ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2016
ÎNSCRIS: 03.04.09
JAN-2016

Therme noaptea, asa cum l-am vazut io

Pentru ca apa calda vine mai greu la etajele inalte din Militari si-aveam chef de-o baie calda, am zis sa nu mai asteptam juma de ora pana se incalzeste apa, ca tot atat facem si pe drum. Asa ca ne-am hotarat sa incercam si noi mult laudatul si prea hulitul Therme Bucuresti-Balotesti-Otopeni. Mentionez de pe acum ca n-o sa ma plang de apa de pe jos (e un fel de strand, deci cu apa, cu zone trei… vorba lui Despot) sau de alte prostii – am mers sa papam strugurii, nu sa batem gradinarul.

Asa ca am sunat inainte sa ne asiguram ca sunt locuri si-am aflat de la operatorul call-center ca cea mai buna portiune din zi pentru vizitare e fix aia de dupa zi, adica spre noapte. Si plini de incurajari, ne porniram pe-o ceata crunta spre locul ala unde trebuia sa se afle inca de acum 25 de ani ceea ce a aparut acum – pentru cei mai tineri, cititi despre proiectul de captare a apelor termale de sub Bucuresti inceput de Ceausescu, iar pentru cei si mai tineri, cititi si cine a fost nenea asta.

Buuun, convinsi ca ne vom plictisi de atata singuratate prin piscine, pentru ca toti vor fi prin cluburi si kinderii sunt la culcare deja, am cautat un loc de parcare vreo 5 minute… sa nu-i injuri pe aia de la ISU care au inchis din cluburi? Ora 21:10. Parcam, intram si noi, platim (108 lei, 2 persoane, zona 2 – The Palm), ne primim ceasurile si ne prinseram urechile… Stanga-derapta-stanga-inapoisidelacapat. In jurul nostru numai oameni in chiloti, de parca noi eram dintr-un streap-tease rusesc. Dupa 5 minute ne gasim si noi vestiarele, ne inghesuim amandoi (nu ca n-ar fi fost locuri destule) intr-o cabina de schimb, scapam de toalele de strada si ne bagam in alea de baie, incuiem tot ce avem (inclusiv telefoane, ca d-aia n-am poze) in vestiare, trecem pe bath mode si hai sa intram.

Io n-am decat experienta Tatralandia - Slovacia, pe la alte chestii d-astea nu calcai vreodata, asa ca n-o sa fac comparatii cu ungurieni sau alte brasoave. Am ales zona The Palm pentru ca voiam sa nu stau alaturi de kinderi zbieraciosi sau de adulti cu un comportament sub cel al kinderilor ce trebuiau sa fie la somn la ora asta. Prima impresie: daca asta inseamna ca e liber, mi-e frica sa ma gandesc ce era acolo in miezul zilei. Am dat o tura de recunoastere, multumiti de ceea ce vedeam. Am trecut putin prin zona Galaxy si ne-am speriat de haosul perfect existent acolo – galagie maxima, aglomeratie la ora 22, adulti dati in mintea cocosului… am fugit in 2 minute inapoi in The Palm. Am vazut restaurantul – destul de pustiu la ora asta, era ceva papica prin galantare, erau ceva preturi maricele spre nesimtite, erau multe fitze si mult botox in zona.

Deja era prea mult, am zis sa ne bagam picioarele! Asa ca ne-am aruncat prosoapele pe un sezlong si ne-am bagat picioarele in ea de apa termala, urmate de intreg corpul. Piscina este supeeeer, inconjurata de verdeata, orhidee, palmieri, bar! Paturi cu hidromasaj, doar ca trebuie sa le pandesti pana se elibereaza, colturi ferite unde nu te nimereste vreun grup de 8 baietasi din Bolintin, bar! Hai ca daca iar am zis bar, luati niste preturi: bere 0.4l: intre 6 si 8 lei; cocktail non-alcoolic, 12 lei; cocktail cu urme de alcool, 16 lei; pahar de vin sprit, 7 lei. (cu mentiunea ca acele cocktailuri sunt niste sucuri gata amestecate carora li se arata sau nu sticla de tarie).

Piscina chiar este misto, iar dupa ora 23 deja era spre libera si puteai sa te simti bine. Piscina se continua afara, iar senzatie de corp in apa calda si cap in zero grade este suuuper. Acum depinde cat de sensibil esti, ca o poti da intr-o sinuzita sau intr-o partida de amor – io n-am vazut sa faca cineva sinuzita live, dar prin colturi se mai intamplau chestii – deh, noaptea e un sfetnic bun.

Overall… Therme nu e un spa, asa cum nici io nu-s cel mai cuminte de pe AFA! Dar e un loc misto, mai ales dupa orele 22, in weekend – si desi e deschis doar pana la 0:30, consider ca se pot petrece cateva ore de calitate intr-o ambianta frumoasa, ignorand bizonii… si pustii de 60 de ani insotiti de babe de 25. Nerecomandat celor cu alergie la botox! Daca as reveni? Daaaaa, cu siguranta! Chiar e un loc superb, daca nu esti cu kinderi la pachet si daca stii cum sa-l privesti.

VACANTE PERFECTE!!!

PS (Later Edit): Apa in piscina era caldaaaa, fericirea unui canibal - doar sa taie cativa morcovi si gata supa perfecta!

Pentru fumaciosi: am vazut o singura camera de fumat, in zona Galaxy. In rest... usi ce dau direct afara, cu teasta in zero grade.

Trimis de papone in 31.01.16 02:40:19
Validat / Publicat: 31.01.16 07:12:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
[31.01.16 08:39:03]

@papone - Am așteptat io ce-am așteptat setul ăsta de impresii, dar am adormit! Când m-am trezit, acum 10 minute, direct să citesc cum fu p-acolo! Cică bine, ziceți voi!

Dar n-ai zis dacă apa mirosea a clor, dacă mâncarea era ca de cantină... De bere, ce să zic... nu-i mai bine LaBarca?

Una peste alta, mișto tare!

[31.01.16 09:24:28]

salut, bine ca ti-a placut si tie ca incepusem sa cred ca sunt singurul de p-aici care se simte ca pestele in apa... la Therme. Si am mai descoperit ceva... sa nu bei cola si apoi sa te dai pe tobogan.

iulian68
[31.01.16 10:42:07]

@papone: mai papi', cu toată dragostea, dar tobogane, masaje, nimic? "Putin, foarte putin"!

roth
[31.01.16 10:43:49]

Aha, deci te-ai tinut de cuvant si ai luat soata din dotare si ai dus-o la apa. Bun, acum sa vad cand reusesc si eu sa fac acelasi lucru fiindca pe al meu sot am reusit sa il necajesc cu ocazia ratarii folosirii invitatiei pe care o primise de la Therme. N-a fost sa fie... zic eu, el... nu stiu.

Fain povestit si tind sa cred ca tot asa a fost si experienta. Cred ca si dimineata la orele deschideri, dar in timpul saptamanii este destul de oki... ramane de vazut

Ps

cand ne vedem sa imi aduci aminte sa spun ce insemnatate are "io" folosit de tine in titlu ca este interesant.

PSS

Pe cand o gasca de afa-isi la therme???

maria55 †
[31.01.16 10:45:47]

@mugur007 - nu sunteti singurii carora le-a placut...

Nepotica mea a fost mai incantata decat voi toti la un loc! A fost necesar sa luam cazare pt o noapte in zona Otopeni pt a beneficiia de 2 zile... pline...

Asa ca draga @mugur007 si draga @papone mai sunt persoane multumite!

[31.01.16 11:49:57]

Have fun, have @papone ????.

paponeAUTOR REVIEW
[31.01.16 13:58:00]

@Zoazore - Zoa, apa avea ceva clor printr-insa, dar deloc deranjant. Mancarica nu era chiar de cantina, dar nici de restaurant cu staif - ceva somon care arata bine, ceva friptura de catre vaca aproape ok, orez de oameni bolnavi, salate, sandwichuri. Berea numai buna de... gaurit portofelul: slaba, dar macar rece.

@iulian68 - Tobogane nu de data asta, pentru ca am fost doar noi doi si ar fi insemnat sa-mi las Pufosenia singura. Plus ca se afla in zona Galaxy, mult prea galagioasa dupa parerea mea. Masajele sunt doar in zona de sus, aia cu saune - cum nu suport sauna, n-aveam ce sa caut pe acolo.

@maria55 - Pai bine Mariuca, tu venisi in Bucuresti si nu dadusi un telefon? Sa nu mai spun ca eu lucrez in Otopeni...

@roth - Normal ca m-am tinut de cuvant. Cand va hotarati, dati un semn.

@mugur007, @mishu, @all - multumesc de vizita si vot.

buterfly*
[31.01.16 14:12:58]

Alooo, dar halatu, cat e halatu? Scump domle, dincolo era mai ieftin! Ne e frica sa mergem, noi avem copil in dotare, suntem condamnati la zona CEA mai aglomerata!

Larissa
[31.01.16 14:24:12]

@papone - Dar ce repede l-ai scris! Ma bucur ca v-ati simtit bine, au fost si ai mei in timpul saptamanii, de la 6 seara la Galaxy ca n-au voie in alta parte, 50 si ceva de lei, pomana curata...

Ieri a fost baietelul meu cu alte famili si s-a si pierdut, cica l-au recuperat printr-un om de ordine, exista asa ceva?

In rest, numai bine si sa ai parte de multe astfel de experiente!

[31.01.16 14:26:47]

@Larissa: orice copil pierdut /ratacit care ii e dor de parintii plecati la the palm poate cere sa fie anuntati parintii prin statie...

Larissa
[31.01.16 14:35:23]

@mugur007 - Inteleg, merci, e o informatie buna, desi al meu e cam micut ca sa am incredere totala in el sa il las la Galaxy si eu sa ma relaxez la Elysium... dar gasesc eu o solutie!

paponeAUTOR REVIEW
[31.01.16 14:37:57]

@Larissa - Buna, Blondo! L-am scris azi-noapte, imediat ce am ajuns acasa, in 15 minute si fara corectura, fara nimic.

Oameni de ordine exista, nu-s deloc putini si se pare ca isi fac treaba cat de cat bine. Eu cel putin am vazut unul care a fluierat imediat ce a vazut un grup cu paharele in mijlocul piscinei si i-a trimis la bar. Dar am vazut si cateva unde ar fi putut sa intervina si se faceau ca ploua...

[31.01.16 14:38:57]

@Larissa: asta mi-au spus de la case cand i-am intrebat cum fac cu copilul daca ma duc la the palm

adri-nico
[23.03.16 00:14:04]

@papone - sa intervina in colturile alea intunecate? acolo zici ca s-au facut ca nu vad?

adri-nico, buterfly*, iulian68, maria55, mishu, mugur007, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]: