ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2016
ÎNSCRIS: 31.01.16
AUG-2014

Las Vegas, impresii, sfaturi utile

Las Vegas orasul care are cu 40 000 mai multe locuri de cazare decat Londra o destinatie care trebuie neaparat bifata de cei care ajung in SUA...

In Las Vegas se poate ajunge pe cont propriu sau cu ajutorul unei agentii. Cele din SUA, Travelocity de exemplu ofera pachete transport-hotel-masina la preturi extrem de mici in funtie de hotelul ales.

Hotelurile din Vegas au preturi care variaza in functie de promotii. Cele mai noi hoteluri sunt pe Las Vegas Strip in centrul nou al orasului (mai este si Fremont Street, partea veche un pic mai ieftina)

Primul sfat este sa eviati daca putei cand alegeti sejurul, zilele de vineri si sambata cand toate preturile camelor cresc de la 35-50 usd la 150-200 usd pe noapte. Marea majoritate a hotelurilor de pe Strip au o taxa de aprox 20 de usd pe zi care este platita in momentul chek out-lui, nu apare in costul initial al sejurului si nu e clar ce reprezinta efectiv.

La hotelul unde am stat (Bally s) puteam sa folosesc internetul hotelului gratis, era dedus din acesta taxa, bineinteles ca nu am stiut si am platit-o degeaba. Contravaloarea micului dejun (10 usd/pers) in principiu poate fi folosita la orice restaurant din hotel unde din nota de plata se reduc cei 20 usd /cuplu. Bineinteles ca nici acesta informatie nu o va da nimeni din hotel.

Un lucru bun in Vegas este ca TOATE parcarile din hoteluri sunt gratuite (ei nu pot sa stie daca esti din hotel sau nu) asa ca ca daca aveti masina inchiriata va puteti plimba cu masina din parcare in parcare.

Las Vegas Bulevard sau Stripul este imens. Eu nu am crezut si, intr-o seara am facut de la Bellagio pana la Excalibur si inapoi 2 ore si jumatate. Asta inseamna jumatate de bulevard.

Mare atentie daca inchiriati masina, in afara de o taxa suplimentara de 20 usd/zi, asigurare pentru cei care nu sunt cetateni americani, masina trebuie inapoiata cu rezervorul gol, deoarece ei va vor taxa oricum pentru un plin, chiar daca aduceti masina cu plinul facut ca in Europa. (eu am patit-o si cu mare scandal am reusit sa imi recuperez cei 52 de usd pe care mi-i luasera de pe card).

Daca nu inchiriati masina, exista din ora in ora un //shuttle // de la aeroport care deserveste cam toate hotelutile importatnte din Vegas (gasiti informatii pe net). In timpul zilei si seara va puteti deplasa pe jos, (distantele sunt insa mari), cu trenul suspendat 5 usd o calatorie sau 12 usd 24 ore. autobuzul cam aceleasi preturi sau cu taxiul.

Eu am avut masina inchiriata dar seara am mai luat trenul suspendat deoarece era foarte obositor sa mergi atat de mult.

Hotelurile mari trebuie vizitate toate, sunt impresionante atat pe exterior cat mai ales pe interior.

Cazinourile hotelurilor sunt foarte mari, atentie la aparatele de joc sunt identice ca aspect si cele cu un cent pe joc minim si cele cu 1 dolar. Jocul la aparate iti permite sa benficiezi gratis de o bere sau o apa rece sau o cafea. Mesele de joc au minimuri foarte mici, 5 usd la blackjack si maximuri de 2000 de usd ceea ce pentru jucatorii din Europa e o surpriza placuta. In hotelul Luxor cred ca mai este o expozitie cu artefacte de pe Titanic, 75 usd intrarea. Hotelul The Venetian are bineinteles plimbarea cu gondola mai ieftina decat in Venetia iar picturile din lobby sunt fantastice. Vis a vis nu pierdeti seara spectacolul in aer liber cu eruptia vulcanului din fata hotelului Mirage (la fiecare 30 min).

Hotelul Stratosphere are privelistea asupra orasului de la inaltime, costa 30 usd de peroana urcarea cu toate //ride-urile// incluse (Daca stai bine cu inima va recomand INSANITY ca sa vedeti de ce se numeste asa). Biletul luat ziua pentru a urca in turn e valabil si seara pentru inca o urcare. Tot de pe Statosphere se poate sari cu parasuta, 110 usd. (0 coarda tine parasuta sa nu o ia razna).

Bauturile pe Strip sunt relativ acceptabile ca pret, o margherita imensa (cam 500 ml) 9 usd, o apa rece pe strada la bisnitari 50 de centi, o bere in bar 5-9 usd. Mancarea are preturi bune, cu 20 -25 usd manaci bine si bei si un coctail intr-un restaurant mediu spre bun. (sunt sute si toate au meniurile afisate afara), cam toate hoteluri au piscina, care vara e binevenita.

Daca cumva aveti ghinionul sa stiti ca ploua adoua zi si aveti masina inchiriata, va recomand sa va treziti devreme si sa porniti spre Los Angeles. Drumul dureaza 3 ore jumatate pe autostrada, firma care face turul orasului cu autobuze supraetajate are, aproape de locul de unde pleaca autobuzele, o parcare privata cu 12 usd /zi pentru masina. Excursia costa cam 80 usd de persoana, are 3 trasee, trece si prin Beverly Hills si pe la celebra plaja Santa Monica, pe Sunset Bulevard, puteti sa coborati din autobuz, stati putin la plaja si il luati pe urmatorul. Seara sunteti inapoi in Vegas iar benzina costa in jur de 60 usd,

Firma de turism isi are zona de plecare pe Bulevardul Walk of Fame unde puteti face o plimbare si poze frumoase. Adresele le gasti pe internet iar gps-ul telefonului e suficient sa va duca si aduca in siguranta.

. Wi fi-ul in hotelurile din Vegas nu e gratis dar sunt destule baruri care au wi fi gratuit. Beti o bere, aflati codul si a doua zi stiti in ce zona va puteti conecta gratis la net.

Mall-uri sunt destule dar va trebuie masina sa ajungeti la ele. Unul mare si frumos e chiar vis a vis de parcarea unde se returneaza masinile inchiriate la aeroprt. Aeroportul din Las Vegas e chiar in oras.

Sper ca informatiile va vor fi de ajutor, va doresc concediu placut celor care v-ati hotarat sa vizitati Las Vegasul!!

Trimis de dan39 in 02.02.16 19:20:09
Validat / Publicat: 02.02.16 20:50:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Bellagio

webmaster [02.02.16 21:09:07] »

mishu [02.02.16 22:16:08] »

Votat cu foarte mare placere pentru tot ceea ce inseamna acest review, informatii clare, poze minunate, atmosfera de vis

Michi [03.02.16 15:14:09] »

Un debut promiţător pentru un nou membru AFA. Ai scris un review foarte interesant. Le voi citi şi pe celelallte şi măcar pentru cultură generală şi atmosferă merită psrcurs.

webmaster26 [03.02.16 19:45:04] »

@dan39 -

La hotelul unde am stat (Bally s)...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în Las Vegas: