ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2016
ÎNSCRIS: 20.02.12
SEP-2015

La mare... ca la munte!

De câţiva ani buni mergem la mare în septembrie în formaţie completă, cu bunicii şi copilul familiei care între timp a crescut şi a devenit un tânăr care anul acesta va împlini 21 de ani. Vacanţa la mare şi mica vacanţă de Paşte ne străduim să le petrecem împreună atâta timp cât vom fi cu toţii sănătoşi iar dacă băiatul nostru va hotărî că este cazul să ni se alăture şi o fată, va fi binevenită în “echipa” noastră.

Cam greu de ales un hotel care să mulţumească şi capra şi varza, în cazul nostru, bunicii şi nepotul! Pe scurt: nu prea departe de casă, linişte, mâncare bună, plajă privată, sală de fitness... Dacă ar fi să iau în calcul şi dorinţele mele aş adăuga vederea la mare. Pentru a ne asigura o vacanţă liniştită, fără cârcoteli, încerc să găsesc din vreme hotelul potrivit pentru pretenţiile familiei mele dar nu este întotdeauna atât de uşor precum ar părea la prima vedere. Anul trecut nu am putut rezerva nimic din timp pentru că soţul meu a fost tare ocupat şi nu a putut să plece în vacanţă în luna septembrie. Am sperat până în ultima clipă să rezolve cumva dar... l-am lăsat în cele din urmă acasă cu serviciul lui şi cu cei doi blănoşi ai familiei noastre. Am împărţit săptămâna mea de concediu astfel încât să împac pe toată lumea: de vineri după-amiaza până duminică am fost cu soţul meu la Constanţa, la hotel Ibis vezi impresii apoi am plecat cu bunicii şi băiatul nostru la Nisipurile de Aur pentru 5 nopţi.

Prima noastră opţiune a fost Kaliakra din Albena vezi impresii unde petrecusem cu un an înainte un concediu plăcut la un preţ mai mult decât rezonabil. Acest hotel din Albena are tarife mari în plin sezon dar în septembrie vine cu oferte de preţ foarte bune (25-30 euro de persoană). Cum ne-am hotărât în ultimul moment, n-am mai găsit camere libere la Kaliakra în perioada dorită de noi. Am ales tot Albena (Ralitsa Superior) dar după câteva ore am aflat că nu mai sunt camere libere nici la Ralitsa. Trebuia să aleg urgent altceva... Dintr-o listă destul de scurtă de hoteluri care ar fi corespuns cumva cerinţelor mele am decis, fără a mai consulta restul familiei - HVD Viva, Nisipurile de Aur. Mai scump decât Ralitsa Superior, am mai scuturat un pic cardul dar nu prea aveam ce să fac. L-am bombănit un pic pe soţul meu care n-avea de fapt nicio vină şi... am început să fac bagajele sperând că totul va fi bine.

De ce am ales HVD Viva? Pentru că am citit repejor impresiile scrise pe Amfostacolo în 2014 şi 2015... note între 9.20 şi 10, toată lumea mulţumită... de ce nu ne-ar fi fost şi nouă pe plac?! M-au ajutat să mă hotărăsc rapid tinerii noştri colegi @dns vezi impresii, @wildhoney vezi impresii şi @andreieu vezi impresii, apropiaţi de vârsta fiului meu, care au scris foarte frumos despre HVD Viva. De altfel, acest hotel care face parte din aceeaşi familie cu Miramar din Obzor şi Bor din Sunny Beach mi-a făcut şi mie cu ochiul de multe ori dar l-am ocolit deoarece este situat departe de plajă.

Pentru a nu avea surprize neplăcute datorate lucrărilor de reparaţii de la Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse am decis să trecem Dunărea cu bacul la Ostrov. Pentru mine este o plăcere... Am admirat o elegantă navă de croazieră ce plimba pe Dunăre un grup numeros de turişti germani de vârsta a treia. Mi-a rămas gândul la ea... poate... cândva...

Ajutaţi de GPS am găsit uşor hotelul care este situat în pădure, în partea „de sus” a staţiunii Nisipurile de Aur, în capătul dinspre Varna. HVD Viva se află într-o zonă cu aspect de staţiune montană, liniştită, fără baruri, discoteci, restaurante care ar putea deranja. Se învecinează cu un hotel mic de trei stele, renovat, Blue Sky, cu impunătorul hotel de cinci stele Helios SPA şi cu un hotel uriaş, construit în trepte, Pliska.

Parcarea este gratuită şi păzită zi şi noapte. În perioada în care am fost noi erau foarte puţine maşini în parcare. Hotelul era ocupat în proporţie de 90% de turişti din Germania (majoritatea tineri), restul oaspeţilor fiind din Marea Britania, Rusia, Franţa, Ungaria şi doar 3-4 familii de români.

Am ajuns la hotel în jurul orei 13 şi am fost cazaţi foarte repede. Tinerele de la recepţie sunt atente, politicoase, vorbesc bine engleza dar ştiu şi destule cuvinte în limba română. Am plătit două camere duble superior dar am fost întrebaţi dacă, având în vedere că suntem o familie, nu ne-ar conveni mai bine un apartament. Pentru a ne decide mai uşor, una din fetele de la recepţie ne-a arătat apartamentul situat la etajul1 al hotelului, cu vedere spre parcare şi spre hotelurile vecine Blue Sky şi Pliska. Apartamentul este format dintr-o cameră dublă standard şi o cameră dublă superior, cu uşă între ele. Ambele camere au balcon cu două scaune şi măsuţă din plastic, singurul uscător pentru prosoape şi costume de baie fiind aşezat pe balconul camerei mari. Deci... la prima vedere, niciun avantaj pentru noi... Am observat imediat că apartamentul, curat-lună, luminos şi suficient de mare pentru familia noastră, este poziţionat departe de lift, la capătul coridorului, într-un colţ liniştit al hotelului. Cum liniştea contează mult pentru noi, m-am înţeles cu mama dintr-o privire şi am acceptat apartamentul. Un singur lucru important ne-a scăpat din vedere: nu am deschis uşile băilor şi după ce ne-am instalat în apartament am avut o surpriză mai puţin plăcută, baia camerei standard nu are duş este de fapt o baie de serviciu cu chiuvetă şi toaletă. Ne-am descurcat până la urmă... nimeni nu ne-a impus nimic, alegerea a fost a noastră!

Ne-am întors la recepţie unde am primit cartelele magntice pentru uşa apartamentului, o foaie tipărită în limba română cu informaţii detaliate despre hotel şi serviciile cuprinse în conceptul Maximum All Inclusive precum şi cupoanele pentru prosoapele de plajă. După ce ni s-au pus cunoscutele brăţări ce atestă că suntem oaspeţii hotelului am fost invitaţi la masa de prânz, cu menţiunea că vom putea mânca la prânz şi în ziua plecării.

Revenind la apartament- se intră din holul hotelului în camera standard şi din aceasta în camera superior. Camera dublă standard este foarte mică, în pliantele de prezentare ale hotelului se precizează că ar avea 17 mp dar mie mi s-a părut mult mai mică. În acest tip de cameră nu încape pat suplimentar, se pot caza doar două persoane. Am alăturat cele două paturi şi astfel am avut mai mult loc. Deşi camera este mică, este plăcută, luminoasă iar spaţiul este bine organizat astfel încât încap foarte bine dulapul mare, servanta care ascunde minibarul şi un mic birou cu scaun.

A doua cameră a apartamentului este situată pe colţ şi are o formă ciudată, de semicerc. Patul matrimonial este imens, dulapul încăpător... poţi să şi dansezi prin cameră.

Nu m-a deranjat că baia este mică dar nu mi-a plăcut duşul fără cădiţă. Practic, te speli direct pe gresie şi stropeşti fără să vrei restul încăperii... Am mai întâlnit la unele hoteluri din Bulgaria acest tip de duş dar nu mă aşteptam să-l regăsesc la un hotel de patru stele, recent renovat.

Cele două băi ale apartamentului sunt dotate cu instalaţii sanitare de bună calitate, în stare perfectă de funcţionare. Am avut un singur uscător de păr, în baia cu duş. Prosoapele albe, impecabile au fost schimbate zilnic. În fiecare baie am avut dozator cu săpun lichid, de fapt o spumă care nu spală prea bine. Niciun fel de alte cosmetice... chiar n-am înţeles de ce se face economie la aceste produse care nu costă o avere! Nu am găsit halate de baie şi papuci în camere dar nici nu le-am dus lipsa.

Hotelul a fost renovat integral în anii 2014-2015, în camere persistă încă mirosul acela plăcut, de casă nouă. Camerele sunt mochetate şi decorate în nuanţe de gri şi albastru iar mobilierul modern este din PAL bej deschis. Gresia şi faianţa gri se asortează cu restul apartamentului. Saltelele, pernele, pilotele şi lenjeria de pat din damasc sunt de foarte bună calitate.

În fiecare cameră am avut telefon, minibar (gol), televizor modern fără niciun post românesc, seif cu plată de care nu am avut nevoie. Aerul condiţionat nu l-am pornit pentru că vremea a fost răcoroasă. HVD Viva oferă oaspeţilor săi internet wi-fi gratuit dar nu am avut semnal decât în camera mică a apartamentului şi nici acela grozav. Aşa cum am mai spus cu altă ocazie pentru mine nu contează dacă am sau nu acces la internet în vacanţă. Pentru băiatul meu, ca pentru toţi tinerii din generaţia lui... contează teribil! Când nu era mulţumit de internetul din cameră se instala confortabil într-un fotoliu la parterul hotelului, în preajma recepţiei, unde internetul funcţiona foarte bine.

Am avut parte de liniştea pe care ne-o doream, dimineaţa auzeam trilurile păsărilor ca la munte. Până într-o noapte... mai bine zis spre 3 dimineaţa când ne-au trezit urletele tinerilor noştri vecini din Germania care se alergau chiuind, în chiloţi, pe coridorul hotelului. Pe băiatul meu l-au amuzat, poate ar fi chiuit şi el dar era cu mama în vacanţă... fiecare cu norocul lui! Am apreciat totuşi faptul că după ce i-am “felicitat” pentru comportamentul lor s-au potolit iar în nopţile următoare nu i-am mai auzit.

În fiecare zi camerista a făcut curăţenie în apartament: aspira mocheta, lustruia băile, schimba prosoapele, ştergea praful de pe mobilă cu soluţie gen Pronto. Lenjeriile de pat au fost schimbate după trei zile. Vorbea binişor româneşte, a fost încântată de micile atenţii pe care le-a meritat din plin. Cu certitudine, unul din punctele forte ale hotelului HVD Viva este curăţenia. Oricât ai fi de cârcotaş nu poţi găsi niciun cusur din acest punct de vedere. Holurile mochetate, restaurantele, barurile, zona cu canapele şi fotolii de la parterul hotelului... totul străluceşte, niciun fir de praf, nicio hârtie aruncată! La fel de multă atenţie se acordă şi spaţiilor exterioare ce aparţin hotelului-parcare, piscine, loc de joacă pentru copii.

Să vedem acum ce mâncăm, ce bem, cum ne distrăm la Viva!

Parterul hotelului a fost renovat şi redecorat recent. În centrul atenţiei sunt recepţia şi barul în jurul cărora se află o mulţime de canapele şi fotolii, ocupate până seara târziu mai cu seamă de turiştii din Germania. Lângă bar se află masa de biliard iar la intrarea dinspre parcare veţi găsi casa de schimb valutar. Nu există bancomat la HVD Viva, în pliantul primit de la recepţie se precizează că cel mai apropiat bancomat se află la recepţia hotelului vecin Pliska. La recepţie puteţi găsi cataloagele cu oferte de excursii de la diferite agenţii turistice. Există şi un mic magazin cu dulciuri, băuturi, cosmetice şi articole pentru plajă, cu intrare din parcare.

Tot la parter se află şi restaurantul principal al hotelului care mi s-a părut puţin cam înghesuit. Luminos, plăcut decorat, cu mobilier nou dar cam mic faţă de capacitatea hotelului... Când vremea este frumoasă mulţi turişti preferă să mănânce la terasă, de fapt la măsuţele aşezate între hotel şi piscină. Dacă plouă, se complică un pic lucrurile! Personalul restaurantului este suficient de numeros, debarasează şi curăţă rapid mesele astfel încât îţi găseşti destul de repede loc. În permanenţă este prezent şeful de sală, un domn care a trecut demult de prima tinereţe dar care se învârte ca un spiriduş şi supraveghează cu zâmbetul pe buze dar cu ochi de vultur tot ce se întâmplă în restaurant. Nu dă doar ordine, debarasează mese cot la cot cu tinerii angajaţi atunci când este nevoie, întreabă clienţii dacă totul este în ordine sau pur şi simplu îţi urează cu voce caldă, în limba ta, “Poftă bună! ”

Cât despre conceptul Maximum All Inclusive cu care îşi face reclamă hotelul, eu nu m-am lămurit pe deplin care ar fi diferenţa faţă de clasicul all inclusive. Poate faptul că programul restaurantului principal şi al snack-barului este extins, acoperind o mare parte din durata zilei. Cu alte cuvinte, poţi mânca şi bea de dimineaţa până seara târziu în restaurant, la piscină, la plajă.

Micul dejun se serveşte în restaurantul principal, între orele 7,30-10. Produse de bună calitate, proaspete, chiar dacă majoritatea se repetă în fiecare zi sunt atât de multe sortimente încât poţi mânca în fiecare dimineaţă altceva. Mezeluri, brânzeturi (mi-a plăcut o cremă de urdă nesărată), măsline de multe feluri, legume, ouă fierte, ochiuri, omletă, 3-4 sortimente de cârnaţi, bacon, plăcintă bulgărească cu brânză (baniţa), sandvişuri calde la cuptor, frigănele, gogoşi, clătite, griş cu lapte, terci de ovăz, paste cu brânză, croisante... Miere, dulceaţă, cremă de ciocolată, compot de piersici şi căpşuni (deliciooos!), cereale natur şi cu diverse adaosuri, iaurt simplu şi cu fructe, stafide, nuci, caise uscate, curmale, smochine, salată de fructe... şi multe altele pe care nu le mai ţin minte.

Am apreciat în mod deosebit la Viva marea diversitate şi calitatea fructelor oferite de dimineaţa până seara. Chiar şi la recepţie erau coşuri cu mere grozav de frumoase şi gustoase. Am avut parte de multe fructe de sezon: pere, prune, mere, struguri, piersici, nectarine, pepeni, toate la aceeaşi masă... Banane tăiate bucăţele, portocale şi grefuri feliate (nu prea sunt de acord, mai bine lipseau) dar am avut atâtea alte fructe încât nu m-a deranjat prea tare. Am mâncat pe săturate ananas, bine copt şi gustos, tăiat felii dar în cazul acestui fruct nici nu se poate altfel.

În restaurant sunt prezente binecunoscutele aparate pentru cafea (Nesscafe) şi sucuri din gama Pepsi. Găsiţi cafea fierbinte în recipiente din inox, borcane cu ness, lapte rece şi cald, ceaiuri la pliculeţe de multe feluri alături de care sunt aşezate felii de lămâie, pliculeţe cu zahăr alb, brun, îndulcitori pentru diabetici. De toate pentru toţi!

Într-o singură dimineaţă din cele cinci s-au servit sucuri naturale de portocale şi grefuri, stoarse pe loc în restaurant.

La prânz (12-14) şi cină (18-21) sunt multe feluri de mâncare, foarte bine gătite. Băiatul meu, cârcotaş când vine vorba de modul de preparare a diverselor alimente, a fost mulţumit declarând că la Viva mâncarea a fost pe gustul lui. Două feluri de supe sau ciorbe, salate, peşte, 5-6 feluri de carne la fiecare masă (vită, porc, raţă, curcan, iepure, gâscă, miel, pui), diverse garnituri, tocăniţe, budinci, sufleuri, musaca, ardei umpluţi, paste... În fiecare seară se pregăteşte, la faţa locului, pizza delicioasă. Tot la cină, unul dintre bucătari oferă turiştilor câte o porţie din preparatul vedetă al serii:curcani întregi la cuptor, miel rotisat, pulpă întreagă de viţel, câte un peşte uriaş... Într-una din seri am mâncat nişte coaste de porc marinate al căror gust nu l-am uitat până acum!

Nu am prins seara de gală dar am avut parte de două seri tematice, seara italienească (mamă, ce lasagna...) şi seara pescărească cu toate neamurile de peşti şi fructe de mare.

Foarte bună mâncarea la HVD Viva, multe preparate de bună calitate, după părerea mea peste Duni, Kaliakra Superior, hotelurile Griffid. Singurul punct slab, prăjiturile. Colorate, prea dulci, cu prea multă cremă... au compensat din plin la desert cu îngheţata şi fructele.

Pentru somnoroşi sau pentru cei care mănâncă mai târziu, micul dejun se mută după ora 10 la snack-bar, un mic restaurant cu pereţi din sticlă, construit pe marginea piscinei, lângă pool-bar. Până la ora11 sunt servite (tot în sistem bufet suedez) produse specifice micului dejun, într-o variantă mai redusă: mezeluri, brânzaturi, măsline, legume, ouă fierte, fructe, croisante.

De la ora 12 până la 17 găsiţi la snack bar mai multe feluri de cârnaţi, mici şi fripturi la grătar, cartofi prăjiţi, sosuri, legume, salate, prăjituri, fructe şi îngheţată.

Seara snack-barul se metamorfozează într-un cochet restaurant a-la-carte, cu feţe de masă elegante şi lumânărele ce crează o atmosferă romantică. Desigur, este necesară rezervare din timp.

Lobby barul este deschis până la ora 23 şi oferă băuturi alcoolice bulgăreşti, bere, vin, sucuri, ceai, cocktailuri alcoolice şi fără alcool, cafea expresso foarte bună, capuccino... De la acest bar am luat în fiecare zi sticle de 1,5 l cu apă plată. Am observat că barul de la piscină se închide odată cu lăsarea serii, probabil în plin sezon funcţionează până mai târziu.

În restaurantul principal şi la snack- bar te poţi autoservi cu vin, bere, răcoritoare, ceai, cafea. Despre calitatea băuturilor alcoolice nu pot să vă spun mare lucru, singurul din familie care le mai testează când şi când a rămas acasă... Am băut apă, ceaiuri, compot, cafea şi chiar dacă acasă nu cumpărăm sucuri gen Pepsi aici le-am încercat şi sunt bune, nu diluate sau cu gust ciudat cum am mai întâlnit la alte hoteluri cu all inclusive. Într-una din seri am băut la lobby-bar cu fiul meu câte un Mojito, foarte bun, cu frunzuliţe de mentă proaspătă şi multă gheaţă.

Începând din sezonul trecut, HVD Viva are plajă privată şi asigură gratuit transportul turiştilor până la plajă. Orarul curselor este afişat chiar la intrarea în hotel, lângă casa de schimb valutar. Ultimul transport de la plajă către hotel este la ora 17, mult prea devreme! Drumul durează mai puţin de 10 minute dar cred că ar trebui înlocuit microbuzul cu o maşină mai mare şi ar trebui prelungit orarul curselor până la ora 19 în sezonul de vârf şi până la 18 în extrasezon. Şoferii sunt foarte serioşi, respectă programul afişat şi fac mai multe drumuri dacă observă că sunt turişti care n-au reuşit să se urce în microbuz.

Plaja privată este departe de hotel, în capătul celălalt al staţiunii, între hotelurile Luna şi Palm Beach. Microbuzul debarcă turiştii pe aleea din spatele hotelului Luna, chiar în dreptul scărilor ce urcă spre aparthotelul Bendita Mare. De aici se coboară cam 20-30 de trepte, printre Luna şi Palm Beach, până la plajă.

S-a cunoscut că a fost primul sezon în care Viva a avut plajă privată. Dacă la hotel totul este organizat până în cel mai mic detaliu, plaja lasă impresie de improvizaţie, parcă n-ar fi din acelaşi film. În primul rând, Viva are o fâşie de plajă în spate, departe de mare. Şezloangele şi umbreluţele mi s-au părut cam uzate, unele umbrele erau deja zdrenţuite.

La barul de pe plajă, pe lângă apă, ceai, băuturi răcoritoare, bere şi cafea se servesc fripturi, chiftele şi cârnaţi la grătar, cartofi prăjiţi, salate, fructe şi îngheţată. Suficient în cazul în care nu doreşti să te întorci la hotel pentru prânz. Mâncarea este păstrată în vase curate, cu capac şi sunt puse la dispoziţia turiştilor farfurii şi tacâmuri de unică folosinţă.

Există toalete şi un ţarc în care îţi poţi schimba costumul de baie pentru a nu pleca ud spre hotel. În apropiere se află un supermarket, util în cazul în care ai nevioie de ceva şi nu vrei să te mai întorci în centrul staţiunii pentru cumpărături..

HVD Viva nu are piscină interioară dar are o piscină exterioară destul de mare cu multe şezlonguri şi umbreluţe noi care pot fi aşezate la umbră. Piscina pentru copii, separată de cea pentru adulţi, este micuţă şi nu are topogane. Prosoapele pentru plajă se procură, în schimbul tichetelor primite de la recepţie, din spatele barului de la piscină. Tot acolo se află toaletele şi duşurile.

La umbra unor brazi uriaşi se află locul de joacă pentru copii şi masa de tenis. În pliantul primit de la recepţie am citit că există un teren de sport pentru volei şi minifotbal dar eu nu l-am văzut şi nici nu bănuiesc pe unde ar fi...

La subsolul hotelului este o sală de fitness care poate fi folosită gratuit pe toată durata sejurului. Băiatul meu a descoperit-o într-o zi în care a plouat de dimineaţa până seara. Mi-a spus că sunt puţine aparate dar în bună stare de funcţionare. Tot la subsol se află sauna şi jacuzzi care pot fi folosite gratuit, cu programare, o singură dată pe sejur (cu condiţia să stai cel puţin 7 nopţi). Ca peste tot, pentru masaj se plăteşte.

Echipa de animaţie era la datorie şi în luna septembrie. Pe scena în aer liber de lângă piscina copiilor se desfăşura minidiscoteca pentru cei mici urmată de spectacolul de seară. Cam răcoare din păcate... Programele de animaţie s-au mutat din pricina vremii în Disco Club Vogue de la subsolul hotelului.

În timpul zilei animatorii se joacă împreună cu cei mici cu o grămadă de jocuri tip puzzle şi lego, le oferă copiilor cărţi de colorat şi creioane, îi pictează pe faţă, se transfomă în personaje celebre din desene animate spre încântarea micilor turişti şi spre fericirea părinţilor care au parte de relaxarea atât de aşteptată.

În apropierea hotelului se află staţia autobuzului care circulă până la Varna. Aquapolis, parcul de distracţii acvatice al staţiunii Nisipurile de Aur, este aproape de HVD Viva (o plimbare în pas lejer de un sfert de oră). Mânăstirea rupestră Aladja, monument istoric de importanţă naţională, se află la doar câţiva km. depărtare de hotel, în Parcul Natural Nisipurile de Aur.

Ca să ajungeţi la mare şi în centrul staţiunii puteţi folosi scara ce coboară din spatele barului de la piscină, printre hotelurile Pliska şi Elena. Treptele au fost refăcute, este curat şi iluminat în timpul nopţii. Noi am folosit această scară o singură dată, mamei i s-a părut cam abruptă apoi am descoperit o altă cale de a coborî rapid spre mare. Am ieşit prin parcare, am făcut la stânga printre hotelul nostru şi vecinul Blue Sky şi am găsit o scară mai veche dar aflată în stare bună, printre hotelurile Pliska şi Gradina. Treptele sunt mai late, distanţa dintre ele mai mică, panta dealului mai domoală... ajungi într-o clipă jos şi urci destul de uşor. Peisajul ca la munte, arbori seculari, umbră... o minune!

Noi am evitat aglomeraţia şi gălăgia din centrul staţiunii. După ce am coborât treptele şi am ieşit din pădure am luat-o la dreapta spre hotelul RIU Dolce Vita, am poposit pe băncuţele din frumoasa sa grădină, ne-am continuat drumul spre capătul autobuzelor care circulă spre Varna, am traversat şoseaua şi am ajuns în parcul complexului Riviera. De sus de la Viva până pe plajă la Riviera, punând la socoteală şi popasul de la Dolce Viva, în pas lejer n-am făcut mai mult de 30 minute. În pas vioi, fără oprire... probabil vreo 15 minute. O plimbare pe care am făcut-o în fiecare seară şi pe care v-o recomand cu drag tuturor. Complexul Riviera este situat într-un cadru natural de un farmec aparte, probabil unul dintre cele mai frumoase locuri de pe litoralul bulgăresc. Brazi, pini, stejari uriaşi, flori, băncuţe la umbră şi la soare, locuri de joacă pentru copii, terenuri de sport... izvoare termale pe o plajă minunată... atât de aproape de nebunia unei staţiuni aglomerate şi totuşi atâta linişte... Mai este nevoie să spun cât mi-e de dor?

Dacă m-aş întoarce la Viva… Daaaa!!! Curăţenia, amabilitatea personalului şi calitatea deosebită a mâncării compensează în mare măsură faptul că este departe de plajă. Nu recomand acest hotel familiilor cu copii mici, mi se pare teribil de incomod să mergi pe plajă cu microbuzul cu un copil mic în braţe şi cu tot arsenalul care-l însoţeşte pe bebeluş. Nici plimbarea de seară pentru aerosoli, cu căruciorul pe trepte, nu poate fi o plăcere… În rest, recomand hotelul, din tot sufletul, tuturor celor care-şi doresc o vacanţă la munte şi la mare într-un singur sejur!

Trimis de Floria in 31.01.16 17:33:01
Validat / Publicat: 31.01.16 20:09:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 HVD Viva-Nava de croaziera pe Dunare.

Aurici
    [31.01.16 21:26:48]

@Floria - Am ajuns și noi de multe ori în Bulgaria. Viva Club este singurul hotel la care m-aș întoarce. Am nimerit la ei într-o zi aniversară - sărbătoreau 10 ani de existență chiar zilele acelea și totul a fost extraordinar, de la mâncare până la curățenie și animație. Chiar și plimbarea până la plajă mi-a plăcut, eu sunt dornică de mers pe jos. I-am suspectat că în cazul nostru totul a fost așa de bine din cauza aniversării lor, dar citind ce zice toată lumea m-am convins că asta nu a avut nici o legătură.

Am stat la Riviera de un 1 Mai și cu toate că arată cum l-ai văzut, are și o stea în plus, are piscine și dușuri termale (de 1 Mai am făcut baie într-o piscină exterioară caldă, caldă), nu aș da Viva pe Riviera. A fost o cazare mai bună dar mult, mult mai slabi la mâncare. Și tot ce nu era în preț era extrem de scump.

Dacă îți dorești, atunci să mai ajungi. Și eu îmi doresc la fel.

[31.01.16 21:46:45]

Mi -a placut felul in care ai descris ce trebuie despre hotel iar pozele asigura clar un plus. Intr-adevar prajiturile in Bulgaria au hiba ca sunt prea colorate si destul de gretoase. Noi mergem de regula la Ralitsa AQua Club, si anul acesta la fel (vom avea pe langa baietii nostri de 16 si 21 ani inca 2 baieti (gemeni, prietenii celui mare) si asta pentru ca biletul include accesul gratuit la parcul acvatic (aquamania). Felicitari, votat cu placere

tata123 🔱
    [01.02.16 10:13:13]

@Floria - Bună și amănunțită descrierea acestui hotel. Confirm cele scrise aici după incursiunea în Bulgaria din toamna anului 2014, atunci când am stat la acest hotel. Camerele mari și curate precum și diversitatea produselor și calitatea mâncărurilor sunt puncte forte la HVD Viva Club. Un avantaj îl constituie și parcarea gratuită și păzită.

[01.02.16 18:09:49]

@Aurici - Este posibil să ajungem şi anul acesta la Viva. Băiatului meu şi bunicilor le-a plăcut foarte mult. Şi mie dar... prefer un hotel pe ţărmul mării! Ador să privesc marea la primele ore ale dimineţii de pe balcon...

[01.02.16 18:15:58]

@mishu - Ralitsa este unul dintre hotelurile care îmi plac şi mie iar la Albena ne-am simţit întotdeauna foarte bine.

Deşi mai este mult până la vară îţi doresc vacanţă plăcută alături de băieţii tăi!

[01.02.16 18:25:37]

@tata123 - Am citit la rândul meu cu atenţie tot ce ai scris despre Viva. Mi-a fost de mare ajutor în alegerea acestui hotel. HVD Viva se află cu siguranţă printre hotelurile cu cele mai bune servicii de pe litoralul bulgăresc.

purcelul*
    [03.02.16 20:34:09]

felicitări pentru review și pentru pozele foarte sugestive! Viva este printre puținele hoteluri de 4 stele DIN ACEA PARTE DE STAȚIUNE care își merită "gradele" pe deplin! toate cele bune!

Claudia Ang
    [21.07.16 13:28:22]

@Floria - Multumesc. Foarte utile si detaliate informatiile dvs. Am luat deja un pachet de cateva nopti pentru mini-vacanta de Sf. Maria bazandu-ma pe intuitie si informatiile de pe alte site-uri. Articolul dvs. m-a convins ca am facut alegerea perfecta pentru o odihna de cateva zile.

johnnybegoode
    [21.07.16 21:57:11]

@Claudia Ang - Sigur nu o sa va para rau... Noi suntem deja aici si nu am ce sa le reprosez.

[21.07.16 22:07:35]

@johnnybegoode -

Noi suntem deja aici si nu am ce sa le reprosez.

Vacanță faină!

Dar așteptăm impresiile pe larg la final de sejur!

johnnybegoode
    [21.07.16 22:28:51]

@webmaster26 - Desigur, numai ca, sincer, nu stiu ce-as mai putea adauga...

[06.08.16 22:10:47]

@Claudia Ang - Cu intarziere pentru ca in concediu ma despart de internet, va doresc vacanta placuta! Ma bucur ca impresiile mele au fost utile si sper din tot sufletul sa aveti o vacanta frumoasa. Din punctul mei de vedere, singurul cusur al hotelului este distanta mare fata de plaja. Noi am reveni cu placere la Viva!

Aurici, Claudia Ang, Floria, johnnybegoode, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: