ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2016
JAN-2016

MSC Musica: Croaziera UAE // OMAN - descrierea navei

Am descris putin in cele 3 parti traseul navei aici:

vezi impresiivezi impresiivezi impresii

Linkul oficial al MSC il puteti consulta aici:

msccruises.com/en-gl/Crui ... MSC-Musica.aspx

Am petrecut o saptamana la bordul acestei nave intr-o cabina cu balcon situata la etajul 11 (puntea Adagio) - experienta „Fantastica”. Nava ofera 3 tipuri de experiente (pachete), Bella, Fantastica si Aurea. Toate sunt descrise si pe pagina oficiala. Diferenta mica de pret de la momentul rezervarii ne-a permis sa luam cabina cu balcon. Am trecut pe coridoarele etajelor de mai jos -care au camere cu hublou, fara balcon- si in trecere am vazut una deschisa care era si ea foarte cocheta. Deci nu cred ca este o problema sa alegeti o astfel de cabina daca este mult mai ieftina.

Am platit pentru cabina 800 de euro pret cu taxe portuare. Urma sa mai platim taxa de serviciu zilnica de 8,5 euro de persoana care se oprea la bord.

Cazarea este cu pensiune completa (+ apa de la dozator, ceai si cafea-foarte proasta-, dimineata sucuri de fructe la micul dejun). Stiam asta de cand am plecat si am mai cumparat in avans prin agentie un pachet de apa -14 sticle de 1 litru la 27 euro- un pachet de vinuri-4 sticle+7 de apa la 69 de euro si un pachet pentru acces la restaurantul cu sushi despre care citisem ca este foarte bun- 40 de euro pentru 2 persoane. Aceste pachete pot fi cumparate si de pe nava din orice restaurant dar am preferat sa le cumpar in avas pentru ca le-am platit pe toate prin agentie cu un card de rate. Nu va bazati pe faptul ca veti cumpara din supermarket mai ieftin. Nu veti putea aduce la bord bauturi sau chiar si apa. Exista control cu scanare bagaje si orice sticla este oprita si returnata la plecare.

La imbarcare in port vi se iau bagajele pentru a fi trimise in camera. Este bine sa aveti un bagaj de mana in care sa aveti strictul necesar pentru cateva ore pentru ca este posibil sa primiti bagajele mai tarziu. Noi i-am dat cativa dolari baiatului care le-a preluat in port si ni le-a adus destul de repede dar cred ca tot au trecut cam 2 ore.

Se primesc cheile (cardurile) de la camera si trebuie depus un depozit de minim 250 euro pentru ca aceste carduri functioneaza si pentru plata serviciilor sau a cumparaturilor de la bord. Nu veti plati in nici un bar cu bani sau card ci doar cu aceasta cheie de la camera. Pe masura ce creditul depus se epuizeaza veti fi chemati sa-l alimentati. Daca alegeti sa inregistrati un card de credit atunci nava va opri zilnic de pe el sumele cheltuite si puteti consulta balanta la receptie sau cel mai bine pe televizorul din camera.

In ziua imbarcarii se face un exercitiu (obligatoriu) de siguranta. Veti fi rugati sa participati ca sa vi se explice punctele de unde veti putea fi imbarcati in barcile de salvare in caz de urgenta. Dureaza cam jumatate de ora.

Camera:

Destul de spatioasa cu un pat matrimonial relativ comod, baie micuta cu dus. Toaleta avea capacul de plastic foarte uzat si nu inspira curatenie. De altfel nu cred ca au facut investitii foarte mari dupa inaugurarea navei si acest lucru se vede. Nu au balsam de par si nici lotiune de corp. In rest nimic de reprosat, se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele chiar daca nu le lasai pe jos. S-a schimbat si lenjeria o data sau de doua ori. Balconul cu fotolii si masuta isi face banii pentru ca poti sa admiri peisajul, sa faci plaja si cel mai important sa dormi cu usa deschisa ca sa auzi zgomotul marii.

Nava:

Are 2 restaurante LE MAXIMS si L’OLEANDRO pentru masa de seara (sunt in fiecare cate 2 schimburi- de la 18.30- recomandat pentru familiile cu copii- si de la 21.00) In cel de-al doilea se ia si micul dejun incepand cu ora 7.30. Tot aici poti lua si pranzul intre 12-14.

Noi am mancat la mic dejun si seara de la 21. Toata mancarea a fost ireprosabila si din abundenta. Am citit alte pareri despre aceasta nava care mi-au dat de gandit inainte de plecare dar sincer nu am absolut nimic de reprosat din punct de vedere gastronomic.

Seara exista un meniu care contine in fiecare zi altceva. Are o categorie cu antreuri calde sau reci, supe si feluri principale. Daca nu ai ce alege se gasesc si clasicele paste sau piept de pui la gratar. Poti sa comanzi de cate ori vrei si cate feluri vrei din meniu. Portiile sunt mai mici sau mai mari si pe parcurs daca mai simti nevoia poti sa mai comanzi. Vinul la sticla pe care nu il terminam il puteam lasa pentru seara urmatoare si ne era adus negresit pe gheata. Deserturile variate si schimbate in fiecare seara. Daca au avut probleme in trecut cu bucataria acum sunt sigura ca s-a rezolvat. Noi nu am gasit nimic de carcotit.

Restaurantul gen bufet GLI ARCHI CAFETERIA este deschis de la ora 6 dimineata si pana noaptea tarziu in proportie de 20 din 24 de ore. Aici poti veni oricand, atat la mic dejun, la pranz sau seara. Poti trece si pentru snacksuri sau pizza. Am mancat de pranz, in diferite zile la diferite ore. Este un restaurant circular cu mai multe insule culinare pe specific diferit. De gasit gasesti cam orice. Singura problema aici este ca ti se pun la dispozitie niste farfurii si tavi de plastic care au vazut si zile mai bune. In rest tacamurile sunt de inox.

Restaurantul japonez KAITO SUSHI BAR, foarte mic, se plateste extra si este excelent. Cu 40 de euro pachetul achizitionat am mancat supa, sushi si sahimi, teriaki si desert. Chiar si in Romania aceasta masa ar fi costat mai mult. Puteti sa mancati si a la carte. Merita incercat.

Sa aveti pregatit de acasa un schimb de haine „de gala” pentru noaptea respectiva. E bine un costum pentru domni si o rochie eleganta pentru doamne.

Exista o adevarata industrie foto. Puteti face fotografii pe bani mai multi sau mai putini. Experienta „Fantastica” iti da dreptul si la 2 fotografii gratis.

Bauturile sunt foarte scumpe, de exemplu 4,5 euro o bere si tot atat un pahar de vin. Apa e 2,60. La toate se adauga o taxa de serviciu de 15%. Daca sunteti bautori cel mai bine este sa achizitionati pachete de bauturi. Noi am luat doar apa si vin si am mai vrut sa luam pe nava un pachet pentru cafele. Pachetul de cafele iti permite sa bei cam ce cafea vrei, de la espresso la cappucino sau irish coffee. Chelnerul de la barul unde am vrut sa luam pachetul a fost cinstit si ne-a intrebat cam ce bem de obicei. Noi beam espresso, la 1,6 euro, asa ca ne-a sfatuit sa nu luam pachetul deoarece se justifica doar daca bei cafelele mai scumpe. La toate bauturile se adauga cum ziceam o taxa de 15% si ne-am intrebat atunci dece mai platim taxa de serviciu de 8,5 euro de persoana ceruta de nava. In prima zi ni s-a spus ca este pentru personalul care ne serveste, pentru cei de la bagaje, curatenie etc. Pana la sfarsitul saptamanii am aflat de la alti turisti ca ai dreptul sa ceri taxa de serviciu inapoi daca nu vrei sa o platesti. Ceea ce am si facut si ne-am recuperat peste 100 de euro care fusesera taxati pe nota. Important de stiut acest lucru, cel putin in cazul MSC aceasta taxa poate fi refuzata. Eu m-am dus frumos la receptie dupa ce am aflat si am cerut banii inapoi spunand ca am auzit de la alti turisti. Au cam marait pentru ca eu apucasem sa inchid nota si totusi mi-au dat banii inapoi. Vorbind cu un chelner mai prietenos am aflat ca ei primesc defapt un salariu fix la care se adauga 6 % din cei 15% care ne erau opriti pe nota de plata la fiecare cumparatura de pe nava si nimic din taxa de serviciu. In concluzie, eu am dat spaga la cine am vrut eu, adica la stewardul de la cabina, la chelnerul de la restaurant si la cei de la barul pe care l-am frecventat mai mult. Am preferat sa le dau in mana decat sa nu fiu sigura ca nava le platea ceva din taxa de serviciu pe care o luau de la noi. Daca nu am fost informata corect le cer scuze celor carora le-am micsorat veniturile.

Internetul foarte scump dar se justifica intr-o tara non-UE, deoarece ar fi fost si mai scump pe mega taxat in roaming.

Barurile sunt diverse si pe categorii, de exemplu pentru vinuri (o vinoteca) pentru cocktail, pentru fumatori, etc... Muzica lafel, de toate pentru toti inclusiv un ring de dans in aer liber pe puntea 13.

Exista si un teatru foarte mare cu spectacole care se repeta de 2 ori pe seara astfel incat toti turistii sa le poata vedea indiferent de ora la care isi iau cina.

Au si un cazino la care puteti juca la „pacanele” sau sa participati la loterie, bingo, etc. Jucatorii de ruleta au si ei ocazia de distractie.

Activitatile diverse te pot tine ocupat in caz ca esti fan: aerobic, sudoku, lectii de dans, sculptura in fructe, streching, etc...

Puntea 13 este dedicata plajei, piscine si jacuzzi si chiar si in ziua in care s-a navigat pe mare si toti turistii erau la bord am reusit sa gasim sezlonguri la soare. Exista si o zona spa la care poti plati un abonament de 30 de euro pe zi pentru 2 persoane. Noi nu ne-am dus decat in vizita pentru ca nu avea acces afara si desi era o zona placuta am vrut sa profitam de soare. In programul zilnic gasiti diverse discounturi la procedurile de spa sau la coafor

Exista cateva magazine. Daca urmariti programul zilnic pe care il primiti la cabina o sa vedeti ca prin rotatie anunta tot felul de discounturi si daca vreti ceva e bine sa profitati.

In seara dinaintea debarcarii trebuie sa scoti bagajul din camera pana la ora 23. Ti se dau niste etichete pe culori cu care etichetezi bagajul. Dupa culoare este usor sa le gasesti la debarcare in sala speciala din port. Iti trebuie un bagaj de mana in care sa-ti bagi a doua zi ce ai mai avut prin camera. La 7 jumatate dimineata a trebuit sa parasim si cabina. In fiecare zi a croazierei primesti in cabina un program pe care sunt trecute activitatile din ziua urmatoare, orele de imbarcare, etc. Pe programul pentru ultima zi era specificat un punct de intalnire pentru debarcare la ora 8.15 in cazul nostru. Multi care nu au stiut au respectat acest program si au iesit de pe nava la acea ora. Evident inainte iti este prezentata nota de plata la cabina si trebuie sa o inchizi. A doua zi nu-ti mai functioneaza cheia daca ai inchis nota dar daca ai pachete de bauturi care ti-au mai ramas le poti folosi. Lafel poti sa intri in toate restaurantele si sa mananci micul dejun sau chiar si pranzul. Este important totusi sa pleci in jur de 11-12 pentru ca incep formalitatile de imbarcare pentru seria urmatoare de la ora 13. Asta am aflat pentru ca am intrebat la receptie. Altii au plecat la 8.15 si au stat prin aeroport pana la avionul de la ora 16 fara a avea posibilitatea de a lasa bagajele undeva.

La debarcare ti se scaneaza cardul pentru ultima data ca sa fie siguri ca ai plecat si poti sa il pastrezi ca amintire.

Noua ne-a placut. Personalul ar fi putut fi mai primitor dar cred ca o parte se datoreaza barierelor de limba si nu rea vointei. Daca vreti sa mai calatoriti cu MSC faceti si un card Voyager, ca sa aveti beneficii pe viitor. Se poate face gratis la bord.

In rest „AHOI”!

Trimis de Noha in 21.01.16 22:18:36
Validat / Publicat: 22.01.16 10:56:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 5082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 etaj 13 noaptea

[22.01.16 13:24:06]

Buna... scz dar nu am inteles... ce anume ati solicitat sa vi se returneze? bacsisul in sine (8,5 euro care se retineau pe zi obligatoriu) sau alta taxa??

[22.01.16 13:35:16]

@artemisa24 - DA, am returnat de la receptie taxa de 8,5 euro pe zi de persoana (adica taxa de serviciu) pe care ei il opresc automat pe factura.

[22.01.16 13:50:35]

@Noha - cu alte cuvinte, scz daca insist, aceasta taxa obligatorie nu este de fapt obligatorie? hmm...

[22.01.16 13:55:28]

@artemisa24 - Cand cumperi de la agentie sau de pe net ti se spune ca taxele de serviciu de 8,5 euro de persoana pe zi se platesc separat la nava. Aceste taxe iti sunt adaugate de nava zilnic pe nota de plata. Nimeni nu iti spune ca daca nu vrei sa le platesti nu le platesti.Cu alte cuvinte tu ai impresia (ca multi de altfel) ca aceste taxe sunt obligatorii.

Cu cativa ani in urma eu am platit pe nava COSTA aceste taxe obligatoriu. Acum se pare ca daca stii si le ceri inapoi ti le dau. Deci nu par a fi obligatorii. Ei te taxeaza automat si nicaieri nu-ti spune ca sunt optionale.

[22.01.16 17:52:32]

multumesc pentru clarificari... e bine de stiut

prieteni de-ai mei au fost cu o MSC si nu au stiut ca aceasta taxa obligatorie (de la ghid citire) era de fapt optionala...

[22.01.16 18:06:28]

@artemisa24 - da, nici noi nu am stiut dar se pare ca de minim 2 ani asa este. Oricum le-am folosit taxa tot pe bacsisuri la personal dar macar n-am mai dat- inca odata.

[22.01.16 18:10:12]

@Noha - corect

multumesc inca o data

mari45
[07.02.16 00:17:09]

Multumiri pt. sfaturi. Chiar am sa le urmez, caci plecam si noi in 13 februarie in aceasta croaziera. O intrebare: Spectacolele seara la ce ora incep? Noi avem cina cu prima serie, pt. ca m-am gandit ca oricum se lungeste si sa consumam caloriile pana la ora culcarii. Dar mi-e teama ca pierdem spectacolele.

[07.02.16 17:32:11]

@mari45 - Cei care au prima masa pot vedea spectacolele in gala 2 incepand cu ora 21.15 in fiecare seara. O sa primiti zilnic programul in cabina si o sa vedeti cum sunt anuntate dar in principiu cam la aceasta ora zilnic.

mari45
[08.02.16 09:47:08]

Ok! Multumesc! In privinta optionalelor, cred ca o sa fac la fel, cam pe cont propriu. Nu cred ca merita sa dau o gramada de bani sa ma plimbe ei cu autocarul!

Yolanda
[05.07.16 08:47:02]

Buna Noha, în 25 octombrie plec într-o croaziera cu acelasi vas MSC Musica dar pe alt traseu- 11 nopti Genoa, Barcelona, Casablanca, insulele Canare, Funchal, Malaga, Civitavecchia, Genoa.

Întrebari: 1. pachetul de apa 14 sticle de 1 l la 27 euro îl poti solicita sa fie adus în cabina?

2. la masa de seara nu primesti un pahar cu apa gratis? trebuie sa cumperi o sticla?

Am mai facut o croaziera cu Pullmantur Sovereign în 2014 dar a fost all-inclusive si am putut adduce chiar pe vas bauturile cumparate ca souvenir, se pare ca acum e mai multa strictete...

cât despre bacsis în contract e trecut 9 €/pers/noapte x 11 nopti= 99 €!

multumesc de retur.

[07.07.16 15:42:00]

@Yolanda - buna,

nu este nevoie sa-ti aduca pachetul in camera deoarece ai niste tichete si pe baza lor iei apa de oriunde, gata rece.

Noua nu ne-au dat nimic in plus decat apa de la dozator de dimineata la mic dejun.

Si la noi in contract era bacsisul si se aduna zilnic la factura.

La sfarsit insa ne-am dus la reeceptie si i-am rugat sa ni-l anuleze deoarece noi am dat bacsisul la cine am vrut noi separat. S-au uitat mai urat dar nu au comentat.

crisctin
[01.08.16 10:01:29]

@Noha - Buna,

As dori sa-mi spuneti, daca nu va deranjeaza, la ce agentie ati gasit oferta ptr respective croaziera. Eu am gasit cu mult peste pretul dumneavoastra. Ms.

[01.08.16 10:06:45]

@crisctin - Din apacate aici nu se poate face reclama la agentii, trimiteti pe mesaj privat si raspund. Dar la vremea respectiva aceasta oferta era cumparata in decembrie cand au fost facute niste reduceri last minute pentru ianuarie.

artemisa24, crisctin, mari45, Noha, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Musica: