ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2015

Vacanţă în Muntenegru şi Albania

Inceputul luni mai, am ales din nou zona Muntenegru cu toate ca pina acum am mai fost de mai multe ori (sper sa mai pot spune si in viitor tot asa despre Muntenegru).

Cei mai multi turisti romani care au fost in vizita sau doar in tranzit prin aceasta mica tara poate ca imi dau dreptate, altii nu, cineva la un ecou al meu a si scris spunind in felul urmator... Nicule mai e state... o mai fi state dar eu tot acolo am ajuns, ce sa fac? fiecare cu defectele lui.

Asa cum multi din zona Bucuresti o iau tot spre Bulgaria asa si eu o iau tot spre zona Muntenegru. Distanta din Timisoara pina la marea noastra e putin mai mare ca distanta pina la mare in Muntenegru. Vreau la mare, ce fac, aleg si vad ca tot aia am ales in ultimi ani.

In Muntenegru inca se poate merge cu un buget decent, ceva mai mic ca in mult mai laudata Croatia (am fost, am vazut, am alest tot Muntenegru, nu numai din cauza termenului buget)

Nu stiu cit timp termenul asta de... buget decent... pentru Muntenegru va mai fi valabil, cine a fost in zona stie ce spun, cine nu sa mearga si sa vada.

Veti gasi acolo si munte si mare la un loc si extreme de la un capat al litoralului la altul, ex una e zona Kotor si total alta e zona Ulcinj.

Unii turisti romani daca vor ajunge prima data in zona Ulcinj vor spune hai sa plecam de aici ca am ajuns unde nu trebuie si ne ratam vacanta, sau in zona Kotor - pai unde facem baie?

Asa ca atentie ce asteptari aveti de la zona asta.

Transportul

A fost ca de obicei cu trenul partea cea mai mare si unde nu era tren cu autocarul sau minibuz, in Albania am mers pentru prima data si cu furgon un fel de mini buz local.

Cel mai bine a fost cu trenul, traseul Belgrad - Bar cu tren de noapte la cuseta, traseul asta l-am mai facut si ziua, atunci vezi cam ce e aia peisaj dar cu trenul de zi ajungi la capat dupa ora 8 seara, trenul de noapte ajunge dimineata la capat la Bar si ai timp destul sa ajungi la cazare inainte de prinz.

Prima cazare

Am luat de la o agentie de turism (una in care am incredere) un pachet all inclusive de 8 nopti la un hotel din o zona din Muntenegru mai putin agreata de turistii din ro (cei care au fost in zona asta stiu de ce) eu am mai fost in zona in anii trecuti dar doar cazare, statiunea se numeste... Ulcinj... zona majoritar musulmana.

Hotelul se numeste Otrant de 4* si e situat in zona turistica din afara orasului Ulcinj in zona denumita... Copacabana de Ulcinj... sau... Velica Plaja... unde e si cea mai mare si lunga plaja din Muntenegru cu nisip fin, Plaja incepe de la acest hotel si se termina la granita cu Albania are aprox 12 km.

De pe partea asta de mare adica de sus de la Slovenia pina jos dupa Albania e cea mai mare plaja cu nisip fin.

Am vrut sa vad si zona asta, in ani trecuti am fost cazat in statiune in centru unde e plaja mica denumita de localnici... Mala Plaja.

De pe plaja din fata hotelului se vedeau muntii din Albania, eram prea aproape, de acasa am planificat sa fie si Albania dar o statiune la mare. De la hotelul unde eram cazat se organizau excursii si in Albania dar nu prea agreez genul asta de excursii, eu vroiam la mare si sa fie si citeva zile acolo.

Dupa vacanta asta la all inclusive am plecat mai departe fara nici un fel de rezervare in Albania la mare.

Drumul si cazarea in Albania

Am plecat din autogara Ulcinj spre Shkodra cu un microbuz care facea curse zilnic pe ruta Ulcinj - Shkodra - Tirana. Dupa vama am spus celui care insotea soferul si se ocupa si de bilete unde vreau sa merg, cind a auzit cum am pronuntat m-a corectat, se scrie in un fel si se pronunta altfel.

Eu vroiam sa merg la Velipoje la mare si vroiam sa cobor in locul unde oprea microbuzul dar soferul a oprit undeva inainte si mi-a aratat locul de unde sa iau furgonul, nu prea stiam ce e aia furgon, au trecut vreo doua pe linga mine si unul a si oprit sa zica ce astept, am pronuntat - Velipoje - a vazut ca nu pronunt bine si a zis hai urca. Corect se pronunta Velipoi.

Dupa aprox 30 minute am ajuns la mare si am dat sa platesc cu euro, nu aveam leka moneda albaneza, nu stiam cit sa dau, am dat 2 + 2 euro si se uita ala la mine, eu nu stiam daca e destul, pina la urma am inteles ca e prea mult.

Am ajuns in zona falezei si am plecat sa caut cazare, eram undeva in centru pe faleza si nu stiam unde sa merg la stinga sau la dreapta, am luat-o la dreapta pe faleza si am vazut vreo doua trei hoteluri in zona, erau si ceva tuisti, am intrat in un hotel si dupa ce am vazut camera am si ramas acolo datorita pozitionarii hotelului chiar pe plaja. Am ramas aici 4 nopti platind la inceput doar doua si prelungind dupa. Poate voi detalia odata dar cred ca nu sunt amatori de Velipoje.

Inapoi din nou la Ulcinj

Dupa vizita aici la mare la albaneji am plecat din nou la Ulcinj.

Drumul cu furgonul la Shkoder si de acolo am luat acelas microbuz care venea de la Tirana, erau aceeiasi adica sofer plus insotitor, cind m-au vazut insotitorul a pronuntat zimbind... Velipoi.

Am ajuns din nou in Muntenegru la Ulcinj si am mers de data asta in zona unde este Mala Plaja adica plaja mica din oras si am mers sa caut cazare chiar pe plaja.

Zona asta e diferita de aia unde am fost tot la Ulcinj la all inclusive. Aici e plaja mica nu kilometrii multi ca dincolo asa ca daca ajungeti la Ulcinj trebuie sa va informati ce vreti si mai ales unde. Una e in oras si alta e afara din oras. Aici in oras si in zona plajei mai se dadea si ora exacta de la moschee si iti aducea aminte unde esti.

Dupa citeva zile petrecute si aici dar altfel, fara all inclusive am plecat mai departe iesind din zona musulmana.

Petrovac

Am ajuns aici cu autocar via Bar.

Alta lume altceva total diferit, parca eram in alta tara cam asa poti spune cind ajungi aici si vi din zona Ulcinj. In zona asta am mai fost si asta a si fost motivul revenirii aici in primul rind datorita peisajului din zona aici peisajul e deja spectaculos pot spune sigur ca e printre cele mai frumoase din zona de litoral.

Am stat si aici citeva zile la o pensiune foarte aproape de faleza si in una din zile am fost si la Cafe Bar Ponta.

S-a terminat si aici si am plecat din nou spre alta statiune in sensul de mers spre Budva si am ajuns in statiunea

Rafailovici

Statiunea Rafailovici e situata foarte aproape de Budva. Dupa Budva urmeaza statiunea Becici unde sunt cele mai multe resorturi cu all inclusive, in continuare este Rafailovici, practic toate aceste statiuni sunt lipite una de alta doar denumirea difera. Mergind pe plaja din Budva pina in capatul statiunii Rafailovici durata e cam o ora.

Daca ar fi de ales dintre cele trei fiecare ofera altceva, ex - plaja mai buna la Rafailovici, la Becici resorturile si la Budva cetatea, eu pina acum am fost cazat in toate cele trei statiuni, bineinteles ca am inceput primul sejur la Budva mai demult.

Am stat si aici citeva zile tot la pensiune si am luat-o de data asta inapoi in sens invers adica directia spre Bar si am ajuns la

Sveti Stefan

De la Budva spre Becici - Rafailovici - Sveti Stefan circula autocare foarte des.

Aici sunt deja alte preturi la tot si la hoteluri si la pensiuni, exista pe celebra insula un resort de 5 sau 6 stele dar la niste preturi deplasate rau pentru muritorul de rind undeva de la 700 euro dubla in extrasezon dar nu e sigur ca puteti si obtine cazare acolo fiinca e ceva cu circuit inchis proprietate privata, plaja privata a celor cazati pe insula unde doar daca ai noroc sa fi acceptat vei platii in jur de 75 euro sezlongul.

Am vazut turisti care vroiau sa viziteze insula dar nu li s-a permis accesul, insula e legata de tarm de un fel de dig artificial si la capatul lui este paza. Sylvester Stallone, Sophia Loren, alti regi si vipuri au fost si sunt cazati acolo.

Am fost cazat la pensiune cu vedere splendida spre insula, baie si plaja la plaja publica nu la cea cu 75 euro sezlongul.

Drumul spre casa

Orice vacanta are si un sfirsit oricit de mult vrei sa o lungesti si trebuie vrei nu vrei sa pleci acasa. Am plecat spre Bar la gara, de aici din nou tren de noapte la cuseta spre Belgrad si mai departe la Timisoara via Varset.

Am plecat din Bar la ora 19 si am ajuns acasa la Timisoara a doua zi la dupa ora 13.

Daca vreti sa faceti o vacanta in Muntenegru trebuie sa va documentati bine ce si cum doriti, s-ar putea sa ajungeti in zona Kotor si sa nu va placa finca marea nu e ca la Mamaia, dar atentie pentru altii... Zona Kotor... este un adevarat paradis turistic care deocamdata poate fi vizitat si cu un buget decent, sau ajungeti la Ulcinj si aveti cea mai lunga plaja cu nisip fin dar cu o altfel de lume, si aici difera mult de la om la om, eu am fost de mai multe ori in zona Ulcinj dar altii vad altfel zona si lumea de acolo.

Ca idee de vacanta pentru inceput - cazarea la Petrovac sau undeva in apropiere ex- Rafailovici, sau amatorii de all inclusive la Becici, in locurile astea se poate face baie si plaja, bun si Ulcinj dar afara din oras si trebuie tinut cont de ce am scris mai sus despre zona asta.

Zona Kotor - Tivat - Perast face parte din alt gen de turism, nu te duci acolo doar pentru baie mergi sa vezi.

Poate puneti pe lista una din aceste destinatii.

Velipoje? Nu cred sa fie pe lista cuiva in viitorul apropiat cu toate ca turistii din ro au inceput timid sa viziteze si Albania dar mai multi organizat cu excursii de o zi venind din Grecia.

Cei care merg acolo pe cont propriu sunt deocamdata mai putini.

Albania - Romania - diferente si asemanari intre cele doua tari?

Semanam mult cu acest popor, stiu ca nu prea suna bine, pai noi suntem in ue (oare am gresit ca am scris cu litera mica?) la grupa mica si la noi nu sunt gunoaie ca la Albanezi.

Poate la un moment dat voi detalia despre unele statiuni vizitate in acest asa zis circuit pe cont propriu.

La multi ani!

Trimis de Nicu in 01.01.16 12:28:24
Validat / Publicat: 01.01.16 14:29:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 7339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Sveti Stefan - vedere din balcon.

[01.01.16 13:32:50]

@Nicu -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[01.01.16 14:04:49]

As dori acest videoclip.

https://www.youtube.com/watch?v= A8a6kHQN9BA&list = PL5pzPPEoVPALbkHp 2689WcCshVVmM61r-&index =1

[01.01.16 14:28:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite prin Balcani, EUROPA" (deja existentă pe sait)

mprofeanu
[02.01.16 12:17:04]

Frumos review și frumoase poze! Am fost și eu cu mașina în Muntenegru în vara anului 2011 și am locuit la Petrovac. Toată zona este deosebită, ne-am plimbat și pe uscat și pe mare. Mulțumesc că mi-ai reamintit prin scrierile tale.

Calea ferată Belgrad - Bar am admirat-o de jos de pe drum. Se vedea la o altitudine amețitoare, cu apeducte dar și cu tunele. Am înțeles că este într-un top "ten" al celor mai frumoase căi ferate din Europa dacă nu greșesc?

[02.01.16 14:18:38]

@mprofeanu

Pe traseul ala de tren Belgrad - Bar sunt peste 100 de tunele, am calatorit mult cu trenul si acest traseu pare ca a fost cel mai frumos, cu tren de noapte nu se poate admira peisajul, am mers intentionat si cu tren de zi ca sa vad si vad ca a ramas numarul unu ca si peisaj, trenul merge pe sus si soseaua se vede jos de tot.

Traseul asta se poate face si cu masina, la capatul trenului sunt vagoane pt masini si sunt ocupate toate locurile mereu, asta si din cauza traseului un pic mai greu si asa sunt destui cei ce apeleaza la forma asta de transport a masinii.

A fost si la noi dar s-a renuntat.

Camelia19
[02.01.16 23:50:56]

@Nicu: Vad ca Muntenegru are parte de o campanie puternica la inceput de an

Dupa cum ii spuneam si lui @crismis, nu am ajuns niciodata pe meleaguri muntenegrene, dar am in plan sa o fac... Mie intotdeauna mi s-a parut drumul prea greu, prea lung, prea obositor (eu fiind tot din Timisoara) pentru ce se afla la capatul lui. Voi ma convingeti insa sa-i dau o sansa.

Felicitari pentru vacanta si pentru review. La Multi Ani!

sunflower
[03.01.16 11:43:10]

Frumos! La multi ani!

[23.01.16 00:37:02]

Daca timisorenilor li se pare drumul lung ce sa mai zic de bucuresteni. Review-ul este atat de frumos insa incat ai senzatia ca citesti reclama unei firme de turism, iar pozele sunt de vis. Felicitari, votat cu placere.

[23.01.16 16:49:37]

@mishu

Anul trecut tot la inceput de sezon am facut un fel de circuit prin... fosta yugoslavia... adica unele tari, atunci am luat-o spre nord (anul asta mai la sud) si a iesit o vacanta lunga si cu mai multe locuri de vizitat, unele foarte renumite ex- Dubrovnik, altele necunoscute turistilor din ro ex - Neum - Mostar etc.

Va invit sa cititi cele doua reviewuri, atunci am scris doua, de data asta adica anul asta doar unul mergind pe ideea ca nu intereseaza pe nimeni... Albania si mai ales statiunea Velipoje...

Cred ca anul celalalt circuitul a fost mai nu stiu cum sa zic... parca mai altfel.

Cu citiva ani mai demult am fost tot asa in fosta Yugoslavia in Macedonia la Ohrid si tot asa am ramas cu impresia ca

Lumea asta vazuta la fata locului difera mult fata de ce am crezut ca voi gasii acolo.

Ce mare si ce zona urmeaza pentru anul asta ?

Parca tot in zona aia cu toate ca ...mai e state...cum zicea cineva.

[23.01.16 18:41:22]

@Nicu: Multimesc frumos de invitatie, am incercat sa trag putin cu ochiul si am vazut multe lucruri interesante de citit si asta imi va lua ceva timp insa o voi face pentru ca e ceva nou pentru mine ca si destinatie. Pentru a schimba putin si destinatiile te invit sa citesti ceva povesti din experienta mea asiatica. Astept sa mai citesc si alte impresii.

Camelia19, mishu, mprofeanu, Nicu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: