ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2016
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2015

O locaţie de reţinut în agendă.

Hotelul Karmir Resort & Spa este un hotel de cinci stele amplasat în centrul localităţii Goynuk.

Goynuk

Goynuk este unul din cei nouă sateliţi ai staţiunii Kemer aflat la o distanţă de 9 km. Până la aeroportul din Antalya distanţa este de 40 km.

Obiective turistice de vizitat în apropiere sunt Demre, oraşul antic Myra la 100 km şi oraşul scufundat Kekova la 150 km. Goynuk este un orăşel de litoral nou cu străzi drepte, hoteluri elegante şi multă, foarte multă vegetaţie. Munţii Taurus înalţi de 2500-3000m parcă se prăvălesc la marginea oraşului şi unele coame ajung până în Mediterană.

Circulaţia maşinilor este destul de redusă pentru că turiştii îşi petrec timpul la mare sau în piscină aşa că pe lângă beneficiile datorate litoralului, ai parte tot timpul de un aer puternic ozonat.

Hotelul
De la balconul camerei sau de pe stradă ai tot timpul în faţa ochilor munţii pe care parcă-i poţi atinge cu mâna şi în spate, la 100m, marea de turcoaz.

Karmir Resort& Spa a fost construit în 2014 pe o suprafaţă totală, respectiv construcţia, spaţiile verzi şi plaja de 1.8 ha. În zonă nu sunt permise clădiri de mare înălţime aşa că cele 295 de camere ale hotelului sunt repartizate pe patru nivele. Sunt 247 camere standard cu o suprafaţă de 28 mp, 40 family room de 40 mp, practic două camere cu câte două paturi duble, două TV, două instalaţii de AC.

Am dormit prima noapte într-o cameră standard şi ultimele două spre sfârşitul excursiei în family room. Camerele erau mari şi armonizate în culori. Aveau balcon de pe care am putut admira vârfurile munţilor Taurus, minibar asortat, fotolii, dulap de haine în care se găsea un seif, baie cu cadă şi duş, uscător de păr, cosmetice, un telefon în cameră şi altul în baie.

Băuturile din minibar erau gratuite dar noi fiind în tranzit n-am ştiut dacă nu suportă alt regim aşa că ne-am abţinut. Este o politică a hotelurilor să spună că apa nu e potabilă dar noi am încălcat recomandarea şi am băut de la robinet apă rece şi cristalină captată din munte.

Se simţea că e sfârşit de sezon pentru că mocheta deşi aspirată avea multe pete iar prosoapele deşi schimbate zilnic erau aspre şi înnecate, adică aveau o uşoară tentă gri. Pentru WI-FI se percepea 5 eu/ zi aşa că ne-am lăsat păgubaşi.

Chiar cu aceste mici neajunsuri hotelul impune prin opulenţa şi designul spaţiilor comune, cât şi amenajărilor pentru petrecut timpul liber. Ca să vă daţi seama de eleganţa şi bunul gust din acest hotel, pierdeţi-vă două minute şi vedeţi clipul ataşat reviewului.

Având regim de all inclusive sau ultra avea un restaurant mare în regim de bufet unde am servit micul dejun şi cina, restaurante a la carte cu specific turcesc sau italienesc, snack bar la piscină, club de noapte.

Pentru cei care vin să petreacă aici mai multe zile hotelul este dotat cu piscină în aer liber, inclusiv una pentru copii, 3 tobogane, centru Spa, sală de gimnadtică, cadă cu hidromasaj, saună, baie de aburi. Pentru divertisment îţi puteai petrece timpul jucând tenis, badmington sau biliard, toate acestea fiind gratuite. Contra cost era masajul, accesul la nocturna de tenis şi închirierea echipamentului, coaforul şi consultaţiile la cabinetul medical. Copiii puteau fi lăsaţi într-o minipiscină sau la un miniclub gratuit sau se plătea o bonă pentru supravegherea lor.

Plaja privată avea două desavantaje: trebuia ieşit din hotel şi traversată strada, deci cu totul o distanţă de cca 100m iar nisipul era... pietriş. În compensaţie se dădeau prosoape de plajă, papuci, umbrele, şezlonguri şi saltele toate gratuit şi la barul plajei private, tot gratuit se putea bea o băutură răcoritoare. Seara cei care nu mergeau la club se puteau delecta la Karaoke sau recitaluri de muzică uşoară.

Restaurantul în regim suedez se afla la etajul -1 şi ca să ajungi la el treceai prin faţa unor magazine de lux cu blănuri, bijuterii şi articole vestimentare de firmă. Restaurantul avea pe puţin 100 mese şi tot atâtea feluri de mâncare expuse. Cred că oferta generoasă cu atâtea feluri proaspete, gătite, la minut, grătar, salate, dulciuri, fructe este o risipă. Omul, cel puţin românul este tentat să guste şi din aia şi din ailaltă şi la urmă constată fie că a luat prea mult, fie nu se acomodează cu gustul şi lasă răvârşit în farfurie. Dacă seara preparatele erau destul de sofisticate, în schimb micul dejun era standard şi destul de ieftin: două feluri de şuncă şi salam de calitate medie, ouă, branzeturi, foitaje, cafea slabă, lapte, iaurt, jus, fructe, cereale- suficient să te pui la cale fără mari pretenţii de rafinament.

Tinand seama de oboseala de peste zi şi vârstă noi nu am gustat din ofertele de distracţie ale hotelului ci după cină ne-am retras fiecare la televizorul lui, soţul la CNN sau Discovery, eu la România Internaţional care ca program, până şi mie mi se parea desuet şi anacronic sau, de pe balcon urmăream spectacolul de karaoke. Izolarea fonică era bună, aşa că în momentul în care închideam geamurile nu mai auzeam muzica de afară.

Cu siguranţă că vă interesează preţurile. De exemplu un sejur de şapte zile pentru două persoane la începutul lunii iunie dacă îl acontaţi acum este de cca 930 eu în care intră cost bilete avion, taxe aeroport, transferuri şi cameră la hotel all inclusive şi toate facilităţile enumerate. Fără transport costă 410 eu.

Ca puncte negative reţineţi pietrişul - prundiş de pe plajă şi faptul că pentru a ajunge la plajă trebuie să traversaţi strada, unii dintre voi în halat. Mai am şi alte cazări în această excursie, aşa că aşteptaţi să comparaţi.

WEB dacă se poate https://www.youtube.com/watch?v=jkq1xhvL5ck

Trimis de Michi in 01.02.16 09:39:47
Validat / Publicat: 01.02.16 11:08:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Plimbare prin staţiune
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[01.02.16 10:15:49]

Ilustrația video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

MichiAUTOR REVIEW
    [01.02.16 12:20:36]

@webmaster33 - Mulţumesc WEB

[01.02.16 15:57:10]

Cand sa zic si eu ca am terminat cu tentatiile culinare, hop un nou articol, si ce sa vezi, doar descrierea nu era suficienta, mai sunt si poze spre exemplificare, o adevarata TORTura .

Una peste alta minunata descriere, cu informatii utile si cu niste poze de te omoara. Sa vezi plaja si muntii, ce-ti poti dori mai mult. Cam cat de cald era in perioada in care ati fost? Votat cu mare drag.

MichiAUTOR REVIEW
    [01.02.16 16:19:49]

@mishu - Mulţumesc de vizită şi de aprecieri. În privinţa timpului, până aproape de plecare, saituriloe meteo anunţau cca 20 grade ziua şi două zile cu ploi. Cel mai bun meteorolog a fost Nicole33 care mi-a zis să-mi iau pălărie de soare şi ochelari. N-a plouat nicio zi şi la prânz erau 27-28 grade. Toţi turiştii, după program, adică pe la şase seara fugeau să facă o baie în mare.

eug
    [01.02.16 20:36:54]

@Michi - prin ce agentie are fi pretul acesta?

pe privat, va rog

eug, Michi, mishu