ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    DEC-2008
    2 AD. + 2 COPII

O relaxare binecuvantata intr-un loc de vis - St. Wolfgang

La sfarsitul unui an tare nefast pentru mine, care mi-a schimbat poate definitiv cursul lin de pana atunci al vietii mele, am reusit sa las deoparte supararile si sa reusesc sa ma relaxez intr-un loc deosebit din Austria. Si asa, am ajuns intr-o excursie in zona lacurilor alpine Salzkammergut.

Astfel, am avut sa-i zic asa, un noroc, pentru faptul ca am ajuns in Austria in decembrie, de sarbatorile de iarna. De ce? Pentru simplul motiv ca atunci aici turistii descopera obiceiuri si traditii specifice locurilor pe unde calatoresc. De multe ori aceste traditii sunt foarte diferite in comparatie cu ale altor tari din Europa.

De exemplu, in St. Wolfgang, o mica localitate situata la numai 49 km de Salzburg, unde am facut si noi o excursie de cateva ore, am aflat de un obicei foarte frumos, numit Friedenslicht Laterne, in traducere “Felinarul Pacii”, cand se pun pe ape sa pluteasca, cateva “candele”luminoase. Va dati seama ce frumos trebuie sa fie!... Semnificatia ne-a spus-o ghidul si anume: lumina acelor lumanari este simbolul impacarii si dragostei pentru sfarsitul anului care a trecut si inceputul celui nou.

Oraselul St. Wolfgang face parte din zona cunoscuta Salzkammergut, sau zona lacurilor alpine. Aceasta localitate se intinde de-a lungul lacului cu acelasi nume, un lac intins pe o mare suprafata, imprejmuit de muntii austrieci, care atunci erau impodobiti doar pe creste cu ceva zapada. Deh, nu prea a nins in acea perioada, dar acest fapt n-a stirbit cu nimic frumusetea si maretia naturii.

Autocarul ne-a lasat intr-o parcare si noi am pornit-o pe jos in mica noastra plimbare. Chiar daca frigul a cam incercat sa ne strice excursia, peisajul ce ni se dezvaluia in fata ochilor si faptul ca stradutele urca si coboara mai lin sau mai abrupt, toate acestea ne-au incalzit si ne-au dat starea de bunadispozitie necesare pentru o excursie reusita. Am ajuns aici si am poposit doar putin timp, cat sa ne plimbam pe stradutele inguste si frumos pavate, cu case si multe pensiuni si hoteluri in stilul caracteristic zonei austriece. Multa liniste, calm, curatenie, acestea sunt atributele principale ale acestui mic dar splendid orasel montan. Cladirile si nu numai acestea erau impodobite de sarbatoare si totul sclipea, de am crezut ca sunt intr-o tara fermecata, unde totul se scurge lin, fara nicio graba, usor, usor, precum nisipul dintr-o clepsidra uriasa…Mi-au placut mult cladirile unor hoteluri sau pensiuni, pe care le-am si pozat, iar una are fatada atat de frumos pictata, ca zici ca este “decupata” dintr-o carte cu povesti sau este o carte postala.

Am ajuns la biserica oraselului de munte, am vizitat-o si am ramas profund impresionata de maiestria altarului, opera lui Michael Pacher.

Apoi am luat-o chiar pe malul lacului, admirand orasul de la poalele lui. Pe apa aceea extrem de rece, se plimbau in voie, nestingherite de nimeni, cateva lebede gingase, fiinte albe si diafane in acel peisaj aproape inghetat. Ba am fost martorii si ai unei bai in jacuzzi a unor turisti, care stateau bine mersi in apa lor atat de calda, afara la o temperatura atat de rece. Se distrau, n-aveau nicio treaba. Bravo lor!...

Excursia de la St. Wolfgang a fost scurta dar destul de condensata pentru a-mi face o parere despre acest loc minunat. Sunt convinsa ca vara este de vis aici, cu lacul si muntele semet, cu turistii care vin aici si-si petrec o vacanta intr-un loc atat de frumos, de linistit, de curat, intr-un loc minunat. Si v-am scris si eu toate acestea, pentru ca, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 05.02.10 21:03:11

VIZUALIZĂRI: 3242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In drum spre St. Wolfgang, se vad muntii si la poale este lacul Wolfgangsee

webmaster77 [05.02.10 22:24:55] »

Avand in vedere ca inca nu avem o sectiune dedicata pentru St. Wolfgang (cel din Salzkammergut), am mutat temporar acest review la sectiunea Circuit Salzkammergut.

webmaster13 [05.02.10 22:50:58] »

ileana, sper sa-ti placa coloana sonora inspirata de randurile scrise de tine si de aceste poze faine, daca nu, suntem aici!

ileanaxperta* [06.02.10 10:37:30] »

In primul rand, bine ai venit web13, sper sa aduci noroc si prospetime comunitatii si cu siguranta, mult ajutor lui webchief!!!

In al doilea rand, melodia este mai mult decat incantatoare; yodler-ele sunt intotdeauna pe placul meu si inca mai pot face si eu din cand in cand yo- lo-lo -riiii-uuuuuuu!! Multumesc frumos!

ileanaxperta* [06.02.10 11:12:31] »

Ah, am uitat ceva aseara; vreau sa adaug faptul ca se poate practica schiul pe partiile din Postalm, o statiune foarte aproape de St. Wolfgang. Partiile sunt de grade de dificultate bune pt. toata lumea (de la incepatori si pana la “maestrii”, zic eu). Au o lungime de vreo 24 de km, sunt amenajate special. Tot acolo este si scoala de schi si snowboard. In Postalm se mai gaseste si un parc de distractii cu cel mai lung traseu din Europa pt. doritorii de senzatii tari si cele mai tari; tubing, snowbike si cine stie ce alte traznai…Mergeti si convingeti-va.

Iar vara se pot face plimbari pe lac sau inchiria ambarcatiuni, dar si schi nautic sau parapanta. Pasionatii de pescuit isi pot incerca talentele de mari pescari. Au ditamai lacul doar, nu? Si au si permisiunea. Deci, distractii pt. toti si toate gusturile, bani si vacante cat mai lungi sa avem!

luci_matache* [07.02.10 21:54:57] »

Eu am facut un minicircuit in noembrie anul trecut si poate cand am timp sa scriu si eu cate ceva din zona lacurilor alpine, dupa mine, cea mai frumoasa zona din Austria in fiecare anotimp.

ileanaxperta*, luci_matache*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin St. Wolfgang și împrejurimi: