ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
JUL-2009
2 AD. + 2 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel de 2 stele

La acest hotel am fost in fiecare vara in ultimii 4 ani. Este unul dintre hotelurile inalte, de 10 etaje asezate in partea de sud a localitatii Mamaia.

Intr-adevar, nu este un hotel renovat, dar cat se plateste atat ti se ofera: conditii si calitate de 2 stele.

Hotelul este dotat cu camere mici si mari, dar are si apartamente. In cei 4 ani am locuit si-n camerele mari si-n apartamente. Camerele mici sunt cu 2 paturi puse cap la cap si normal ca sunt mai ieftine. Camerele mari au 2 paturi puse unul langa altul si pot dormi 2 adulti si-un copil. Langa pat intra si o saltea pneumatica de o persoana. Apartamentele sunt si acestea de doua feluri:

cu camere una langa alta sau cu camere una dupa alta. Intr-una din camere este un pat dublu, iar in alta exista o canapea extensibila si un fotoliu pat. Apartamentele au si aer conditionat. Accesul in camere se face cu cartela magnetica. Curatenia in camere se face zilnic, prosoapele se schimba la 2-3 zile.

Masa la restaurant se face pe baza fisei cont sau se plateste cu numerar. Meniul a fost acelasi in fiecare an, dar mancarea a fost buna si proaspata (in meniu exista preparate din peste, pui, porc, atat gratare cat si preparate gatite).

Parcarea de la hotel se plateste (anul trecut -2009- a fost de 20 lei / zi). Cam scump!

Un minus pentru hotel este faptul ca nu sunt balcoane: nu ai unde sa-ti intinzi prosoapele si costumele de baie umede.

O facilitate: cei de la hotel ofera reducere la biletele din Aqua-Magic pentru turistii cazati aici.

Plaja este cea care o cunoaste toata lumea, cu aglomeratie si cu neplaceri. Am vrut anul trecut sa ne asezam aproape de mare, printre sezlonguri, si binenteles un "baiet" responsabil cu "umbrelutele" ne-a spus ca nu avem voie in zona inchiriata decat daca platim pentru sezlong si umbreluta. Nu doream, pentru ca la ora 11 ne retrageam in camere (plaja era de la 9 la 11 si dupa-amiaza de la 16 la 18), asa ca copilul a trebuit supravegheat din zona de dupa sezlonguri.

Acestea sunt regulile... ! si nu cred ca trebuiesc respectate! Dar cu cine sa te certi? Cu un angajat care nu-si dorea decat sa-si castige painea pe ziua respectiva?

Si cu toate astea, copii isi doresc si la marea din Romania... Si vom mai merge, ca totusi e mai ieftin si mai aproape...

Trimis de corinne in 05.02.10 23:15:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Doina vazut din telegondola
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

pepsi70ro
    [05.02.10 23:36:14]

este adresa hotelului pentru cei care doresc fotografii sau alte informatii de ordin general despre hotel.

Este intr-adevar un hotel foarte bun, am fost intr-o vara in vizita la niste prieteni care au venit in concediu si am ramas placut surprinsi de curatenia din hotel, desi era in sezon, desi era foarte plin la acea data.

In imagini, hotelul este albastru, sunt 5 hoteluri identice dar diferite prin culoare. Mazare a dispus prin anul 2006 sa fie toate hotelurile varuite, terasele de pe hoteluri reparate pentru a da bine ochiului critic al turistilor care se plimbau cu telegondola. Dar a iesit ceva frumos si imaginea lui cred ca place.

expert
    [18.02.10 21:45:35]

Legat de intinderea cearsafurilor in zona de sezlonguri - mi se pare de bun simt sa nu isi intinda nimeni cearsaful in aceasta zona, chiar sa nu se deplaseze printre sezlonguri (decat daca are inchiriat un sezlong in acea zona) - e vorba de confort, intimitate, securitate si de respect pentru cei ce au platit un loc pe sezlong. (se poate circula pe malul marii sau prin locurile amenajate la capat de plaja, nu e nevoie sa te plimbi printre sezlonguri si sa te uiti insistent ...)

In orice tara civilizata exista astfel de locuri amenajate pentru care platesti si beneficiezi de unele avantaje. Chiar am patit o astfel de scena acum cativa ani cu o persoana care si-a intins cearsaful langa sezlongul meu, de eram nevoit sa ma feresc sa nu cobor cu picioarele pe cearsaful lui. Din cauza acelei persoana si a comportamentului lui a trebuit sa parasesc eu zona, mai ales cand a inceput cearta cu cei ce se ocupau de sezlonguri. Plata se face pentru o zi intreaga deci nu conteaza ca stai 2 ore dimineata si 2 seara (nu e un motiv sa stai printre sezlonguri, mai ales daca stai o perioada asa scurta).

Legat de baiatul zelos care v-a impus reguli, chiar ma bucur exista aceasta atitudine, atlfel ar fi plin de cearsafuri printre sezlonguri. Iar in cazul meu, chiar nu o facea pentru a castiga un ban in plus, in conditiile in care toate sezlongurile erau pline, faptul ca a incercat sa-l ridice pe omul respectiv, nu o consider ca dorea sa-si castige paine sau sa "fraiereasca - sa-ti ia banii"... (putea sa nu se implice era mai simplu pentru el).

Nu e vorba de a respecta sau nu niste reguli impuse - e vorba doar de respect...

corinneAUTOR REVIEW
    [18.02.10 22:17:56]

Pentru EXPERT :

Intr-adevar este neplacut pentru cei care stau la soare pe sezlonguri sa aiba vecini turisti pe cearceafuri dar atat timp cat nu exista spatiu lasat spre mare si pentru acesti turisti, o sa fie conflicte in continuare... Nu toata lumea isi permite sa plateasca sezlonguri si umbrele ... Si copii isi doresc sa construiasca castele si sa se joace in nisip spre mare...Si apoi sezlongurile nu erau pline , nu prea avea clienti acel baiat zelos...

corinneAUTOR REVIEW
    [02.08.10 20:09:15]

Ca o traditie, am revenit la hotelul Doina si anul acesta. Am fost cazati intr-un apartament, la etajul I, care nu are balcon. Conditiile de cazare nu s-au schimbat. Am aflat ca singurele imbunatatiri aduse hotelului au fost instalatiile de aer conditionat din apartamentele cu balcon, situate la mijlocul hotelului (de altfel singurele camere cu balcon).

Mancarea este aceeasi, gustoasa, stil "a la carte" cu care ne-am obisnuit.

Singurul inconvenient anul acesta a fost vremea, care nu a fost de partea noastra si care ne-a tinut departe de plaja si de mare.

corinne, expert
    Alte impresii din această RUBRICĂDoina Hotel: