ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2016
ÎNSCRIS: 30.09.10
JAN-2016

Loc bun de relaxare

Am fost o zi la schi in Păltiniș, ca să-mi rup oasele și să mă tăvălesc prin zăpada și pentru că în Păltiniș se cam umplusera toate unitățile de cazare am căutat adiacent.

Poate ar fi de zis ca sunt un pic pretențios, sau, mă rog, de data asta căutam acum ceva decent, cu piscină interioară și saună, în general cu ceva de relaxare pentru seara, la întoarcerea de pe pârtie. Pension Mai se afla la cca 15 km de Arena Platos de la Paltins. Este la iesirea din Rasinari, "in natura".

Am găsit și rezervat o camera de lux la această pensiune si pe la ora 16.00 ajunsesem aici, întorși de pe munte. Atenție căci cazarea aici începe de la ora 17.00. Scrie pe site, scrie unde faci rezervarea, îți spun și ei, asta e politica unității, checkin incepand de la 17.00, checkout nu mai târziu de ora 11.00. Am întrebat la recepție daca camera este deja gata, în caz contrar urmând sa luăm mai intâi masa la restaurantul lor și ne-am fi cazat pe urmă.

Au fost însă amabili și am primit camera cu o ora mai devreme.

Când am ajuns în cameră am fost surpinși de un miros plăcut. Nu știu să zic ce, că nu ma pricep, dar ceva aroma therapy.

Camera e mobilată și decorată cu gust. Ca idee, aerul condiționat simplu, cu furtunul tras printr-o spărtură vizibilă în zid, poate ca nu se asorteează cel mai bine cu restul camerei, dar nu m-a deranjat și sunt sigur ca utilitatea din timpul verii bate contrastul estetic.

Camera pe care am primit-o era cu vedere la piscina exterioară, acum înghețată și la un peisaj frumos. Cu balcon ale carui ferestre și ușă erau din termopan cu suprafață vitrată mare și de calitate.

Camera am gasit-o preîncalzită, iar temperatura a fost constantă și imbietoare tot timpul sejurului.

Este un calorifer in camera aia, dar mi se pare mic pentru cata caldura e in camera si nu era genul ala, dogoritor, cred ca au si incalzire in pardoseala / pereti.

Baia nu e neapărat în ton cu camera dar este absolut ok. Mi s-a părut un pic ciudat pentru o pensiune de 5 margarete (nu știu daca clasificarea ar trebui să echivaleze cu 5* ale unui hotel) că la duș, în loc de șampon sau gel de duș era un banal săpun lichid de mâini. Din nou, am trusa mea de "scule", ca un om care locuieste mai bine de 100 de zile pe an prin hoteluri, dar presupun ca altcineva ar putea fi deranjat. Si e oarecum "pacat", sa zic asa, sa ai o unitate de cazare superba (da, pentru locatiile cu care sunt obisnuit in Romania, arata foarte bine) si sa te impiedici la nimicuri de genul asta.

Si inca ceva, apa calda e ok, dar daca vii inghetat si ai vrea sa faci un dus fierbinte, sa zicem ca nu ai cum. Interesant, apa calda de la dusurile de la piscina / sauna era mai fierbinte decat cea de la baile camerelor. Nu stiu daca se face amestec la o temperatura mai joasa pentru preventia risipei, cum am mai intalnit la alte hoteluri, sau era alt motiv care imi scapa mie. Din nou, nu e rece, dar mi s-a parut un pic suspect ca nu poti face dus fierbinte.

In camera gasesti halate, utile pentru piscina/sauna/masaj, dar nu si papuci. Cladirea cu facilitatile de relaxare este in alt corp, practric mergi la receptie, apoi in restaurantul unde se serveste mic dejunul, apoi 10 metri pe afara si apoi ajungi acolo. Poate parea incomod, dar pentru mine a fost ok. La urma urmei finlandezii ies din sauna in zapada.

Piscina e curata, poate cu prea mult clor pentru gustul, pardon, mirosul meu, dar astea sunt standardele sanitare. Sauna e la fel de curata si evident, gasesti dusuri in aceeasi cladire si vestiare, atat in zona cu dus/ piscina, cat si un etaj mai jos unde e sauna.

Inca ceva, vestiarul de langa piscina are peretii incalziti. Practic cat de iarna ar fi, nu iti este frig in slip. Mi-a creat o stare si o impresie foarte placute.

Piscina are si jacuzzi. Nu stiu ce sa zic despre asta ca nu sunt fan bulburuci - mai mult nevasta. Eventual doar ca functioneaza :).

Restaurantul a la carte e bunicel, nu neaparat super-extraordina-arta culinara, dar mi-a placut cum au gatit, vinul fiert e de calitate, iar personalul care serveste foarte amabil si manierat.

Micul dejun se serveste in alt restaurant. Gasesti acolo si chestii standard semipreparate, gen mezelarie, dar si preparate "de casa", cum ar fi pateu, salata de beuf, sau a la rouse (nu am gustat), salata de vinete si branza sarata, care pare "de la ciobani". Cafea la automat "saeco". Nu e chiar unul modern, dar in ansamblu e mai pe gustul meu decat o cafea clasica "la ibric", sau la filtru. Mi-a placut si aici.

Parcarea este gratuita. Au si WiFi, dar nu am incercat ca am destul net mobil si mi-a fost lene.

In camera am avut un TV LCD Samsung, cu diagonala 80 (cred, posibil sa fi fost o idee mai mic). Minibarul era scos din priza, presupun pentru ca e iarna, insa apa la temperatura camerei era cam prea calda sa te bucuri cand o bei - pentru ca era cald in camera :).

Ca sa sumarizez, daca te gandesti la 5 margarete ca la 5 stele si visezi un Radisson Blu sau ceva asteptarile iti vor fi inselate. Daca constientizezi totusi ca te afli la o pensiune si observi eforturile pe care chiar le fac oamenii de aici sa te simti bine, cred ca ar trebui sa fie multumitor cam pentru orice om care nu are o conditie "rasfatata".

Alte activitati nu am avut, sau ma rog, sunt private si nu am sa le descriu aici.

Apropo de care , patul king size e facut din 2 paturi mai mici lipite. A fost ok, dar ar fi fost superb sa fi fost cu o singura saltea.

Inca o chestie atentie la rezervare. Preturile la ei sunt in EUR. Pe diferite site-uri de rezervari, gasesti in general valuta convertita la leu si ai senzatia ca vai plati suma pe care o vezi pe ecran, insa nu este asa. Eu am platit cu 5 lei in plus, care fireste ca nu-i nicio problema si nu inseamna nimic, doar ca trebuie sa stii asta si de ce. Eu am platit cu cardul, in lei, presupun ca daca ai card in EUR sau platesti cash in EUR, e totul fix ca in rezervare.

Trimis de catalinx in 03.02.16 13:36:55
Validat / Publicat: 03.02.16 15:45:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 2487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din balcon #2
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

papone
    [04.02.16 21:50:46]

@catalinx - Frumos descris, prin urmare votat.

Acum, ca si o paranteza, mi se pare chiar nesimtire ca ziua de cazare sa inceapa la 17 si sa se termine la 11... In curand nu se va mai numi zi de cazare, ci noapte de cazare. Si probabil va trebui sa le multumim gazdelor daca la ora 22 au camera libera - camera pe care va trebui sa o eliberam la 8 dimineata. Beah!

catalinxAUTOR REVIEW
    [06.02.16 11:39:34]

@papone - Ce sa zic, in principiu si eu as prefera ceva care sa permita cazarea mai devreme de 17:00. La alte unitati se poate.

Totusi, e un business privat, politica nu este ascunsa si se gaseste nisa de business pentru asta, deci nu pot sa reprosez ceva. In cel mai rau caz pot sa nu merg acolo daca nu mi se potriveste.

Pe de alta parte, depinde ce vrei. De data asta mie mi s-a potrivit perfect, ca am plecat de dimineata si ziua am fost la partie. Am venit cu masina si bagajele stau in masina. Oricum, nu e ca si cum ai putea ajunge acolo cu trenul.

Daca veneam pentru un weekend, de vineri seara, veneam dupa munca si probabil ajungeam tot tarziu.

Imi dau seama ca daca locuiesti in apropiere si vrei sa incepi un weekend, de Sambata dimineata si nu e iarna sa ai partie, s-ar putea sa nu ai ce face si sa fie incomod fara posibilitatea de a te caza. In cazul asta exista alternative la alte pensiuni / hoteluri.

catalinx
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mai [Rășinari]: