ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2015

All inclusive la Ulcinj

Prima destinatie din aceasta lunga vacanta la inceput de sezon (luna mai) Ulcinj si sa fie si all inclusive, de data asta am ales un hotel din zona turistica din afara orasului adica cam trei km din Ulcinj unde incepe adevarata zona turistica cu plaja lunga de 12 km.

Zona asta adica Ulcinj nu prea e agreata de turisti din ro, majoritatea merg spre Budva sau in apropiere sau in zona Kotor, eu am mai fost la Ulcinj in anii trecuti si stiam ce gasesc acolo dar acum vroiam... all inclusive... si asa am ajuns la

Hotel Otrant

Am luat un sejur de la o agentie din Timisoara, 8 nopti all inclusive la inceputul luni mai, pret de inceput de sezon mai mic ca si in zona Becici unde am fost in anii trecuti dar si zona e alta si mai ales reclama e alta. Una e sa mergi la Becici si alta e sa mergi la Ulcinj la all inclusive.

Inainte de a intra in hotel am vazut parcate plin de masini ultimul racnet cu numere de Kosovo, multe din aceste masini depaseau 70 de mii de euro ca si valoare.

Am mers la receptie si am prezentat biletele, formalitatile au decurs foarte repede, era ora 12 si am fost invitati direct la masa dupa ce am primit bratarile de all inclusive cu toate ca intrarea se face cu masa de seara.

Cazarea

Cazarea se face in mai multe feluri, depinde ce bilet ai achizitionat.

In hotel cazarea este la 4*

Mai sunt in parcul hotelului mai multe vile cu unu si cu doua etaje la 3* si mai in spate si la 2* cu un confort mai redus.

Noi am avut cazarea la vilele de 3*

Am primit o camera la parter, la prima vedere vroiam la etaj dar pina la urma a fost foarte bine si la parter.

Camera destul de mare cu tot ce e necesar, balcon mare, televizorul lcd era reglat sa porneasca mereu pe postul Kosovo 1.

Era foarte placut sa stai in balcun si sa vezi zona din jur adica parcul care era bine intretinut.

Masa

Toti turistii indiferent unde aveau cazare la 4 - 3 - 2 stele aveau acces la masa in functie de ce bratara aveau adica - all inclusive, demipensiune sau mic dejun.

Masa foarte buna inclusiv carne de porc cu toate ca eram in zona majoritar musulmana, tot personalul acestui hotel vorbeau intre ei limba albaneza.

Foarte bine preparate mincarurile traditionale ale lor in special carnea de oaie si vita.

Bauturile incluse au fost doar vin de doua feluri si bere, toate cu autoservire incepind cu ora 12 pina seara la 22 dar doar la all inclusive. Sucuri la dozator, cafea instant tip mic dejun din cereale si lapte, toate la dozator pina seara la ora 22.

Cafea si bauturi tari la bar cu plata.

In interior era restaurantul unde se servea masa

7 - 9 mic dejun

12,30 - 14,30 prinz

18,30 21 cina

la iesire spre piscina si plaja era o terasa mare unde puteai sa stai pina seara dupa ora 23 si sa servesti ce vrei cu plata sau nu, fiecare dupa preferinte.

Plaja si piscinele

In fata hotelului chiar la iesirea din restaurant este o terasa mare, in fata este piscina si mai departe se iese direct pe plaja si mare, cea mai mare si lunga plaja din Muntenegru de 12 km si cea mai mare din aceasta parte de litoral adica de sus de la Slovenia si pina jos dupa Albania cea mai mare si lunga plaja cu nisip incepe din fata acestui hotel.

In perioada aia cind am ajuns la hotel adica la inceputul lunii mai plaja din fata hotelului era plina de tot felul de gunoaie si de tot ce aducea marea, a doua zi deja arata altfel, utilaje si lume la curatenie se vede ca urma sa inceapa sezonul, sezlongurile inca nu erau puse pe plaje dar se pregateau.

Fata de zona de plaja de la Becici tot din MNE dar parca din alt fel de lume aici totul se misca in alt ritm si parca eram in alta tara.

Tara mica de tot (650 000 aproximativ locuitori) dar foarte diferita, daca ati fost la Becici va faceti o parere, daca ati fost la Ulcinj va faceti alta parere.

Este o piscina imediat la iesire spre mare si inca una acoperita deschisa doar pina incepe sezonul de virf, am fost la ambele, mai buna cea acoperita, era si jacuzi si apa avea la piscina asta acoperita aprox 24 grade. Apa in mare in perioada aia aprox 19 - 20 grade, intrarea in mare lina si plaja cu nisip fin.

Turisti in hotel

Majoritari turistii polonezi, in holul hotelului televizorul era pus permanent pe un post polonez, turisti francezi erau destui veniti cu avion direct de la Paris (o fi mai aproape Parisul ca si Bucurestiul?) francezii erau de toate felurile sa nu spun altfel, turisti din Kosovo, citiva din Albania, doua masini de Serbia si noi doi din Ro.

Tarif platit la inceput de sezon

410 euro camera dubla 2 persoane all inclusive la vila de 3*, la inceput de sezon si la sfirsit o noapte gratis la 7 achizitionate. In virf de sezon cam de trei ori mai scump la 4*.

Pretul asta era valabil pina la 12 mai si dupa 20 septembrie.

In fiecare zi se organizau excursii in diferite zone din MNE, o data pe saptamina in Albania, dupa terminarea sejurului aici la acest hotel am plecat pe cont propriu in Albania la mare in statiunea Velipoje. Aceasta statiune este situata chiar la granita cu Muntenegru cam la 5 km de granita. De la Hotel Otrant pina la granita sunt cam 12 km mergind pe plaja si urmeaza Albania si la 5 km statiunea Velipoje. Ca sa ajungem acolo a trebuit sa parcurgem alt traseu prin vama care e in alt loc.

Vine vara si vrem la mare... care mare?

Ulcinj e una, Becici - Rafailovici e alta, Kotor e total alceva.

Bulgaria e cam departe.

Marea noastra?

Trimis de Nicu in 21.01.16 21:37:58
Validat / Publicat: 22.01.16 09:31:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU. A mai fost în/la: Kotor, Tivat, Perast, Bar, Budva, Becici, Rafailovici, Petrovac, Herceg Novi, Sveti Stefan, etc.

VIZUALIZĂRI: 5017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Inceput de sezon

webmaster39 [22.01.16 05:23:05] »

zlatna [22.01.16 09:38:01] »

Am onoarea primului vot. La Ulcinj am stat doar cate ore, timp in care am vizitat cetatea, am servit masa si ne-am plimbat prin oras. Nu am vazut plaja lor lunga de 12 kilometri dar o sa revenim aici si poate atunci. Uricum Muntenegru, o tara atat de mica, ofera atat de multe locuri pline de istorie.

"Vine vara si vrem la mare... care mare?

Ulcinj e una, Becici - Rafailovici e alta, Kotor e total alceva. " si completez eu, Budva e alceva.

Va doresc concedii placute.

mishu [23.01.16 12:58:18] »

Foarte interesant totul, nu am fost niciodata acolo si am sa incep sa ma gandesc. Felicitari, votat cu placere.

danaeldreny* [05.08.17 12:30:46] »

P16 pare creată computerizat… e o senzație stranie…

Și P17 e superbă…

danaeldreny*, mishu, zlatna