ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2016
ÎNSCRIS: 25.06.08
DEC-2015

Anul nou petrecut la un hotel nou

Dupa cativa ani buni in care am trecut dintr-un an in altul la Hotel Bradul din Covasna, anul acesta am ales sa petrecem cele cateva zile de vacanta care se suprapun trecerii dintre ani la Hotelul Mercur (situat in spatele Hotelului Bradu) - un hotel nou construit, proaspat dat in folosinta in toamna 2015.

Camerele sunt spatioase cu ferestre mari, iar dotarile cu SMART TV, climatizare reglabila electronic, minibar, senzori de fum si multe altele asigurandu-i de departe cele 4 stele care sunt desenate la intrare.

De altfel, de la intrare ai senzatia ca "miroase a nou".

Am incercat si piscina, care avea si facilitati de masaj acvatic lombar si cervical, si sauna din cadrul bazei de tratament situata la demisolul hotelului. Nu am apucat sa facem si cate o sedinta de masaj intrucat era destul de solicitata persoana care se ocupa de acest serviciu.

Am preferat in schimb o plimbare pana la partia de la Comandau pe care se putea schia, dar nefiind schiori, partia era utilizata de multe sanii.

De mancare am ramas placut impresionat, sortimentele fiind suficiente, bine alese si frumos aranjate pe farfurii.

Ne-am mai putut delecta cu tuica fiarta si vin fiert langa tochiturile de berbecut si de vita pregatite in aer liber, cu sorici si fripturi de porc servite in aer liber si bineinteles cu un spectaculos foc de artificii in noaptea de Revelion.

Multe multumiri directorului general al hotelului - dl Onea care a stat tot timpul printre turistii cazati la hotel, facandu-ne sa ne simtim excelent si sa nu ne lipseasca nimic.

Singurul aspect neprevazut a fost "lipsa zapezii" in Covasna, pe care insa am compensat-o cu plimbare la Comandau si relaxare al piscina si sauna.

Din punctul meu de vedere, acest hotel este unul dintre cele mai bune hoteluri din zona, iar odata cu "intrarea pe piata" a super-bazei de tratament de care dispune cred ca va deveni cel mai cautat hotel din zona.

Daca timpul ne va permite, poate il vom incerca si cateva zile la vara, mai ales ca am inteles ca va avea in dotare si un teren de tenis de camp.

Trimis de flor1n76 in 04.01.16 16:57:00
Validat / Publicat: 04.01.16 17:31:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 2986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flor1n76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

webmaster26 [04.01.16 17:16:41] »

@cristianiana - Fiind vorba de un hotel deschis de curând, câteva fotografii realizate de voi acolo, ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii posibil interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19812

Mutat în rubrica "Mercur Hotel, COVASNA" (nou-creată pe sait)

flor1n76 [04.01.16 21:31:18] »

@webmaster26 -

pozitionarea este aproape OK

hotelul Mercur nu este pe partea cu hotel Clermont, ci este pe partea cu hotel Bradul, imediat in spatele acestuia

asadar, pe strada care merge spre vila de protocol RAPPS (fosta vila a lui Ceausescu), Clermont este pe stanga, Bradul este pe dreapta si urmeaza imediat Mercur tot pe dreapta

FANDANGO, flor1n76
    Alte impresii din această RUBRICĂTTS **** Spa & Welness Hotel (ex Mercur) :