ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2016
DE Noha
ÎNSCRIS: 10.09.15
JAN-2016

Croaziera MSC MUSICA: Emiratele Arabe - Oman ziua 2,3 si 4 = Abu Dhabi / pe mare / Khor al Fakkan (UAE)

Ziua 2, duminica de la ora 4.00-23.55- ABU DHABI (UAE)

Ziua 3, pe mare

Ziua 4,8. 00-18.00 KHOR AL FAKKAN (UAE)

Cateva date nautice: ziua 2 Abu Dhabi

Odata iesita nava din portul Dubai, aceasta calatoreste 73 mile nautice pana la Abu Dhabi- capitala Emiratelor Arabe Unite- si ajunge la ora 4 in dimineata zilei de duminica. Aici sta pana la ora 23.55 dar ultima imbarcare pe nava se face la ora 22.

Capitala Emiratelor se poate vizita cu BIG BUS (57 euro) pentru tichetul de 24 de ore. Daca aveti in plan sa vizitati Muscat si Dubai tot cu BIG BUS, atunci este mai bine sa achizitionati un tichet combo pentru toate cele 3 zile (cam 138 euro in loc de 171)

Noi am ales Big Bus dar am plecat de pe nava in jur de ora 12 si nu am avut timp sa folosim la maxim biletul. De la nava exista o naveta Big Bus care te duce direct la statia 11, cea mai apropiata de port. Aici te imbarci in alt Big Bus si pleci pe circuit incepand cu statia 12. La intoarcere trebuie sa ajungi din nou la 11 ca sa beneficiezi de naveta gratuita catre nava. Altfel trebuie sa iei un taxi de unde ai ramas si sa-l platesti. Big Bus are 2 rute in Abu Dhabi si noi nu am reusit sa o facem nici pe una complet daca am plecat la ora 12. eng.bigbustours.com/abudhabi/home.html

Am sarit cateva statii si am oprit la Heritage Village, un fel de muzeul satului care se viziteaza gratut. Nu este mare lucru, as zice daca nu aveti timp sa-l sariti si pe acesta. La punctul 16 de pe harta se poate face o plimbare gratuita cu barca de lemn (Dhow) care este placuta si iti da ocazia sa vezi malurile cu zgarienorii. Aceasta barca are doar 4 plecari si noi am ajuns in asa fel incat trebuia sa mai asteptam cam 45 de minute. La aceasta statie pratic regasiti si statia cu nr 1 (Marina Mall), un mall in care puteti intra sa faceti un schimb valutar sau sa urcati in turnul inalt si sa luati masa la restaurantul rotitor. Face 1 ora pentru 1 tura completa, puteti admira orasul de sus. Preturile cam piperate dar am mancat o supa buna de ciuperci. Dupa am luat barcuta de la ora 16.30 care a meritat. Am plecat de aici in traseu dar din pacate cand am ajuns la punctul 5 era deja spre 5 jumate si soferul ne-a atentionat ca la 5.45 pleaca ultimul Big Bus de la acel punct. La 7 jumatate ar fi fost si ultima naveta de la punctul 11 la nava. Fiind prima zi si nefamiliarizati cu orasul, am zis ca e mai bine sa nu ne apuce noaptea pe taxi si am preferat sa ramanem in autobuz ca sa ne duca spre punctul 11. Ce am ratat a fost o frumusete de moschee, este vorba de SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE poate cea mai scumpa din lume, pe care am vazut-o doar pe afara... in rest sunt mai multe puncte de interes cum ar fi un parc de mangrove, turnurile Etihad unde aveti o reducere la bilet (exista un punct de observatie de la inaltime), muzeul de antichitati, etc... Pentru cei pasionati de formula 1, pe ruta cu nr 2 pe care nu am mai apucat sa o facem puteti sa ajungeti si la circuitul de formula 1, la un parc de distractii si la alte cateva puncte de atractie. Pe autobuz gasiti apa imbuteliata gratis si ce e mai important WI-Fi gratuit.

Drept urmare ca sa nu patiti ca noi va sugeram sa plecati la 8-9 de pe nava sau sa luati un tur organizat ca sa nu va pierdeti in peisaj.

Tururi operate de nava:

Plaja la Yas Beach club- 6 ore- 50 euro pax

In culise la circuitul de formula 1 – 3 ore jumatate 90 euro pax

Tur de oras si High Tea la Emirates Palace – 3 ore – 123 euro pax

Distractie la parcul tematic Ferrari- 5 ore- 99 euro pax

Cina de lux, seara in desert – 7 ore 160 euro pax.

Cateva date nautice: ziua 3 pe mare

La ora 00 cu aproximatie, nava pleaca din Abu Dhabi spre destinatia zilei 4, Khor Fakkan. Sunt de strabatut 386 mile nautice in Golful Persic pe o ruta de nord-est. Golful Persic are o suprafata de 233000 km patrati, 800 km lungime si intre 80 si 120 latime. In consecinta ziua 3 se va pertece pe mare fara oprire trecand stramtoarea Hurmuz o zona vitala pentru transportul petrolului si ajungand in Golful Omanului urmand apoi o ruta de sud-vest spre Khor Al Fakkan.

In aceata zi puteti face plaja pe puntile navei sau sa participati la diferitele activitati organizate.

Ziua 4: Khor Al Fakkan (UAE)

Khor al Fakkan este un oras situat in golful Omanului in enclava emiratul Sharjah (UAE) si se afla in acelasi timp la mica distanta de emiratul Fujeirah (UAE). Aceste emirate sunt mult mai slab dezvoltate si totodata mult mai rustice. De admirat ca toate au sosele impecabile de mute ori cu minim 4 benzi pe sens.

Aici nu ne-a atras nici una dintre excursiile prezentate de nava, adica:

Turul estic Fujeirah – 5 ore -60 euro pax

Descopera desertul in 4x4 – 4 ore jumatate – 122 euro pax (mai facusem excursii in desert cu alte ocazii)

Intalnire cu localnicii – 90 euro pax cam 3 ore

Relaxare la plaja- 5 ore 73 euro pax (ni s-a parut foarte scump) sau 7 ore cu masa- 90 euro pax

Am hotarat sa coboram la sol si sa vedem acolo ce vom face. Imediat ce ne-a scos un microbuz gratuit din port am gasit niste agentii locale care te intampinau cu aceleasi oferte la jumatate de pret. Trebuie sa specific ca daca doriti sa mergeti la plaja, acest lucru trebuie facut la un resort de lux care apartine de un hotel deoarece in aceasta zona nu se poate face plaja in slip sau costum de baie pe plajele publice.

Am hotarat sa facem turul Fujeirah pentru care am platit 15 euro de persoana pentru 4-5 ore cu microbuz 10 persoane. Avantaj la pret, dezavantaj ca nu aveai ghid si soferul era doar sofer. A oprit unde stia el, adica la cateva forturi portugheze, la un muzeu al satului, la un magazin cu diverse si la un mall. A fost o tura de forta dar pe traseu ne-am intalnit si cu grupul organizat de nava deci si ei faceau cam acelasi lucru dar mult peste pret. Problema acestui tur este ca stai mai mult in masina si nu vezi decat sosele si stanci, distantele intre obiective sunt mari. Inca odata atrag atentia ca daca doriti sa faceti tururile separat de organizarea navei este bine ca cel putin un membru al grupului sa stie bine engleza ca sa iesiti din eventuale incurcaturi. Daca aveti probleme riscati sa pierdeti imbarcarea si sa plece nava fara voi.

Tot imediat la iesirea din port se facea reclama si la ziua de plaja la un resort de lux. Nu aveam costumele de baie pe noi si de aceea nu ne-am dus. Cred ca ar fi fost si alegerea cea mai buna. Era undeva spre 40 de euro. Am fi putut sa ne intoarcem pe nava sa ne schimbam dar ne-a fost putin lene. Imbarcarea pe nava se face in aceasta zi mult mai devreme adica maxim la 17.15 cu destinatia Muscat (Oman).

Trimis de Noha in 18.01.16 20:33:10
Validat / Publicat: 18.01.16 21:22:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 3699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Imagine de pe Dhow (barcuta de lemn)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[18.01.16 21:32:40]

Votat cu placere si mai vreau impresii

NohaAUTOR REVIEW
[18.01.16 21:56:32]

@mishu - multumesc pentru vot si mai am 2 parti :-)

mprofeanu
[19.01.16 11:36:28]

Frumoasă zona vizitată, mai ales că prin pozele tale mi-ai adus aminte de Abu Dhabi văzut de mine primăvara trecută!

Poza 12 este de vis pentru că ai surprins moschea pe înserat. Eu am văzut-o ziua.

La Marina Mall am fost dar nu am avut timp pentru Sky Tower!

Era intrarea gratuită? Este bine de știut pentru alți amatori de excursii, mai ales pe cont propriu!

NohaAUTOR REVIEW
[19.01.16 11:48:02]

@mprofeanu - La sky tower daca urci pana sus la restaurant si vrei sa stai trebuie sa mananci ceva. Cu un etaj mai jos e o cafenea si ai reducere 50% la cafea daca arati biletul de Big Bus. Noi am mancat o supa scumpa dar buna la restaurant si am stat cam jumatate de ora.

mishu, mprofeanu, Noha
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Musica: