ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2016
STATUS: APOLLO
APR-2012
3 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 17

Bonanova Park - un loc cald, departe de casă

Buna, la recomandarea webmaster-ului incerc sa spun cateva cuvinte si despre Hotelul Bonanova Park 2*, adresa Carrer del Capità Arenas, 51. Nu am facut-o pana acum deoarece am fost acolo in aprilie 2012 si pana acum de curand nu am reusit sa-mi fac timp sau curaj sa scriu ceva. Poate ca citind anumite review-uri minunate m-am gandit ca nu voi face fata.

Despre acest hotel am mentionat cateva cuvinte vezi impresii, revin insa cu un plus de informatii daca vor exista doritori pentru acest hotel. De asemenea tot in review-ul de mai sus am postat informatii referitoare la legatura intre aeroport si oras.

Desi planuisem deplasarea la Barcelona la sfarsit de ianuarie preturile la cazare pentru aprilie nu ne-au lasat loc decat pentru acest hotel. Poate ca veti gasi ceva mai ieftin mai in centru dar eu nu am gasit asa ceva decat cand nu aveam nevoie, deci este la noroc. desi am intitulat review-ul un loc cald departe de casa, m-am referit doar la locuri si atmosfera, pentru ca altfel chiar am prins o vreme destul de rece pentru sfarsit de aprilie. A fost insa mai bine pentru ca nu suntem mari amatori de caldura.

Sa revenim la hotel pentru care am platit pentru 5 persoane (am avut 2 camere) 180 euro/noapte (77 si 102).

Camerele daca nu ma insel cred ca erau undeva cam la ultimul etaj si erau nominalizate cu litere, insa erau foarte mari, cel putin cea de 3 persoane cel de-al treilea loc era reprezentat de o canapea extensibila in care puteau dormi 2 persoane.

Plecam dimineata si ne intorceam seara. Zona asa cum am spus este una rezidentiala (deci ceva mai spre marginea orasului, insa una verde si linistita).

Imediat la iesirea din hotel este o statie de autobuz care poate fi de folos in functie de destinatie insa mai exista in zona si alte linii disponibile iar la cateva minute de mers pe jos este statia de metrou Maria Cristina – linia 3 (L3) care ajunge in Piata Spaniei in 5 statii.

De asemenea in zona (printre cladiri in 2-3 minute) este un magazin Carrefour insa daca sunteti in afara programului acestui magazin (seara tarziu) chiar langa hotel este un mic magazinas aprovizionat bine.

Tot langa hotel am luat cina in ultima seara de Barcelona intr-un restaurant micut insa cu mancare foarte buna.

Noi am ajuns seara la hotel (dupa ora 22) si la receptie am spus doar ca avem rezervare iar receptionerul ne-a spus clar “ sunteti familia…... ” fara sa mai fie nevoie sa spunem altceva. La receptie spre incantarea copiilor tot timpul erau bonboane si de asemenea gaseam bomboane in camera.

De aici se ajunge cel mai bine la Parcul Guel existand un autobuz care te lasa mai aproape de parc decat o face metroul. Cel mai bine este ca pentru destinatiile in care vreti sa ajungeti sa intrebati la receptie care sunt cele mai bune rute.

De plecat am plecat dimineata la prima ora astfel incat am luat o masina de noapte din fata hotelului pana in Piata Catalunia de unde am luat masina de noapte spre aeroport. Fiind 5 persoane un simplu taxi nu ne era de folos.

De asemenea pentru masa de pranz va recomand sa cautati ofertele de pranz “Menú del Dia” oferit la orele pranzului pentru 2-3 ore, unde pentru un pret fix aveti un prim fel care poate fi o salata, paella sau o supa, felul principal si un desert, sau cafea si de asemenea ceva de baut.

Sfat: cautati locatiile mai laterale unde preturile sunt mai mici putin (pot fi si sub 10 euro), cu cat va apropiati de centru preturile cresc cu 2-5 euro si mancarea mai putin variata si incercati sa mancati in prima parte a pranzului cand va puteti alege din oferta propuse ce va place si nu ce ramane.

Ca atractie in apropierea hotelului la cateva minute in Piata Maria Cristina este un magazin Il Corte Ingles, pentru amatorii de clatit ochii cu produse mai mult sau mai putin scumpe, ca daca pui ochii pe o geanta LV, te intorci si pleci direct acasa.

Altfel sfaturi cred ca puteti gasi o multime, important este sa va simtiti bine oriunde va aflati. Am fost acolo si mi-a placut.

Trimis de mishu in 07.01.16 11:10:21
Validat / Publicat: 07.01.16 11:58:19

VIZUALIZĂRI: 1872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[07.01.16 11:20:16]

@mishu - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19817

Mutat în rubrica "Bonanova Park Hotel, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

Chiar dacă este vorba de o cazare mai veche de 3 ani, am redat manual PMA fiind vorba de un hotel nou adăugat pe site!

mishuAUTOR REVIEW
    [07.01.16 11:29:49]

@webmaster26 - da locatia este corecta, si din cate vad ca preturi ilustrate acestea au scazut.

Dan&Ema
    [08.01.16 17:24:37]