ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2016
colegi
2 AD. + - COPII -- v: -

la PMM* = 368 CNY

Hoteluri China - partea I - Weifang

Incerc ca in urmatoarele postari sa mentionez cateva dintre hotelurile din China despre care as vrea sa spun cate ceva mai mult avand fiecare un ceva al lui. Ca o nota generala am fost multumita de locurile in care am stat motivul pentru care am vrut sa scriu despre ele este faptul ca in China este destul de greu sa alegi un hotel iar eu nu m-am lasat doar pe mana agentiei, am verificat majoritatea locatiilor si am mai cerut unde a fost cazul si parerea celor din zona in care ne-am deplasat, cu una dintre colaboratoare (din Beijing) stabilind chiar o relatie de prietenie.

Am pierdut mult timp citind despre hoteluri si in final totul a fost ok. Ca preturi hoteluri bune gasesti cam la 80-100 Euro camera pe noapte (prin agentie) in orase mai mari, iar in orase mai mici si la 55 Euro.

De ce mentionez acest hotel Weifang International Financial Hotel, nu stiu daca la cate hoteluri am parcurs prin China chiar a fost cel mai deosebit, insa este printre cele care merita mentionate. In mai 2013 am stat acolo, iar in 2014 dupa ce agentia era sa ne dea plasa (nu din vina lor deoarece daca intrai pe locatie scria Weifang asa cum cerusem dar la ei insemna toata zona astfel incat hotelul era de fapt cam la 80 km de oras), am preferat sa stam tot la acest hotel.

O sa vedeti din poze, camera a fost ok, articolele de baie ca in postarea anterioara (hotelul din Malaesia - vezi impresii), de asemena lucru valabil pentru toate hotelurile din China, paturile erau de vis (pentru gustul meu, am citit si remarci mai putin placate), nici moi insa nici tari, cu perna cu diferite umpluturi sau daca nu erai multumit puteai solicita si altceva, suficient de largi incat sa te simti confortabil fara a fi stresat ca daca te intorci pe partea cealalta ai sa cazi din pat.

Ce mi-a placut insa in mod deosebit era ceea ce vedem pe fereastra, de ce zic asta, deoarece pe partea cealalta era un fel de parc in care seara se adunau localnicii de toate varstele si era un adevarat spectacol. Unii dansau (in perechi sau solo), altii faceau diferite exercitii pe muzica sau nu, altii faceau sport, altii cantau la instrumente iar altii se uitau, pozau si filmau, adica eu.

Am incercat sa trec neobservata, dar chiar daca era noapte zona din care veneam eu de fapt era usor de intuit. Ca o paranteza este exact ca in gluma in care un spion american super, extra pregatit a incercat sa se infiltreze printre rusi, a cantat mai bine ca ei, a dansat, a vorbit mai bine ca ei si de fiecare data ei spuneau, tu nu esti rus, in final el ii intreaba dupa ce si-au dat seama, la care raspunsul lor a fost- pentru ca esti negru.

Nu mi-a fost frica sa stau in parc seara la ora 22 nici singura (colega mea era rupta dupa toata alergatura din timpul zilei, eu am incercat sa profit la maximum), ei doar se uitau la tine curiosi.

Ca mancare si aici pot spune ca am mancat foarte bine, in afara de mancarea lor traditionala am mai mancat o pizza foarte buna si de asemenea pui de balta (pentru cine nu stie – picioare de broasca) la frigaruie.

Recomand hotelul cu placere.

Trimis de mishu in 04.01.16 15:03:30
Validat / Publicat: 04.01.16 16:40:43

VIZUALIZĂRI: 2551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 acesta este parculetul despre care va spuneam ca au loc diverse activitati seara, dimineata se face doar gimnastica
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 368.00 CNY pe cameră

webmaster21 [04.01.16 16:35:44] »

Mutat în rubrica "Weifang International Financial Hotel [Weifang], CHINA NATURALĂ" (nou-creată pe sait)

mishu [04.01.16 17:03:59] »

@webmaster21 - acesta este hotelul, atunci cand am vazut adresa am recunoscut-o tinand cont de cat am puricat locatiile. Multumesc