ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2016
STATUS: APOLLO
OCT-2015
single

Barcelo Sants hotel - perfecta imbinare intre util si placut

De ce am scrist imbinare perfecta intre util (partea oficiala) si placut (organizarea timpului liber) a fost deoarece a fost o excursie "oficiala" (am participat la un curs care incepea dimineata la 9 si se termina la ora 18.00) iar partea placuta, deoarece am revazut cu placere Barcelona. Fac o mica pauza din descrierea hotelurilor din China si am sa fac un scurt review despre unul dintre hotelurile in care am stat in Barcelona. In 2012 fiind pe buget de familie am stat la hotelul Bonanova Park 2* adresa Carrer del Capità Arenas, 51. Noi am avut 2 camere extra mari (din cate imi aduc aminte camerele noastre erau notate cu litere), nu am avut mic dejun inclus, locatia era linistita (rezidentiala), cu magazin Carrefour foarte aproape, statia de autobuz exact la iesirea din hotel si la cateva minute de mers pe jos statia de metrou. Un hotel foarte placut. Anul acesta mergand la un curs unde cazarea a intrat ca pret in limita acceptata de companie (intre timp la 1.04.2015 fara a fi o gluma de 1 aprilie, mi-am schimbat locul de munca), m-am cazat la hotelul Barcelo Sants. Nu am incercat sa gasesc un alt hotel deoarece este atat de confortabil sa fii cazat unde ai si cursul (in prima zi a inceput la ora 9 a doua zi la ora 8.30) incat nu am facut altceva decat sa gasesc cum ajung acolo de la aeroport (fara a apela la taxi acesta nefiind un mijloc de locomotie inclus in buget) plus alte referinte. De ce spun asta, deoarece daca mergeti pentru prima data acolo s-ar putea sa va ia foarte mult timp sa-l gasiti daca nu luati un taxi de la aeroport.

Daca stati la alte hoteluri si vreti doar sa ajungeti in centrul Barcelonei aveti ca optiuni:

Aiport Bus - din T1 (terminal 1 de regula pentru zboruri internationale) merge A1 si din T2 (terminal 2 majoritar zboruri interne si low cost) merge A2 cu 4 opriri spre oras in Piata Spaniei, Gran Via/Urgell, Universitate si Piata Catalunia iar spre aeroport cu 3 opriri Piata Catalunia, Sepúlveda-Urgell, Piata Spaniei. A1 circula la fiecare 5-10 minute functie de ora iar A2 la 10-20 minute la fel functie de ora, durata calatoriei aproximativ 30 minute. Mai multe informatii aici aerobusbcn.com/en

Tren - R2 pe care il luati din T2 de unde daca nu stiti mergrti la ghiseu si luati bilet care costa 4,10 Euro (tinand cont ca este socotita zona 4). Tot acolo insa exista si automatele de bilete cu logo-ul ATM (Autoritat del Transport Metropolità) de unde luati cartela T-10 si astfel o calatorie devine aproape 1 Euro (din ianuarie 2015 au adoptat acest sistem de tarifare integrat. Acopera o zona mai larga a Barcelonei si daca va este de folos in functie de zona in care aveti hotelul este de luat in seama.

Autobuz - Linia 46 care merge doar pana in Piata Spaniei si opreste si in T1 si in T2

Metrou – L9 – nu va bucurati insa, se pare ca e programat sa intre in functiune in 2016, si poate ca asa va fi daca nu se lucreaza ca la noi.

Mai exista si liniile de noapte (cu plecare din Piata Catalunia)

Mentionez ca fata de Piata Spaniei este cam la 10-15 minute de mers pe jos, dar incomod daca ai bagaj de aceea am mentionat calea cea mai convenabila de ajuns la hotel.

Deci in urma studiilor efectuate am procedat astfel: T1 am luat un shuttle bus pana la T2, calatorie de 10 minute (circula la fiecare 4-5 minute), unde am intrat in statia de tren pentru a lua R2 si de la automatele de bilete mi-am luat o cartela cu 10 calatorii T-10 -9.95 Euro. Spre ghinionul meu am pierdut trenul (arata cam ca o linie de metrou) si am mai stat 30 de minute pana la urmatorul. Am coborat la statia Sants (arata ca o imensa gara, cred ca este mai mare decat aeroportul Otopeni si te poti rataci usor in ea, de fiecare data ma invarteam pana ieseam corect. Hotelul este exact deasupra statiei, foarte interesant, deci cum am gasit intrarea? , noroc cu niste comentarii citite din care am inteles ca cel mai usor de reperat accesul spre hotel este sa iesi pe langa McDonalds si vezi un marcaj indicator pentru hotel, intri intr-un fel de culoar care duce la 2 lifturi si astfel la etajul 1 ajungi la receptia hotelului. Zona lobby-receptie este imensa, cu spatii mari amenajate astfel incat sa te poti aseza la o masa sa lucrezi si sa ai acces la internet sau doar sa te relaxezi. Cazarea am facut-o repede si am primit o camera la etajul 7, asa cum speram in sinea mea stiind ca privelistea e mai frumoasa mai sus. Am intrat in camera si am inceput sa inspectez locul. Intotdeauna cand ma cazez undeva verific intai tot ce pot, astfel, zona baii, care era oarecum in legatura cu camera, doar toaleta si dusul erau separate avand usi glisante fiecare. Articole de baie conform unei cazari de 4* (sampon, sapun, balsam, pasta si periuta de dinti, …...) si papuci. Exista de asemenea masa si fier de calcat. Despre camera ce sa spun, nu reuseam sa fac jaluzelele sa se ridice si duca cateva incercari am descoperit in final butonul magic si am avut parte de o priveliste minunata, un geam mare cat tot peretele si o vedere in exterior minunata. Am descoperit si radioul si l-am pornit. Ca totul sa fie minunat la radio a inceput o supermelodie, draga mie din copilarie, fiind si o melodie preferata a parintilor mei si am sa rog webmaster-ul sa o puna ca si coloana sonora

youtube care sa va insoteasca pe masura ce cititi asa cum m-a insotit pe mine in timp ce inspectam camera in continuare.

Patul-matrimonial king size de toata frumusetea (pe pat am gasit si 2 ciocolate micute in semn de bun venit) si exista chiar si masuta de luat masa in pat daca vroiam sa ma simt ca in filmele siropoase.

Televizorul – o plasma mare (fara canale romanesti), insa am stat atat de putin in camera incat nu am avut nevoie.

Exista de asemenea minibar dotat cu de toate (contra cost) si free aveai la indemana un fierbator de apa, ceai, cafea,

Restaurantul

Micul dejun era superdivers imposibil sa nu gasesti ceva ca sa-ti placa, si aveau chiar si gem pentru diabetici (stiu asta deoarece fara sa ma uit am preferat acest gem fiind ambalat in cutiute mici dupa care la masa am sesizat ca scrie diet)

Avand cursul aici (unde spre bucuria mea mai exista o persoana din Romania cu care mai apoi am petrecut timpul liber si intoarcerea in tara), am servit si pranzul (plus gustari intre). La pranz gaseai tot la fel un sortiment bogat si existau si 2 feluri de supe (am incercat si mi-au placut) iar ca desert am mancat in fiecare zi crème catalane (un fel de crema de zahar ars) o bunatate.

O mentionare a atentiei cu care tratau oaspetii hotelului a fost ca fiind ziua colegei din Romania, la intoarcerea de la curs a gasit in camera o bucata de tort festiv.

Hotelul nu este unul ieftin insa dar poate datorita amplasarii este foarte solicitat de organizatori de diferite cursuri, prezentari, avand la dispozitie multe sali care puteau fi eventual reorganizate in functie de participanti.

Am si profitat de faptul ca am avut la dispozitie cate o jumatate de zi la sosire si inainte de plecare si m-am plimbat prin oras, vizitand ceva ce ratasem in 2012. De data aceasta am urcat doar la Castel (Castell de Montjuic) am luat masina 139 din Piata Spaniei, am coborat apoi dealul pe jos pana la statuia lui Christofor Columb, pe Rambla cu vizitarea Pietei Boqueria urmata de vizitarea unui mare magazin din cauza de ploaie. Am mers de asemenea in ultima seara sa vad spectacolul minunat oferit de Fantana Magica. Cam asta a fost Barcelona 2015.

Trimis de mishu in 05.01.16 11:35:37
Validat / Publicat: 05.01.16 13:04:14

VIZUALIZĂRI: 1812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Castelul Montjuic - vedere de pe podetul care face intrarea in castel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

[05.01.16 13:03:56]

Mutat în rubrica "Barcelo Sants Hotel, BARCELONA" (nou-creată pe sait)

mishuAUTOR REVIEW
    [05.01.16 14:30:12]