Unde mâncăm în zona Roman?

04.02.2010
Avatar cosminp
înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
APR-2009
EUR

Restaurant Hanul Ancuței [comuna Tupilați]

Hanul Ancutei - Bucate alese si ospitalitate moldoveneasca

in drumurile noastre prin moldova nu se poate sa nu zabovesti olecuta la hanu ancutei.

hanul ancutei se afla situat pe drumul national 2 (E85), la circa 350 km distanta de bucuresti, la circa 15-20 minute de mers de la intersectia de la sabaoani cu drumul care duce catre tg. frumos-iasi, pe stanga.

totodata, poti ajunge si dinspre suceava, de la motca fiind necesare cam 10-15 minute, intersectia cu drumul care vine de la iasi prin pascani.

asa ca, toate drumurile duc la hanu ancutei.

atentie insa, ca langa hanu ancutei se afla hanul razesilor (nu riscati, ca au riscat altii inainte), uneori facandu-se confuzia intre cele doua.

imediat cum ai intrat pe usile masive din lemn iti apare in fata ochilor o alta lume, o lume veche, parca necunoscuta si plina de mister, iar auzul iti este incantat de o muzica placuta, in dulcele grai moldovenesc. da, aici asculti numai muzica moldoveneasca asa cum la carul din stele asculti numai muzica olteneasca (postat review cu carul din stele de la beharca, langa craiova).

interiorul arata ca o hala, in stilul hanurilor pe care le-am vazut prin filmele istorice romanesti.

chiar daca ajungi la ore ciudate pentru mancat, gasesti cateva mese ocupate.

in spate se afla o terasa umbrita cu verdeata, care iti face traiul mult mai placut pe timpul verii.

de regula, dupa ce te-ai asezat la masa, esti servit cu un pahar de tuica din partea casei.

masa o gasesti intotdeauna aranjata, gata doar de adus bucatele.

in timp ce bei tuica inainte de masa, pana ti se aduce comanda, poti citi in farfurii. da, pentru ca fiecare farfurie are mici texte din povestile lui sadoveanu impreuna cu fotografia marelui scriitor.

meniul este foarte bogat si are multe specialitati moldovenesti, pentru unele dintre ele fiind nevoie sa soliciti detalii personalului.

aici poti manca, cu comanda prelabila, specialitati la tava sau protap (purcelus, berbecut, vanat), pasari (vanat) preparate sub toate formele, pastrama si must (pana toamna tarziu), dar si mancarurile excelent pregatite in stilul specific moldovenesc.

poti incepe masa cu un aperitiv, dar supa/ciorba sa fie de cocos cu taitei de casa. daca nu-ti place pastrama udata cu must sau vinul casei (sa fie rosu neaparat), poti comanda orice altceva, dar iti recomand sa fie o specialitate moldoveneasca.

personalul este destul de amabil iar bucataria merge destul de bine chiar si atunci cand restaurantul este plin.

despre preturi pot sa va spun ca in decursul anilor (pentru am fost aici de mai multe ori) au crescut, asa cum era normal, dar cunoscand cat de cat preturile de restaurante prin tara, pot sa va spun ca nu sunt foarte mari. ultima data in anul 2009 erau nitel ridicate, dar nu exagerate.

cu toate acestea, pentru ca oricum esti intr-o mica vacanta atunci cand treci pe acolo, opreste-te si bea macar o cafea. merita cel putin pentru placerea de a privi si auzi muzica moldoveneasca autentica, nu cantata si dreasa la calculator.

sa va mai spun ca hanul are si locuri de cazare, despre care am auzit ca sunt destul de modeste dar curate, iar la intrare se afla un nagazin de suveniruri.

fie iarna, fie vara, in special sambata seara, sunt multe locuri rezervate de persoane din iasi, care vin aici doar pentru placerea de a iesi in natura si istorie, dar si pentru nunti.

pentru cine nu stie, hanu ancutei este a doua cladire cand vii dinspre orasul roman, prima fiind, asa cum am mai spus, hanul razesilor. construit tot in stil vechi moldovenesc, interiorul este un kitsch arhitectural, cu personal delasator, preturi destul de mari si muzica prea tare.

detalii despre hanu ancutei poti gasi la http: //www. hanu-ancutei. ro/

Impresii încărcate de cosminp in 04.02.2010 13:08:53

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1400 PMA (din 4 voturi) nota2

[04.02.10 13:32:45]

webm, cred ca impresiile trebuiau postate la calatorie nu la hoteluri.

te rog sa schimbi titlul impresiei cu "bucate alese si ospitalitate moldoveneasca"

- david
[04.02.10 13:45:46]

De aproximativ 10 ani la drumul de intoarcere de la neamuri Pascani -Timisoara [tot] vad un indicator aflat pe partea dreapta cum mergi spre Roman care indica Hanul Ancutei.

Daca este asa aproape anul acesta nu il mai iert voi merge cu siguranta.

[04.02.10 13:56:14]

nu cred ca vei regreta. de-a lungul timpului in afara de preturi, altceva nu prea s-a schimbat.

sper sa nu le faca atat de nesimtite si sa ma injuri.

- david
[04.02.10 14:03:30]

Conteaza sa ne" simtem" bine dar din ce am vazut pe site-ul hanului cred ca este pe gustul meu.

Daca se asemana 70% cu Carul din Stele sau La Izvoare din Beharca la meniu si sevire este ok

[04.02.10 14:13:51]

Modificat titlul in concordanta cu cerintele lui cosmin si mutat impresiile si ecourile de la rubrica hotelului "Hanu Ancutei" la nou creata rubrica "Restaurante, baruri, terase" din Roman.

Reviewul se refera la restaurant, deci aici ii este locul.

[04.02.10 15:02:10]

multumesc webm.

din pacate hanu ancutei nu se afla in roman, dar eu nu am gasit sa-l asez in alta parte. m rog, este orasul cel mai mare si mai apropiat.

- Qvadratvus
[13.11.11 01:25:26]

Totuși prețurile la mîncare sunt prea mari, după părerea mea... Ambianța e ok, dar totuși...