Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata?

28.01.2016
Avatar mirela-liana
DIN Râmnicu Vâlcea
înscris/ă în 17.08.15
JAN-2016
TIP:

Restaurant hotel Perla Oltului [Căciulata]

Restaurant Perla Oltului - nu recomand

Dupa o tura excelenta pe munte, cu zapada, ger, privelisti de vis, etc., am hotarat sa intram la restaurantul Perla Oltului sa luam masa si sa incheiem cu bucurie ziua, asa cum o incepusem.

Din pacate am fost socati de servirea lipsita de interes a chelnerului. Prima data ne-a fost adusa painea taiata in bucati foarte mari, chiar prea mari, intr-adevar era gustoasa, apoi au fost aduse bauturile. Parca ordinea ar fi trebuit sa fie invers... Unui prieten din grup i s-a adus ciorba, fara ardeii comandati. I-au fost adusi ardeii dupa ce terminase ciorba, cu toate ca i s-a atras atentia chelnerului la timp. A trebuit sa gasim pe masa o lingura la un alt prieten din grup, caci cel care comandase ciorba nu avea. Pentru limonada i s-a adus lamaia feliata si o sticla de apa imbuteliata, dar a trebuit sa cerem si-un pahar... Eu am comandat plescavita, dar nu am avut cutit, a trebuit sa astept sa mi se aduca un cutit. In final am cerut notele, ca nu stiam cum sa plecam mai repede de acolo. Unui prieten din grup i-au fost trecute clatitele pe nota de plata, intr-adevar le comandase, dar daca nu i-au fost aduse la timp, a crezut ca chelnerul le-a omis. Cand s-a uitat in nota de plata acestea erau trecute, insa nu fusesera aduse la masa. Cand a fost intrebat chelnerul, a zis ca a uitat... In sfarsit ne-a adus clatitele pe care le-am inghitit cu noduri.

Obiceiul restaurantului este sa se serveasca din partea casei o tarie specifica. Data trecuta cand am mai fost aici am beneficiat de aceasta atentie. De data asta ne-a sarit randul, chiar daca la masa alaturata, clientii de acolo au primit aceasta atentie din partea casei, dar intr-adevar acolo servea un alt chelner.

Nu mai spun ca de cum am intrat in restaurant era un fum de tigara sa-l tai cu cutitul si era foarte frig, dar n-am facut un caz din asta, chiar daca nu suntem fumatori, am zis sa nu fim carcotasi, ca poate o sa fie bine. A fost ingrozitor! Sper sa nu aveti ghinionul nostru, oricum noi pe acolo nu mai calcam.

Impresii încărcate de mirela-liana in 28.01.2016 15:39:09

Validat / Publicat: 28.01.16 15:55:06

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mirela-liana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 4 voturi) nota2

- zlatna
[28.01.16 16:06:31]

Buna ziua doamna Mirela, bun articolul de luat in seama, bine ca ne-ati zis de relele tratemente aplicate la acest restaurant. Dar care este Perla Oltului, restaurantul de la intrare in Seaca (acum am vazut ca se numeste Blue River- stiu ca se numea Perla Oltului, am fost la 8 martie aici) sau este al restaurant? , pentru mai avem si noi obiceiul sa oprim si sa mnacam prin zona Brezoi-Calimanesti.

Va doresc o zi buna

- mirela-liana
[28.01.16 17:30:19]

@zlatna - Buna ziua!

Mai este cunoscut ca si restaurantul sarbesc.

Am omis sa spun ca preturile la acest restaurant sunt mai mari in comparatie cu alte restaurante din zona.

Acum doi ani, pe 29.12. am mai fost acolo. Era tot frig ca si acum si n-au avut nimic din mancarurile comandate de noi din meniu, a trebuit sa ne multumim cu ce aveau. Am dat vina pe faptul ca era sfarsitul anului si ca poate se pregateau pentru organizarea Revelionului, dar se pare ca asa e acolo intotdeauna.

Noi cel mai des luam masa la Dada cand trecem prin zona, dar si la Casa Romaneasca se mananca bine.

Numai bine!

- banal
[28.01.16 18:17:19]

@zlatna - Cum vii dinspre Valcea, treci de H Traian si exact in curba, vizavi de intrarea in parc pe stanga.

- zlatna
[29.01.16 08:15:39]

@mirela-liana - Gata, stiu care este.

" Mai este cunoscut ca si restaurantul sarbesc.

Nu, nu este acela de care ziceti dv. Acest restaurant are si hotel, se afla in Calimanesti-Caciulata, este situat intr-o curba pe partea dreapta cum mergi in statiune. Se afla chiar la soseaua principala care duce spre Rm. Valcea. "

-este restaurantul aflat in curba mare ce se afla la intersectia cu stradul termal din Caciulata.

Multumesc pentru informatii.