ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2016
DEC-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Sejur de revelion reusit

Buna de cu ziua.

Numele meu este M. D. si as incepe prin a spune ca ne-am simtit excelent la aceasta pensiune cu ocazia unui sejur de 3 nopti si 4 zile cu ocazia revelionului din anul domini 2015. Personalul de servire simpatic si de mare ajutor, patronul tatal simpatic si grijuliu iar junior mi se pare un tip deschis discutiilor si un tip smart in adevaratul sens al cuvantului.

Locatia excelenta aproape ca dai in partia de ski pe o zona insorita si deschisa la un unghi de 360 de grade privelistii minunate.

Conditiile de cazare de nota 9.00, conditiile de masa de 10.00, amabilitatea personalului 9,50 unde turistul poate imbina in modul cel mai placut utilul cu placutul. Poti sa fii in excursie sau chiar in zona de afaceri, totul o recomanda in acest sens.

P. S.: un anumit personaj Ovidiu este un om de nota 10+ si recomand patronului sa-i dubleze salariul si sa nu-l piarda.

Ca un minus sa-i spunem este faptul ca presiunea la apa in anumite momente este mica asa ca atentie cu dusul in doi? Sa nu ramaneti sapuniti!!!

Trimis de mosteanu in 20.01.16 17:52:08
Validat / Publicat: 20.01.16 19:21:40

VIZUALIZĂRI: 1651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mosteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pentru admiratorii care nu credeau ca am fost la acea pensiune
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -9 PMA (din 9 voturi)

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 56
    [20.01.16 19:20:48]

@mosteanu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

De asemenea, te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

[20.01.16 19:44:15]

@mosteanu - Deja ma speriasem, ca trecusera 3-4 zile si nu se mai inscrisese nimeni nou ca sa mai scrie niste nimic despre aceasta pensiune. Ma bucur ca v-ati simtit bine, dar sa mor daca io cred ca ati fost cazati vreodata acolo! Ceva mai multe detalii si cateva fotografii cu siguranta ar sustine veridicitatea celor scrise - cand le voi vedea, imi voi cere scuze pentru acest ecou si voi cere sa se retraga votul meu.

Toate cele bune!

[20.01.16 19:47:43]

@mosteanu: bun review și-ar fi și mai convingător dacă ai pune și câteva poze. Acum sunt convins ca cei care au aruncat cu noroi nu au făcut-o decât din răzbunare!

[20.01.16 21:49:23]

@iulian68 - Si votu'? Unde-i votu'? Ai uitat si de asta, ca si de ghilimele?

[20.01.16 22:19:32]

@papone: ce vot sa mai dau papi? Asta e cea mai tare pensiune din Europa centrala și de est! Nu mai necesita alte recomandări la ce note are... mergeți direct, nu mai căutați alte informații ca deja sunteți culmea! Așadar dragi colegi de pe AFA, " haideți sa haidem "! Pârjoliti câmpiile, otrăviți fântânile, sa ne rămână pensiunea numai noua!

nicole33
    [20.01.16 23:06:03]

@mosteanu -

Duş în doi??? Unde??? În acele băi minuscule? Greu de crezut.

Michaell
    [21.01.16 08:48:23]

@nicole33 - Neamtul ar spune: „Wo ein Wille, da ein Weg” - Unde e vointa, se gaseste si un drum... -

Eu am reusit intodeuna sa fac dus in doi, fie cabina cit de mica... - ))))

Mai ales ca nu-mi amintesc ca in Romania sa fi intilnit vreodata o cabina la care usiile sa etanseze cum trebuie sau daca a fost cazul atunci iesea apa pe altundeva pentru ca era infundata scurgerea.

in schimb astia cu pensiunea lor sunt chiar de tot risul. Oare cite recenzii o sa mai apara. Eu de regula nu am treaba cu administrarea acestui site dar cu privire la modul cum este tratat acest subiect, chiar ca nu inteleg. dar poate nici nu e musai sa inteleg tot...-

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [21.01.16 09:24:16]

@mosteanu - În primul rând, bine ai venit printre noi! Așteptăm din partea ta și alte relatări despre călătoriile trecute sau viitoare.

Știu că articolele noilor veniți sunt în general succinte, timide, oferind mai puține informații. Aproape toți am trecut prin asta, de aceea eu înțeleg foarte bine situația.

Dacă-mi permiți, câteva idei.

Eu aș fi intitulat articolul "Revelion la Pensiunea Alpina" sau "Pensiunea Alpina – revelion 2016". Prin cele relatate, aș fi lăsat cititorul să concluzioneze singur că sejurul de revelion a fost reușit și nu m-aș fi grăbit să anunț asta chiar din titlu. În general, "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie", de aceea nu mă avânt niciodată la a recomanda ceva cuiva. Din descrierile mele cât se poate de amănunțite – cameră, baie, restaurant, dotări, împrejurimi, activități distractive – toate însoțite de fotografii ilustrative, aș fi ajutat cititorul să-și facă propria impresie și să decidă în funcție de propriile posibilități și dorințe, dacă locația respectivă i se potrivește sau nu.

Și nu este necesar ca în cuprinsul articolului să te recomanzi (nici măcar prin inițiale). Aici - pe AmFostAcolo - ești @mosteanu. De asemenea nu este necesar ca în cuprinsul articolului să dai note. Este suficientă caseta tehnică.

Ai observat că în caseta tehnică (în stânga paginii) condițiile de cazare sunt notate cu 10, iar în textul tău cu 9.00? Care este adevărul?

[21.01.16 09:36:54]

@iulianic - felicitări pentru tentativa de a face un om să priceapă „cu ce se mănâncă” un sait de impresii turistice.

Eu aș fi mulțumit și pentru o simplă explicație, pe care să mi-o dea oricare dintre cei ce se declară din Sibiu și spun că au stat aici mai mult de o noapte: ce rost are să plătești o cazare, când ești la juma' de oră de patul de acasă?!? (cu excepția momentelor când ai fi fost la un chef și nu ai „șofer de schimb” - am zis că pentru asta aș putea accepta să cred că e posibil să dormi o noapte acolo).

Până atunci însă, pentru mine oricare articol dintre astea este egal cu mai puțin decât zero - chiar îmi stârnește suspiciuni. Și nu e prima oară când spun asta aici...

zlatna
    [21.01.16 09:42:04]

Nu trece saptamana si apare cate un articol despre aceasta pensiune. Da cate camere o avea aceasta pensiune? ca sa scrie toti care au fost la Revelion cazati aici, sa-i faca o reclama cum nu a mai avut nici o pensiune din Romania. Asteptam articolul de saptamana viitoare ca sa mai aflam un nou episod din acesta telenovela cu un iz (miros) de reclama proasta..

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [21.01.16 10:51:47]

@All - Că face o reclamă - proastă - @mosteanu știe deja. A știut de la bun început, dar probabil că nu a luat în calcul posibilitatea de a stârni suspiciuni. Ceea ce încercam eu să fac era să-i arăt cam ce așteptăm noi, cei care mai citim pe aici, de la articolele de prezentare a unei locații de cazare fie ea cu revelion sau nu.

@Dragos - Legat de cele spuse de tine privind "ce rost are să plătești o cazare, când ești la juma' de oră de patul de acasă?!? " mi-am amintit că la nunta noastră care a avut loc la restaurantul unui hotel din centrul capitalei, în epoca ceaușistă, am vrut să închiriem și o cameră pentru o noapte în vederea depozitării temporare a unor lucruri, în special haine groase (era începutul lui noiembrie). Pentru că aveam buletin de București, nu am primit camera. A trebuit să facem uz de bunăvoința și buletinul unui invitat din provincie.

[21.01.16 14:52:10]

@ all & web care se ocupa de aceasta arie: am obosit sa mai scriu ecouri la aceste impresii scrise de colegi de-ai nostri... Asa ca m-am apucat de cercetari, atat cat imi permite titulatura mea de utilizator al acestui sait, in ceea ce priveste aceasta pensiune. Asadar, au fost scrise 24 de impresii, din care 21 pozitive, cu notari de peste 9, si doar doua negative. Pozitivii, 9 din Bucuresti, 4 din Sibiu, 2 din Cluj, 1 Arad, 1 Timisoara, 3 Rm Valcea, 1 Campia Turzii.

Negativii - 2, Bucuresti si Constanta. Unul dintre articole nu l-am vazut, cel al lui Maxxim, insa exista nota 9 data de el...

TOATE IMPRESIILE POZITIVE, IMI CER SCUZE, DAR AM RIDICAT VOCEA ( ) sunt scrise de utilizatori noi sau care s-au inscris anul trecut si care NU au mai scris vreodata un alt articol sau ecou!!!

Exista totusi unul care a scris doua articole, dar despre aceeasi pensiune!

Articolele negative sunt scrise de doi useri, unul care are scrise nu mai putin de 24 de recenzii despre diferite destinatii, si de un altul cu doar doua, dar din zone diferite.

Pe alt site turistic nu sunt decat 9 recenzii din care 5 sunt cu critici... Pe booking au nota generala 7 cu foarte multe plangeri...

Atunci eu pot avea incredere in integritatea celor care nu au scris decat o data aici sau au plecat in viata lor o singura data de acasa, direct la Alpina?

V-am mai spus, cei care cauta recomandari pe saitul acesta, pe care noi l-am ridicat prin articolele noastre si ne-am pus obrazul chezasie pentru veridicitatea informatiilor, asadar cei care citesc superficial, vor vedea media generala, (8,78) articolele laudative, apoi vor merge acolo, poate vor lua o "tzeapa" si vor scrie (cum s-a mai intamplat) "in urma laudelor primite de aceasta unitate pe acest sait ne-am hotarat sa mergem acolo" si se vor declara dezamagiti.

Cred ca exista o posibilitate sa atragem atentia atunci cand apar 'anomalii' gen 'Alpina" si asa cum exista o rubrica cu lista neagra ar putea exista una cu "locatie suspecta" sau cautat un alt termen care sa nu jigneasca dar sa atraga atentia cititorului sa caute mai profund pana sa ia o hotarare. Eu chiar m-am documentat la Targul de Turism din noiembrie si in afara doar de laude, am mai primit o brosura cu niste poze super, iar la sfarsitul brosurii, semnaturile din cartea de onoare... Nu mi-ar fi greu sa invit "mocca" personalitati doar ca sa le fac sa scrie acolo, desigur ca voi da tot ce e mai bun pentru ei, si in acelasi timp sa mai rog niste prieteni sa scrie o data de bine ca sa imi fac reclama... Restul ii culc pe pres la usa...

Am sa inchei, scuze daca v-am plictisit, dar trebuia clarificat circul asta!

P. S. Laudele de la TTR le-am primit de la o doamna reprezentanta a pensiunii, insotite de invitatia de a ma servi cu un pic de branza sibiana si un pic de carnat "de acolo"... Nimic de zis, prezentare super!

kelyboy
    [21.01.16 15:07:04]

@iulian68 - Bravos maestre! Ce pot sa-ti spun, mai ca poti sa-ti dai doctoratul in problema in cauza , si vorba lui nea Iancu', bine le mai "combati"!

Felicitari!

[21.01.16 15:10:42]

@iulian68 - Iulian, eşti suficient de vechi pe sait ca să ştii că TOATE articolele pe care le acceptăm spre publicare SUNT VERIFICATE (cu multă, foarte multă muncă)...

E adevărat, sunt useri nou-înscrişi (şi foarte probabil "meteorici", n-o să mai auzim de ei altădată) care au scris "de bine" *posibil* la solicitarea proprietarilor, dar asta nu înseamnă că nu ar fi *turişti* care s-au cazat acolo.

Nu merită totuşi consumat atâta timp şi energie - pentru că sunt scrise, repet și subliniez: probabil la îndemnul proprietarilor, nefiind adică (în cazul în care supoziția e adevărată) iniţiativa lor, rezultatele, "impresiile" sunt... aşa cum sunt - gradul de credibilitate şi mai ales convingere îl apreciază fiecare cf propriei judecăţi.

[21.01.16 15:29:44]

@webmaster: Nu pun la îndoială integritatea ta sau faptul ca acele articole nu au fost verificate cu cea mai mare răspundere. Dar toți meteoriți ăștia sunt noi și nici ca au mai avut de-a face cu atmosfera terestra. Asta e strigător la cer, nu altceva... În fine, voi știți mai bine.

[21.01.16 15:54:49]

@iulian68 - tot ca simplu iuzăr am numărat și io, acu' vreo zece zile, și uite ce socoteală-mi ieșise atunci:

Văd că ai reușit să numeri totalul articolelor din rubrică, dar nu iese socoteala la alea negative (patru, de fapt) și ai mai uitat să spui că din același total de 25, trei sunt drepturi la replică. Și așa cum scrie în caseta tehnică, asta conduce la un grad de recomandare de 83%. Și de fapt, ai mai uitat ceva - că altfel tot nu iese socoteala: mai sunt și 7 evaluări.

Între timp, au mai apărut vreo două-trei...

[21.01.16 16:19:19]

@Dragos: S-ar putea sa ai dreptate, eu am numărat și notat articolele care se afla la subsol, apoi am dat pe "toate impresiile " și acolo s-ar putea sa ma fi încurcat.

Oricum nu am ținut cont de drepturile la replica, iar dacă mai sunt doua recenzii negative, e bine ca pe urma ii credeam pe cei doi puși pe denigrați gratuite! ???? Tu știi mai bine sa lucrezi cu pc-ul probabil, de le-ai dibuit " atât de bine, și eu le-am dat transfer pe o coala A4... ????

Mulțumesc de completări! Ai o bere la Cincis!

[21.01.16 19:59:12]

@papone - Acum dupa poze iti retragi afirmatiile?

Sincer nu credeam ca am starnit atatea comentarii pentru ceea ce am simtit eu in acel sejur. parca am dat foc asistentei inmarmurite de pe margine.

o seara buna iti doresc

[21.01.16 20:02:03]

@iulianic - in ceea ce priveste faptul ca am venit din Sibiu trei nopti sa stau la aceasta pensiune este poate faptul ca daca faceam naveta cum probabil gandesc multi altii, nu simteam faptul ca sunt in vacanta.

Cred ca explicatia este destul de simpla. iar faptul ca m-am distrat in cele trei zile vad ca a deranjat si a starnit o multime de ECOURI.

o seara buna va doresc

[21.01.16 20:04:58]

@iulianic - Adevarul este la mijloc asa ca in valoare concreta 9.50. in rest numai bine

[21.01.16 20:13:53]

@nicole33 - Am spus atentie la dusul in doi, sensul poate arata ca dusul e mic sau daca se face in ordine puteti ramane sapuniti. Era o figura de stil, dar mi-a placut ecoul tau. O seara buna

[21.01.16 20:22:37]

Dacă-mi explică și mie cineva misterul pozelor P03 și P04 comune (identice și la fel până la ultimul pixel) cu P07 și P08 ale altui utilizator, poate o să pricep și eu cum și dacă ai fost acolo... Sau doar te lauzi.

[21.01.16 20:28:47]

@Dragos: poate au fost facute cu acelasi aparat prin faptul ca am intalnit un cuplu din capitala deosebit si ne-am distrat impreuna. Nu trebuie sa fii deosebit de smart sa deduci acest aspect

[21.01.16 20:34:01]

@mosteanu: deja "e ceva putred în Danemarca" și miroase pana aici... Ce explicație penibila! Dar dupa "pixelul albastru" ce sa mai zic?

[21.01.16 20:40:10]

@iulian68: Asta este pentru unii este greu de acceptat realitatea. Ce ar fi sa intrebi pe acel utilizator care a postat aceleasi poze daca ne-am impretenit acolo si pozele au fost facute de el. Cred ca e simplu. Dar asta inseamna sa ai rationament mai amplu. O seara buna va doresc. Cred ca nu trebuie sa coboram nivelul discutiilor si al limbajului daca avem o anumita educatie

[21.01.16 20:40:50]

@mosteanu: BTW, nici tu nu ai fost deloc "smart"! Dimpotrivă!!!

Și cauta prin tastatura, vezi ca ai un buton pentru ". Înseamnă ghilimele și trebuiesc folosite uneori... Norocul e ca aici la noi, în termenii și condițiile puse nu e obligatorie folosirea corecta a limbii române... În rest, călătorii multe și foarte plăcute!

[21.01.16 20:51:06]

@mosteanu @ iuian68 : continuați ''cioanda'' pe PM!

Ultimele ecouri au fost ''ascunse'' /șterse!

Mulțumesc!

[21.01.16 21:02:07]

@mosteanu - Nu-mi retrag afirmatiile pentru niste poze "imprumutate" si niste randuri fortate! Mai incearca, mai cauta niste poze, dar verifica-le inainte pe google search images P01 e zero barat, asa cum am mai spus... daca te pozezi in parcare la Nou Camp nu inseamna ca ai vazut El Classico, sau daca io ma pozez ca o pitzi langa un Ferrari, nu inseamna nici macar ca am carnet!!!

[22.01.16 00:14:09]

@mosteanu -

... șiiii... dacă l-am întreba, în afară de faptul că i-ai folosit fără să ceri voie pozele, ce crezi că am mai putea afla? Cumva despre vreo legătură cu patronii? Nu de alta, da' și ei îs tot din Sibiu, nu?

Cristinelul
    [22.01.16 01:01:35]

@mosteanu: Multumim pt. aprecieri. Ca om care m am implicat si ma implic din tot sufletul sa fie totul bine dar trebuie sa recunosc ca mai avem si mici problemute care mai trebuiesc corectate si remediate dar in general totul este perfect si ne straduim sa fie ok pt. toti turistii. Oricum bine ca mai exista si oameni corecti si care stiu sa aprecieze... Multumim si va mai asteptam!

NB Cristinelul este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT