ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2016
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
MAY-2015

La Michalis și sub vraja insulei Creta

Amintirile, care, normal, hibernează și ele, înmuguriseră în primăvara anului 2015, aducându-mi ca o străfulgerare de blitz, imaginea orașului Heraklion, pe care-l vizitasem într-o croazieră în insulele grecești. O vizită scurtă, doar de câteva ore, pe care am dedicat-o atunci numai vizitării orașului. Iar dorul de ducă, înfiripat și el numaidecât, m-a trimis în căutarea unui sejur în insula Creta.

Vacanțe cu adevărat exotice, nu mi-aș putea permite – Caraibe, Maldive… așa încât încerc să descopăr raiul acesta undeva mai pe-aproape, iar țărmurile Mării Egee nu sunt de ocolit, ba chiar sunt la îndemână…

Frumoasa Mare Egee cu miturile sale, orizontul ce promite în orice clipă o schimbare de peisaj, siturile arheologice și micile sate pitorești – toate acestea atrag tot mai mulți turiști către destinația Creta, ea având darul de a-i încânta pe toți cei care au avut ocazia s-o exploreze.

Iar când prețul sejurului de șapte zile, într-o stațiune a insulei ajunge la doar 330 euro pentru două persoane, cu transport avion și taxe incluse, ce poate fi mai atrăgător? Doar întâlnirea pe aeroportul Otopeni, la același zbor cu al nostru, cu unul dintre user-ii AFA – cu Andox – care alesese aceeași destinație – Creta (doar altă stațiune, în apropiere de Rethymnon).

Și această întâlnire neașteptată (vă mai povestisem că în călătoriile mele avusesem surpriza de a mă regăsi cu @amero în Thassos și cu @artemisa24 în Antalya…) mi-a transmis sentimentul de bună voie și că voi avea parte de o vacanță frumoasă… Doar, AFA este peste tot!

În aeroportul din Heraklion, Nikos Kazantzakis, ne așteptau autocarele care aveau misiunea să ne împartă la hotelurile pe care le aleseserăm. Autocarul nostru a luat-o spre estul insulei și distanța fiind foarte mică, în 20 de minute am ajuns în fața hotelului din Hersonissos.

Este adevărat că zona Hersonissos și coasta insulei de aici nu sunt la fel de ofertante precum sunt țărmurile la câțiva zeci de kilometri mai la vest, unde plajele și golfulețele intime abundă… În Hersonissos nu sunt multe de văzut, dar sunt destule de trăit… Plimbarea pe înserat pe promenada de la malul mării, cu restaurantele sale tradiționale aliniate și magazinele elegante, este o experiență frumoasă. Cutreieratul pe străduțele înguste ale bătrânelor sate pescărești, unde timpul se scurge mai lent și totul este simplitate, unde figuri bonome stau tolănite în fotoliile tavernelor, în fața unei table de șah, fie fumând, fie discutând aprins, fie doar pierzându-se în gânduri… sunt crâmpeie de imagini pe care mi le amintesc cu drag…

Mic, dar important datorită locației sale strategice, portul pescăresc Hersonissos a conservat farmecul de odinioară, ca un refugiu rupt din alte vremuri și plasat în zilele noastre, pentru a atrage turiștii care sunt în căutare de autentic.

Situat excelent în imediata apropiere a străzii principale, Eleftheriou Venizelou, hotelul Michalis, construit în anul 2002, oferă unități de cazare în sistem self-catering, în total sunt disponibile 94 de camere – studiouri și apartamente situate în trei clădiri cu trei etaje. La câțiva pași distanță de hotel găsiți restaurante, magazine, baruri. Un mini market cu produse alimentare, cosmetice și pentru uz casnic, veți afla chiar lângă hotel. Camerele amplasate la etaj au balcoane cu vedere la stradă, la munte sau la piscine, camerele situate la parter, au patio cu mobilier de grădină.

Hotel Michalis ne-a oferit o surpriză plăcută. Am fost cazați în clădirea principală, într-un apartament cu dormitor și living separat. Suprafața – vreo 40 mp. Dormitorul, mai mare decât mă așteptam a avut mobilier nu foarte nou, dar în stare bună. Ambele camere, urmând simplitatea interioarelor mediteraneene, erau decorate puțin neobișnuit, dar în culori calde, de pământ. Balconul ce se deschidea în living, lăsa aerul și lumina să pătrundă nestingherite.

Livingul, foarte spațios, avea o zonă de relaxare cu o canapea extensibilă și o măsuță, o zonă de luat masa, precum și o mini-bucătărie bine utilată, așa încât se poate pregăti și o masă caldă pentru cine dorește. Aveți la îndemână un frigider cu congelator, aragaz cu plite, cuptor cu microunde, veselă, tacâmuri…

Aerul condiționat este contra cost (în luna mai nu era necesar), iar închirierea seifului costă 2 euro/zi.

Fiecare apartament are baie proprie, a noastră era dotată cu cabină de duș. Aveți aici la dispoziție un uscător de păr, produse de toaletă nu sunt oferite, deci trebuie să veniți pregătiți sau să vă cumpărați de la magazin. Prosoapele erau schimbate la două zile, iar curățenia era întreținută zilnic.

Televizorul cu ecran plat oferea numeroase canale, iar internet wireless era gratuit.

Izolarea fonică a fost bună, dormitorul fiind separat de coridor prin două uși.

La parter, în sala spațioasă care cuprinde și recepția, veți mai putea beneficia de o zonă de relaxare, un punct de internet (contra cost), o masă de biliard și un fotoliu pentru masaj.

Zona piscinelor este generoasă – ea cuprinde două piscine de dimensiuni și adâncimi diferite (și pentru copii mici), jacuzzi, un snack-bar, numeroase șezlonguri și umbreluțe de soare, un colț umbrit prevăzut cu canapele, fotolii și masă, scaune și măsuțe. Puteți servi aici micul dejun, mici gustări, băuturi alcoolice la prețuri decente, cafea și înghețată. O muzică în surdină, asigură o atmosferă plăcută. Peste tot se observă grija pentru curățenie și ordine.

În timpul sejurului am închiriat o mașină, un Fiat Panda, pe care am parcat-o în fața hotelului, fără nici un cost suplimentar. Cele șapte zile au fost bineînțeles insuficiente pentru tot ce ne propuseserăm să vizităm, au mai rămas atâtea… N-a lipsit, desigur, principala atracție a insulei – situl arheologic Knossos, apoi peștera Diktaion Antron, Heraklion, Agios Nikolaos, Elounda, plajă la Malia… Altele, au rămas în așteptare…

Întreg personalul hotelului, de la manager și recepționeri până la barmanițe și femei care asigură curățenia, formează o echipă unită, gata oricând să te ajute cu amabilitate.

Distanța dintre hotel și mare este de mai puțin de 200 de metri, pentru o plajă bună trebuie să mai adăugați câteva sute de metri în plus, în dreptul hotelului, fâșia de plajă este mai îngustă.

Stația de autobuz este la doar câțiva zeci de metri de hotel, există trasee care fac legătura cu alte stațiuni turistice din apropiere.

Concluzia: Michalis Apartments este o alegere demnă de luat în seamă pentru cei care vor să exploreze insula cu mașina și să revină seara la un hotel confortabil.

Trimis de Alina53 in 03.02.16 11:57:44
Validat / Publicat: 03.02.16 14:41:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 O primă plimbare pe faleza din Hersonissos

[03.02.16 11:59:28]

Webmaster, te rog: https://www.youtube.com/watch?v=Nzdxr3eAJuY Mulțumesc!

[03.02.16 13:07:19]

@Alina53 - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/5QtFePJfSzK2.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Alina53AUTOR REVIEW
    [03.02.16 14:15:14]

@webmaster26 - Este greșită acea localizare. Adresa corectă este strada Eleftheriou Venizelou nr. 120, iar coordonatele corecte sunt: 35.313939 / 25.394832. Cu funcția ”street view” se observă în fața hotelului, magazinul ”Senso”. Hotelul Michalis Apartments este puțin retras de la stradă, pe o mică alee.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.02.16 15:30:40]

Multumesc Alina.

[03.02.16 15:40:50]

@Andox - Cu multă plăcere!

[03.02.16 16:24:07]

@Alina53 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

adynutza26
    [04.02.16 15:04:05]

@Alina53 - Foarte frumos reviewul despre un sejur surprinzator de ieftin. Suna prea frumos: 330 euro cu tot cu avion, 2 persoane? Stiu ca luna mai este extrasezon, dar cred ca trebuie sa ai mare noroc sa gasesti astfel de reduceri! Bravo si la mai mare!

[04.02.16 15:43:14]

@adynutza26 - Mulțumesc frumos! Întotdeauna m-am considerat norocoasă și mulțumită de locurile în care am fost cazată. Într-adevăr prețul a fost foarte atrăgător pentru acea perioadă. Pentru cei care sunt interesați de această locație, veți găsi o ofertă în lista de early booking de pe AFA, pentru luna iunie la prețul de 450 euro pentru două persoane. Doar să vă decideți repede...

calatorul
    [03.03.16 17:01:38]

Felicitari pentru vacanta frumoasa si multumim pentru impresiile impartasite, care au trezit frumoase amintiri despre vacanta in Creta, cu o sedere tot langa Hersonissos. Frumoase si pozele, cu minunate locuri, o adevarata insula vrajita, care pentru noi a fost in cele 10 zile petrecute o explorare uimitoare si o descoperire a insulei Discovery, pe care sper sa o reluam candva.

Tesymo
    [15.03.16 22:29:32]

Locuri de joaca/parcuri pt copii sunt in stațiune? Cât a costat inchiriatul masinii? Multumesc anticipat.

adiraulea
    [28.07.17 18:59:04]

@Alina53: ceau! merg la Michalis pe 5 septembrie! ????am ales hotelul pt ca este central și a fost și f ieftin! am luat cu 560 euro de 2 pers cu tot cu asigurări. daca ma poți ajuta cu o informație te rog... e curat acolo? sau orice informație care crezi ca mi-ar prinde bine. multumesc frumos!

[29.07.17 07:24:55]

@adiraulea: În această primăvară, în luna aprilie, având un sejur în Anissaras, aproape de Hersonissos, am făcut o vizită și celor de la hotel Michalis. Tocmai renovau hotelul, deci, nici o grijă, veți petrece vacanța într-un spațiu curat și modernizat. Noi am fost foarte mulțumiți de cazarea de aici - apartamentul format din două camere spațioase, bucătărie, balcon, piscină... Să închiriați mașină și să vă plimbați cât mai mult, veți găsi multe agenții de închiriere. Dacă mai ai întrebări, îți răspund cu plăcere. Vacanță minunată la Michalis!

adiraulea, adynutza26, Alina53, calatorul, Tesymo
    Alte impresii din această RUBRICĂCook's Club (ex Michalis Apartments) :