ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2016
ÎNSCRIS: 29.01.16
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Cand mergi in Corfu trebuie sa vizitezi obligatoriu urmatoarele plaje

In primul rand trebuie mentionat ca trebuie sa te cazezi strategic in partea de nord a insulelei, musai :), cea mai frumoasa parte dupa parerea mea este NE, NV si un lac care este in sudul insulei.

Incepand cu partea de NE plajele care merita vizitate sunt in mare parte plaje tip golf. Kouloura, Kalami, Kerasia sunt 3 din favoritele mele, sunt plaje cu pietris si pietre, dar sunt cele mai albastre si curate ape. E recomandat sa porti incaltari tip balerini ca sa nu te doara talpile dar ca avantaj prosopul si hainutele nu se umplu cu nisip, plus claritatea apei. Deasemenea celor care practica snorkeling, fiind zone cu roci, au ce vedea. De amintit pentru familii care au in componenta si copii mici recomand plaja Kalamaki este plaja de nisip unde apa in aprox 500metri nu depaseste 40 de cm, e o plaja unde poti inchiria contra cost si sezloguri cu umbrele.

In partea de NV sunt alte tipuri de plaje amintesc aici Canal d amour, unde privelistea este absolut minunata, plaja Sunset beach/Logas dupa denumire, va puteti imagina ce rasariturile sunt absolut minunate, si pe deasupra in topul muntelui este un restaurant bar foarte frumos amenajat, este tipul de plaja, mare munte la un loc, o sa revin cu poze :).

De asemenea aproape de cele doua frumoase plaje avem si Cape Draste, un minunat loc de plimbare. Canal d amour, Sunset beach si Cape Draste se afla la o distanta mica una fata de alta, le puteti bifa intr o singura zi.

Portul Timoni, este o plaja la care poti ajunge numai cu barca, dar merita. La destinatie o sa descoperi 2 plaje, marea incercuieste o parte din uscat astfel incat avem 2 maluri, nu stiu daca m_am facut inteleasa. Pretul transportului cu barca este apx 20euro dar incercati sa negociati.

Si bineinteles sa nu uitam cel mai frumos loc Paleokastritsa, plaja cu roci si pietre, cea mai albastra si curata apa vazuta de mine, e foarte aglomerat in august de recomandat sa o vizitati in iunie, septembrie, octombrie.

Inca un pont, daca vreti sa aveti o vacanta adevarata greceasca evitati hotelurile all inclusive si cazati-va direct la localnici sunt foarte primitori si plini de informatii pe care doar un localnic le stie, plaje "secrete", taverne cu mancaruri delicioase, festivitati etc...

Daca aveti dubii in privinta cazarii puteti sa ma incercati cu cate o intrebare si in cazul in care pot o sa va ajut cu vreun raspuns.

Am sa revin cu poze pentru plajele enumerate si deasemenea cu cateva recomandari de taverne, restaurante si baruri.

Succes in organizarea perfecta a vacantei!

Trimis de Gabriela1 in 29.01.16 19:29:01
Validat / Publicat: 29.01.16 20:53:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu

VIZUALIZĂRI: 6447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabriela1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 25 voturi)

[29.01.16 20:52:59]

@Gabriela1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 95&ridAnt=66690

ebirsan
[29.01.16 21:33:41]

In primul rând felicitări pentru că ați nimerit plajele Kouloura și Kerasia și mai ales pentru că nu v-ați zgârcit să ajungeți și la Porto Timoni de la cap Afionas.

Ati amintit in treacăt de lacul Korrision dar nu și de plajele dintre Paleokastritsa si Agios Gordios. Chiar și la un sejour de 12 zile in Corfu nu ai cum să ajungi pe toate plajele importante ale insulei.

Din scurta descriere este clar ca ați fost impresionată de Corfu și poate mai reveniți într-un iunie sau septembrie.

Nu uitați de poze!

adryana
[30.01.16 10:12:41]

Draga mea, fiindca recomanzi ca ,,vizitarea obligatorie''a plajelor enumerate de tine, hai sa le luam pe rand. Ai amintit de plajele Kerasia, Kamari si Koloura. Da, asa este, sunt situate in golfuri deosebit de pitoresti unde pana si coborarea cu masina la ele este o experienta unica pentru soferi. Odata ajunsi acolo culoarea marii te incanta, iti delectezi ochii dar cam atat. Eu una nu recomand plajele pentru baie, inot, mai ales familiilor cu copii, pentru ca nu ai cum sa intri in mare, sunt niste pietre care iti distrug picioarele daca nu ai incaltari speciale. Legat de plaja Kamari eu personal am avut o asa amaraciune in suflet ca tot asa cum scrii si tu, am citit si eu despre ea si era pusa pe lista locurilor ,,must see'' iar cand am coborat la ea si am constatat ca nu putem face baie am stat putin, cred ca maxim 30 minute, trebuind sa pornim iar la drum.

Recomanzi ca zona de cazare Acharavi? proasta alegere.In primul rand cum spuneau si altii care au batut insula de cateva ori, in Acharavi chiar nu ai ce vedea. Cu totul altfel sta treaba in Agios Giorgios, Agios Gordis, Ipsos,Paleokastritsa (mai ales!). Si in continuare recomanzi plaja Logas ? Pentru mine ramane cea mai proasta plaja pe care am ajuns, am si scris despre ea si pus poze, am cateva articole,nu stiu daca le-ai citit.Marea murdara si lipsa plajei,ce sa mai zic de gunoaiele de langa mare, hartii, pet-uri si ce am mai vazut, este o plaja mizerabila dupa parerea mea si nu o recomand absolut nimanui chiar daca peretele stancos aproape vertical incearca sa atraga turistii. Este poate un loc unde sa iti incanti ochii cu marea vazuta de sus si sa servesti ceva acolo sus la terasa aceea Sunset, dar cam atat. Am vazut si vestitul Canal D'Amour, care mi-a incantat doar ochii si sincera sa fiu eu una nu as face baie acolo, nici macar plaja. Acolo sunt 2-3 zone f. mici pentru plaja, de cativa metri, apa marii este murdara, este aglomeratie, chiar nu are ce sa iti placa.

In continuare amintesti de plaja Kalamaki pentru care spun si eu un mare DA. Este o plaja pe care o recomand si eu mai ales familiilor cu copii si este singura plaja din Corfu unde am stat o zi intreaga si nu regret nici acum decat ca nu m-am protejat adecvat de soare si mi-am facut praf umerii. Dar daca ma intrebi daca e si pitoreasca iti spun ca nu, nu sunt frumoase imprejurimile,atat ca plaja este foarte lata, din nisip fin care se adanceste treptat si poti face baie si inota in voie. Alte plaje foarte bune raman plaja Glyfada sau plaja din statiunea Ipssos, care chiar daca e cu pietricele, in mare este doar nisip fin, marea se adanceste treptat si este locul unde am stat noi. Cu privire la Paleokastritsa, considerat de multi ca cel mai frumos loc de pe insula, si aici sunt cateva plaje dintre care o recomand pe cea numita plaja Rovinia. Are pietricele marunte si in apa si pe plaja dar este situata intr-un loc deosebit de frumos si ramane una dintre cele mai frumoase si mai bune plaje de pe insula.

Astea am dorit sa le spun mai ales ca multi sunt interesati si vor pleca in Corfu si cu copii. O plaja buna in Corfu dupa parerea mea nu este neaparat si o plaja frumoasa. Dar si invers este valabil :o plaja deosebit de pitoreasca nu este neaparat si una buna pentru inot si baie. Alegeti deci cu grija plajele, mai ales cei care aveti copii, cititi dinainte despre locurile recomandate si plaje ca sa aveti apoi o vacanta cat mai reusita. Evitati lunile de varf-iulie si august, este mult prea cald mai ales pentru copii. Noi la sfarsit de august am prins canicula-36-38 grade cand dupa orele 11 nu se mai putea sta afara. Oricum, chiar si asa, Corfu ramane pentru mine o vacanta deosebita, insula are cateva locuri senzationale care merita vazute. Va doresc tuturor vacante cat mai frumoase!

ebirsan
[30.01.16 11:05:11]

@adryana - Cu surprindere constat că există oameni mai "colțoși" decât mine. E adevărat că Acharavi este intr-o zonă mai anostă, dar să-i spui omului în față că a făcut o alegere proastă când el este încă sub impresia unui concediu minunat, mi se pare aiurea.

Ați scris deja 5 articole despre vacanța dvs. in Corfu. Ce rost are se le reluați aici doar ca să arătați că ați văzut mult mai multe plaje decât Gabriela 1.

In ceea ce privește plaja din Ipssos, după părerea mea, este una dintre cele mai neatractive din Corfu având maxim 15 metri lățime, 1 km lungime, iar tot traficul auto și moto de pe coasta de est trece la 5 metri de capul sezlongului tău.

adryana
[30.01.16 13:46:48]

@ebarsan, nu sunt deloc coltoasa asa cum consideri tu, eu vreau doar sa vin in sprijinul celor care inca nu au ajuns pe insula. De ce sa mearga pe o plaja plina de pietre cand pot sa mearga pe o plaja buna cu nisip fin ?de ce sa aleaga Acharavi cand pot tot asa alege alt loc mult mai frumos si mai interesant ?.Chiar daca eu mi-am facut bine lectiile dinainte, am citit mult cateva saptamani inainte de a merge in Corfu si pot spune ca nici eu nu am vazut tot.

Am scris cele 5 articole dar nu sunt strict legate de plaje ci de tot ce am vazut si facut acolo.Nu mi se pare tocmai bine sa recomanzi niste plaje la care sincera sa fiu nu mi-as dori sa mai ajung vreodata pentru baie si plaja, poate eventual sa le privesc, dar asta e cu totul altceva.Poate tie nu ti-a placut plaja din Ipsos dar in comparatie cu Kamari sau Logas nici nu suporta comparatie. Atat am avut de spus, fiecare pana la urma merge la plaja unde doreste.

Gabriela1AUTOR REVIEW
[30.01.16 14:13:50]

Fiecare om e diferit, am ales sa vad jumatatea plina a paharului, in viata in general si mai ales in vacante.

Nu imi permit sa intru in polemici, fiecare cu parerea lui, adevarata din punctul lui de vedere.

De indata ce imi permite timpul am sa adaug pozele care vorbesc de la sine.

Un weekend frumos si linistit va doresc!

flaviana77
[01.02.16 09:49:34]

nu inteleg de ce toata lumea spune de plaja din Ipssos ca este langa sosea si ca toate masinile trec pe langa capul tau!!!

vreau sa spun ca am stat vara trecuta in Ipssos (vezi impresii), exact pe acea plaja unde marea era de o clatitate absoluta, de un turcoaz superb, atractiva si cu o apa de nu iti mai venea sa iesi din ea sa stai tota ziua la balaceala acolo.

nu m-au deranjat absolut deloc masinile care treceau pe sosea nici scuterele si nici nimic pentru ca era totusi o distanta de la sosea pana la malul marii unde erau sezlongurile si ultima mea grija a fost sa ma gandesc la nu stiu ce noxe etc.

plaja este intr-adevar mica, dar apa este minunata si daca nu esti pretentios as recomanda oricand un sejur in Ipssos, este o statiune micuta dar primitoare si as reveni oricand acolo.

mondo_76
[01.02.16 09:56:10]

Mie Logas Beach mi s-a parut un "must see"in Corfu. Am vazut un apus de soare superb de acolo, marea era curata, nu erau peturi sau alte mizerii. E adevarat ca am fost in iunie, dar locul mi s-a parut superb. Myrtiostissa m-a impresionat, la fel Glyfada, Rovinia, Santa Barbara, Porto Timoni, Liapades si altele.

calatorul
[11.03.16 15:51:59]

Multumim pentru informatii si recomandari, am vazut la fata locului cat de frumoasa este insula, la care as adauga in NE si plajele de la Gyaliscari si Glyfada, minunate amandoua, si pe care le recomand oricui fara nicio retinere. Succes si vacante frumoase!

marijuan
[19.06.16 20:51:22]

Aveti vreo sugestie despre campinguri in Corfu, aflate cat mai aproape de plaja?

adryanaPHONE
[18.09.22 15:58:29]

@marijuan: da este in Ipsos si probabil si in alte locuri. Mai bine iti recomand sa cauti pe internet.

adryana, calatorul, ebirsan, flaviana77, Gabriela1, mondo_76
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Plaje în Corfu: