ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    NOV-2009

ARTICOL ARHIVAT

Delta Dunarii in prag de iarna / 'O lume in alta lume'

Pentru a junge in acest Colt de Rai salbatic, am plecat din Tulcea (pentru cei care vor sa mearga, se descurca fiecare, sa ajunga pana la Tulcea) cu autoturismul si am mers prin Nufaru, am trecut pe langa Mahmudia, Murighiol si am ajuns la destinatia finala satul dunavatul de Jos. Pana in sat soseaua este foarte buna (am aflat de la localnici ca a fost recent asfaltata) si din punctul de vedere al drumului, nu am avut parte de nimic spectaculos. Dar atentie la radare si controale rutiere, ca politistii stau frecvent pe acolo.

Dupa un drum de mai putin de o ora, am ajuns la hotelul Egreta, unde facusem rezervare cu cateva zile in urma. Este chiar pe strada principala si are parcare proprie.

La receptie ne astepta un domn, care pe langa primirea calduroasa ce ne-a facut-o ne-a anuntat si ce taxe mai avem de achitat; taxa de acces in Delta de 10 lei/pers. si o taxa de 7 lei (cred ca a satului, nu stiu exact, ceva local). Apoi, tot el ne-a condus in camere. Si era foarte simpatic, glumea mereu; ne-a arata o camera, apoi alta, apoi alta, si ar fi continuat asa cu toate daca nu il l-am fi intrebat ce sa intampla? . Si cu cel mai cuceritor zambet ne-a spus ca suntem singurii turisti in tot hotelul... asadar avem de unde alege. De carte ori in viata se intampla asta? Bucatarul si un ospatar au fost chemati special de acasa pentru noi; paznicul era la post.

Mie personal mi s-a parut un gest fantastic, sa tii un hotel si un restaurant deschis, sa chemi angajatii de acasa, cand probabil mare lucru nu castigi ca bani... Dar cu siguranta a castigat ca imagine.

Camerele maricele, cu TV, AC, baia cu dus, parca si minibar era, dar nu l-am bagat in seama. Eram acolo nu pentru a ne odihnii in camere, ci pentru a colinda doua zile Delta. Oricum hotelul e decent, curat si il recomand. In pretul de 100 lei am avut si micul dejun inclus. Acum nu va inchipuiti ca puteam pretinde bufet suedez. Am comnadat o omleta, branza, masline, ceva dulceata si unt, ceai si cafea. Bucatarul ne-a intrebat foarte simpatic daca la mesele urmatoare vrem sa mancam; porc, vita, pui sau... peste. I-am raspuns ca pentru peste am venit si l-am rugat sa faca; ciorba, peste la gratar, peste in saramura, chiftele din peste, si prajitura cu peste. A raspuns ca prajitura nu poate... doar inghetata. Simpatic.

Cei care ajung vara acolo se pot bucura si de existenta piscinei. In hotel exista si sala de conferinte, sala de fitnes si salon de masaj. Nu am exagerat cerand sa vina de acasa si maseoza.

A doua zi, ne-am echipat bine si din fata hotelului am plecat cu barca prin Delta. Am uitat sa va spun; hotelul are propriul sau ponton si barci pentru agrement. Nu a fost o lotca traditionala, a fost o barca cu motor.

Prima senzatie pe care am avut-o cand barca a luat-o din loc a fost ca sunt intr-o expeditei cu Jack Yves Cousteau cel care dupa ce a vizitat si cercetat fauna deltei noastre a scris o carte despre ea. Pacat ca s-a dus saracul pe alta lume, inainte de a apuca sa o salveze, sau macar sa puna bazele unui program eficient de salvare de la moarte sigura prin ignoranta si prin impuscare, a atator specii de pasari si animale.

Delta Dunarii este a treia locatie din lume ca diversitate de specii (intrecuta de Marea Bariera de Corali si de Insula Galapagos) Poate totusi ne ajuta sotia lui, care am auzit ca este Ambasadoare de Onoare a Deltei Dunarii si in care ne punem mari sperante sa duca vestea peste mari si tari despre acest Colt de Rai salbatic si minunat.

Si acum cand scriu aceste randuri si ma apuca nervii; de ce trebuie sa asteptam sa vina strainii sa ne salveze? Si de ce unii din ai nostri vand pe nimica toata pasari si animale rare? De ce turismul in aceasta zona, se lasa sufocat de gunoaiele ce nu pot fi reciclate si care se transforma in munti?

Dar sa revin la amintiri. Vantul rece ne sufla in fata dar peisajul unic merita fiecare lacrima ce ne cadea pe obraji. Ma simteam unica in acele clipe; sa strabat aceasta intindere de apa, si uscat care se afla intr-o permanenta intrecere; cand uscatul fura din spatiul Dunarii, cand apele se revarsa si inghit uscatul... Magnific. Si la randul lor pasarile si animalele se adapteaza in fiecare anotimp in acest joc dintre apa si uscat... isi fac cuibul sau culcusul dupa cum natura e mai darnica sau mai capricioasa. Cautam sa disting in stufaris cat mai multe pasari si aproape ca tipam de bucurie cand reuseam sa le vad pe cele bine camuflate. Apoi, ca o recompensa, altele isi luau zborul din tufisuri, si altele brazdau cerul cu tipetele lor.

Totul pare ca un mare oras, in care bulevardele si strazile sunt canale de apa, iar casele sunt ascunse in vegetatia deasa. Daca in hotel eram singurii turisti, pe canale am mai intalnit cativa localnici. Ei plecasera la pescuit iar eu glumeam pe seama lor si spuneam ca au iesit la piata... doar ca dureaza un pic mai mult si nu au nevoie de bani.

De cateva ori l-am rugat pe “ vaslasul” nostru sa opreasca barca sa ascult vocea naturii... si ce frumos suna; e o simfonie in care pestii bat apa cu coditele, pasarile mici ciripesc, cele mari bat aerul cu aripile si cineva... nu stiu cine... fosneste prin tufisuri.

Cum sa nu iubesti aceste locuri... cum sa nu fiu mandra ca traiesc in singura tara din Europa care are asa “o lume in alta lume “?

Am prelungit plimbarea pe canale, mai mult decat ne-am propus, dar ne gandeam ca se va intuneca devreme si sa profitam cat mai mult.

Ne-m intors la hotel unde bucatarul ne-a asteptat cu masa plina de bunatati exact asa cum ne-a promis, mai putin inghetata.

Apoi am facut o mica plimbare prin sat. Un sat simplu, cu ulite pietruite, cu case mai mult saracacioase decat instarite, dar cu oameni prietenosi. Am schimbat cateva vorbe cu taranii; de la ei am aflat multe lucruri; am aflat ca in delta noastra avem cai salbatici si am aflat ca exista plante carnivore care inghit animalele mici si insecte. Cand ne-am despartit de ei le-am urat sanatate si ei ne-au poftit sa mai venim pe acolo.

Seara am stat la un pahar (sau poate 2-3) de vin cu gazdele noaste care ne-u povestit intamplari pescaresti (Pe acestea nu vi le spun ca sunt mai ceva decat cele cu zane si pestisorul de aur), am jucat biliard si ne-am uitat la Tv.

Adoua zi toata povestea s-a repetat, doar ca plimbarea a fost mai scurta si chiar daca traseul a fost apropape acelasi, pentru mine era la fel de incantator si de special. Dupa amiaza am plecat spre casa, nesatula inca nici de peste, nici de natura.

Trimis de Diaura* in 04.02.10 21:56:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUNAVĂȚ.

VIZUALIZĂRI: 3297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Si catelul face parte din comitetul de primire
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.00 EUR pe cameră

webmasterXY*
    [04.02.10 22:05:48]

sunt doar curios: lasam acest review ca impresii de calatorie (si ii stergem din notele acordate la 'camere', 'mancare', etc.), sau il transformam in "HOTEL EGRETA" (si ii lasam notele, dar ne dezvalui cate stele are) ?

[04.02.10 22:07:48]

Hotelul are 4 *. si azi nu e una din zilele alea cand fac munca patriotica ( adica fara puncte ).

[04.02.10 22:08:40]

ramane 'Hotel Egreta' - modificare deja efectuata de mine

Diaura, daca stii cumva pagina oficiala a hotelului, scrie-o te rog aici

webmasterXY*
    [04.02.10 22:09:49]

ma refeream la notarea pentru servicii (procentele), nu la punctele tale; alea raman oricum!

(am corectat de altfel si observatia mea anterioara).

[04.02.10 22:13:45]

Scuze am inteles gresit. In acest caz mi-ar place mai mult ca o calatorie .Si eu am avut aceeasi dilema....si nu mi se parea corect sa fac 2 postari mici , asa cale-am adunat. Deci ramane calatorie ( si te rog sterge toate aceste ecouri)

[04.02.10 22:21:26]

lasa, e mai util SI ca recomandare (explicita) de hotel. O recomandare care include si un review "de calatorie" din Delta - ce poate fi mai frumos?

Cris
    [05.02.10 10:36:36]

Diaura, cand ai timp spune-mi si mie cam cat costa plimbarile cu barca si daca ai vazut ca au si camere cu trei paturi. Am inteles ca servesc toate mesele si pregatesc orice pt ca eu am un copil cam mofturos care nu mananca decat pui.

Pe noi ne tenteaza un concediu in Delta la vara si review-ul tau a picat la fix.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.02.10 10:54:38]

"eu am un copil cam mofturos care nu mananca decat pui. pai ai putea sa-l pui la incercare cu:

-pui de balta;

-pui de somn;

etc.

Maria Smeu
    [05.02.10 12:20:05]

Dupa ce am citit aici si dat fiind faptul ca nu am vazut inca Delta Dunarii, sunt tentata, draga Diaura, sa-ti cant asa: ''ia cu tine si inima, inima mea / si aseaz-o in bagaje, pe undeva / ia-o cu tine-n America..." sau in Delta! Bravo... e o adevarata incantare sa-ti citesc ficare review.

[05.02.10 12:34:59]

pacurarcris - pretul plimbarilor cu barca se negociaza acolo. Eu am dat 100 lei. In barca incap 4 persoane. Nu iti face nici o grija pentru mancare. Au tot ce vrei si din cate am aflat de la tarani, puii (de gaina) sunt din gospodariile oamenilor. Precis au si camere cu trei paturi... e obligatoriu la un hotel de 4*.

dragos - daca ar fi fost sezonul lor, eu cu drag as fi mancat niste pui de balta... yamiii... papa bun

maria - iti multumesc. Partea buna a lucrurilor este se poate merge in delta de primavara devreme pana toamna tarziu... deci cumva poate reusesi. Vei fi foarte incantata; iar daca ajungi vara este si mai frumos... toate vietatile au pui si " toate ies la Soare ".

georgiana
    [05.02.10 14:06:44]

Frumoasa povestea ta despre Delta Dunarii!

Spre rusinea mea eu nu am ajuns inca in delta!

Dar mi-am dorit!

De vreo 3 ani, mi-am cumparat chiar si harta, numai nu a sosit inca momentul; In primul rand pentru peisaje, pasari, dar si pentru preparatele din peste gatite ca la noi!

Am mai umblat prin Dobrogea, dar in sud de delta doar.

Sotul meu nu e chiar incantat de ideea de a merge singuri pentru prima data, poate va sosi momentul sa mergem cu cineva care sa ne tina companie si sa ne indrume!

[05.02.10 14:50:07]

Sa va invat un truc contra tantarilor care sunt multi vara. Cu 2 - 3 zile inainte de a pleca, inghititi cateva pastile de vitamina B. Fac bine si la creier si nici tantari nu se mai apropie.

babycris42*
    [19.02.10 11:53:43]

buna poveste.voi merge anul asta!

kmy
    [06.03.10 23:46:21]

Bravo, DIAURA! Intotdeauna scrii impresii atat de frumoase din locuri in care am fost si eu, dar dupa ce citesc ceea ce ai simtit tu, ma intreb daca eu chiar am fost acolo?

Ai zugrafit foarte frumos Delta, care a ramas in topul preferintelor mele, chiar daca am fost la Viena, Paris, Germania, Grecia si Turcia.

Sotul meu isi doreste sa mearga mai des, dar nu intotdeauna isi gaseste tovarasi. Daca exista cupluri, sau alte persoane si vor sa se distreze in Delta, noi suntem dispusi sa facem pe ghizii...

[06.03.10 23:59:59]

Kmy ...ia-ti sotul de mana si plecati singuri daca nu gasiti tovarasi de vacanta. Sigur gasiti cu cine sa va imprieteniti pe acolo. Localnicii sunt simpatici .Si poate uneori e bine sa nu pleci cu prietenii de acasa. Cei cu care ai vorbit mereu aceleasi lucruri. Asa ....cu oameni noi, mai schimbi subiectele. E pacat sa stati acasa, daca va doriti mult un lucru.

georgiana
    [07.03.10 00:15:10]

Si noi vrem in Delta si nu avem cu cineeee!

danaches2003
    [23.04.10 09:21:32]

Stimata doamna,

dupa citirea review-ului, vazand ca sunteti din Bucuresti, va rog sa-mi spuneti cat timp ati facut pe drum, chiar daca ati mers in conditii de iarna. Ne-ar interesa si pe noi destinatia si facem cercetari... Multumesc!

Sanziana
    [23.04.10 09:38:49]

am citit si eu aceste impresii, cam tarziu dar pot sa te felicit si acum. Celor doritori, hai sa facem o gasca si eu vreau sa ajung in Delta, as vrea mai prin septembrie sau august, si cum ghid deja avem...

[15.06.10 16:01:42]

mutat la rubrica hotelului 'Egreta [Dunavatu de Jos]'