ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2016
DIN: Honolulu
ÎNSCRIS: 02.01.11
DEC-2015

Placut - Restaurant Casa Oamenilor de știință

Cu ocazia ultimei noastre vizite in Bucuresti, mai mult din intimplare, am dat peste aceasta bijuterie arhitecturala.

Vizitasem inainte libraria Carturesti si pentru ca ni se facuse foame eram in cautare unei locatii potrivite.

Adresa exacta este Pta Lahovari, nr. 8.

Dar sa trecem la unitatea in cauza. Sunt constient de faptul ca n-am sa reusesc sa descriu fascinatia si farmecul adevarat al acestei cladiri. Cum am vazut-o, am uitat de foame si doar am ramas gura casca privtind-o si admirand-o. Mai intii eram de parere ca avem in fata un museu sau chiar cladirea unei ambasade... pina am vazut ca este vorba de Casa oamenilor de stiinta in incinta careia este si un restaurant. Cum oricum eram in cautarea unui loc unde putem lua masa - hop si noi.

Cladirea este construita in stilul cladirilor din perioada interbelica si aparent, deci la prima vedere, bine intretinuta. La fel de bine arata si interiorul. Dupa urcarea pe niste trepti foarte frumosi, am dat de un hol impunator unde am fost primit de un ospatar care ne-a condus la o masa din unul din saloane. Ajunsi la masa si dupa ce ni s-a luat comanda am avut mai departe ocazia de admira aranjamentele si detaiile din interior. Servirea si personalul au fost pe masura locatiei - foarte bune. Preparatele, din pacate, nu sau ridicat la standardul pe care l-am asteptat. La fel si vinul casei nu a excelat. In schimb pretul moderat chiar ne-a surprins - ne asteptasem la o nota pe masura arhitecturii impunatoare... - :))

Dar ce conteaza calitatea mancarii daca te poti satura doar admirind o asemenea cladire?! Pe linga castelul Peles, palatul Kretulescu si cladirea CEC-ului, acest loc m-a facut sa-mi placa si sa iubesc Bucuresti-ul.

Da, stiu, am avut de gand sa scriu o recomandare in privinta unei locatii unde se poate manca bine (sau nu) s-am asuns sa nu ma opresc din laude despre - desigur pentru multi - o simpla cladire.

Mi-as dori sa mai vin intr-o vizita si in timpul verii pentru ca in spate, cladirea are o terasa foart frumoasa unde imi inchipui cit de frumos trebuie sa fie sa stai seara la un pahar de vin...

Trimis de Michaell in 29.01.16 18:16:55
Validat / Publicat: 29.01.16 19:29:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19549 PMA (din 25 voturi)

[29.01.16 19:29:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase bucureștene, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

Rodel
[29.01.16 19:45:19]

Într-adevăr, o clădire foarte frumoasă, așa cum sunt încă multe construite în perioada interbelică.

iulian68
[29.01.16 20:11:44]

@Michaell: După cum vezi, te "citesc" și te și votez! ???? În alta ordine de idei, îmi aduc aminte ca ultima oara când am mâncat acolo a fost în toamna lui 2014, când am fost invitat... Dar cel mai "haioasa" chestie ca sa zic asa era aceea ca acest local era preferatul lui... Vanghelie, primarul "almanahe" dacă îți spune ceva numele asta! ????

[29.01.16 22:41:02]

Nu văd legătura între titlul review-ului și conținutul său.

Văzând titlul, mă așteptatm să scri ceva despre oameni deosebiți din domniul științei. Citind mai departe, am rămas contrariat pentru că în conținut te-ai referit mai mult la restaurantul din acest așezământ.

Bine ar fi fost dacă scriai ceva în legătură cu titlul și după aceea, în subsidiar și ceva despre restaurant.

Unele fotografii sunt frumoase, dar altele sunt neavenite. De exemplu, P-10 nu era cazul să o atașezi la review. Care-i legătura între farfuria cu pește (care nici nu ți-a plăcut) și Casa oamenilor de știință?

Că nu ai fost mulțumit de mâncarea la acest restaurant, nu am argumente să te contrazic și atunci îți recomand un restaurant bun pe care îl găsești în orașul care te-a adoptat (Frankfurt am Main) Este vorba de restaurantul de la parterul hotelului Steinberger Frankfurter Hof. Îl găsești ușor, este în Kaiserplatz.

Atenție și la limbaj, care uneori nu te onorează. Astfel, fraza Când am văzut-o (Casa Științei) am uitat de foame și „am rămas cu gura căscată” privind-o și admirând-o”

Michael, hai să respectăm AFA și să nu o poluăm cu asemenea review-uri care mie nu mi-a plăcut și m-am abținut să-l votez. Tu ai scris și review-uri bune dar de data aceasta nu ți-a reușit.

iulian68
[29.01.16 23:28:35]

@Mihai18: Nu sunt avocatul lui Michaell, însă nu te înțeleg: este obligatoriu sa scriu despre unul sau mai multi oameni de știință doar ca asa se numește localul? Pai la hanul racilor despre ce scriu? Ciudat! În afara de asta, dacă ai mai fi citit din ce scrie colegul nostru ai înțelege ca e plecat din tara de "j'de ani" dar vine cat de des poate... Păcat de criticile gratuite pe cate i le faci!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.01.16 23:41:39]

@Mihai18 -

Nu văd legătura între titlul review-ului și conținutul său.

Păi... ce altceva poți să scrii despre... un restaurant?!? Că doar asta e acolo! Studiază eventual și saitul oficial, vezi dacă se vorbește despre altceva acolo! Cred că ai greșit exemplar față de colegul nostru, mustrându-l total nejustificat.

@ Michaell -

Adresa exacta este Pta Lahovari, nr. 8.

ciudat, ei spun puțintel altfel: P-ța Lahovari, nr. 9. În rest, să vă fie de bine și să găsiți și ceva mai potrivit pentru potolirea foamei!

MichaellAUTOR REVIEW
[30.01.16 09:47:21]

@ Julian 68

Servus, da stiu cine este personaj respectiv. Fostul primar al sect. 5. Fost puscarias si student in anul doi... -

@ Dragos

Se poate sa ai dreptate in privinta adresei. Eu am luat-o asa de pe nota de plata. Initial avusesem de gand s-o postez alaturi de articol dar sistemul nu mi-a acceptat-o...

@ Miahi 18

prietene... ma onoreaza grija cu privire la limbajul meu. Scuzele mele ca n-am reusit sa ma ridic la nivelul tau. Pentru viitor am o solutie foarte simpla si anume: fi bun si treci pur si simplu peste articolele mele. Foloseste mai bine timpul informindu-te despre regulile de parcare si de comportament in occident. S-ar putea ca data viitoare cand mai faci o gafa ca ce-a din Dresden sa-ti ridice masina si sa te alegi cu un bonus de citeva sute de €uroi. Ajungi de, pe linga ratele la mobila, sa fi nevoit sa-ti mai amanatezi ceasul prin occident...

Iar in privinta votului neacordat de tine sau de altii - daca-i sti cite de rece ma lasa pe mine acest lucru.

[30.01.16 12:44:48]

Pt. @ Dragoș, @ Iulian 68 și atât.

Încep cu un proverb. „Ce semeni, aia culegi”

Neînțelegerea a plecat de la modul de formulare a titlului review-ului. Oricine citește titlul, înțelege că este vorba de Casa oamenilor de știință.

Corect era să mai fi adăungat la titlu și cuvântul restaurant, așa cum bine a făcut îm review-ul precedent „Restaurantul Pescarul”

In rest, eu îmi mențin poziția. Cu Michael evit să intru în dialog.

Nasshu
[30.01.16 13:25:24]

@Mihai18 -

Corect era să mai fi adăungat la titlu și cuvântul restaurant,

Și rezulta un titlu km-tric.

Review-ul este încărcat la rubrica ''Restaurante și terase...''

Deci se înțelege clar despre ce e vorba!

[30.01.16 13:27:08]

@Mihai18 - Din moment ce impresiile au fost publicate în rubrica "Restaurante, terase bucureştene", ar fi trebuit să fie evident că-i vorba despre restaurantul de acolo.

Pentru a evita însă viitoare ambiguităţi (nu toată lumea e atentă şi la rubrica în care se publică articolele, e adevărat!), ne-am însuşit însă sugestia, pe care o consider potrivită: am adăugat, în titlu, "Restaurant". Mulţumim.

[30.01.16 13:55:21]

@webmaster - Și eu vă mulțumesc.

[01.02.16 22:50:34]

La ecoul scris de mine la acest review, am fost considerat confuz de câțiva cititori și admonestat. Niciunul dintre userii cu care am avut dialoguri plăcute de-a-lungul timpului și care știu carte, nu a luat atitudine măcar printr-un ecou de 2-3 rânduri, pentru că aveam dreptate cel puțin 50% d. p. d. v. al scrierii corecte în limba română, fiind lăsat singur în fața celorlalți.

Singurul care mi-a dat dreptate a fost Webmaster de serviciu la acea dată (căruia din nou îi mulțumesc) Urmare intervenției mele acesta a corectat titlul review-ului care este în forma actuală.

După această întâmplare am închis laptocul mâhnit, amintindu-mi de vorba românescă „Prietenul adevărat la nevoie se cunoaște„

nicole33
[02.02.16 06:44:11]

@Mihai18 -

Orice atitudine ar fi încercat cineva să ia, ţie tot nu ţi-ar fi convenit. Recunosc că am citit ecoul tău, nu mi s-a părut deloc corectă şi nici potrivită intervenţia ta, marcată chiar de o agresivitate care nu cred că te caracterizează.

Sunt bucureşteancă şi nu m-am născut ieri, aşa că te rog să mă crezi că atunci când îmi spune cineva de Casa Oamenilor de Ştiinţă nu mă gândesc la NIMIC altceva decât la un restaurant aflat într-o frumoasă clădire de epocă. Am fost acolo cu ocazia unor nunţi/agape la care am fost invitată de-a lungul anilor, mi-a plăcut ambientul, mâncarea, servirea şi atât. Nu am fost impresionată în mod deosebit de ceva. Ca o comparaţie, mai mult mi-au plăcut nunţile de la CCA.

Cu ocazia ultimei mele intervenţii la un review de-al tău când polemizai cu un alt user, când ţi-am atras atenţia că greşeşti judecându-l pripit, pe acesta am primit un ecou în doi peri de la tine, ecou care m-a făcut să mă întreb dacă nu era mai bine să-mi văd de treabă şi să nu mă bag în discuţii care nu mă privesc.

Faptul că mai mulţi useri au dezaprobat intervenţia ta ar fi trebuit să-ţi dea de gândit. Auto-victimizarea nu este o soluţie.

calatorul
[25.09.16 16:11:29]

@Michaell: A mai laudat cineva localul asta pe AFA nu demult, e un loc interesant, mai interesant este insa numele, care iata ce interese starneste.

calatorul, iulian68, Michaell, Mihai18, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: