ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 05.01.16
DEC-2015

Recomandam Pensiunea Mai

Am petrecut al 4-lea Revelion la Pensiunea Mai si de fiecare data ne-am simtit excelent. Anul acesta dieferenta a facut-o o parte din clienti care a si influentat in sens negativ atmosfera. Am constatat la acest Revelion doua categorii de oameni: cei eleganti atat in comportament cat si in tinuta si cei imbracati inadecvat ocaziei si cu un comportament specific unei nunti la Caminul Cultural. De aici, si diferentele de opinie din recenziile de mai jos.

Spre exemplu, atitudinea dnei L. a fost cea adecvata atitudinii fiecarui invitat in parte. Cum ai putea sa te comporti cu clienti care iti devasteaza toata pensiunea, chiuie si sunt agresivi la petrecere, vin la restaurant cu bauturile de acasa, impun DJ-ului muzica pe care vor sa o asculte (aceea care necesita chiuituri!), fumeaza in toate locurile nepermise din pensiune (holuri, piscina) si sting mucurile de tigara in toate ghivecele cu flori de pe holurile acesteia?

Aceasta nu este o pensiune la care sa vii sa mananci si sa bei mult si ieftin. Mancarea este suficienta si de calitate, meniul diversificat iar daca ospatarul este "insistent" se datoreaza faptului ca este profesionist si nu fiindca vrea sa trimita clientul acasa. Noua ni s-a adus oricata bautura am cerut, indiferent ca am dorit aperitiv, vin, apa minerala/plata. Iar, pentru ca am dorit o cafea de calitate, am cerut contra cost espresso pentru ca nu imi da peste cap bugetul alocat Revelionului o cafea de 6/7 Ron.

Pachetul de Revelion nu presupune all-inclusive (asa cum multi romani sunt obisnuiti sa primeasca in concedii) ci specifica exact continutul. Dar orice doreai in afara meniului, se oferea contra-cost. La pastrav nu se face economie avand in vedere ca pensiunea are pastravarie proprie iar farfuria trebuie sa aiba un aspect elegant nu sa fie plina cu un peste urias :)

In ceea ce priveste cazarea, camerele sunt curate, decente si baile nu miros a canalizare. Doar de data aceasta, baia care deservea restaurantul secundar avea un miros neplacut ceea ce pot deduce ca a fost o defectiune temporara.

Cu privire la pretul prea scump - ramane la latitudinea fiecaruia sa decida daca este mare sau nu dat fiind ca acesta este public si poate fi comparat cu alte oferte. Opinia noastra: pretul este cel corect.

Program artistic bogat gasesti la restaurante mari unde totul este comercial, pretul dublu si distractia zero.

Aceasta nu este genul de pensiune la care sa vii la cina in trening/sort si tricou/pulover si nu este pentru cei care urmaresc cantitatea in detrimentul calitatatii.

Iar, pentru Revelion, daca nu aveti camasa alba si costum, cautati alta locatie!!!

Trimis de CRB in 05.01.16 21:25:39
Validat / Publicat: 05.01.16 22:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CRB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

[05.01.16 21:53:16]

@CRB: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Poate ai și câteva fotografii care să ilustreze mai bine cele relatate?

Nicoleta G
    [06.01.16 11:28:06]

Da doamna aveti dreptate. Din pozele postate de dumneavoastra din pensiune se vede ca ati venit imbracati la cina in pluovere si tricouri (asa da eticheta!!!). Noi avem poze si filmari de la revelion in care suntem imbracati in costume si rochii de seara.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [06.01.16 12:29:43]

@Nicoleta G - sincer, nu știu unde vezi poze (de orice fel) postate aici cu autoarea acestui articol?!? (nici cu voi, de altfel, la articolul scris de tine).

Bine, nu că ar conta - dar spun asta pentru că atunci când aduci un lucru în discuție, acesta ar trebui să fie vizibil / accesibil oricui are acces la respectiva discuție.

CRBAUTOR REVIEW
    [06.01.16 12:32:46]

@Nicoleta G - Cred ca ne confundati si nu va adresati grupului care trebuie! Nu am postat nicio poza si nu aveam cum sa comentez la adresa celor imbracati inadecvat in masura in care noi insine ne-am manifestat impotriva acestor "obiceiuri".

Nicoleta G
    [06.01.16 16:15:08]

Mea culpa v-am confundat dar va provoc daca sunteti cu adevarat obiectivi si bine intentionati sa postati o dovada a faptului ca ati fost clienti (o poza cu o factura a serviciilor din minunata perioada pe care ati petrecut-o acolo ar fi foarte utila)

mihai serban
    [11.01.16 16:07:53]

@CRB -

Doamna sau Domnule (as zice L. sau angajat/angajata), pentru ca daca ati fi client nu cred ca tricoul meu v-ar fi putut taia pofta de mancare si de distractie). Oricum e un lucru bun pentru ca in felul asta ne diferentiati de grupul de la Valcea ai carui componenti au fost imbracati elegant de fiecare data, grup caruia dna L. incerca sa ne asimileze in dreptul sau la replica:

1. Restaurantul hotelului nu are afisat niciun anunt cu privire la o eventuala tinuta obligatorie a clientilor. Atata vreme cat un asemenea anunt nu exista, acestia pot veni imbracati cum doresc, cat timp nu isi expun anumite parti indecente ale corpului (nu am vazut pe nimeni imbracat astfel). La cat de rece a fost apa cu care au fost nevoiti sa se spele, ziceti "mersi" ca nu au stat cu subele pe ei, bietii clienti. Partea cu camasa, neaparat alba, e tare de tot... De unde ati scos Doamna/Domnule ca acesta este vreun etalon al elegantei? Cu privire la ce fel de loc este pensiunea Mai si ce tinuta i se potriveste, ei bine, acesta este un aspect care se impune prin conduita personalului si prin niste reguli facute publice, nu se clameaza. Legat de eleganta, asa cum spuneam mai sus, pe unii eleganta nu i-a scutit de neplaceri. Dar stiti cum e, unii prea eleganti, unii prea casual, greu sa va intre cineva in voie.

2. Despre vin: Niciodata nu se pune in pahar daca acesta nu a fost golit. Uitati aici ce zic unii mai priceputi in domeniu. Paharul nu se umple niciodata.

gandeste-rational.blogspo ... ar-cu-stil.html

3. Despre bautura de-acasa:

Singura solicitare pe care am facut-o dj-ului a fost o melodie pe care acesta nu o avea. Am inteles, nu am insistat si cu asta basta. Nu era vreo manea si nici una pe care se chiuie, desi, pana la urma, nici faptul ca anumite melodii au acces restrictionat nu ni s-a pus in vedere.

4. Exceptand o singura sticla cu care, da, pe 01.01.2016 am venit "de acasa" (nu ne-a spus nimeni ca este interzis si nu ne-a pus nimeni in vedere acest fapt, pentru ca in mod logic am fi baut-o in camera) dar care nu se gasea in menu-ul restaurantului, am platit tot ce am consumat si nu putin. Nu cred ca e vreo crima, asa cum bine spunea cineva, ca la inceputul unui an sa consumi cu prietenii o bautura pe care ai luat-o special pentru acest eveniment, cu atat mai mult cu cat ne aflam in seara in care tuica si vinul fusesera puse la dispozitie la discretie, motiv pentru care ori ca am fi optat pentru bauturile respective, ori ca am ales sa o bem pe a noastra (care, repet nu se gasea in bar) tot "paguba" aia era.

4. Pastravul. Hai ca si asta-i tare la fel ca aia cu tinuta. N-a zis nimeni sa umpleti o farfurie cu un peste. Dar cu atat mai mult cu cat aveti pastravarie, avand in vedere faptul ca nu vorbim de un restaurant select la care sa mananci ceva de dragul degustarii si ca urmatorul fel de mancare urma destul de tarziu, raman la parerea ca portia putea fi mai consistenta. Vorbim de o noapte de revelion in care se mananca si se bea si nu de vreo cina fandosita in care se serveste ceva pe un fund de farfurie si se noteaza platingul.

5. Pretul. Eu nu am spus ca a fost mare. Daca mi s-ar fi parut mare, nu l-as fi platit. Am spus ca a fost mare raportat la ce s-a oferit.

6. Mirosul din baia restaurantului. La fel a mirosit si in baia din camera tot sejurul. Repet, in cazul in care chiar sunteti, clienti, daca ati avut norocul ca la dumneavoastra sa fie altfel, nu aruncati cu noroi in cei care nu au avut acest noroc.

CRB, mihai serban, Nicoleta G
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mai [Rășinari]: