Davos Hotel

MEMBRU: PREMIUM
DEC-2015
TIP: SINGLE
-----

În trecere pe la Hotel DAVOS, se poate şi mai bine!

Bună ziua şi La Mulţi Ani, nu doar în 2016!

Şi cum vă povesteam în articolul precedent, vezi aici impresii vezi impresii, fiind în interes de serviciu am avut o întâlnire de afaceri în Alba Iulia şi mai apoi m-am îndreptat în cea mai mare viteză spre Deva unde urma să am o nou întâlnire în aceiaşi zi.

Zis şi făcut, am plecat la drum, un drum aglomerat până am urcat pe autostradă, pe urmă drum întins pâna la Deva unde din cauza ceţii am ratat ieşirea de pe autostradă.

Cu toate astea am ajuns cu bine la întâlnirea programată. Printre subiectele discutate am abordat şi discuţii cu privire la oportunităţile de cazare din Deva.

Nu era pentru prima dată când eram în Deva dar vroiam să încerc şi alte variante de cazare.

Am aflat că o variantă bună de cazare este Hotel Davos, am fost convins repede şi am decis să fac rezervare la acest hotel. Spre seară am ajuns, cu greu, la acest Hotel. Zic “cu greu” dat fiind faptul că poziţia hotelului nu este chiar aşa de inspirată. Pâna la hotel am străbătut câteva străduţe întortocheate, fiind condus de o persoana foarte amabilă care a mers cu maşina lui înaintea mea. Singur cred că nu ajungeam prea devreme la hotel riscând să mă prindă noaptea pe străzile Devei.

În sfârşit am ajuns la Hotel Davos, unde la vreo două curţi distanţă, am lăsat maşina în parcarea hotelului. Aceasta nu este prea mare dar cred ca e suficienta pentru acest hotel căruia eu personal i-aşi spune Pensiunea Davos.

Am parcat maşina şi m-am prezentat la recepţie. Recepţionerul, după o legitimare sumară, i-mi încredinţează cheia unei camera de la etajul trei.

Ajuns în camera am constatat că deşi aceasta era destul de încapătoare şi bine dotată nu era prea îngrijită. Fiind foarte târziu am coborât la masă.

Comand şi neaşteptat de repede sunt servit. Am servit cina şi m-am retras la somn. Dimineaţa am servit micul dejun, acesta este sub formă de meniu fix dar în câteva variante, am ales variant nr. 1, nu cine stie ce diversificare sau abundenţa în farfurii dar sufficient pentru micul dejun.

Ca şi concluzii pentru acest hotel trag linie şi declar;

PLUSURI:

-Personal foarte amabil,

-Parcare gratuită şi inchisă pe timpul nopţii,

-Acces gratuit la internet wifi,

-Mâncare bună, felicitări bucătarului,

MINUSURI:

-Poziţonarea hotelului pe străzile întortocheate,

-Preţurile mărişoare la băuturi,

-Dezordinea din camera.

Recomand hotelului să se implice mai mult în curaţenia şi aranjarea camerelor şi amplasarea unor indicatoare care să ajute la localizarea hotelului.

Regret că nu am apucat să fac poze.

În concluzie, se poate şi mai bine. Alte informaţii legate de acest hotel se pot găsi pe hoteldavos.ro

În cea ce priveşte oraşul Deva, oraşul de sub cetate, se presupune că numele Deva este în legătură cu anticul cuvânt dac dava, care înseamnă „cetate”. Vă recomand să vă rezervaţi câteva ore pentru a vizita oraşul şi Cetatea Devei dacă sunteţi în trecere prin zonă. Merită descoperite.

Vacante placate!

DanielG&Family

Impresii încărcate de DanielG&Family in 05.01.2016 09:28:21

Validat / Publicat: 05.01.16 10:19:29

• Alte destinații turistice prin care a fost: Marina D"or - Spania, Madrid - Spania, Lugo - Spania, BULGARIA - Albena, Sf. Constantin si Elena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (DanielG&Family); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 8 voturi) nota2

[05.01.16 09:45:42]

@DanielG&Family - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=10399

- DanielG&Family
[05.01.16 10:14:55]

@webmaster26 - Am verificat pe hartă poziţia acestui hotel şi este ok.

Din păcate nu am poze, timpul prea scurt petrecut la acest hotel nu mi-a permis să mai fac şi poze dar promit că imediat ce o să am ocazia o să fac câteva şi o să le încarc aici.

Toate cele bune,

DanielG&Family

• DA, fără ezitare! (Jan.2019) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 11.01.19 de Florin M. din ARAD) - RECOMANDĂ
  • Ploaie de stele la hotel Davos de trei stele (Apr.2014) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 28.11.14 de kmy din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Cazare si masa foarte bune (Apr.2014) - punctaj satisfactie: 8.80 (scris in 05.05.14 de FlaviuGeorge din FOCşANI) - RECOMANDĂ