ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2016
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
DEC-2015

Sejur romantic la Trei Brazi

- De mult n-am mai fost la Trei Brazi. Ce o mai fi pe acolo? Cand eram copii mergeam des. Tin minte ca aveau un tap care bea bere. Am vazut la televizor ca au facut un parc de distractii langa cabana.

- Pai cat este pana la Predeal? Lasa ca mergem intr-o zi sa vedem ce mai este pe acolo.

De la discutia asta dintre mine si sot a plecat ideea de a petrece doua nopti la Trei Brazi.

Am intrat pe site si m-am uitat la preturile cabanei si la ofertele lor. Era sfarsit de noiembrie si se apropria minivacanta de 1 Decembrie, deci nu mai aveau loc pentru acea perioada si nici pentru week-end-ul urmator. A ramas sa vad daca gasesc loc intre Craciun si Revelion.

Analizand oferta cabanei imi atrage atentia oferta. „sejur romantic”care suna asa :

2 nopti apartament superior pentru 2 persoane – pret 399 lei si include

- 2 nopti de cazare in apartament superior pentru 2 (doua) persoane

- mic dejun inclus

- cina inclusa

- 2 masaje la hotel Comfort Suites

- acces SPA la hotel Comfort Suites (piscina, sauna, jacuzzi si sala fitness)

Ok. Cand o fi valabila oferta asta? Oricand? Or avea camere libere intre Craciun si Revelion? Intru repede pe booking si vad ca sunt camere libere. Deschid o discutie pe site-ul cabanei Trei Brazi care suna cam asa :

„ – Buna ziua. Doresc sa petrec doua nopti la dumneavoastra si ma intereseaza oferta sejur romantic. Este valabila in week-end sau doar in cursul saptamanii? (din pretul mic a venit intrebarea asta)

- Nu avem disponibilitate in perioada solicitata.

(Adica cum? N-am inteles raspunsul)

- Sa inteleg nu este valabila in week-end?

- Da, doar in cursul saptamanii.

- Ok. Am inteles. Va rog sa-mi faceti o oferta de pret pentru 2 adulti si un copil de 4 ani, pentru doua nopti, in perioada 26 – 31 decembrie 2015.

- Nu avem disponibilitate in perioada solicitata.

(Ma enervez putin. Cum adica nu au disponibilitate daca eu am vazut ca au. Astia nu vor sa vanda?)

- Bine. O sa rezerv pe booking ca acolo aveti disponibilitate.

- Nu avem. Nu stiu ce apare acolo dar in 26 este Carciunul si in 31 este Revelionul si pachetele pentru acestea se vand din timp.

- Nu ma intereaza nici Craciunul si nici Revelionul la dumneavoastra, ci doua nopti intre aceste sarbatori, din 27,28 decembrie, oricand.

- Bine, doua nopti din 27 decembrie.

- Si pretul?

- Sejur romantic

- Cu tot cu copil?

- Sejur romantic „

Ok. Cam asta a fost discutia pe chat cu reprezentantul cabanei. Am avut impresia ca vorbesc cu un robot, ca este un dialog al surzilor. Mi-a parut rau ca nu am sunat. Mai tarziu l-am pus pe sot sa sune si sa vada cum facem cu rezervarea. Ne-au trimis un cont pe mail in care sa viram avansul.

Inainte sa plecam ne-am uitat la pozele de pe net. Nu ne asteptam la mare lucru avand in vedere pretul si serviciile incluse... si bine am facut. Cabana este acceptabila, cam de nota 7-8. Nu au investit prea mult in renovare si ar mai fi multe de facut.

Trebuia sa primim camera la ora 14. Am ajuns la hotel la ora 15 si nu era gata. Am fost rugati sa asteptam. Am facut doi pasi in jurul cabanei si ne-am dus sa servim masa in restaurant. Mancarea a fost buna si servirea acceptabila. Preturile decente si ele. Se gaseste pe site-ul cabanei si meniul restaurantului. La ora 16, cat inca eram la masa am fost sunati ca putem sa intram in camera. Am primit camera 305. Un apartament mare, la etajul trei, fara balcon. Asta a fost prima dezamagire. A doua dezamagire a venit in momentul in care am vazut ca in loc de cada avem cabina de dus si in locul unde ar fi trebuit sa fie un semineu era defapt un frigider. Apartamentul primit nu prea a semanat cu cel prezentat pe site.

Apartamentul este compus din living, baie si dormitor. Dormitorul nu este foarte mare si majoritatea spatiului este ocupat de pat (cam 1,80 m latime si 2 -2,20 m lungime) si doua noptiere. Baia este mare, spatioasa, destul de curata, dotata cu hartie igienica, cos de gunoi, sapunele, gel de dus, doua prosoape de persoana si prosop pentru podea. Acesta din urma avea urme vizibile de uzura, chiar rupturi. Camera de zi este imensa, dotata cu o canapea tip coltar care avea o parte detasabila cu ajutorul careia puteai obtine un pat, un dulap cu paturi si perne de rezerva si cateva umerase, televizor, masuta si frigider. Pe toata durata sejurului a fost extrem de cald in camera si nu am avut posibilitatea de a regla caloriferele deoarece lipseau toate robinetele de pe ele.

Curatania era si ea facuta in graba. Nu era jeg si nu erau mirosuri neplacute dar era loc de mai bine. Am trecut peste toate si nu ne-am stricat buna dispozitie. Venisem aici sa ne relaxam, sa iesim din monotonie si sa schimbam peisajul.

In momentul cazarii ni s-a dat un talon pe care am fost rugati sa-l prezentam chelnerilor in restaurant ca ei sa stie sa ne aduca meniul pentru demipensiune inclusa. Sunt cinci variante de mic dejun si cinci variante de cina, pe alt meniu fata de cel obisnuit in restaurant. Micul dejun mi s-a parut chiar ok, cina era mai slabuta dar acceptabila. In plus poti comanda din meniu contra cost.

A doua zi am fost la hotel Comfort Suites pentru piscina, sauna, jacuzzi si masaj. Dintr toate am avut parte doar de piscina. O piscina mica, cu apa curata si calda, in care, spre norocul nostru, am fost singuri. Sauna era rece, jacuzzi gol... era luni dupa Craciun si de masaj nu am avut parte deoarece nu aveam programare si programul din acea zi era plin. Nu am stiut ca trebuia sa ne facem din timp programare la masaj. In naivitatea mea m-am gandit ca daca am cumparat un pachet imi vor fi oferite serviciile achizitionate. Data viitoare voi sti. :)

Dupa piscina am mers la cabana Poiana Secuilor si am servit pranzul. Aici aerul este chiar de cabana. Mancarea este o ideea mai scumpa dar mult mai buna. Daca voi mai manca in zona voi alege Poiana Secuilor in defavoarea restaurantului Trei Brazi.

Am incheiat sejurul cu un om de zapada caci in ultima dimineata a nins.

Cam asta a fost sejurul (mai putin) romantic de la Cabana Trei Brazi.

Drumul spre cabana este in prima jumatate destul de rau, ca mai apoi sa fie bunicel.

Peisajul este mirific daca nu bagi in seamna constructiile neterminate si mizeria de pe jos.

De revenit aici sigur voi mai reveni pentru peisaj, aer curat si... amintiri.

Trimis de Denisa13 in 21.01.16 18:53:36
Validat / Publicat: 21.01.16 19:47:28

VIZUALIZĂRI: 2989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 vedere spre Poiana Secuilor, locul unde am profitat de zapada proaspat asternuta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

Aurici [22.01.16 12:38:59] »

@stefan_cristina -

Am achiziționat și noi un voucher pentru week-end romantic anul trecut de 8 Martie, la Comfort Suites. În cazul meu a fost chiar bine (vezi impresii) si așa este, trebuie făcută programare pentru masaj. Hotelul era plin și aproape toată lumea avea vouchere pentru masaj care, în condițiile date n-ar fi fost posibil fără o programare. Noi am întrebat de asta cum am ajuns la recepție și am beneficiat de tot ce am avut în voucher.

Spuneam eu într-un ecou că ar trebui să vedem ce spun și alți oameni despre o destinație pe care o alegem și noi și să învățăm unii de la alții. Eu chiar menționam în articolul despre Comfort Suites că masajul trebuie programat. Data viitoare... cum bine zici.

Denisa13 [09.02.16 20:58:58] »

@Aurici: Da... banuiam ca trebuie sa-mi fac prograre inainte. Pentru mine nu era foarte important si nici nu vroiam sa-mi fac program pe care sa-l respect. Am fost la relaxare si de aceea nu ne-am facut programare la masaj si l-am ratat. Am citit ceva impresii despre locatie doar asa cu titlu informativ caci oricum mergeam. Am scris despre masaj ca altii care doresc cu orice chip sa beneficieze de tot ce este cuprins in oferta sa stie ce au de facut si sa nu fie surprinsi ulterior. Pentru mine a fost ok asa. Daca aveam zapada probabil ca nici la piscina nu ajungeam.

danny88 [19.04.20 15:29:26] »

Din cate am vazut numai romantic a fost

Denisa13scris / TELEFON [19.04.20 16:08:28] »

@danny88:  Atât de mult timp a trecut că au rămas numai părţile romantice.

Aurici, danny88, Denisa13
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Trei Brazi: