ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 01.01.13
SEP-2015

Peste asteptari

Avand de ales intre Hotel Karmir (Kemer) si Hotel Crystal Admiral Resort (Side)... am ales Karmir si am facut foarte bine pentru ca am avut un sejur perfect. Am fost in perioada 15 – 21 septembrie, nu era foarte aglomerat si vremea a fost superba … temperaturi de minim 26-28 grade si maxim 31-34 grade.

Resortul este nou (din 2014), are 286 de camere, un teritoriu de 18000 mp, curte frumoasa cu vegetatie si flori si se afla langa Goynuk, la 9 km de Kemer si la 40 km de Aeroportul Antalya. Drumul de la aeroport pana la hotel a durat o ora, cazarea s-a facut repede - chiar daca am fost 8 familii de romani care am coborat din autocar - iar la ora 16:00 am fost cazati. Initial am primit o camera la etajul 3 (mansarda) unde era foarte cald cand am intrat. Dupa ce am coborat la receptie si am cerut alta camera, la un etaj inferior, am primit o camera la nivelul receptiei care este un parter inalt pentru ca la demisol (spre curtea interioara) este restaurantul. Camera ne-a fost schimbata fara probleme si fara sa dam vreo atentie. Personalul este foarte amabil si vorbeste engleza cat sa te poti intelege.

Camera frumoasa, curata, dotata cu parchet, doua paturi lipite (saltele si perne de calitate), un fotoliu, TV cu ecran plat (avea si TVR Romania), 2 cartele magnetice de acces in camera, aer conditionat individual (il porneam doar seara cand mergeam la cina si il opream cand reveneam in camera la somn... daca tot aveam doua cartele magnetice), papuci de casa, dulapul din hol este mare cu doua usi rabatabile pe una din ele fiind si oglinda, seif (nu l-am folosit), minibar aprovizionat cu: 2 sticle de 1/ 2 l cu apa plata, 2 sticle de 1/2 l cu apa carbogazeificata, 2 sticle de 330 ml cu bere, 2 doze suc (cola si fanta), 2 cutii suc (cu pai); doar apa plata se completeaza zilnic.

Balconul este mare cu 2 fotolii, o masuta si uscator de rufe pe perete.

Baia este destul de mare si frumos aranjata, este dotata cu cele necesare: sapun, sampon, gel de dus, lotiune de corp, casca pentru cap si uscator de par iar la dus este perete de protectie din sticla. Zilnic se face curat in camera (aspirat si spalat pe jos), completat consumabilele din baie, schimbat prosoapele si luat gunoiul. Nu ne-am intersectat niciodata cu cea care facea curat pentru ca noi plecam din camera dimineata (la micul dejun) si ne mai intorceam in jurul orei 17:00 sa facem dus si sa ne pregatim pentru cina.

Hotelul este cochet, curat, cu servicii bune si intr-o zona cu un peisaj minunat. In fata hotelului (intrarea la receptie) este muntele iar in spate (poarta de acces a curtii hotelului) este marea (peste drum la 100 m). In holul hotelului este o scara interioara circulara pe unde se coboara la parter unde este zona SPA, magazine, restaurantul principal, patiseria Sapphire (cu program 10:00-17:00) si iesirea in curtea interioara.

Resortul are doua piscine exterioare (una mare si una mica cu 3 topogane) cu apa curata si fara miros de clor si o piscine interioara. In piscina interioara nu am fost si nici nu am vazut pe nimeni, probabil pentru ca a fost cald afara si toata lumea era in piscinele exterioare si la plaja. Prosoapele de plaja obtinute pe baza de carduri se pot schimba zilnic in zona SPA (program: 10-18).

Restaurantul principal unde se servesc cele trei mese principale (si bufetul de la miezul noptii) are si terasa care este destul de mare … in perioada in care am fost noi nu era problema cu gasirea locurilor libere. Mancarea este foarte buna, variata, nu are rost sa detaliez … se stie ca la turci sotimentele sunt vaste. As mentiona doar ca la cina, pe langa cele multe, nu lipseau: puiul la rotisor, diversele feluri de peste (prajit, fiert, pane, salata) si diverse mancarurile in vase de lut proaspat scoase din cuptor. Vinul (rosu si alb) era servit la masa de chelner din sticle imbuteliate.

Mai sunt doua restaurant a’la carte cu program 19-21: Amethyst (Italian) si Rubi (turcesc). Nu am fost la niciunul … pentru cel italian se plateste rezervarea 10 $ de persoana, ceea ce mi se pare cam aiurea, iar la cel turcesc nu stiu daca este vreo regula … nu am mai verificat.

Langa piscina este Quartz Snack-ul cu barul aferent (program: 13:00-16:00) unde se pot comanda produse fast-food: hamburger, schaorma, cartofi prajiti, pizza, … si bauturi specifice barurilor (cafea, bere, sucuri, lichioruri, cocktailuri si altele … nu stiu ce mai era pentru ca noi nu am mai comandat altceva).

La Rubi restaurant (program: 12:00-16:00) se servesc gozleme, doua feluri de pizza turceasca, macaroane cu branza – foarte bune si se poate bea ayran.

Aqua Marine Bar - barul de la piscina este deschis toata ziua incepand cu ora 10:00 pana la ora 00:00, iar la Diamond Bar (lobby bar) de la ora 08:00 pana la 00:00. Doar la lobby bar se poate servi si cafea turceasca (free).

La barul de pe plaja de pot consuma doar bauturi … nu este mancare. Dupa amiaza vine un baiat pe plaja cu o cutie frigorifica plina cu inghetate si le imparte celor de pe plaja.

Plaja este cu nisip amestecat cu pietris dar inainte de a intra in apa este pietris, mai marunt apoi mai mare pana la vreo doi-trei metri dupa intrarea in apa dupa care este mai mult nisip. Intrarea in mare se face cu un prag, specific zonei, dupa care esti deja cu apa pana la genunchi apoi merge relative lin pana la vreo 3-4 m cand esti cu apa pana la gat. Apa marii este foarte limpede iar cand am fost noi a fost si foarte calda.

Animatie destul de buna. In timpul zilei erau tot felul de jocuri: tenis, volei, polo, darts, aqua gim iar seara spectacole de muzica si dans destul de dragute. Nu prea am stat la spectacole pentru ca in fiecare seara mergeam la plimbare … gura casca pe strada cu bazaruri care este la aprox. 100 m de hotel. Cand ne intorceam mai prindeam ceva din spectacol dar de obicei ne asezam la bar/terasa si urmaream/ascultam de la distanta. Intr-o zi, cand era ceva nor am facut o plimbare pana in Goynuk … intrarea in localitate si centrul sunt dragute dar cand mergi mai in profunzime apar si zone mai paraginite.

Per ansamblu ne-am simtit foarte bine si nu stiu daca a fost ceva care sa poata fi notat ca minus pentru ca eu m-am bucurat de ceea ce ofera hotelul si nu am cautat defecte/neajunsuri.

Concedii frumoase tuturor!

Trimis de cmari67 in 03.01.16 03:34:46
Validat / Publicat: 03.01.16 11:20:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 7670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cmari67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[03.01.16 07:11:37]

@cmari67: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

cmari67AUTOR REVIEW
    [03.01.16 14:43:44]

@webmaster39 - Da... este OK

marc ena
    [11.07.17 16:37:18]

Am petrecut cu sejur minunat la Karmir Hotel in luna iunie 2017. Avem numai cuvinte de lauda pt. locatie, curatenie, mancare si amabilitatea personalului.

Il recomandam cu caldura celor care doresc un concediu linistit si totodata placut.

Dovada ca ne-a placut f. mult e faptul ca vom reveni in luna august impreuna cu copiii si prietenii nostri...

cmari67, marc ena
    Alte impresii din această RUBRICĂKarmir Resort & Spa Hotel [Goynuk]: