotel in centru si mi-a aratat locul unde oprea microbuzul care mergea la Ulcinj.

Microbuzul urma sa vina la ora 14,30, in locul respectiv erau alti turisti care vroiau sa mearga in Muntenegru, era un cuplu de polonezi care veneau din Kosovo si mergeau acasa via Belgrad cu trenul. In locul unde urma sa vina microbuzul era plin de autocare cu nr de MNE parcate acolo, urma sa duca inapoi turistii la diverse hoteluri din MNE veniti aici in vizita organizata de agentii turistice.

La ora stabilita a venit si microbuzul care era plin cu pasageri, majoritatea au coborit aici la Shkodra si asa am reusit sa mergem inapoi la Ulcinj, altfel raminea varianta taxi, multi taximetristi faceau traseul Shkodra - Ulcinj cu turisti.

Pretul biletului pe acelas traseu dar platit in Albania a fost mai mic la intoarcere adica 5 euro sau echivalent in leka.

Intimplator in microbuz erau aceeasi adica sofer si insotitor ca la microbuzul cu care am ajuns aici, cind m-a vazul insotitorul a zimbit si a spus cum trebuie sa pronunt corect Velipoi. Intretimp am invatat cum se spune multumesc in albaneza - Faliminderi

Am vazut ce mult conteaza sa spui... multumesc... in limba celui cu care vorbesti, sunt destule cuvinte si expresii care se folosesc la fel si la noi si la ei.

In ani trecuti am mai fost in Albania tot pe cont propriu in 2008, atunci trebuia pasaport, acum nu.

Atunci am intrat in Albania tot prin aceasta vama adica pe la Sukobin, traseul a fost urmatorul

• Ulcinj - Shkodra cu taxi
  • Shkodra - Tirana cu autocar
  • Tirana - Skopje (Macedonia) cu autocar
  • Skopje - Timisoara cu tren
  • .

Cei care sunteti in vacanta in Muntenegru si doriti sa vizitati pe cont propriu Albania si nu sunteti cu masina, cel mai bine e sa mergeti la Ulcinj in autogara si sa luati microbuzul de la ora 7 sau cursa urmatoare de la ora 12,30 spre Shkodra. Cazare gasiti foarte aproape de locul unde opreste microbuzul, eu am stat data trecuta la Hotel Kaduku.

Am ajuns din nou la Ulcinj sau Ulqin in albaneza, si aici la Ulcinj majoritari sunt tot albanezii.

Trimis de Nicu in 06.02.16 18:24:47
    Validat / Publicat: 06.02.16 20:19:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 3468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Am ajuns la mare in Albania

[06.02.16 20:28:52]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Ulcinj, ULCINJ" (nou-creată pe sait)

NicuAUTOR REVIEW
    [07.02.16 08:46:54]

Imnul Albaniei e compus de compozitorul Ciprian Porumbescu.

E vorba de - Pe al nostru steag e scris unire

youtube

Sunt citeva asemanari si cu limba romana, una din ele la coafor e scris - salon bucurie.

Copil in limba romana si albaneza, etc.

Daca esti in vizita si spui ca esti din Romania suna bine.

nelibaltaretu
    [08.08.16 11:54:47]

@Nicu - Buna, nu prea stiu gestiona f. bine aces site, dar voiam, referitor la articolul tau despre Albania in care spuneai ce vei reveni cu impresiile despre Velipoja, unde anume sa le caut, deoarecee ma intereseaja in mod special acest loc? Multumesc.

nelibaltaretu, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Ulcinj: