Eden Hotel

DEC-2015
REGIM MASĂ A.I

Impresiile mele despre Complex Hotelier Eden, 3*, Predeal

Buna ziua, dragi turisti,

Am petrecut Craciunul aici, alaturi de câteva cupluri. Oferta continea si doua zile gratuite, 22-23 dec, noi am putut ajunge pe 23, am rezervat un apartament, deasupra restaurantului, la etajul 1. Scriu acest review pt ca, consider ca lumea trebuie informata. Cu ce sa încep?

Cazarea

Apartamentul 101, era spatios, cu salon, tv, canapea, fotolii, masuta, oglinda, sifonier, mocheta peste tot. Camera, cu doua paturi alaturate, mare si ea, curata, tv, veioze, oglinda, birou, lenjerie curata, minibar. Este o fereastra Velux, actionata prin telecomanda, care trebuie ceruta la receptie. La început, a urcat receptionerul în apart. ca sa o deschida, apoi a iesit cu ea, zicând sa o cerem oricând avem nevoie (!). A doua oara, am cerut-o, pe un ton ferm, si am lasat-o în camera pâna la sfarsit. Apartamentul, foarte calduros, era placut, dormeam cu geamul deschis, si tot era ok... Baia, ok, destul de mare, cu cabina de dus, corect echipata. Curatenia, superficiala, se faceau paturile si cam atât... prosoape schimbate dupa patru zile. Am avut si probleme, muzica din restaurant ce se aude f tare în camera, femeile de serviciu încep munca devreme, nu au nici o jena, vorbesc f tare, trântesc... Am vorbit cu o doamna responsabila, care s-a scuzat, si a zis ca o sa ia masuri. Nu au mai facut galagie, dar au continuat cei de la receptie cu cei cu spalatoria (cei care veneau sa aduca lenjeriile curate si le luau pe cele murdare...).

Masa

Mâncarea buna, destul de variata. Bauturile erau, majoritatea, de la dozatoare, mai putin berea si apa plata, alcoolul facut de casa. Ospatarii, foarte atenti, politicosi, purtau manusi albe. Munceau f mult, din greu, dar erau mereu atenti, pe faza. Singurul bemol, dar cel mai important, mâncarea era aproape tot timpul calduta, sau rece. Un mare minus. La un moment dat, am rugat un ospatar sa îmi încalzeasca mâncarea... Un altul, toate mesele erau fara fetze de masa (doar la masa festiva au fost), iar pe ele, pe toate marginile erau niste cartoane mari de publicitate, nu stiu ce premiu de excelenta de la Booking.com... Erau pe toate mesele, la interior, la exterior, erau obositoare si impuse, stresante. Era de ajuns una, pe un perete, la receptie, zic si eu, dar nu peste tot. Evident, se fuma în restaurant, cum altfel, de ce sa nu fumeze si cei care nu sunt fumatori, dar mai ales copiii.

Divertismentul

Ambianta a fost frumoasa. Muzica frumoasa, pt toate gusturile, muzica româneasca, populara, romante, din repertoriul international, colindatori, dansatoare, a fost superb, lautari... Nota 10!

Concluzii

Doamna responsabila, care are vreo 60 si ceva de ani, ar putea fi un pic zâmbitoare, era vesnic îmbufnata. Niste prieteni i-au dat "buna dimineata! ", dânsa le-a raspuns cu raceala, dupa care, "închideti usa în urma voastra! "Domnul de la receptie ar putea întâmpina turistul cu un mic zâmbet, ar conta mult, e primul angajat pe care îl întâlnesti în hotel, prima impresie e cea mai importanta. Nu se face îndeajuns pt pastrarea linistii turistilor, femeile de serviciu nu dau doi bani pe asta. Se continua permiterea fumatului în restaurant, la receptie, pe holuri. Doar în camere nu se fumeaza! E deja ceva!

Daca m-as mai întoarce? Da, pt amabilitatea ospatarilor, pt programele artistice, pt calitatea bucatelor.

Nu m-as mai întoarce, pt ca daca esti cazat în corpul principal, deasupra restaurantului (de fapt, sunt trei corpuri), îti este imposibil sa te odihnesti, din cauza galagiei din restaurant, a muzicii care dureaza pâna la ore târzii, indecente. Nu m-as mai întoarce, pt ca si în ziua de azi, asa zisa lume civilizata, înca mai esti nevoit sa iei masa lânga fumatori. Numai în restaurantul în care era servit md era un loc special destinat fumatorilor, trebuie sa remarc asta. Conducerea nu vrea sa stie de vorba aia româneasca, "Clientul nostru, stapânul nostru". Nu am avut pretentia sa fiu tratat ca un stapân, ci doar sa ma pot odihni si sa pot servi masa fara sa inhalez fumul celorlalti...

Impresii încărcate de ALI-Lilas in 03.01.2016 22:41:06

Validat / Publicat: 03.01.16 23:42:27

• Alte destinații turistice prin care a fost: Spania (Madrid, Barcelona, Mallorca, Ibiza), Belgia, Turcia, Franta, Germania, Italia, Olanda. Anglia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ALI-Lilas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13700 PMA (din 15 voturi) nota2

[03.01.16 23:41:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1836

***

Mutat în rubrica "Eden Hotel, PREDEAL" (deja existentă pe site)

***

- Dabator
[04.01.16 00:22:17]

@ALI-Lilas - Un articol foarte reușit și bine argumentat.

Am stat și eu la acest hotel și am fost foarte mulțumit. Drept e că nu am stat în corpul principal și am fost feriți de zgomot și nici nu am fost în plin sezon (nu mai spun Revelion =))). La recepție am "prins" două doamne, una extrem de drăguță și primitoare. Cea de a doua cred că e cea descrisă de tine și, din păcate, sentimentul meu a fost același :(.

Per ansamblu eu am fost foarte mulțumit însă am avut doar micul dejun la hotel. În consecință experiențele au fost un pic diferite...

Aș vrea să mai citesc impresii scrise de tine, așa că sper să nu te oprești aici.

[04.01.16 12:44:35]

@Dabator: Buna ziua! Ma bucur ca esti in asentimentul meu, pt ca astfel, ceilalti turisti vor intelege ca nu inventez nimic, ci ca spun adevarul, asa cum este el.

Sper pt acest complex hotelier, ca aceste lucruri negative sa dispara, pt ca doar asa, isi va creea o reputatie solida, daca isi doresc asa ceva.

Chiar sunt curios daca ma va contacta cineva din partea hotelului, pt o discutie constructiva si pertinenta, daca cineva e totusi interesat de bunul mers al unitatii.

Vacante placute iti doresc, oricine ai fi!

- Nasvasile
[09.09.16 21:38:30]

@ALI-Lilas: Ce poti sa spui de facilitati (ex: locul de joaca etc.), distractie (ex: fun park, mos craciun, sanie etc.) si obiceiurile traditionale (ex: colinde, taiatul porcului etc.)?

Multumesc

[10.09.16 15:14:11]

@Nasvasile: au un teren de baschet, care e si pe post de minifotbal, nu știu daca e gratis. despre sanie nu știu, nu era prea multă zăpada. pot spune despre colinde, vin colindători in ajun, in ziua de Crăciun, in restaurant, e foarte frumos, sunt colindători Adulți, sunt copii care cânta in cor cu solista formației angajate... Cât despre pomana porcului, ei taie porc acolo, se arde paie, e mișto rău. Se mănâncă acolo in niște foișoare, numai bunătăți, ciorbe, țuica fiarta, pt ambianta este o formație de trei patru lăutari care cânta romanțe, populară, e frumos. Te servești cu sorici direct "de la sursa", e decupat in mici pătrățele si fiecare se servește si apoi pune in sare... daca mai ai întrebări, nu ezita.

- Nasvasile
[11.09.16 19:33:11]

@ALI-Lilas: Multumesc pentru informatii.

[13.09.16 09:43:42]

@Nasvasile: Nu ai dc. Nu stiu daca ai citit review-il meu, despre complexul Eden. Complexul nu e rau, daca ar îndrepta anumite lucruri, ar fi extraordinar, dar e greu pt așa ceva în România. Trebuie sa interzică fumatul în hotel, clar! Trebuie ca angajații sa înceteze sa facă gălăgie in hotel la ore matinale (le merge gura femeilor de serviciu, dimineața pe holuri, de nu se poate... pun aspiratorul devreme)... Mâncarea este, cum am mai spus, călduță, nu se poate așa ceva... Pai o firma care se respecta, nu face așa ceva, e ceva normal ca mâncarea sa fie caldă în permanență, nu numai atunci cand este gătită (pt ca se face economie la curent, recipientele in care păstrează mâncarea, in restaurant, nu sunt date la maxim...) În concluzie, eu în condițiile astea, nu m-as mai întoarce acolo. Muncesc un an de zile, si o vacantă plăcuta este binemeritată. Atunci de ce sa o stric în asemenea condiții? Cred ca merităm cu toții, mult mai bine. Nu credeți?