ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
NOV-2014

Bijuterii China - partea a IV-a: Marele Zid Chinezesc

Ca sa inchei periplul istoric China voi povesti cate ceva despre experienta Marele Zid Chinezesc. Asa cum am spus in episodul anterior am achizitionat o excursie care cuprindea Mormintele dinastiei Ming, vizita la o fabrica de jad, pranzul, Marele zid chinezesc si o fabrica de matase. Dupa vizita la mormintele dinastiei Ming am vizitat o fabrica de jad. Ca sa va dati seama cam cum este acel loc ganditi-va la niste copii care merg la o fabrica de ciocolata. Dupa ce iti spun o intreaga istorie a jadului si iti fac si diferite demonstratii te lasa sa te plimbi peste tot sa admiri si cel mai profitabil pentru ei, sa cumperi. Le-am admirat insa nu am cumparat (asta la recomandarea lui Nancy care mi-a spus ca in astfel de circuite turistice preturile sunt umflate). Tot aici era si un restaurant unde am luat pranzul (foarte bun de altfel). Acum dupa ce am si mancat ne-am asezat comod in scaunele autocarului si am pornit mai departe spre Marele zid chinezesc portiunea Mutianyu. Aceasta parte din Merele zid este localizata in zona Huairou la 70 km de Beijing (in nord). Este o zona cu vegetatie bogata, cu pini si chiparosi care acopera aproximativ 90% din suprafata.

Construirea Marelui Zid a inceput cu mai mult de 2000 de ani in urma cand in nu exista actuala China mare ci mai degraba regate rivale intre care existau razboaie astfel incat pentru aparare au fost construite sisteme de fortificatii. Insa istoria spune ca in anul 221 iHr imparatul Qin Shi Huangdi a unit acele regate intemeind astfel China, iar pentru a putea apara vastul teritoriu pe care tocmai il formase (in special mongolii reprezentau o amenintare) a ordonat unificarea zidurilor deja existente. Ultimele portiuni de zid insa au fost construite in timpul dinastiei Ming (probabil si de aici acest circuit – mormintele dinastiei Ming-Marele zid chinezesc), iar lungimea lui este de 6700 km de-a lungul crestelor muntilor, din estul pana in vestul Chinei (alte surse spun ca initial au fost 10000 km dintre care cei actualmente 6700 au fost refacuti in timpul dinastiei Ming) sau si mai recent se pare ca s-ar mai fi facut descoperiri si ca lungimea totala a zidurilor ar fi deposit 20000 km. In afara de rolul de aparare mai avea si rol de transport (utilizat ca drum comercial), fiind pavat cu piatra. Treptat, treptat insa rolul lui a inceput sa apuna si a fost lasat in paragina dar in 1952 el a fost luat sub protectie guvernamentala fiind declarat monument istoric al Chinei fiind refacute insa doar anumite portiuni. In ceea ce priveste constructia zidului se pare ca mortarul utilizat era produs din piatră de calcar arsa amestecat cu amidonul din orez (aici folclorul chinez povesteste ca s-a folosit amidon de orez care intr-o situatie critica putea fi folosit ca si aliment – dar astea sunt povesti pentru a adauga putina savoare). Pentru constructia interioară a zidului s-a folosit un amestec de argila, nisip si piatra cioplita. De asemenea si grosimea zidului este foarte diferita, fiind intre 4 si 8 m.

Ca si alte monumente istorice si Marele Zid Chinezesc este inscris in Patrimoniul UNESCO din 1987.

In ceea ce priveste observarea Marelui Zid de pe luna din pacate nu va trebui sa mergeti acolo si sa va lamuriti ca de fapt nu se vede, este doar folclor insotit insa si de putin adevar, se pare ca se vede “doar” de pe orbita terestra joasa, adica la 215 km departare de Pamant. In rest cred ca cel mai bine este sa-l vedeti la fata locului, si eventual sa va urcati intr-un elicopter ca sa vedeti cat mai mult .

Totodata constructia este numita cel mai mare cimitir al lumii deoarece se estimeaza ca au murit mai mult de un million de oameni implicate in construirea lui.

Ca si intindere Badaling ofera un traseu de 3,7 km pe cand Mutianyu doar de 2 km , suficient insa sa poti admira. Dupa cum am mai spus am ales zona Mutianyu la recomandrea lui Nancy, si anume nefiind la fel de aglomerata ca Badaling care este mai aproape de Beijing, noi neputand sa vizitam decat sambata. Dupa un drum destul de lung si aglomerat dar printr-o zona mirifica, scapasem de aglomeratia orasului si eram intr-o zona “verde” sau as putea spune “ verde-cenusiu” din cauza poluarii, am ajuns intr-o parcare imensa unde autocarele stateau aliniate (mai mult sau mai putin dupa cum isi gasisera loc) iar noi ne pregateam de marea “escalada”. La baza locului de plecare spre inaltimi exista panouri care iti arata pe unde este drumul astfel incat turistii sa poata alege dupa dorinta. Ghidul ne-a luat biletele pentru telecabina (se platesc separat existand si posibilitatea de a urca fara telecabina) si ne-am asezat la coada. Nu pot spune ca lucrurile nu sunt cat de cat disciplinate aici si ajungi destul de repede la telecabina. Incet, incet urcam lasand in urma civilizatia si apropiindu-ne de istorie. Am ajuns si dupa ce am coborat din telecabina am inceput cercetarea locului. Nu stiai in ce directie sa mergi, te uitai in zare si-ti doreai sa poti ajunge peste tot. In atmosfera te ajuta sa intri si muzica pe care o auzi, o muzica traditionala, relaxanta care face sa te simti altfel. Aici nu am facut foarte multe poze mai mult am filmat. Senzatiile simtite aici nu pot fi descrise, ele pur si simplu trebuie traite, si ca sa va explic ce am simtit eu este ca atunci cand stii ca vei avea un copil te bucuri iar in momentul in care el chiar a aparut si-l vezi simti ca toata lumea este a ta. Este altceva si probabil ca fiecare simte altfel, este un alt fel de “Must see” e un fel de “Must feel”. Despre turisti, daca zona asta era ceva mai libera va imaginati cum ar fi fost zona Badaling. Si pentru ca am fost intrebata daca se poate urca, raspunsul este da, insa inainte trebuie cercetate exact zonele pentru a vedea cat de accesibile sunt picioarelor, deoarece multe portiuni sunt deja distruse, nu mai exista trepte sau distanta intre trepte este cam de 50 cm, exista zone abrupte. Din loc in loc pot fi vazute turnuri (care au 12 m inaltime) si care aveau rol de observare/ aparare si ca ar exista 25000 de turnuri integrate si 15000 tunuri de semnalizare. Dar net-ul ofera multe indicatii despre acest lucru si un alt lucru util ar fi parerile altor turisti. Si ca sa ajungi aici exista transport in comun, insa cred ca este mai potrivit asiaticilor sau sa fii cu cineva de-al casei ca sa iei masina potrivita. Nu stiu la care anume dintre zone se poate ajunge si cu trenul. Foarte simpatic era aici ca nu exista o directie anume pe unde sa o iei, ai destule posibilitati si la un moment dat incercam sa nu pierdem din priviri telecabina. Toata lumea vroia sa faca poze, sa filmeze, erau super incantati sa ne ceara sa faca poze cu noi sau pur si simplu se asezau cat mai aproape de tine sa te prinda in cadru alaturi de ei. Noi ne imprietenisem cu mexicanul si el era socat ca era solicitat pentru poze, noi ne obisnuisem deja. Dupa ce ne-am delectat ochii cu privelistea si sufletele cu noi sentimente, plini de regret am coborat. La baza exista nenumarate locuri de unde puteti achizitiona amintiri si daca sunt doar chioscuri obisnuite puteti negocia la greu, v-am spus colegei mele i-au propus ca reducere sa cumpere magneti cu 10 RMB in loc de 20 RMB. Dupa ce am mers cativa metri mai departe am fost intrebata daca nu vreau sa cumpar iar eu am aratat sacosa ca deja am luat (de fapt luase colega nu eu). M-a intrebat vanzatoarea cu cat i-am luat, am spus cu 8 RMB si ea mi-a propus cu 5 RMB, asa ca am luat si eu. Va recomand insa cu mare caldura sa faceti aceasta excursie in timpul saptamanii, cum de asemenea ocoliti China in prima saptamana a lunii Octombrie, este ziua nationala ( o saptamana) si toata lumea circula. Ei atunci vad tara (nu prea ies afara), merg sa-si vada familiile, asa incat totul este dat peste cap.

In final vreau sa va atrag atentia asupra unui fapt, atentie asupra firmei cu care luati aceasta excursie (sau oricare alta excursie). De ce spun asta, noi am luat-o dupa cum am spus prin acel birou de turism din holul hotelului unde am fost cazati – Grand Mercure Beijing Central, impresii aici vezi impresii si totul s-a facut prin semnarea unui contract, am primit si chitanta, lucruri care mi s-au parut normale. Colega mea care a fost in 2015 a luat excursia diferit si chiar daca structura excursiei a semanat ca si obiective a constatat ca preturile cerute difereau de la persoana la persoana si la final chiar au mai cerut suplimentar bani, ca sa nu vorbesc despre pranz despre care s-au plans ca a fost servit intr-o locatie insalubra ca nu au indraznit sa manance.

In final imi iau ramas bun de la “serialul” Bijuterii China cu speranta ca v-au placut istorisirile mele si veti dori sa ajungeti acolo. Despre sfaturi privind calatoria (pornind de la planificarea calatoriei, obtinerea vizei, alte sfaturi pentru acolo) nu ezitati sa ma intrebati si daca voi putea voi raspunde. Daca nu pot eu, am sa o intreb chiar si pe Nancy. Cateva sfaturi utile (imi pare rau ca l-am scris in fuga, as fi avut mai multe de spus) le gasiti aici vezi impresii. In curand insa voi mai posta o miniserie Bijuterii ale Chinei moderne – Shanghai.

As vrea ca si coloana sonora sa postez o filmare facuta pe Marele Zid Chinezesc si am sa-l rog pe webmaster sa ma ajute spunandu-mi cum sa fac. Multumesc

Trimis de mishu in 14.01.16 14:13:20
Validat / Publicat: 14.01.16 18:22:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 3123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Marele Zid Chinezesc - si unul dintre punctele de observare. Se vad de asemenea si turistii

[14.01.16 15:32:18]

@mishu - Pentru încărcarea videoclipului ai două variante:

1 - ai un cont youtube personal, încarci videoclipul acolo (disponibil public) și ne pui la dispoziție link-ul

sau

2 - dacă nu ai un cont youtube personal ne poți trimite videoclipul, prin intermediul unui site de transfer, și mai departe ne ocupăm noi. El va fi postat pe canalul oficial AFA-Youtube cu specificația că filmarea îți aparține.

Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM, să ne anunți!

[14.01.16 16:17:56]

@webmaster26 - avand deja cont pe youtube a fost simplu, am incarcat filmele si iata link-urile. Cred ca in acest context, un filmulet prezinta mai mult decat o poza, astfel incat am incarcat 2 filmulete

youtube

si youtube

multumesc foarte frumos

[14.01.16 18:22:13]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Marele Zid Chinezesc, CHINA IMPERIALĂ" (deja existentă pe sait)

Cele două videoclipuri au fost ataşate la începutul şi finalul articolului, mulţumim!

traian.leuca †
[14.01.16 20:01:25]

Felicitări pentru ”bijuteriile chinezești ”pe care ni le-ai prezentat!

Pentru mine este o destinație aproape imposibilă, așa că o să mă mulțumesc doar cu ce s-a scris despre acest adevărat imperiu (plus poze și filme documentare).

[14.01.16 20:20:35]

@traian. leuca: Multumesc foarte frumos, la fel am zis si eu pana am ajuns in interes de serviciu acolo, iar anul trecut am fost la mustata de a castiga o excursie in China.

A fost organizat un concurs cu tema EU-China concursul s-a numit China Unlimited, in luna aprilie cu inchidere in iulie si care a fost apoi prelungit pentru inca 2 saptamani, moment in care am aflat si eu, m-am mobilizat si am inscris in concurs 3 poze si un filmulet si din > 500 lucrari am intrat in finala cu o poza (in finala au fost 28 de lucrari) insa nu am fost printre cei 15 castigatori ai excursiei.

Asa ca nu se stie niciodata. Trebuie doar sa avem incredere in acea vorba care spune "Speranta moare ultima"

tata123 🔱
[15.01.16 09:33:30]

@mishu - Felicitări... Marele Zid Chinezesc este în zilele noastre un obiectiv turistic foarte căutat... chiar e păcat să ajungi în China și să nu vezi o „bucățică” din acest monument. Un superbonus pentru faptul că în afară de job ai călătorit și vizitat obiective din China.

O astfel de construcție uriașă nu a putut fi executată decât de un popor cu o civilizație foarte veche și cu o organizare socială foarte solidă - declara ing. Nicolae Petrescu într-o conferință la Arad în 1925 (publicată în revista „Natura”). De altfel, în perioada interbelică au apărut multe articole de popularizare a civilizației chineze în publicațiile românești.

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA
[15.01.16 11:39:35]

@mishu -

Categoric, cel mai emblematic punct turistic din China este Mutianyu sau în traducere Marele Zid, un reper turistic monumental construit de un popor din diferite medii sociale, având să îndeplinească o mare misiune istorică.

De-a lungul Marelui Zid s-au construit mai multe secţiuni strategice legate de mai multe trecători.

Badaling (secţiunea cea mai cunoscută) a fost constuită de generalul XuDa, sub regimul lui Zhu Yuanzhang, la începutul Dinastiei Ming.

Într-adevăr, pe metereze poţi ajunge şi pe jos, dar cel mai la îndemână este cu telescaunul (cu o lungime de 50 metri) şi telegondola - lungimea cablului este de 732 de metri, înălltimea maximă de 640 de metri şi se deplasează cu 3,5 m/sec.

Cât despre drumul de întoarcere, compania germană Weigang (chiar dacă sună... chinezeşte!) a conceput o inginerie turistica - Toboganul din oţel. Are o lungime de 1580 de metri şi devenit un proiect de amuzament amestecat cu adrenalină. Se foloseşte teoria acceleratiei şi a gravitaţiei, cu multe slalomuri ce copiază forma muntelui. Viteza se controlează uşor cu ajutorul unei manete simplu de manevrat.

Toate cele bune!

[15.01.16 14:29:42]

@Marian Preda - Din ce am citit se pare ca acel tobogan ar fi deja in functiune, este construit in asa fel incat viteza sa fie incetinita prin anumite curbe ale traseului insa am inteles totusi ca exista si blocaje lovindu-se oamenii intre ei si fiecare amuzandu-se sau zicand ceva de drag pe limba lui. Telecabina din sectiunea Mutianyu face cam 10 minute pana sus asa ca jos cam mult ca sa urci si de asemenea fiind ceva mai departe de Beijing decat Badaling teoretic este mai libera, insa fiind sambata mi se parea ca sunt in pelerinaj la manastiri de cata lume era.

[15.01.16 14:34:31]

@tata123 - multumesc, exact asata am simtit si eu si nu cred ca din snobism sau genul "Must see" chiar daca nu-ti place. Cine ajunge acolo intelege, este greu de descris, senzatia o simti doar de abia cand te apropii si nu stii la un moment in ce directive sa te uiti, ce sa vezi mai indeaproape, ai vrea sa cuprinzi cu privirea si pasul tot, dar cum pasul nu te ajuta total zica ca macar cu privirea sa prinzi cat mai mult. Poate ca pentru alte obiective turistice a le vizita face parte din categoria "sunt acolo deci trebuie sa le vad, dau cu bifa ca le-am vazut si am cu ce sa ma laud acasa" insa sunt si obiective pe care le vezi pentru ceea ce inseamna ele pentru tine.

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA
[15.01.16 15:07:26]

@mishu -

Toboganul a fost construit acu´ 5 ani!

,,... este construit in asa fel incat viteza sa fie incetinita prin anumite curbe ale traseului insa am inteles totusi ca exista si blocaje lovindu-se oamenii intre ei´´

Dacă-mi permiteţi, viteza saniei ţi-o stabileşti tu, la fel ca şi atunci când trebuie să frânezi. Sistemul de conducere este simplu şi nu-ţi trebuie abilitate sau agilitate. Dacă apeşi pe manetă inainte... luai viteză, dacă o tragi spre tine bob-ul se înfrâna. Mă rog, de aici şi blocajele dintre cei ce aleg să coboare astfel, totul la un preţ de 40 RMB.

Referitor la telegondolă (construită de compania mixtă chinezo-austriacă) are în dotare 58 de cabine care-ti oferă siguranţă, confort şi servicii rapide, totul fiind automatizat şi computerizat. Este cel mai sigur şi mai faimos din lume, realizat în anul 1987, proiectul s-a bazat în mod fundamental pe siguranţă, gazduind de atunci peste 6 milioane de turişti.

Aşa că, ... aţi ales cea mai bună variantă de a vizita această secţiune!

[15.01.16 16:23:48]

@Marian Preda: multumesc frumos de corectii, insa daca nu stii sa stapanesti o sanie sau ai o pare foarte buna despre tine mici incidente pot aparea. Oricum eu as fi ales calea mai sigura.

AZE
[20.03.16 15:20:26]

@mishu: Buna, in caseta tehnica nu scrie de pret, cat a costat excursia din China?

mcnegoita
[13.01.24 22:36:53]

@mishu: Buna seara, Va mai amintiti numele agentiei si eventual website cu excursia combinata facuta? Multumesc

[14.01.24 22:47:51]

@mcnegoita: Imi pare rau ca nu mai am datele agentiei, insa erau in legatura cu hotelul, avand in vedere ca in zona receptiei aveau o masa la care faceau promovarea excursiilor. Avand in vedere ca atunci inca nu scriam pe AFA (in 5 ani scrisesem doar vreo 2-3 articole), nu am retinut detaliile. Cred insa ca daca ajungeti acolo, imposibil ca receptia sa nu fie in legatura cu agentii care sa faca astfel de excursii.

Multumesc de vizita.

AZE, Marian Preda, mcnegoita, mishu, tata123 🔱