ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2016
DIN: Eforie Nord [CT]
ÎNSCRIS: 22.11.15
MAR-2014

Hotel Ibis Paris Bastille Opera

Este primul meu review, deci nu dati cu parul... !

Am inteles din spusele mamei ca structura unui review de cazare este mai simpla... m-am conformat si ca debut pe site, in consecinta cu asta incep.

Cum care mama?!... @maria55 si fie vorba intre noi, rog webii sa tina cont de asta pentru a nu intra sub incidenta regulamentului AFA.

Asadar sa incepem :

Zi ploioasa de februarie, ultima din luna, tineam neaparat sa "fim acolo" de 1 martie.

Decolam cu o cursa de dimineata, cu BlueAir, spre aeroportul Bouveaux din Paris.

Eram cu temele facute, adica informatii despre mijloace de transport, costuri, obiective turistice, dar mai ales despre locatia unde 4 zile sa fim cazati decent, aproape de toate cele, nu prea scump... etc.

Cum la Paris in genere camerele de hotel (ma refer la cele de 2*... 3* stele) nu depasesc dimensiunea bucatariei mele, nu era un inconvenient, am ales... si am ales bine.

Adresa: str. Breguet/arrondisment11

La aproximatv 500m de Place de Bastille si 2km de Catedrala Notre Dame de Paris...

Statia de metrou cea mai apropiata era undeva la 400m-Bastille-

Camera

Suficient de spatiasa pt. doua persoane, insa fara balcon... dar cu vedere la doua strazi si chiar la b-dul Richard Lenoir. Am fost norocosi, exista posbilitatea sa primim o camera cu vedere la curtea interioara sau si mai rau!

Ca si dotare... simplist, nisa pt imbracaminte, cu cateva umerase, masa... fara racitor al carui lipsa recunosc, nu l-am simtit, fiind mai mult plecati!

Ceea ce a fost un mare plus, pt. ca vremea a fost ploioasa in toata perioada, era convectorul si ac-ul, ambele functionale.

Baia

Dimensiunile nu erau impresionante, dar avea cam tot ceea ce-ti este necesar intr-un city-break...

De la prosoape la papuci pana la materialele de igiena, flacoane cu sampon si sapun.

Cabina de dus... apa calda si la ore tarzii... pe jos gresie diferit de camera unde era mocheta destul de bine intretinuta!

Hotelul este unul mare... 300 camere, cred... dar foarte bine pozitionat fata de multe obiective turistice din Paris.

Ce inseamna 2km de mers pe jos, chiar si prin ploaie daca esti in Paris?! Atat de usor ajungeam pe malul Senei, incat am mers cu metroul de 2-3 ori, exceptand drumul de la/spre Porte Maillot via aeroport.

Acces WI-FI bunicel si gratuit...

O nota buna din partea mea este justificata si prin faptul ca desi am ajuns mai devreme de ora 12:00 ora la care se facea check-in-ul, am primit camera imediat dupa formalitatile de la receptie...

Check-out-ul era tot la ora 12:00 si cum aveam zbor de seara ne-am incadrat perfect chiar si in ultima zi.

Hotelul are si o zona de gradina/terasa... n-am "abuzat"... asa cum am mai spus a plouat continuu... dar zona era buna pt fumatori... Am preferat una dintre cafenelele din vecinatate care avea terasa acoperita pt a servi cafeaua de dimineata.

La nici 100m era si un super-market, cu preturi accesibile raportat la zona centrala, de unde seara tarziu ne aprovizionam cu cele necesare.

Pretul platit pt 3 nopti a fost 225/E/cam... un pret f bun gasit pe site-ul Accor, rezervare facuta cu o luna inainte... In contextul in care acest hotel practica un pret de aprox 109-119/e/noapte, am fost norocos sa-l gasim la 75/E/noapt.

Recomand din t. p. d. v. pt un city-break... si nu numai!

Trimis de Marinus2010 in 30.01.16 17:11:14
Validat / Publicat: 30.01.16 20:56:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Turcia, Bulgaria, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 2336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinus2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Iar asta... n-are legatura cu hotelul dar nu m-am abtinut :))
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[30.01.16 20:56:28]

@Marinus2010: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Ibis Paris Bastille Opera 11th Hotel, PARIS" (nou-creată pe sait)

[30.01.16 21:20:17]

@webmaster26 - da, este corecta pozitionarea pe harta!

[31.01.16 19:03:38]

@Marinus2010: Bine ai venit printre noi! Primul tau review l-ai scris chiar singur, se vede ca Maria chiar te-a lăsat singur! ????Oricum te-ai descurcat bine și dacă nu te grăbeai ieșeai și mai bine. Ma refer la faptul ca puteai detalia mai mult...

Dar din cite știu eu tu ai "umblat" ceva, asa ca te rog sa mai scrii despre celelalte destinații. Eu ma "abonez" la articolele tale! Bafta multa!

[31.01.16 19:10:55]

@iulian68:

Multumesc.

Ai perfecta dreptate in tot ce ai spus.

Iar in legatura cu "umblatul"... nu ma apuc sa scriu chiar tot... ar insemna sa ajung prea repede pe primul loc.

[31.01.16 19:29:49]

@Marinus2010: Telefonul mai oprești din când în când! ????Serios, chiar sa mai scrii măcar de ultimele ieșiri, din ultimii ani... E păcat sa nu avem termeni de comparație despre locații în care, poate nici nu s-a ajuns pana acum!

[01.02.16 11:27:31]

@iulian68:

Uite inca unul scurt , la insistentele tale , despre o locatie excelenta ....Vila Mara din Sighisoara vezi impresii !

Multumit?

[01.02.16 12:19:04]

@Marinus2010: Mulțumit un pic! ???? Mai scrie! Îți spun eu când sa pui frână! ????????????

[01.02.16 16:04:48]

Locatia chiar pare in regula iar atunci cand te duci sa vizitezi camera de hotel are rost doar de adapost ca la cat esti de rupt nu-ti mai trebuie altceva. Iar poza cu masina este minunata.

danamandache
    [07.02.16 09:16:34]

Bine ai venit, Marinus! Ma alatur si eu fratelui meu, Iulian, rugandu-te sa nu te opresti la cele doua articole scrise.

Comunitate are nevoie de informatii utile, iar articole tale ofera astfel de informatii.

Keep going, vrem sa vedem lumea si prin ochii unui motociclist!

[08.02.16 15:18:36]

nu pot sa va arat cu adevarat ce vede un motociclist... m-ar expulza siteul

Dar nu se stie niciodata, poate implementam o noua categorie / rubrica... "am fost acolo pe 2 roti".

Ar fi interesant si am multe de spus si de aratat .

danamandache, iulian68, Marinus2010, mishu