Ferdinand Hotel

DIN Arad
înscris/ă în 07.07.15
JAN-2016

Gust amar

Am facut o rezervare pentru o noapte (duminica/ luni, parca) imediat dupa Revelion, gandindu-ne in felul urmator: "Hai sa dam, rapid, o tura la Herculane, la Ferdinand... facem o baie, doua si apoi acasa. Oricum e perioada imediat dupa Anul Nou, nu e lume asa multa, nu e inghesuiala, alea, alea, ne relaxam si noi cateva ore. "

Ajungem la hotel imediat dupa pranz, facem cazarea si hai la piscina. Acolo, o mica surpriza, apa nu mai era asa de calda cum o stiam noi din alte dati (mai fuseseram tot asa iarna si era O. K.). Si cand te gandesti ca, la geografie, elevii invata, ca la Baile Herculane sunt cele mai calde izvoare termale din Romania (50-60 grade are apa captata), mai sa ma ia plansul. Asadar, cu toate ca suntem cam dezamagiti, stam in apa pana ne ia stranutul si apoi hai in camera. Precizez (poate nesemnificativ, pe langa altele mai importante) ca, pe coridoare, de la piscina si pana in camera, era cam frig, simteai asta mai ales, ca erai proaspat iesit din apa.

Ajungem in camera... aici era mult mai bine, cald, frumos (tot in sensul de cald), tip-top (vezi "frumos")... radiatorul O. K, functiona. Ne hotaram sa mergem in vreo ora-doua sa mancam ceva, pana atunci sotia trage un somnic, iar eu ma uit la televizor. Intre timp, dupa vreo ora, sesizez ca vine aer rece de la radiator. Asadar, verific si, intr-adevar, radiatorul nu mai era cald deloc, iar ventilatorul adiacent baga aer rece. Mentionez ca afara ningea "ca-n povesti" si mai erau si vreo -8/ -9 grade, deci...

Se trezeste si sotia, plecam sa mancam, dar inainte de a iesi din hotel, il intreb pe gagiul de la receptie: "E vreo problema cu caldura? Nu mai merge si s-a facut frig in camera." Replica vine politicos: "A, nu, e in regula, dar poate a oprit-o colegul de la centrala. O sa-l sun sa-i dea drumul." Plecam. Seara ne intoarcem la hotel iar inainte de culcare mai mergem o data la piscina, cu gandul ca, de data asta poate e mai calda apa, poate au mai completat ceva pe acolo. Din pacate, apa tot asa cum am gasit-o la pranz.

In fine, trecem si peste acest neajuns si hai in camera, televizor si in final, culcare. Temperatura ambianta era placuta (la culcare), doar ca pe la 3 dimineata ne trezim si stupoare, radiatorul rece, ventilatorul baga aer intr-o veselie, afara ningea, -9/ -10 grade. Eu, mai invatat asa cu frigul, zic "hai sa rezistam pana pe la 8 dimineata, apoi mancam si plecam", sotia insa are alta parere, isi ia halatul de baie si merge la receptie.

O aud din camera cum bate in pult, suna la clopotel... iar dupa vreo 5-7 minute de asteptat aud si monologul ei in fata receptionerului. Intre timp ma uit pe telefon, la clipul "Visinescu, administrator de bloc", din emisiunea lui Bendeac. Revine nevasta-mea in camera si in 5 minute, Ovidiu de la centrala, "baga pe foc", urmand sa ne reluam somnul dulce, zdruncinat de penuria de grade din termometru.

Ne trezim dimineata gandindu-ne ca un mic dejun copios mai poate salva ceva din aceasta tura. Optimismul nostru este exacerbat si de data asta, avand in vedere ca, la masa, nu am gasit mai nimic. Erau doar doua feluri de salam, ceva branza, cremwursti, carnaciori prajiti si omleta (aproape reci). Lipseau cafeaua, sucurile, laptele, mai multe feluri de ceai, dulceata si probabil multe altele (repet, cum stiu ca am gasit in alti ani). Eu mananc foarte putin, sotia deloc, aici incheindu-se experienta cu micul dejun.

Inainte de a pleca spre casa mai mergem 10 minute la piscina, desi banuiam ca apa e la fel ca in ziua precedenta. Asa a si fost.

In final, plecam din Herculane si de la Hotel Ferdi (cum imi placea mie sa-i spun) cu un gust mai mult decat amar.

Ca si o concluzie, daca esti turist si "pici" intr-un moment nepotrivit (3/4 ianuarie), cand nu sunt prea multe persoane cazate in hotel, ai toate sansele sa fi tratat cu indiferenta si lipsa de respect. Probabil, administratia e de parere ca, nu se merita sa ti se dea caldura in camera, sa ai apa corespunzatoare in piscina, sau sa servesti un mic dejun decent. Dar, ma rog, asta e modul unor hotelieri de a face turism in Romania. Din pacate, boala asta a ajuns si pe la Ferdinand. Pacat!!!

Impresii încărcate de Shod in 03.02.2016 23:25:11

Validat / Publicat: 04.02.16 00:05:28

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Shod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 13 voturi) nota2

[04.02.16 00:04:49]

@Shod: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=66778

- hlli
[04.02.16 07:26:35]

@Shod, din pacate, ce ai povestit, se intampla frecvent in perioada de iarna la hotel Ferdinand.

• Preturi mari, conditii mediocre (Oct.2018) - punctaj satisfactie: 4.95 (scris in 07.11.18 de DeuxEx din TâRGU JIU) - NU RECOMANDĂ
  • NU recomand!!! (Jun.2018) - punctaj satisfactie: 2.75 (scris in 12.06.18 de ANILU din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Hotel Ferdinand Baile Herculane (May.2018) - punctaj satisfactie: 6.00 (scris in 30.05.18 de papalito din PLOIEşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Conditii de cazare neplacute (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 7.05 (scris in 13.06.17 de viorelaana din PITEşTI) - RECOMANDĂ
  • O alegere greșită (Apr.2016) - punctaj satisfactie: 5.85 (scris in 02.05.16 de FloraR din LUGOJ) - NU RECOMANDĂ
  • Excelent (Aug.2015) - punctaj satisfactie: 8.90 (scris in 01.09.15 de Mircea90 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Serviciile lasă de dorit! (May.2015) - punctaj satisfactie: 7.00 (scris in 12.05.15 de daydorina din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ