ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2016
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
AUG-2015

Nuntă la Hanul Găzarilor

Ei? Nu-i așa că v-am incitat? Acum poate veți avea pretenția să vă povestesc nunta! Neah, dragilor. N-o să vedeți! Vă spun doar atât: nunta a fost a vărului meu, el brăilean, ea ploieșteancă. Vara, pe 22 august, zi foarte ploioasă și cam răcoroasă.

M-a anunțat el, vărul meu că-mi face... două surprize: 1. Că se însoară (nasol, zic, asta e vestea rea!) și 2. ”nunta o fac la Ploiești, vară-mio, ca să nu te rătacești, că doar știi orașul”.

Știu, da, orașul de-acum 30 de ani, de când mi-am început studiile înalte la și mai înaltul IPG, pe vremea aia, UPG acum, când a rămas o copie palidă a ce-a fost. Anul ăsta-n mai facem Întâlnirea de 25 de ani. Aproape nimic nu mai seamănă cu ce știam eu!

Bine, zic, unde mă voi râde io de voi, unde-mi voi etala io talentele de dansatoare și, mai ales, unde voi plăti ”amenda”? Păăăiii... La HANUL GĂZARILOR.

Hopa, zic, e vreun apropo? Aproape DA! , zice el. Da' vii? Ei, iaca! Normal! Să ratez taman io așa ceva? Nu se face!

Și m-am dus. Și bine-am făcut. Pasajul următor este de pe net, de la o agenție. Realizați că eu am plătit doar ”amenda” la nuntă:

Hanul Găzarilor este situat în Ploieşti, Strada Mihai Bravu 45, chiar lângă Stadionul Ilie Oană şi oferă un restaurant, acces gratuit la internet Wi-Fi şi camere cu aer condiţionat. Centrul oraşului este la 500 de metri.

Fiecare cameră de la Hanul Găzarilor este dotată cu TV prin cablu, frigider şi baie privată cu duş, uscător de păr şi halate de baie. Unele unităţi de cazare au balcon.

Proprietatea pune la dispoziţie o grădină, terasă şi bar, precum şi un serviciu de călcătorie.

Muzeul Ceasului este la 1 km. Proprietatea oferă parcare privată gratuită.

După cununia civilă am venit aici cu un taxi.

Am avut o cameră la dispoziție noi și mama una. Camerele 8 și 9, etajul I. Gogu zice că 118-136 lei/noapte. Așa o fi.

Am intrat în cameră și mi s-a tăiat respirația! Parcă mă-ntorsesem în timp, eram copil și eram în camera ”a bună” a bunicilor. Luminoasă, în ciuda ploii de-afară.

Deși modernă, păstra un aer de muzeu, cu parfum de lavandă, sulfină și miere de albine. Icoana, la răsărit, era legată cu tricolor.

Patul pare ciudat, dar era foarte comod. Lenjeria nu era albă, ci galbenă. Așa era ea și nu m-a deranjat. Ba chiar mi-a plăcut mai mult așa, pastel. Curată, puțin apretată, cât ”să stea”, dar nu să zgârie. Și mirosea plăcut a levănțică.

Mobilierul, deși pare vechi, e trainic și funcțional. Lemn masiv, căruia i s-a dat o patină de vechi. În dulap era sulfină și săpunul din baie mirosea a miere de albine.

Sincer, televizorul și AC-ul nu se prea potriveau cu peisajul, dar au fost utile. AC-ul l-am pus pe căldură...

Baia micuță, dar dotată cu săpun, șampon, hârtie igienică. Apă caldă la discreție. Ba aveam chiar și două halate moi, albe și pufoase.

Ce m-a distrat a fost că fereastra dădea fix în Tribuna II a Stadionului, noi văzând doar sub scaunele tribunei. Bine că n-a fost meci.

Am fost și jos, să mâncăm ceva. Tot plătit de miri. Am nimerit un parastas, ceea ce nu ne-a deprimat câtuși de puțin. Era la final, așa că au evacuat repede.

Mâncarea foarte bună, chiar ca la bunici. Avea așa, un gust ”de-a acasă”. Mama și cu mine am luat ciorbă de perișoare, Ștefan a luat ciorbă de fasole, mama a luat saramură de crap cu mămăliguța, noi file de cod la grătar și câte o bere. Suuuper bune (sau ne era nouă foame?). Făcând noi calculul, ne-ar fi ajuns vreo 60-70 lei cu totul.

Servirea, deși restaurantul era ocupat, a fost foarte promptă, fetele îmbrăcate în costume populare specifice zonei se mișcau ca pe role. Totul curat, plăcut, cald, proaspăt. Atmosfera de sat românesc autentic, sat cu oameni harnici și gospodari.

Curtea n-am pozat-o, dar era plină cu flori. Și pe terasă.

M-aș întoarce acolo oricând.

Despre nuntă v-am zis: NU VĂ ZIC! Dar m-am distrat la greu. Și tortul a fost favoritul meu. Cel de trei ciocolate.

P.S. Pe net, într-un sait îi zice HOTEL 3 stele, în altul PENSIUNE 3 stele.Eu îi zic HAN.Cele câteva ore petrecute acolo mie mi-au mers la suflet.

Trimis de Zoazore in 29.01.16 19:03:10
Validat / Publicat: 29.01.16 21:07:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 8, et. 1. Ca la bunici!

[29.01.16 21:07:29]

Mutat în rubrica "Hanul Găzarilor, PLOIEȘTI" (nou-creată pe sait)

Regulamentul prevedere că review-urile de la nunţi & "paranghelii" se publică fără PMA / fără note.

Date fiind: (1) că nu mai avem impresii despre acestă unitate de cazare şi (2) savoarea impresiilor :-), vom face o excepţie şi publicăm review-ul cu statut "normal".

crismis
[29.01.16 21:21:14]

@Zoazore - Bre, colegu' Zoazore, da' chiar tare hanul nostru! Păi de ce zic "nostru"?! Nu, n-am avut onoarea, da' io mi-s găzărița din tata-n... fiică!

Să știi că mi-a plăcut mai mult camera mamei, cu șifonierul ăla pictat.

Frumos loc, genul meu

[29.01.16 21:23:44]

@webmaster - E perfect!

[29.01.16 21:27:54]

@webmaster - Păi n-am zis că nu scriu de la nuntă? Am stat o noapte acolo, cu ocazia nunții, dar n-am povestit!

Safta Radu
[29.01.16 21:29:19]

Eşti mare figură de om! Pe unde te duci tu, trebuie să ai parte de puţină aventură. Ba nimereşti un parastas în restaurant, ba dai AC-ul pe cald vara! Da' chiar, cum e să dai AC-ul pe cald in august?!?! Nu era căldură de la doamne-doamne? Îmi place ,,dormeza'' din P01, prea frumos, prea ca la ţară! Ţi-am votat articolul cu cea mai mare plăcere.

[29.01.16 21:31:24]

@crismis - Baa... la fiică s-a oprit! Și bine-a făcut!

Și dulapul nostru era pictat.În culori chiar mai vesele. Se vede în P08.

În lada de sub televizor era mini-bar!

Merită să treci p-acolo. Măcar de-o cafea dacă nu să stai o noapte. E superb, zău!

[29.01.16 21:35:53]

@Safta Radu - Radu mamii, era un frig și-o umezealăă de numa' când cu ploile de ast-vară! Eram și obosiți, așa c-aprins bine AC-ul. Numai vreo 20*C am setat. Afară erau vreo 18*C. La 03:00 sau 04:00 cât o fi fost, am făcut câte un duș cald și la somn! La 11:30 părăseam incinta.

La noi, din ciclul ”Nici un moment de plictiseală! ”

elviramvio
[29.01.16 21:40:35]

Te rog mult, la Cincis fara parastase, clar?

[29.01.16 21:50:28]

@elviramvio - Da' io fusăi la nuntă! E și dovada! Dacă oamenilor le picase parastasu' fix atunci... Nu i-am chemat io, da' ce colivă bună aveau (că m-am ”lipit” de nițică) !

elviramvio
[29.01.16 21:58:38]

@Zoazore -

Sa fie primita ca-mi lasa gura apa de la coliva. Acu' daca s-o nimeri si pe acolo vre-un pomenit, ma tin de fusta ta sa gusti tu intai coliva.

Hai pa ca s-a terminat gazul!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.01.16 22:15:53]

@Zoazore - Când am văzut titlul reviwului tău am tresărit de emoție. Asta pentru ca eu sunt ”găzar ” de vreo 50 de ani, iar în acest han, jos la cramă, am făcut câteva ședințe de producție, urmate de masă și dans.

Pozele tale m-au ajutat să-mi fac o idee și despre cum arată camerele hanului.

[29.01.16 22:27:33]

@traian. leuca -Hooopaaa! Găzar zici? De care?

Din păcate, poze din cramă nu pot pune, că-s cu nuntași și nu-i cazul!

Numai pozele? Păcat că pozele n-au miros ! În cameră mirosea a curat și-a casa bunicilor!

adri-nico
[30.01.16 16:27:50]

cum miroase sulfina, soro?

[30.01.16 16:55:37]

@adri-nico - Nu știu cum aș putea să-ți explic! Cumva a iarbă proaspătă, curat, un miros subtil... Eu iau vara, din piață și pun în dulap!

Yersinia Pestis
[26.02.16 18:11:36]

venii, citii, votai! f. util, off course!

[09.06.16 15:40:21]

Da stiu ca ai reputatie buna printre AFA-isti si cum sa nu fie asa cand scrii ce scrii. Cred insa ca daca totul decurgea stas nu mai avea nici un farmec, sa nu putem de cat sa

calatorul
[07.08.16 20:04:42]

@Zoazore - Simpatic locul, am retinut varianta, multumim.

adri-nico, calatorul, crismis, elviramvio, mishu, Safta Radu, Yersinia Pestis, Zoazore