ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2016
ÎNSCRIS: 08.07.13
AUG-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani; 1 an

Vila Vraja Marii din Saturn

Anul trecut in luna August am petrecut un sejur de vis la aceasta vila (Vraja Marii din Saturn). Sa va spun impresiile mele legate de aceasta viluta:

- viluta se afla chiar pe plaja din Saturn (nu cunosc denumirea plajelor, dar ca sa va faceti o idee, este vorba de plaja cu golfulete, unde apa se adanceste treptat, valurile nu sunt mari, deci este ideal ptr. copii). Dimineata la prima ora am luat copiii (asa semi-adormiti cum erau), si imediat eram pe plaja, la aerosoli. Asta este un avantaj clar. Fiindca nu trebuie sa bati nu stiu ce distante ptr. a ajunge pe plaja...

- curatenia era EXEMPLARA. Credeti-ma, si la noi acasa e curat, dar asta depasea asteptarile mele. Poate nu va vine sa credeti, dar tocmai din aceasta cauza am devenit dupa un timp putin stresata. Ca nu aveam voie sa intram in vila daca aveam nisip pe picioare (proprietara ne-a atras atentia ca de fiecare data cand intram in vila, sa ne dam cu furtunul pe picioare, furtunul aflandu-se in curte). Suna logic, dar recunosc ca nu reuseam sa respect intotdeauna "instructiunile, mai ales fiind cu doi copii mici.

- stand in camera de la parter (cea cu trei locuri), am avut o terasa unde se putea sta si se putea admira marea, in splendoarea ei. Deasupra terasei aveam o copertina, care dupa gandirea mea simplista avea scopul de a face ceva umbra, in caz ca ne bate soarele in cap. Sotul meu a avut proasta isnpiratie sa traga intr-o zi copertina respectiva... dupa care a venit reprosul cu pricina: de ce am umblat la manivela copertinei, ca daca se trage la maxim, se poate strica. Pai noi de unde era sa stim asta??

Oricum, de la faza aceea nu am mai umblat deloc la copertina, chiar daca ne batea soarele in cap. Am inceput sa devin din ce in ce mai stresata ca din greseala stricam ceva...

- chiuveta de la baie avea dop (teoretic). Dar acest dop era pus in sertarul de sub chiuveta. L-am gasit, am pus dopul la chiuveta sa spal niste haine (ca doar nu poti sa-ti aduci de acasa haine ptr. 2 saptamani cat am stat noi acolo, fara sa mai speli din cand in cand). Dupa care, scoate dopul daca mai poti. Nu se putea scoate deloc. I-am spus proprietarei despre incident", si a spus ca nu trebuia sa folosesc dopul ptr. ca este stricat. Mi-am permis s-o intreb daca nu se poate repara cumva? A spus ca degeaba il repara ca tot se strica, si ca mai bine imi da un lighean sa spal acolo hainele.

- am avut acces la bucatarie (care nu era doar a noastra, dar acest lucru nu m-ar fi deranjat absolut deloc). Mai mult m-a deranjat ceea ce mi-a spus proprietara chiar in prima zi, referitor la dorinta mea de a gati: sa nu folosim bucataria sa gatim mancare ptr. noi toti, doar asa, cate putin, ptr. copii. Atat. Ca nu are voie sa se faca miros de mancare care sa-i deranjeze eventual pe ceilalti clienti.

Acum chiar eram stresata: ce anume sa gatesc (sa nu se faca vreun miros de mancare)... ca si ptr. copii mai fac uneori snitel, sau supa, sau te miri ce... toate au miros de mancare. Ne-a spus proprietara ca intentionat nu a pus in dulapurile de la bucatarie nicio oala mare, sa nu se gateasca in cantitati mari. Culmea, cand am facut rezervarea si am vorbit la telefon, era atat de amabila... spunea ca in bucatarie se afla si congelator, putem sa punem acolo carne, sa gatim ce vrem noi. Tocmai din cauza asta am venit la aceasta vila, sa am bucatarie, sa economisesc niste bani cu privire la mancare (nu doream sa mancam zilnic pe la terase). Iar acum toate socotelile mele cu privire la economisire s-au dus pe apa sambetei.

Cam astea sunt cele mai importante remarci ale mele. In rest, totul era minunat. Poate doar eu eram prea stresata...

Trimis de Simona Popescu in 13.01.16 10:44:06
Validat / Publicat: 13.01.16 11:22:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN. A mai fost în/la: Venus, Neptun, Jupiter.

VIZUALIZĂRI: 4848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona Popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[13.01.16 11:07:42]

În plus, câteva fotografii de acolo, ar fi binevenite!

Multumesc

Simona PopescuAUTOR REVIEW
    [13.01.16 11:22:50]

Da, e ok localizarea. Nu doresc sa postez fotografii, ca in toate fotografiile aparem si noi. :-)

[13.01.16 11:23:47]

Şi, deloc în ultimul rând : Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Simona PopescuAUTOR REVIEW
    [13.01.16 11:36:38]

Ideea este ca vila chiar este frumoasa, cocheta si curata.

Doar ca proprietara mi s-a parut cam "stricta", probabil de frica sa nu stricam ceva.

Aurici
    [13.01.16 22:32:03]

@Simona Popescu - Pai cred si eu ca erai stresata. Nu se poate sa te duci in concediu si proprietarul sa iti sufle in ceafa permanent. Prea multe interdictii si prea mult bun-simt din partea voastra. Din teama de a nu strica ceva. Dar cam ti-ai stricat tu concediul. Ca pana la urma degeaba esti intr-un loc frumos daca tu nu te simti in largul tau. Dar poate ca a fost o experienta din care ati invatat pentru data viitoare.

Aurici, Simona Popescu
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Vraja Mării: