ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.08.09
MAY-2008

Manastirea Neamt - lacasul meu de suflet

In frumoasa excursie organizata de Pasti ne-am propus si vizitarea Manastirii Neamtului, un frumos lacas de cult aflat langa cetatea Neamtului (care trebuie si ea vizitata).

Aceasta este o manastire de calugari si este cea mai veche manastire din Moldova. Totul pare ca s-a oprit in timp, calugarii par batrani si garboviti de vreme cu vocea blanda si glas moldovenesc, zici ca te afli undeva pe timpul lui Stefan cel Mare.

Ctitorul manastirii este Petru I Musat, ea fiind construita din piatra nu a rezistat la cutremur, actuala manastire a fost construita de Stefan cel Mare si are hramul "Inaltarea Domnului".

In fata manastirii se afla cea mai veche biblioteca (aprox 600ani) actualmente libraria crestina care are o arhitectura interesanta.

Merita vizitata este o manastirea care nu trebuie ocolita si unde o sa va simtiti foarte linistiti

Trimis de Valentina69 in 05.02.10 12:43:28

VIZUALIZĂRI: 2421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vechea biblioteca si actuala librarie crestina

[05.02.10 17:35:52]

Review-ul contine "argumente" in mod normal insuficiente pentru punctare; completate/compensate insa cu cele din review-ul despre Manastirea Moldovita (unde au fost retrase punctele), consider ca merita aceasta recompensa standard.

OvidiuB
[27.03.10 23:32:41]

Pentru cei ce merg acolo, nu trebuie ratata biserica veche, unde este adapostita icoana Fecioarei Maria cu trei maini. biserica este incadrata de zidurile masastirii, pentru ca Stefan nu a vrut s-o darame (evdent a trait in alta epoca) si mai mult, a construit intrarea in manastire in asa fel incat sa fie in dreptul micutei biserici vechi (deci o gasiti in pe partea opusa intrarii).

ideal este sa prindeti vecerina, daca liturghia nu reusiti, pentru ca modul in care slujesc acesi calugari este deosebit.

Cristian_h*
[28.03.10 00:04:38]

in 1991 cand am vizitat aceasta manastire, aleea pietruita care duce de la intrarea in manastire la biserica era intrerupta cu o groapa de dimensiunile unui loc de veci uman, un calugar ne-a spus ca incet incet pamantul in acel loc a inceput sa se ridice, cand s-a incercat aducerea la plan a acestei alei s-a descoperit in acel loc un schelet uman, posibil un fost calugar. Explicatia monahului a fost ca probabil este vorba de un om sfant iar ridicarea pamantului a fost un semn pentru a ne atentiona ca este pacat a se calca pe deasupra ramasitelor acestuia!

acapulco
[28.03.10 08:59:46]

Cam subtire dar probabil asa simtea atunci; poate revine cu mai multe detalii

totusi un vot

SzKa
[17.06.10 15:24:57]

Foarte frumoasa zona, sper sa mai ajung acolo din nou

acapulco, OvidiuB, SzKa
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Neamț: