ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2016
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
SEP-2015

încărcat de pe telefon!

Surprinzator de bine

Site oficial: hotelinturprag.com

Spre destinatia noastra din nordul Germaniei am hotarat sa vizitam cateva ore Praga si sa facem tot aici o pauza de dormit. Am apelat la o agentie pentru a ne gasi un loc de cazare si aceasta a fost recomandarea primita: Inturprag. Parca am vazut si cateva poze, dar oricum am fi acceptat orice propunere. Nu am vrut sa am bataie de cap si sa ma mai stresez si in ce priveste cazarea. Eu am facut traseul, am stabilit zilele si ordinea si in primul rand obiectivele.

Am introdus coordonatele pe gps si am mers direct catre cazare cand am intrat in oras. Desi are mai bine de 5 etaje, are doar 4-5 locuri de parcare hotelul.

Cazarea am efectuat-o repejor. Ne-am tras sufletul si apoi am iesit in oras. Am scris un review separat.

Prima senzatie pe care am avut-o e ca e neingrijit hotelul. Zugraveala exterioara e destul de degradata. In schimb receptia e draguta, ingrijita. Tinerei cei de acolo. Este un raft cu tot felul de informatii disponibile, pe mai multe limbi.

Si ne indreptam spre lift. Deci are lift! E mic tare si ingramadit, in stare buna. Dar surpriza: cabina nu are usi. Deci daca stai aproape de intrare, s-ar putea sa-ti agati/zgarai ceva... Nu a fost o problema, doar ca eu nu am mai vazut asa ceva. Liftul e siletios si rapid. Cel putin asa imi amintesc.

Camera

Este relativ spatioasa. Are un pat mare mare - de vreo 2m latime, cu doua saltele alaturate.

Arata binisor. Nu e mobilata recent, dar lucrurile sunt intretinute. Si acestea nu se demodeaza in timp. Simplu, nu prea incarcat. La prima vedere, o impresie placuta, mai placuta decat exteriorul. Televizor functional, modern.

Surpriza placuta a fost ca aveam caldura. Am prins vreme destul de rece, iar caldura de la inceput de toamna in camere a fost si bine venita si ne-a creat o senzatie de confort intr-un oras nou pentru noi ce se dorea a fi descoperit.

Surpriza urmatoare a fost baia. Nu se intra direct in camera. Mai intai se intra in hol, din care se intra in baie pe lateral sau in fata in camera. Fac mentiunea aceasta pentru a se intelege dimensiunea holului: destul incat sa fie luat in considerare separat de camera. Baia era cea mai calduroasa. Multe prosoape. Spatioasa. Cabina de dus. Foarte curat. Si moderna. Faianta, gresia aveau culori neutre, placute. Nu aveau urme de uzura sau defecte, etc. Mie modul in care arata baia mi-a schimbat complet perceptia asupra hotelului. Nu mi se mai parea unul vechi cu mici incercari/accente de nou/renovat. Imi transmitea acum curatenie, atentie la detalii, cochet cel mai bine spus.

Iar surpriza cea mai mare a fost micul dejun. Sala in care se servea era mare, lunguiata. Iar mesele aveau in loc de scaune un fel de banci. Dar din nou mi-a facut impresia de cochet. Erau multi oameni la micul dejun, si de diverse nationalitati. Asta m-a bucurat. Am simtit ca nu am fost "prostiti", ci ca hotelul este unul accesibil si ales de multi. Masa stil bufet, dar foarte bogata. Deci nu bogata, ci foarte bogata. Orice este la un hotel la micul dejun, era si aici. Orice. Produse proaspete, gustoase. Imi amintesc in mod deosebit un soi de crenvursti mici, ca si carnaciorii de bere, dar fierti si mai inchisi la culoare (decat ce avem noi in comert). Tacamurile si farfuriile le duceam personal la un fel de bar de unde erau preluate de bucatarie. Deci debarasam singuri. Din nou aceeasi senzatie de confort in ce priveste tot sistemul de la mic-dejun.

Mie personal mi-a placut tare mult; mi-a placut si cazarea si hotelul ca unitate si micul-dejun. Tot.

Trimis de fra in 12.01.16 15:51:52
Validat / Publicat: 12.01.16 17:18:20

VIZUALIZĂRI: 2217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aici e intrarea si zona de parcare, cum spuneam e un pic dosit
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

webmaster26 [12.01.16 17:08:48] »

@fra - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Inturprag Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

fra [12.01.16 17:31:27] »

Da, acela e hotelul. Doar ca intrarea/ receptia e undeva in spate. Noi am intrat pe straduta aceea inainte de al doilea giratoriu. Si aceea e si toata zona de parcare, care e oarecum impartita si cu cladirile invecinate. Revin cu poze mai tarziu.

webmasterX [12.01.16 19:15:22] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19834

webmasterX [12.01.16 20:50:16] »

fra

• pagină generată în 0.050108194351196 sec