ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2009
2 AD. + 1 copil COPII

Impresionanta gradina a palatului Schonbrunn

Fiind in excursie organizata si avaind doar cateva ore la dispozitie am ales sa vizitam mai mult gradinile si mai putin palatul mai ales ca vazusem foarte multe poze cu gradinile palatului.

Am ajuns dimineata pe la ora 9 si dupa o vizita scurta in palat am iesit si am inceput sa exploram cat de mult din acea gradina impresionanta (cred ca este cat Herastraul nostru) dar cu mult mai frumos.

Am ramas muti de uimire in ce priveste aranjamentele florale, acei copaci care sant asezati la linie de tot ce este acolo. Plimbari cu trasura, zoo, labirint o cafea la restaurantul din varful dealului unde se afla si bazinul regal si cu vremea frumoasa de afara pot spune ca a fost ca un vis frumos care sa terminat atuncicand simpaticul nostru ghid tipa, se tavalea pe jos si spumega pt ca lumea nuse strangea la ora stabilita si pierdeam cine stie ce excursie optionala (organizata de insusi ghidul) adica ii scoteam niste banuti din buzunar.

Oricum daca treceti prin Viena si aveti timp, da-ti si o fuga la Schonbrunn mai ales ca vizitarea doar a gradinilor este gratis. Intrarea in palat costa12 euro iar cu ghid roman parca 16 euro. Dai un ban dar merita. Uitasem, ca daca vreti sa vizitati si palatul si zoo si ce mai e pe acolo cu plata, puteti sa luati un abonament care sa le cuprinda pe toate si iesiti mai bine la pret.

Trimis de bogdan 75 in 03.02.10 19:24:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: parndorf .baden

VIZUALIZĂRI: 1683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

Diaura*
[03.02.10 21:49:05]

Bogdan, da-mi voie sa iti explic cum e cu "ghidul care se tavaleste de ciuda". Nu il cunosc si vorbesc pentru orice ghid. Sunt si ei oameni, angajati sa faca o treaba si sa respecte un program. Intr-un grup, cate persoane... atatea dorinte. De aceea exista un program si cand oamenii se inscriu la o excursie accepta acel program... fie ca le place 100% sau mai putin. Daca cineva din grup ar face o recalamtie "ca nu s-a respectat programul" ghidul risca o pedeapsa. De aceea face tot ce poate sa respecte programul.

Iar referitor la parerea generala ca isi ia ghidul comision daca duce turistii la un anumit magazin sau la altul... nu el personal isi ia comisionul de la patronul magazinului "unde s-a facut vanzare". Agentia la care lucreaza ghidul are un astfel de contract, si deci ea isi ia comisionul... Sti, e ca la orice serviciu; daca seful spune sa cumparam ceva de undeva... ca asa vrea el (si are motivele lui)... pai cam asa ramane. Angajatul isi ia doar salariul.

Din cauza acestor " limitari"... sunt unii turisti care aleg vacantele pe cont propriu si altii care merg in grupuri organizate.

dandy_pete*
[03.02.10 23:04:02]

Ba, diaura sunt cazuri in care ghidul pleaca cu sacosile pline de la magazinul X. Eu cu ochii mei am vazut faze de-astea. Asa ca depinde foarte mult de caracterul ghizilor, nicidecum de agentie.

bogdan 75AUTOR REVIEW
[04.02.10 06:47:04]

Diaura,tocmai asta e problema sa respecte programul si obtionalele atitea cate sant inscrise in program in cazul meu 2 nu 7 cate au fost in total.

Sa sti ca nu am scis cu rautate despre ghid iar cu comisionul dat patronului nu stiu ,poate sti tu mai multe (lucrezi cumva in bransa?).

Diaura*
[04.02.10 12:45:35]

Bogdan75, nu lucrez in bransa, dar si eu am fost la unele magazine recomandate de ghizi impreuna cu grupul. Si cand nu cumparam si stateam afara de vorba, asteptand colegii de grup ,am aflat de la ghizi, ca " socotelile se fac la sfarsit de luna cu agentia, nu primeste pe loc fiecare ghid comisionul".

Dar daca voi spuneti ca ati vazut si altfel de situatii...va cred.

bogdan 75AUTOR REVIEW
[04.02.10 19:18:52]

Diaura,tu ai avut probabil sansa sa nimeresti un ghid de nota 10 dar sa sti ca treaba cu excursiile optionale nu a fost cel mai deranjant lucru.Ce ai spune tu daca domnul ghid, dupa ce inghiti o optionala la un magazin lidl undeva la iesire din Budapesta si vizita la un satuc de pe malul Dunari ti-ar propune sa ramai pe jos cu 2 plase de cumparaturi cu nevasta ,copilul de 6 ani si cu inca vreo 10 persoane undeva la 4-5km de hotel motivand ca (se ducea sa ridice alte pers din grup care luau masa la un restaurant)si sa nu mai treaca podul peste Dunare cu autocarul ca sa ajunga si el la restaurant sa ii ia si pe ceilalti si sa nu mai ocoleasca .

Apropo , cand ai timp cauta pe google(forumuri despre anumiti ghizi) nu toti ca nu-i bagam pe toti in aceiasi oala si sa vezi povesti.In concluzie ,ghidului nu ia iesit pasenta si ne-a dus la hotel .Era in jurul orei 8 seara iar cei care erau la restaurant au venit la ora23 .Unde era graba ghidului?

[17.07.13 08:52:14]

Mutat la rubrica "Palatul Schonbrunn".

bogdan 75, dandy_pete*, Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Schonbrunn: