ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
APR-2015

Restaurantele Carul din stele si La Izvoare - Beharca

Daca aici vezi impresii povesteam unde mancam cand mergem la Timisoara, aici voi povesti unde mancam cand venim de la Timisoara in drum spre Bucuresti.

Am mers pe aceeasi idee, sa gasim o locatie fara sa ne abatem de la drum, sa mancam bine (ma refer fara riscul de a ne imbolnavi) si daca se poate la preturi decente cu atat mai bine.

Astfel incat ne-am sunat un prieten din Craiova si i-am cerut sfatul iar el ne-a recomandat 2 locatii asezate una langa cealalta si acesta este si motivul pentru care voi face un fel de 2 in 1 si voi povesti despre amandoua intr-un singur review.Vorbim aici despre restaurantele Carul din stele si La Izvoare.

Sunt situate langa localitatea Beharca (la mai putin de 20 km de Craiova), si pe langa restaurant au si pensiune, iar ca si clasificare aceasta este de 4*. Astfel cum mergi spre Craiova aceste 2 locatii se afla pe partea stanga a drumului. Nu poti sa nu le remarci mai ales prin prisma florilor care acopera pur si simplu cele 2 locatii. O abundenta de flori si o multime de culori.

Prima data ne-am oprit la Carul din stele (conform recomandarilor) si ce pot spune, ne facea cu ochiul si locatia alaturata dar am intrat aici. Am descoperit o locatie placuta, cu un aspect rustic si atragator, ce sa mai locul te imbia sa stai. Servirea a fost ok, bucatele alese gustoase, binenteles nu am cerut specialitati, am mers pe traditional, ciorba de vacuta, ne-am incumetat si am luat si ciorba de burta, varza cu ciolan, sau diverse carnuri la gratar cu garniture de cartofi etc. Nu am luat prajituri insa am vazut la altii care au luat si aratau minunat. De obicei la drum luam mai ales ciorba de vacuta, mi se pare ca este cea mai buna, si mai ales cand iti aduce intai smantana si painea, e clar pana vine ciorba nu mai exista nici smantana si nici paine, ca sa nu spun ca painea de obicei este o paine coapta pe vatra, o nebunie.

La Izvoare am intrat cu o alta ocazie in care din cauza aglomeratiei de la Carul din stele am decis sa ne mutam. Locatia zici ca este este bucatica din Carul din stele (sau macar ca si idee) insa si aici am stat ceva, probabil ca fiind in drum si avand un renume bun sunt vesnic pline. Aici am gasit acelasi fel traditional de a se prezenta, cu bucate minunate, o ciorba de fasole servita in paine alaturi de un ardei iute, un ciolan nebunie, servit alaturi de fasole sau varza, iarasi nu pot avea decat cuvinte de lauda pentru bucatari.

Ce mai au in comun aceste locatii, portul traditional al ospatarilor, cate o piscina aflata in spatele restaurantului, pe terasa, si de asemenea pensiune. Nu stiu cum arata pensiunea pentru ca nu a fost cazul si consider locatia ca pe un loc de tranzit, nu prea ai ce face in zona si probabil asta este si motivul pentru care incearca sa tina turistii mai mult decat o noapte acolo.

Ca si minusuri insa ar mai fi de lucrat putin la aspectul veselei (am avut la masa in ambele locatii si farfurii usor ciobite) si de asemenea mi-as dori ca optiunea de cantitate de sare in mancare sa fie a mea).

Ca si concluzie sunt 2 locuri in care te poti opri si manca. Portiile sunt ceva mai mici (dar si preturile mai mici) decat la Taverna Sarbului, mentionata in articolul anterior insa te saturi. Nu am facut poze, ne grabeam prea mult spre casa si eram prea infometati, astfel incat cand a venit mancarea am sarit pe ea si mancat, platit, plecat, mai aveam drum destul pana acasa.

Trimis de mishu in 28.01.16 10:06:12
Validat / Publicat: 28.01.16 10:52:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRAIOVA.

VIZUALIZĂRI: 2990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmaster26 [28.01.16 10:29:37] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante în Craiova și împrejurimi, CRAIOVA" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Craiova și împrejurimi: