ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2016
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 28.07.13
JUL-2015

Sejur agreabil

Precizez ca am fost la Vila Golden Beach atat in iulie 2015, cat si in august 2014, astfel incat impresiile mele vor face referire la ambele sejururi.

Ambele dati am ajuns la destinatie in aprox. 24 de ore, in jurul orei 10 dimineata... Daca in primul an am ascultat cu atentie publicitatea facuta la excursiile in zona de catre o angajata a unei agentii de turism partenere, in cel de-al doilea an, nu am mai avut rabdare si am plecat sa facem o plimbare in statiune, in asteptarea cazarii. Noi nu am cumparat nici o excursie in primul an deoarece am stat 14 zile si n-am vrut sa ne grabim. Ulterior, am constatat ca in statiune exista numeroase alte agentii de turism, la fel de serioase, cu ghizi vorbitori inclusiv de romana, la preturi mult mai mici. Dupa cateva zile, ne-am luat o excursie la Meteora, la jumatate pretul. Ne-am fi dorit sa mergem si la Skiatos, insa temperaturile ridicate (35-40 grade) ne-au descurajat. De precizat ca toate excursiile se fac pe repede-inainte, asa ca ideal ar fi ca obiectivele turistice sa fie vizitate individual, pentru a se putea suficient timp acolo unde se doreste.

Referitor la cazare, as dori sa precizez urmatoarele:

- In august, perioada mai aglomerata, ea s-a facut doar in jurul orei 14, insa in iulie, am avut acces in camera in jurul orei 13. Ideea este ca, odata ajuns la vila, esti poftit sa iti lasi bagajele pe o terasa, la gramada. Nu exista camera de bagaje, iar pe terasa respectiva sunt si camere in care sunt cazati turisti. In schimb, ti se ofera scaune pe care te poti odihni dupa drum si asculta informatiile ghidului roman despre statiune si excursii. Precizez ca nu ne-am mai intalnit cu ghidul roman in cele 2 saptamani petrecute acolo, dar pe noi nu ne-a deranjat acest lucru.

- Curatenia se realizeaza de patroana si alte 2 femei, intr-un timp relativ scurt. Dupa oboseala de pe drum, te bucuri. Surpriza e cand ajungi in camera si constati ca ea a fost facuta destul de superficial. De pilda, in baie, perdeaua de la dus nu fusese spalata cu siguranta, iar la dus se puteau zari fire de par. Capacul toaletei nu era foarte curat. In spatiul rezervat chicinetei, suportul pentru vase era murdar, iar buretele pt. vase invechit.

- Daca stii aceste lucruri de la bun inceput, iti poti lua cu tine un dezinfectant, o solutie de curatat, orice folosesti in mod normal. Noi am facut asta in cel de-al doilea an si astfel am stat linistiti tot sejurul. Nu se poate afirma ca nu se face curat, dar eu am observat ca patronii nu sunt maniaci la acest capitol. In orice caz, acest aspect l-am observat la noi pe litoral, chiar si la hoteluri de 3 stele, unde am platit cu mult mai mult.

- Chicineta este utila pentru persoanele care doresc sa gateasca sau sa ia masa fara sa iasa la taverne. Ea este utilata cu un minim necesar: la o camera dubla 2 cutite, 2 furculite, 2 linguri, 1 strecuratoare, 1 polonic, 1 tigaie, 1 oala, 1 ibric, 2 castroane de plastic si cam atat. Daca doriti sa gatiti mai mult, trebuie sa aveti in vedere ca se va face extrem de cald in camera.

- Proprietarii sunt amabili, zambitori, isi saluta turistii la intrarea sau iesirea din vila. Noi am solicitat o patura pe care am pus-o pe marginea dintre cele 2 paturi single, pt. copil si am primit extrem de repede o patura de foarte buna calitate, desi am specificat in ce scop urma sa o folosim. Prezenta lor nu e zgomotoasa si nu se comporta precum unii patroni / angajati ai hotelurilor din tara noastra. Noi am apreciat mult acest lucru; e drept ca nu am creat probleme, insa nici nu am avut senzatia ca deranjam, precum uneori la noi.

- Am remarcat si noi clasificarea aflata pe usa camerei si singura stea existenta. Personal, nu stiu exact cum sunt clasificate hotelurile la greci, insa nu trebuie sa confundam aceasta stea a lor cu 1 stea la romani. Noi am echivala conditiile acestui hotel cu cele ale unei pensiuni de 3 margarete de la noi. De fapt, cred ca in aceasta statiune conditiile sunt oarecum aceleasi, difera doar distanta pana la plaja. De remarcat ca cei 150 m specificati in ofertele agentiilor sunt de fapt vreo 300m, dar pe noi nu ne-a deranjat foarte tare, caci am preferat sa facem putina miscare.

- Referitor la galagia mentionata in alte postari, as putea spune ca in unele nopti am dormit mai putin din cauza tinerilor care inchiriaza atv-uri si se manifesta zgomotos in toata statiunea, netinand cont de ora, dar si din cauza masinilor care ridica gunoiul in jurul miezului noptii. Nu am avut parte de vecini extrem de galagiosi nici intr-un an. Evident, ca vecinii din vila care aleg excursia la Skiatos pleaca devreme si fac zgomot inainte, insa noi am inteles situatia.

- Nu am sesizat schimbari la cazare in cei 2 ani, nici in bine, nici in rau.

In ceea ce priveste statiunea, nu e una frecventata de oameni foarte instariti. Am intalnit toate natiile posibile, insa vestimentatia si alte aspecte ne-au facut sa tragem aceasta concluzie. E adevarat ca singurul Ferrari vazut in apropiere de biserica din centru avea numere de Romania si ca mai exista turisti care tin sa-si afiseze ostentativ conditia sociala. Insa, in general, aici vin oameni in cautarea unor conditii decente, nu luxoase, care pun in balanta raportul calitate-pret. De precizat poate ca pe litoralul romanesc, pentru aceeasi suma, nu obtii aceste conditii de cazare.

Statiunea e extrem de aglomerata la sf. de saptamana, la fel si plajele. In zona centrala, in jurul bisericii, nu ai loc decat foarte devreme. Noi am ales in ambele sejururi plaja dinspre Olympic Beach, dupa port. E cam mult de mers pana acolo (20 min aprox. faceam aproape zilnic), insa acea portiune avea avantajul unei portiuni mai late de plaja, la fel de curata si cu apa la fel de limpede ca si in centru. Ca dezavantaj, aceasta plaja nu are sezlonguri. Am intalnit multe familii cu copii, caci intrarea in mare e extrem de lina si in plus, copiii se pot juca linistiti in nisip, fara ca parintii sa faca atac de cord. Aici veneau familii cu masini, pe care le parcau pe marginea soselei.

Vanzatori ambulanti exista, ca si la noi, dar nu sunt atat de galagiosi incat sa nu poata fi ignorati. Cei mai multi (europeni) vand gogosi, dar am vazut si africani cu genti sau ochelari de soare.

Noua ne-au placut in mod deosebit ospitalitatea greceasca pe care am remarcat-o la putinele taverne unde am luat masa (acel desert oferit din partea casei, cat si dorinta de a te face sa te simti bine la ei), uleiul de masline (cel veritabil, de calitate), maslinele preparate traditional (diferite de cele pe care le gasim in magazinele noastre), fructele proaspete (in iulie, cirese si nectarine, iar in august, smochine proaspete, de diferite soiuri, pe care le-am gasit la vanzatori ambulanti) si relativ ieftine.

Sper ca am reusit sa ofer informatii utile celor dornici sa isi petreaca vacanta la acest hotel, in Paralia Katerini.

Trimis de doraplimbareata in 04.01.16 21:08:16
Validat / Publicat: 04.01.16 22:40:49

VIZUALIZĂRI: 4325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doraplimbareata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

webmasterX [04.01.16 22:40:32] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=6635

calatorul [23.01.16 17:12:56] »

Adaug si eu votul pentru SB cu felicitari pentru vacanta reusita, ma bucur ca v-au placut grecii cei ospitalieri. Aveti dreptate privind zona turistica vizitata, eu v-as recomanda sa incercati in Grecia si alte locuri chiar mai aproape de Romania, ca peninsula Halkikiki sau insula Thassos, cu preturi la fel de bune, locuri si plaje mult mai frumoase. Succes si alegere inspirata!

doraplimbareata [19.06.16 10:49:20] »

@calatorul - Va multumim pentru sugestii!

doraplimbareata [19.06.16 10:52:30] »

@webmasterX - Din pacate, nu am facut fotografii strict pentru site. Insa pe viitor, ne vom gandi si la acest aspect.

calatorul, doraplimbareata
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach Hotel: