ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
OCT-2015

Casa Ali & Andu - Busteni

La sfarsitul luni octombrie ne-am hotarat sa facem o excursie pe Valea Prahovei, la Busteni. Am inceput sa cautam cazare si dupa mai multe incercari, am gasit disponibila pensiunea Casa Ali & Andu, din Poiana Tapului.

Pentru a ajunge in Busteni din Ramnicu Valcea, aveam doua posibilitati, si anume, prin Sibiu - Fagaras sau prin Targoviste - Sinaia. Am ales a doua variant, iar traseul a fost urmatorul: Ramnicu Valcea – Pitesti (pe autostrada pana la iesirea spre Gaiesti) – Gaiesti – Targoviste – Moreni – Campina – Comarnic – Sinaia -Busteni. Drumul este foarte bun, putin aglomerat pe Valea Prahovei, in zona Comarnic, asa ca la intoarcere am venit pe traseul Busteni-Sinaia-Fieni-Pucioasa-Targoviste, iar de aici acelasi traseu ca si la dus. Drumul intre Sinaia si Targoviste este mai prost, dar nu este asa aglomerat, iar peisajele sunt foarte frumoase.

Casa Ali & Andu se afla chiar la intrarea in Busteni, in cartierul Poiana Tapului. Adresa locatie este strada Indepensentei nr. 27, iar coordonatele GPS sunt urmatoarele N- 45.389197 si E 25.539991.

Casa Ali & Andu este cotata la 3 margarete, este structurata pe doua etaje si dispune de 4 camere si un apartament, cu doua camera, capacitatea de cazare fiind de 12-15 persoane. Pensiunea are parcare propie in curte, Wi-fi gratuit - care functioneaza foarte bine. La parterul pensiunii se gasesc bucataria si un living.

Camera pe care am primit-o noi se afla la etajul doi. Noi am ajuns la pensiune in jurul orei 11 dimineata, doamna de acolo ne-a facut repede cazarea. Imediat ce am facut cazarea am plecat spre Busteni ca sa nu pierdem nimic din ce ne-am propus sa vizitam. Am revenit la pensiune in jurul orei 19. Cand am intrat in camera s-a simtit un val de caldura care ne-a imbujurat obraji. Fiind sfarsitul luni octombrie, era destul de rece afara. Pensiune adispune de central proprie, iar caldura si apa calada nu ne-a lipsit.

Camera este dotata cu pat matrimonial, cu doua noptiere in stanga si dreapta, un sifonier incapator, un cuier pentru haine, o masa de toaleta cu oglinda, un frigider mascat bine in birou, dotata cu televizor cu diagonala de 81cm, aparat de aer conditionat. De asemenea, camera dispune de un balcon mare, unde se poate fuma si de unde se poate admira frumusetea muntilor. In camera nu este permis fumatul.

Baia. Baia nu este nici mare, nici mica, zic eu portivita. Este dotata cu cabina de dus, vas wc, cos de gunoi, chiuveta si oglinda. Ca si consumabile am gasit hartie igienica, sapun, casca protectie sub dus si doua pliculete cu sampon. Baie era curata, totul a fost dezinfectat inainte de a primi camera.

Bucataria. Bucataria este construita in stil american, utilata dupa ultimele standarde cu tot ce doresti: vesela, tacamuri, condimente, filtru de cafea, cuptor cu microunde, frigider, etc.

Livingul. Livingul este destul de mare. Are in dotare un semineu, placat cu caramida ornamentala. In stanga semineului se afla un telezizor, la care este conectat un DVD si un sistem audio home cinema. Pentru a sta relaxat la televizor exista o canapea tip coltar. Tot in living se afla si o masa de 16 persoane, unde se poate servi masa sau juca jocuri de societate tip table si rumy, care binenteles se gasesc in dotarea pensiunii.

Curtea. Curtea nu este prea mare, insa este aranjata cu gust, amenajata cu flori, tuia si braduti. Este ocupata cu masinile turistilor, dar din ce am vazut eu sunt mai multe locuri amenajate pentru gratar, in jur 4. Pe terasa pensiunii este amenajata o masa destul de mare, unde poti servi masa. Tot in curte se afla un tarc in care sta “paznicul” pensiunii, un superb caine lup, destul de prietenos, dar nu am avut curajul sa punem mana pe el. Balcoanele pensiunii sunt pline cu ghivece cu flori. Desi era destul de rece, inca mai erau inflorite.

Gazda. Gazda noastra a fost o domna mai in varsta, a fost atenta sa nu ne lipseasca nimic, nu ne- a deranjat pe durata intregului sejur.

Minusuri. Cel mai mare minus al acestei pensiuni este faptul ca se afla chiar la DN1 si te poate deranja zgomotul produs de catre tirurile care trec prin zona si este aproape de linia ferata si auzi si trenul, dar in prezentarea pensiuni este trecut acest lucru, deci stii la ce sa te astepti. Alt minus este faptul ca este relativ departe de centrul Busteniului, la aproximativ 3 kilometri.

Trimis de zlatna in 27.01.16 07:30:38
Validat / Publicat: 27.01.16 08:53:27

VIZUALIZĂRI: 3547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Pensiunea Casa Ali & Andu- curtea plina cu arbusti decorativi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[27.01.16 08:53:14]

Mutat în rubrica "Casa Ali & Andu [Bușteni], AZUGA / BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.01.16 14:05:12]

Bună recomandare! Întâmplător, am remarcat această locație trecând cu mașina prin dreptul ei cu ocazia ultimei ieșiri la Bușteni și acum o pot trece pe lista certitudinilor. Cine știe, poate că se apropie timpul pentru o mică escapadă la munte.

zlatnaAUTOR REVIEW
    [27.01.16 14:15:06]

@Crazy_Mouse - Va multumesc pentru vizita. Cum am spus si in articol, este prea aproape de DN1 si este derajant zgomotul masinilor, dar probabil stand pe terasa la un pahar de vorba nu se observa acest mic amanunt.Noi am fost la sfarsitul lunii octombrie si nu am testat terasa. In rest pensiunea este OK. Daca ajungeti prin zona o puteti incerca cu incredere.

Va doresc concedii placute.

zlatna