ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2016
STATUS: APOLLO
JUL-2015
3 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 20

Albena - Hotel Ralitsa Superior Aqua Club

Dupa niste ore (mai mult de 100) petrecute in a alege hotelul in care sa ne petrecem vara lui 2009 intr-un final am ales hotel Ralitsa 3* (multa verdeata). Am postat la acea vreme impresiile mele asa ca nu este cazul sa mai repet ceva. A trecut si 2010,2011,2012,2013 tot la Ralitsa, dupa care am hotarat ca este cazul sa spunem stop si sa mergem in alta parte, astfel incat in 2014 am mers in Ungaria, si am petrecut 5 nopti la Budapesta si 2 nopti la Mako (cu aqua o zi la Szeghed si 1 zi la Mako). A venit 2015, plini de elan am hotarat sa plecam in Austria, un circuit de 2 saptamani cu masina. Planurile mi-au fost date peste cap de schimbarea serviciului si astfel fiind de abia in primele luni sa fiu in postura de a alege ceva mai pe langa casa astfel incat daca era cerut sa vin la firma sa ajung usor, asa ca pana la urma am decis unanim spre Ralitsa care intre timp s-a transformat in Ralitsa Aqua Club. Avand in vedere ca deja cunosteam locurile asteptam sa vedem cum a fost facut up-grade –ul hotelului. Si uite asa la inceput de iulie am plecat spre litoralul bulgaresc, noi de obicei plecam dimineata, prin Vama Veche (preferam mai mult prin tara noastra) si dupa un drum ok am ajuns si la hotel. Cazarea s-a facut destul de repede si am fost cazati in corpul C camerele C217 si C219. De ce mentionez camerele, sunt cele care sunt pe partea cu Aquamania si au balconul cel mai mare (cam cat camera), de fapt toate situate la acest nivel si pe aceasta parte. Acum sper ca nu voi merge in concediu acolo in aceeasi perioada cu alti cititori si sa ne batem pe aceleasi locuri. Acum pe scurt cateva dintre caracteristicile acestui hotel (vazute din punctul meu de vedere) si fara poze fiind un loc in care mergeam a 6-a oara (am facut ceva poze la balcon daca le gasesc le pun)

Localizare:

Ralitsa – dezavantaj - departe de plaja, insa transferul se face catre plaja intre orele 9-17, la fiecare 30 minute cu shuttle bus, avantaj – zona foarte bogata in vegetatie deci un aer respirabil.

Cazare:

Ralitsa: aici am stat pe cand era de 3* in aproape toate cladirile am stat si in corpul K si a fost destul de ok, acum de cand a devenit Aqua club se vede ca au facut un upgrade la ce inseamna amenajarea camerei si accesorizarea ei. Mobila noua, in baie canalizarea nu mai miroase (inca). Ce nu mi-a placut, faptul ca dulapurile pentru haine sunt “open space” si ca nu exista noptiere pentru ambele paturi. Eu mi-am ales patul dinspre fereastra si aveam o noptiera insa sotul meu nu avea. Reamenajarea locului s-a facut pe structura existenta asa incat au redus ce s-a putut. Camera este dotata si cu minibar.

Un alt lucru interesant este "biblioteca" din hol unde intr-un dulap sunt puse carti lasate de turisti (in romana nu prea sunt, fie turistii sunt prea atasati de ele si nu le lasa sau daca le lasa se ataseaza altii de ele definitiv)

Masa:

Ralitsa: 2015 a fost anul in care mi-a placut cel mai mult, deoarece avand foarte multi turisti francezi (cred ca au fost mai multi decat nemtii) sortimentul de branzeturi era foarte bine reprezentat si de calitate. De asemenea bine reprezentat sortimentul de peste, mai slabut insa fructele de mare. Aparatele de cafea iarasi de nota 10, un minus insa pentru lipsa indulcitorilor (in cazul mamei, noroc ca ea are cu ea de obicei indulcitori). Bufetul pentru diferite gustari a fost ok: pizza, cartofi prajiti, inghetata, salate, etc, nu l-am frecventat ca nu mai era cazul. De asemenea exista pe plaja un restaurant pentru clientii hotelului, acces pe baza de bratari, foarte bine reprezentat. Daca ai un sejur de cel putin 7 nopti poti face si o rezervare la un restaurant cu servire a la carte. Ce nu mi-a placut si asta nu este vina hotelului ci a turistilor lipsiti de educatie care vin la masa uzi, murdarind astfel scaunele/ canapelele si eventual facand galagie daca vad un loc care deja s-a murdarit.

Animatori:

Aici am fost dezamagita in 2015, fata de primul an cand am mers acolo, si urmatorii mai putin 2014, chiar daca se mai schimbau animatorii aveau un sef – Mitko (cam spre 40 ani) care stia sa-i mobilizeze astfel incat turistii sa se simta bine. Cam de 2 ani sef este o persoana mai tanara, un animator promovat in functia de sef si este privit de colegi ca si pana acum de aceea el nu se poate impune. Altfel este unul dintre animatorii profesionisti dintre cei de acolo. Imi placeau mult mai mult vechii animatori care acum sunt imprastiati prin alte colturi ale lumii (baiatul meu cel mare mai pastreaza legatura cu ei si mai afla diverse, creator de moda in Italia – Giovanni – nume de scena la Albena, Mary – cantareata la un local elegant in Sofia – locul 2 la Vocea Bulgariei, etc). Spectacolele mai respira inca, insa de cand a plecat Mitko parca au mai slabit. Sunt animatori care se ocupa si de copii, ai mei fiind insa mari nu pot povesti ceva despre ei, stiu doar ca ma amuzam seara cand dansau copilasii care erau deliciul publicului si mai ales al parintilor.

De cand s-a deschis si Aquamania (un review separate despre el) piscina hotelului este aproape goala majoritatea fiind la acel parc acvatic, unde accesul este liber pentru turistii cazati la acest hotel,

Pentru turistii care nu sunt cazati aici pot spune ca preturile sunt destul de piperate (putin sub 20 Euro/ zi de persoana ceea ce inseamna o suma avand in vedere ca noi mergem 5 persoane)

In final ca si recomandare, asta depinde de ce-si doreste fiecare in functie de avantajele/ dezavantajele fiecarei locatii. Pentru cei care din anumite motive soarele nu este tocmai prietenul perfect, avantajul unei zone cu mai multa vegetatie este de preferat. Daca pot raspunde la vreo intrebare o voi face cu placere, daca este cuiva util acest review nu pot decat sa ma bucur. Concedii placute in 2016

Trimis de mishu in 19.01.16 16:34:46
Validat / Publicat: 19.01.16 17:11:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

fanespoitorul [19.01.16 18:46:20] »

@mishu - Sa sti ca o sa te verific. Tot in Iulie

mishu [19.01.16 20:37:19] »

Ok, ????

stefyc [19.01.16 23:03:28] »

Bună, pentru acest hotel ai acces în toate locațiile complexului?

Masa poate fi servita și în restaurantul principal?

mishu [20.01.16 06:34:29] »

Buna, nu am verificat accesul in toate facilitatile pentru ca nu am avut nevoie ne-a fost suficient ce cunosteam. Cred ca totusi fiecare hotel ca sa zic asa este tot cu restaurantul lui si cred ca astfel gestioneaza si numarul de turisti per locatie. Pot spune insa ca mancarea mi-a placut mai mult decat atunci cand am fost ultima data in 2013.

Poate ca fiecare loc are avantajele / dezavantajele lui. Am vrut ca in acest an sa iau la Ralitsa corpul principal (Superior 4*) insa baiatul meu cel mare vrea sa luam tot la Aqua Club pe motiv ca aici totul este renovat, chiar daca am spus ca mai sunt si unele mici inconveniente. Mi se pare insa ceva mai relaxant avand in vedere ca sunt corpuri mici cu acea curte interioara unde poti sta seara.

Cred ca depinde in final de gusturile si pretentiile fiecaruia. Concedii placute in 2016

fanespoitorul, mishu, stefyc
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):

• pagină generată în 0.035129070281982 sec