ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2016
DIN: Neamt
ÎNSCRIS: 31.03.15
JAN-2016

Pensiunea Vila Verde, o variantă bună de cazare în Iaşi

Pentru două zile pe care urma să le petrecem la Iaşi, aveam nevoie de o noapte de cazare, în acest sens am apelat la sprijinul unui prieten din Iaşi pentru a ne recomanda o pensiune care să fie aproape de centrul oraşului dar să fie şi la un preţ acceptabil.

Zis şi făcut, Dan (prietenul meu din Iaşi) a urcat în maşină, a făcut turul oraşului şi în scurt timp mă sună să-mi prezinte variantele de cazare identificate în conformitate cu cerinţele mele. Dintre toate variantele prezentate am decis să alegem Pensiunea Vila Verde, tot Dan a făcut şi rezervarea direct la faţa locului.

Municipiul Iaşi este reşedinţa judeţului Iaşi şi principalul centru urban din nord-estul României. Oraşul a fost capitala Moldovei în perioada 1564-1859, una dintre cele două capitale ale Principatelor Unite între 1859 și 1862 și capitala Regatului României între 1916-1918. În oraş sunt amplasate multe afişe “România s-a nascut la Iaşi” care conţin programul activităţlor dedicate Unirii.

Numără cca. 320.000 de locuitori și este al doilea oraș ca număr de personae din România, după București. Acesta este considerat centrul cultural, economic și academic al Moldovei. Peste 60.000 de studenți învață la universitățile din oraș. Aici a fost fondată și funcționează Universitatea Alexandru Ioan Cuza, una din cele mai vechi și mai prestigioase instituții academice din România, precum și alte patru universități publice și șapte particulare.

Se ajunge foarte uşor la pensiune, pentru a nu ne rătăci prin Iaşi, înainte de plecare am folosit informaţiile oferite de către prietenul nostru comun, Google.

AMPLASARE - Pensiunea este amplasată în apropiere de centrul oraşului, coordonate GPS goo.gl/qI3w5i

De la pensiune am plecat pe jos spre centrul oraşului unde am ajuns cu uşurinţă. De aici am plecat, tot pe jos spre Iulius Mall. Am fost impresionaţi de noul pietonal Ştefan Cel Mare, pavat şi frumos ornat încă cu lumini de sărbătoare. Palatul Culturii, Mănăstirea Sfinţii Trei Ierarhi şi Catedrala Mitropolitană au fost câteva din obiectivele vizate de către noi. Ca tot românul flămând am servit masa la mall unde ai de ales dintre zeci de furnizori şi tipuri de bucate. După amiază am ajuns la Cavalerul Medieval, un restaurant cu o arhitectură medievală străjuită de cavaleri cu săbii şi armuri pregătiţi de luptă. (vezi pozele ataşate).

Parcare pensiunii – ajunşi în faţa pensiunii am sunat, pe numărul de telefon obţinut de Dan în momentul rezervării, pentru a întreba de parcare. Cu toate că se poate parca pe şoseaua din faţa pensiunii, am fost îndrumaţi să parcăm în curtea pensiunii, curte care nu este prea mare, încap aproximativ trei maşini.

Camera – nr. 2 etaj 1, destul de mare si călduroasă cu baie, frigider micuţ, tv, aer condiţionat, balcon comun cu camera vecină. Nu am avut probleme cu apa caldă. Singura problemă care am constatato ar fi mirosul din baie care provenea de la canalizare, sper să fi fost o problemă de moment.

Micul dejun – se serveşte a la carte însă nu este diversificat. A trebuit să alegem între ouă ochiuri sau omletă şi între ceai sau cafea. Am preferat omleta care a fost foarte gustoasă datorită şuncii şi legumelor pe care le conţinea. După omletă am servit cafeluţa foarte bună şi ea la rândul ei.

Personal – O familie de gaşcă asigura buna desfăşurare a activităţii, fiind o afacere de familie.

Timpul nu ne permite să zăbovim aşa că ne luăm rămas bun de la gazde şi plecăm spre casă cu gândul ca în drum să ne abatem puţin prin Mirceşti, sa dăm onor Bardului. O să revin cu un review.

Concluzie finală – noi ne-am simţit destul de bine şi recomandăm pensiunea pentru o variantă bună şi relativ ieftină de cazare pentru Iaşi.

Vacanţe placute tuturor!

DanielG&Family

Trimis de DanielG&Family in 03.02.16 10:39:29
Validat / Publicat: 03.02.16 13:00:21

VIZUALIZĂRI: 4274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanielG&Family); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 O parte din oras vayut noaptea.

[03.02.16 13:00:06]

Mutat în rubrica "Pensiunea Villa Verde, IAȘI" (nou-creată pe sait).

Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

DanielG&FamilyAUTOR REVIEW
[03.02.16 15:59:03]

@webmaster - Cu multa placere. Coordonatele GPS sunt ok. Cand am plecat spre Iasi, am apelat la Google maps ca sa vad cum pot ajunge la pensiune, asa am aflat ca e relativ aproape de centru si e usor de ajuns la ea cum se intra in oras dinpre Valea Lupului.

Am plecat din Iasi si am intrat pe la Mircesti unde am vizitat casa memoriala Vasile Alexandri, urmeaza sa postez un review si despre aceasta locatie care merita vizitata.

Toate cele bune!

DanielG@Family

printesa82
[23.09.16 21:26:11]

@DanielG&Family: Superbonus!

DanielG&FamilyAUTOR REVIEW
[24.09.16 10:23:16]

@printesa82, @All: Miltumesc, multumesc tuturor pentru aprecieri.

In acest sfarsit de saptamana sunt la Cluj Napoca, din păcate de aici va tebui sa scriu un ecou negativ despre locul in care suntem cazati; si mai am restante despre o plimbare pe Dunăre si o cazare in Orsova. Vacante plăcute si pline de poveste!

DanielG@Family

DanielG&Family, printesa82