ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
OCT-2015

Un balcon que mira Al Mediterraneo

Titlul nu-mi apartine, (l-am gasit pe site-ul oficial al hotelului) dar traducerea… e a mea!

Playa Bonita, "Hotelul ce cauta Mediterana" este un hotel bun, chiar foarte bun dar… nu stiu daca m-as mai intoarce sa stau in el. Poate pentru ca in plin sezon este destul de scump, chiar excesiv as spune. Eu l-am urmarit si in vara si costa in jur de 1800 de euro/camera. Pretul nu poate sa fie dat decat de faptul ca toate camerele au o priveliste la mare… deosebita.

Pentru ca in iulie a fost foarte cald, am vrut neaparat sa ma intorc in zona.

Am profitat de programul Senior Voyage si am luat-o pe mama mea ca partenera. Agentia cu care am mers si in vara avea acest hotel, alta agentie avea unul din hotelurile ce apartineau Complex Holiday World iar la o a treia agentie te inscriai si abia cu cateva zile inainte aflai hotelul (din 3 propuse) mai mult ca sigur asteptau sa vada care ramanea mai liber.

Am zburat din nou cu Blue Air-ul care a plecat cu o ora intarziere iar la destinatie am mai asteptat inca o ora in aeroport pentru ca nu sosisera bagajele la vreo 10 persoane. Pur si simplu nu mai incapusera in cala!!!

In cele din urma, dupa o sesizare destul de agitata si cu scuzele de rigoare, am plecat din aeroport cu asigurari ca bagajele vor fi aduse cu urmatoarea cursa (adica dupa 4 zile) !!! De adus bagajele le-au adus dar in ce fel au fost recompensati, nu mai stiu.

Ne-am indreptat spre oras, am facut un tur cu autocarul iar apoi dupa vreo ora de timp liber, am plecat spre hotel.

Am fost cazati imediat deoarece ajunsesem in jurul orei 15. Am primit camera 810 la acelasi etaj cu receptia. Hotelul are 11 etaje, restaurantul este la 7. Toate camerele au vedere la mare, doar cateva de la etajele inferioare au vederea obstructionata de copaci.

Camera noastra avea 2 paturi mari, nu cred ca era chiar camera de 2 persoane. Dormeau lejer vreo 4. Din cauza asta camera parea destul de mica. TV era de tip vechi, Grundig (nu stiu ce fel de programe erau pentru ca nu l-am deschis deloc). Baia era incapatoare iar prosoapele aveau o usoara tenta de roz-portocaliu (a scris cineva despre asta).

Privind din balcon, in stanga, plaja era cu nisip si pietris si cu sezlonguri care, evident erau cu plata. In dreapta era mai nisipoasa dar aceeasi apa lina si curata ca peste tot. Dupa ce se incheia partea de plaja, era piscina in forma de inima la care se intra tot pe baza cartelei de la camera, pe care o foloseai si la intrarea si la iesirea din hotel inspre plaja.

Prosoapele pentru plaja se puteau inchiria pe baza unei garantii de 10 euro care iti erau inapoiati la plecare.

Am intrat in apa doar de vreo 2 ori, in rest m-am bagat doar pana la genunchi… era destul de rece pentru perioada 8 - 15 octombrie.

Acest program de seniori era cu demipensiune iar la cina aveam inclus un pahar de vin si apa.

Chiar de a doua zi, seara, mecanismul de inchidere/deschidere a usii s-a defectat. Ma duceam la receptie, ma intorceam de la receptie. Incercam cartele, schimbam cartele… si tot asa de vreo 5 ori. Noroc ca eram la acelasi etaj. In cele din urma, destul de iritata am mers la cina, lasandu-i sa faca ce cred si cum cred ei de cuviinta.

Drept bonus ca ne-au „suparat”, ne-au oferit cartele in care aveam inclusa (toata) bautura de la masa de seara… asta da, recompensa.

Restaurantul era destul de incapator, mancarea pentru toate gusturile, mofturile, etc… si vegetarieni si diabetici, si… si… Cina incepea de la ora 19 cand la usa se forma o coada de nedescris.

Apoi, dupa cina, holul receptiei se aglomera… multi turisti incepeau sa butoneze pe telefoane, la tablete... am dedus ca acolo era o conexiune foarte buna la internet.

PlayaBonita este cam izolat din punct de vedere al mersului pe jos, in primul rand. Trebuia sa mergi cam 3 statii de autobuz pentru a da, cat de cat de un pic de agitatie.

In apropiere era un indicator spre o statie de tren. Mi s-a parut un pic cam complicat sa ajung la ea asa ca, personal am preferat autobuzele.

Ca sa mergi la Malaga, luai trenul sau asteptai autobuzul Expres M320 care venea dinspre Marbella dar trecea la intervale cam mari ori luai autobuzul M120 pana in Torremolinos si de acolo M110 pana la Malaga. Ca sa pleci in partea opusa, spre Fuengirola, traversai, coborai putin o panta si luai acelasi 120.

In vreo 4 seri, am fost si am vizitat iar si iar si iar Puerto Marina trecand evident pe langa Hotel Alay care, din cele 2 cladiri care ii apartineau, acum una (cea inalta) era data spre inchiriere.

Daca m-as intoarce?

Nu stiu in primul rand daca as mai veni in zona.

Mai sunt atatea locuri frumoase de explorat in Spania…

Trimis de artemisa24 in 05.02.16 19:15:58
Validat / Publicat: 05.02.16 21:03:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 o mica parte din centrul orasului Malaga

pcarmen08
    [19.09.16 23:32:37]

@artemisa24: Pareti dezamagita de sejur!

Dar Sevilla, Cordoba, Granada... ? Cum vi s-au parut?

Inteleg ca Gibraltarul nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor.

Eu am fost pe Costa Brava, Barcelona... O sa vizitez Csta del Sol si sunt deja ingandurata dupa ce v-am citit ecoul. Chiar asa dezamagitor a fost? Sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc. Orice inf. e binevenita.

nicole33
    [20.09.16 07:50:35]

@pcarmen08:

Mie Costa del Sol mi-a plăcut mai mult decât Costa Brava. Sunt mult mai multe obiective de vizitat, dar, spre deosebire de Barcelona, unde acestea sunt relativ grupate, aici distanțele de parcurs sunt mari.

Malaga poate fi vizitată intr-o singură zi intr-un tur de forță cu Catedrala, Muzeul Picasso, cele două castele, portul, un parc și pietonal. Dacă vrei să vizitezi fiecare muzeu în parte, mai aloci o zi.

O zi în Tanger este o altă experiență interesantă. Mulți nu recomandă, dar mie mi-a plăcut așa cum mi-a plăcut și excursia în Gibraltar.

Lasă gândurile deoparte și mergi cu toată încrederea. Sigur te vei întoarce încântată.

pcarmen08
    [20.09.16 09:36:15]

@nicole33: Multumesc!

artemisa24AUTOR REVIEW
    [20.09.16 16:01:56]

@pcarmen08: nu am fost dezamagita de sejur, din contra... am spus doar ca mai exista si alte locuri nemaipomenite de explorat in Spania... poate peste cativa ani voi reveni pe Costa del Sol.

din pacate, nu am ajuns sa vizitez nici Sevilla si nici Cordoba si cu siguranta sunt un "must" iar la Granada am fost doar pe fuga intre 2 masini!

nu fii indoita... du-te cu entuziasm, profita de fiecare minutel petrecut acolo mai ales daca vei avea o vreme frumoasa asa cum am avut noi...

chiar si Gibraltar-ul merita intr-un fel, depinde cum vei fi intampinata de maimute!!!

iar daca vei fi cazata tot la Playa Bonita, bucura-te de rasaritul soarelui din apa marii...si de cat mai multa Sangria...

Enjoy!

artemisa24, pcarmen08